Viering 150-jarig bestaan ZLM in Brabant succesvol Wolinname gaat van start IMieuw melkveebedrijf in Klundert houdt open dag Resultaat Suiker Unie onder druk Ceres toont tarwerassen op demoveld 's-G raven polder Belgen bekijken landbouw en milieu in Zeeland Hoge voederwaarde voorjaarskuilen Met vijf volle bussen hebben de vier Brabantse ZLM-kringen hun leden kennis laten maken met specifieke bedrijfstakken, natuurschoon en be zienswaardigheden in eikaars werk gebied. De viering van het 150-jarig bestaan van de ZLM is uitgelopen op een verbroedering. Leden uit Midden-, Oost- en West-Brabant trokken zaterdag j.l. zowel overdag als 's avonds gezamenlijk op. De sa menvoeging tot één kring zal dit ze ker ten goede komen. 's Morgens om 10 uur was restau rant Klein Speyck te Oisterwijk het verzamelpunt. Van hieruit waren drie interessante routes uitgestip peld. Deelnemers aan de Peelroute hadden aan natuurschoon geen ge brek. Een zandafgraving en natio naal natuurpark De Grote Peel stonden op het programma. Helena- veen werd aangedaan om kennis te maken met de vroegere turfstekerij. Op een aspergebedrijf werd ieder een in de gelegenheid gesteld het vak van steken en wassen eigen te maken. Een vrij rustig programma kregen degenen voorgeschoteld die zich voor de Kempen-tocht hadden op gegeven. Na bezoek aan een veebe drijf ging de bus richting het Belgische Postel waar de eeuwen oude abdij stopplaats was voor de lunch. De abdij is de laatste jaren De gezamenlijke viering van het kring in Brabant zeker ten goede steeds meer omgetoverd als toe ristische trekpleister. Het eigen abdij-brood ging er bij de 45 ZLM- leden goed in. Enkelen kochten in de bakkerij het in de streek veelge- geten, bijna 2 kilo wegende brood. Met een bezoek aan de coöperatie De Zon te Eindhoven werd de excur sie afgesloten. De belangstellenden voor West- Brabant kregen in hoofdzaak plan ten en bloemen te zien. Respectie velijk werd kennis gemaakt met een chrysantenbedrijf, een ondernemer die zich heeft gespecialiseerd in containerplanten en een gerbera- In samenwerking met Zaadhandel J.B. de Jonge uit Goes heeft Ceres Nederland BV een demonstratieveld tarwerassen ingezaaid op het akker bouwbedrijf van Louw Goense te 's- Gravenpolder. Op dit perceel is iede re belangstellende akkerbouwer welkom op donderdag 24 juni a.s. Ceres Nederland geeft in het pro gramma wintertarwerassen veel aandacht aan vroegrijpheid en ziek teresistentie naast uiteraard een ho ge opbrengst. Teeltdeskundige Leen Struik zal o.a. de rassen Florin en Renan, die gebruikt worden bij de teelt van Zeeuwse Vlegel, laten zien, evenals het al meer bekende ras Soisson en het nieuwe ras Eure ka, waarvan Ceres hoge verwach tingen heeft. Ook andere al bekende rassen staan op het demoveld. Een gedeelte van het perceel is niet bespoten met fungiciden, zodat de verschillen in ziekteresistentie goed te zien zullen zijn. "De boerderijverplaatsing was een zeer ingrijpende beslissing, 't Is in grijpender dan trouwen of kinderen krijgen", aldus typeert Toon Jansen, Tonsedijk 1 te Klundert kernachtig de recente verplaatsing van zijn melkveebedrijf van Strijbeek naar Klundert. Hij liet zich voor hij de gro te stap maakte, dan ook goed voor lichten, waarbij Gert Idserda van de Dienst Landbouw Voorlichting te Breda een sleutelrol vervulde. Maar ook diverse leveranciers droegen hun steentje bij. Inmiddels draait al les bijzonder naar wens op het nieu we veebedrijf met 75 koeien. Reden waarom Toon en Marja Jansen op donderdag 24 juni aanstaande van 10.00 tot 16.00 uur hun bedrijf openstellen voor iedere belangstel lende. Er nemen zeker zes toeleve ranciers aan deel. De steeds strakkere ecologische eisen en de slechte verkaveling van het bedrijf deden Toon en Marja Jansen besluiten om elders hun vleugels uit te slaan. Een akker bouwbedrijf van 34 ha vruchtbare kleigrond aan de Tonsedijk te Klun dert was na lang speuren hun eerste keuza Uiteraard moest er van alles gebouwd worden, want de oude graanschuren waren ongeschikt voor loslopend melkvee Veel werd er in eigen beheer gedaan. De nieu we, van ruime mestkelders