Fotowedstrijd Agrarische Commissie bleek zware opgave Videofilm maakt publiek vertrouwd met biotechnologie VRIJDAG 25 JUNI 1993 10 De fotowedstrijd "Herkent u dit" van de Agrarische Commissie van de NBvP op de ZLM Manifestatie bleek geen eenvoudige opgave. Geen enkele deelnemer wist bij alle negen foto's de juiste gewasnaam te kiezen. Negen van de in totaal 260 deelnemers lukte dat wel met acht van de negen foto's. Na loting kwamen de volgende prijswinnaars uit de bus: S. van Gor- sel uit Krabbendijke (17 juni), Petra Luteijn uit Wolphaartsdijk (18 juni) en H.A. Ruben uit Terneuzen (19 juni). De oplossing van de fotowedstrijd luidde: foto 1 trosanjer, foto 2 groe ne asperge, foto 3 teunisbloem, foto 4 tulp, foto 5 vlas repelen, foto 6 suikerbieten wieden, foto 7 brocco li, foto 8 borage, foto 9 karwij. De meeste fouten werden gemaakt bij de foto van het vlas repelen. Vélen dachten dat dit het keren van vlas was. Ook de karwijfoto bleek voor velen een struikelblok. De foto was inderdaad een beetje geel, maar het was toch echt geen Achillea. Alle deelnemers van harte bedankt voor de belangstelling. Agrarische Commissie Noord- Brabant en Zeeland Ere-voorzitter van de ZLM ir. M.A. Geuze bekijkt de foto-prijsvraag van de Agrarische Commissie, donderdag vlak na de opening van de Manifestatie De ZLM werkt aan morgen, wij aan overmorgen. Dat zei ir. K.B. Gelink, direktievoorzitter van VanderHave bij de presentatie van de videofilm "Biotechnologie, een natuurlijke stap". De film werd op de ZLM Ma nifestatie in de veiling te Kapelle voor het eerst vertoond en is be doeld om het publiek vertrouwd te maken met deze nieuwe verede lingstechniek. Eerder al gaf Vander Have een brochure uit, waarin uitleg wordt gegeven over biotechnologie in de plantenveredeling. Zowel ir. Gelink als drs. C. Noome, direkteur research van VanderHave, waarschuwden voor te hoge ver wachtingen van biotechnologie Vol gens ir. Gelink duurt de marktintroduktie langer dan ver wacht. Pas na 2000 zal het eerste genetisch gemodificeerde plant goed in redelijke hoeveelheden be schikbaar komen. De maatschappelijke acceptatie van de nieuwe veredelingsmethode is een "horde die wij moeten nemen", al dus de VanderHave direkteur. Daar om liet VanderHave een voorlichtingsfilm maken, waarin op eenvoudige en heldere wijze wordt aangegeven wat biotechnologie is en wat je ermee kunt bereiken. Voordelen De voordelen kunnen volgens ir. Noome niet voldoende worden be nadrukt. In de produktie van gewas sen kan biotechnologie rassen onder meer resistent maken tegen virus- en schimmelziekten. Daar door kan de produktie en toepas sing van chemische bestrijdingsmiddelen worden beperkt. Noome benadrukte dat er geen wonderen van biotechnologie mo gen worden verwacht, zeker niet op korte termijn. Er zijn nog maar enke le praktische voorbeelden beschik baar en voor een breedschalige toepassing moet nog veel praktijk onderzoek worden verricht. Ook moet een landbouwgewas in alle opzichten aan de eisen voldoen en biotechnologie voegt aan de 100.000 genetische factoren slechts enkele - overigens zeer inte ressante - eigenschappen toe. De klassieke veredeling blijft dan ook de ruggegraat van de toekomstige rasontwikkeling, aldus drs. Noome. VanderHave besteedt tien procent van het budget voor research en ontwikkeling aan biotechnologie. De videofilm werd door de aanwezi gen, onder wie de Commissaris van de Koningin, drs. Van Gelder, posi tief beoordeeld als een bijdrage van VanderHave om het vertrouwen van het publiek te winnen. midden: de microscoop van Van der Have onthult plantengehei- men, en pr-man R. de Munnik van Van der Have (I) geeft voor Arta-radio (die de hele mani festatie live uitzendingen vanuit de veilinghal verzorgde) uitleg over de videofilm over bio- technoligie; midden rechts: van graan naar groente via Grobeka; onder links: de demonstratie met een oude dorsmachine; rechtsonder: de heren Weststra- te sr. (met pet) en Kik uit Yerseke (alle drie de dagen aanwezigbe kijken de oude traktoren, die net terugkeren van een ronkend rondje rondom de veilinghal.

Zeeuwsch landbouwblad ... ZLM land- en tuinbouwblad | 1993 | | pagina 10