voorzie ne ligboxenstal is uitstekend geventileerd, beschikt over 4 rijen ligboxen en biedt plaats aan wel 80 jubileum zal de vorming van één komen. kwekerij te Rijsbergen. Tijdens de koffiepauze in de Moerse Bossen te Zundert werd de koffie al snel ver ruild voor Trappist. "Nu dit geest verruimend vocht begint te smaken moeten wij verder", merkte een deelnemer op. "Jammer". Een koud/warm buffet met de nodi ge drankjes hield de stemming er 's avonds goed in. Het gezelschap was voor het slotgedeelte opgelo pen tot een kleine 300 ZLM-ers. Sfeervolle achtergrondmuziek en een optreden van twee penteke naars zorgden voor afwisseling. Ka rikaturen maakten de lachspieren los. Mevrouw Riet Crezee-Dam kreeg lovende woorden en een gro te bos bloemen voor het vele, vooral administratieve, werk dat zij verzet had om de Brabantse dag te kunnen laten slagen. "Ik ben er verlegen mee. Ook anderen hebben zich vol ledig ingezet om deze dag te organi seren. Het is in ieder geval een schitterende dag geworden, leder een is laaiend enthousiast". J.v.T. Het Bedrijfslaboratorium voor grond- en gewasonderzoek te Oosterbeek verwacht dat de eind april/begin mei gemaakte kuilen een hoge voederwaarde hebben. De weersomstandigheden kwamen het afgelopen voorjaar sterk overeen met die van het afgelopen jaar. Vo rig jaar hadden de voorjaarskuilen ook een hoge voederwaarde. Het boekjaar 1992 is geen gemak kelijk jaar geweest voor Suiker Unie. Het netto resultaat in 1992 bleef achter bij dat van het voorgaande jaar. De netto omzet bedroeg f 2.109,4 miljoen en was daarmee fractioneel hoger dan in 1991 (f 2.095,4 miljoen). Het netto re sultaat kwam uit op f 45,9 miljoen, een daling van 21,5% in vergelijking met vorig jaar (f 58,5 miljoen). De coöperatie heeft een goede bie- tenprijs uitbetaald: f 120,86 per ton netto (campagne 1992). De Suikergroep realiseerde een ver betering van het resultaat. Conform de verwachtingen namen de resul taten van de Specerijengroep en de Handelsgroep toe en bleef het resul taat van de Zadengroep achter bij het niveau van 1991. Van doorslaggevend belang voor de daling van het concernresultaat is de ontwikkeling in de Groente- en Fruitgroep. De gang van zaken in de conservensector is aanleiding ge weest voor een ingrijpend herstuc- tureringsprogramma. Daartoe is een aanzienlijke voorziening getroffen die ten laste is gebracht van het re sultaat van het verslagjaar. Vooruitzichten Ondanks de minder goede economi sche vooruitzichten zijn de ver wachtingen voor 1993 niet pessimistisch. Voor de niet- suikeractiviteiten wordt in totaal een verbetering van het resultaat ver wacht. De onzekerheden in de Sui kergroep - oogst, wereldmarktprijs van suiker en EG-heffingen - maken het geven van een prognose niet eenvoudig. Onvoorziene omstandig heden voorbehouden wordt er voor het concern als geheel van uitge gaan dat het resultaat 1993 onge veer gelijk zal zijn aan dat van het vorig jaar. Ruim 40 vertegenwoordigers van de Belgische landbouw waren vorige week donderdag j.l. in Zeeland om te kijken hoe hier de landbouw ener zijds en natuur en milieu anderzijds met elkaar samen gaan. De West vlamingen, zowel praktiserende boeren als bestuurders en ambtena ren, werden ontvangen in Zeeland Studiecentrum, de opvolger van de Volkshogeschool in Aardenburg. Ze kregen informatie van Cees Korte- weg, bestuurslid Centrum Land bouw en Milieu in Utrecht, en Arjen den Hulster van de DLV in Goes. Het gezelschap bracht vervolgens een bezoek aan het bedrijf van de fam. Quist in IJzendijke, een innovatiebe- drijf voor geïntegreerde akkerbouw, en stak vervolgens de Westerschel- de over om een kijkje te nemen op het bedrijf van de familie Blok in Wolphaartsdijk. Dit bedrijf heeft er varing opgedaan met beheersland- bouw. Op de foto de Belgische gasten op het bedrijf van de fam. Blok (foto: Anton Dingemanse). koeien en ongeveer evenveel jongvea Gezondheidsbewaking De Fullwood melkstal van de firma Nooren te Breda is ingericht met on dermeer een nieuwe type melk- klauw en nieuwe tepelvoeringen. Maar ook met electronische melkme ters, die behalve melkhoeveelheid ook de uiergezondheid meten. Het blijkt bijv. dat 17 uur voordat de uier ontsteking zichtbaar wordt, deze al door de melkmeter gemeten wordt. De personal computer wordt daar naast ook gebruikt voor het indivi dueel verstrekken van krachtvoer. Nieuw op de open dag is de intro ductie van een krachtvoersysteem dat ook de tussenkalftijd (vrucht baarheid) van het melkvee bewaakt: Actifeed. Dit systeem bestaat uit een krachtvoerprogramma op een PC. Bijzonder is dat de koeien alle maal een stappenteller om een poot hebben, die het aantal stappen per uur meet, die de PC dan weer re gistreert. Hiermee worden vrijwel al le tochtige koeien opgespoord en - zo leert de praktijk - en kan de tus senkalftijd enorm worden terugge bracht. De stappenteller kunnen ook functioneren zonder voerprogram- ma, dus los van de voercomputer. Behalve genoemde bedrijven nemen deel aan de open dag: het DLV-team rundveehouderij te Breda, CAVO- Latuco te Utrecht, Campina- Melkunie en koeltank-leverancier Meko te Assen. De Wolfederatie start binnenkort weer met het innemen van wol. Als gevolg van de situatie op de wereld markt is de opbrengst van de wol ook dit seizoen zeer slecht. Toch blijft het van groot belang de ruwe wol zo schoon en zuiver mogelijk in te leveren. De voorschotprijzen waarvoor scheer 93 door de Nederlandse Wolfederatie wordt overgenomen, zijn als volgt samengesteld: klasse I (leden) f 1,— per kg (niet-leden f 0,80); klasse II f 0,40 per kg; klasse B en geel f 0,40 per kg; klas se zwart en bont f 0,20 per kg; hei- dewol f 0,20 per kg. Strowol heeft geen waarda Prijsontwikkelingen op de markt kunnen aanleiding zijn tot tussentijdse aanpassing van de voorschotprijs. Tijdens de wolinname kunt u profi teren van diverse aanbiedingen van de wolfederatia Deze betreffen o.a. ontwormingsmiddelen, schape wasmiddel, schriknetten, ram- dektuigen, krijtblokken, drinkbak ken, etc. Wolinnameprogramma Oostburg, Graan Op- en Overslagbedrijf Cehavé, Steenhovensedijk 5, dinsdag 22 juni van 8.00-11.15 uur en van 13.00-15.00 uur. Oostburg, Graan Op- en Overslagbedrijf Cehavé, Steenhovensedijk 5, woensdag 23 juni van 13.00-15.30 uur. Oostburg, Graan Op- en Overslagbedrijf Cehavé, Steenhovensedijk 5, donderdag 24 juni van 8.00-11.30 uur en van 13.00-15.00 uur. Terneuzen, Dhr. W. van Hoeve, Spuiweg 35, vrijdag 25 juni van 8.00-11.30 uur en van 13.00-15.00 uur. Terneuzen, Dhr. W. van Hoeve, Spuiweg 35, maandag 28 juni van 8.00-10.00 uur. Kloosterzande. Dhr. A.J. van Water schoot, Pres. Rooseveltstraat 12, maan dag 28 juni van 14.00-15.30 uur. Kloosterzande, Dhr. A.J. van Water schoot, Pres. Rooseveltlaan 12, dinsdag 29 juni van 8.00-11.00 uur en van 13.00-15.30 uur. Grijpskerke, Agrarisch Handelsbedrijf P. Cevaal, Middelburgseweg 18, woensdag 30 juni van 8.00-11.30 uur en van 13.00-15.00 uur. Grijpskerke, Agrarisch Handelsbedrijf P. Cevaal, Middelburgseweg 18, donderdag 1 juli van 8.00-11.30 uur en van 13.00-15.00 uur. Grijpskerke, Agrarisch Handelsbedrijf P. Cevaal, Middelburgseweg 18, vrijdag 2 juli van 8.00-11.00 uur. Zierikzee, Coöp. Aankoop Vereniging, maandag 5 juli van 8.30-11.30 uur en van 13.00-15.30 uur. Zierikzee, Coöp. Aankoop Vereniging, dinsdag 6 juli van 8.30-11.30 uur en van 13.00-15.30 uur. Zierikzee, Coöp. Aankoop Vereniging, woensdag 7 juli van 8.30-11.00 uur. Lewedorp, Dhr. J. Nieuwenhuyse, Quar- lespolderweg 1, donderdag 8 juli van 8.00-11.30 uur en van 13.00-15.00 uur. Lewedorp, Dhr. J. Nieuwenhuyse, Quar- lespolderweg 1, vrijdag 9 juli van 8.00-11.00 uur en van 13.00-14.00 uur. Wissenkerke, Dhr. A.A.P. Breure, Dorps weg 48, maandag 12 juli van 8.00-12.00 uur. Rilland, C. Meijer B.V., Bedrijf "Zuidhof", dinsdag 13 juli van 8.00-11.30 uur en van 13.00-15.00 uur. Rilland, C. Meijer B.V., Bedrijf "Zuidhof", woensdag 14 juli van 8.00-10.00 uur. St. Annaland, Dhr. M. Kooijman, Joanna Mariapolder 5, donderdag 15 juli van 8.30-11.30 uur en van 13.00-15.00 uur. St. Annaland, Dhr. M. Kooijman, Joanna Mariapolder 5, vrijdag 16 juli van 8.30-12.00 uur. Dinteloord, Cebeco-Zuidwest, Haven weg 71, maandag 19 juli van 8.30-11.30 uur en van 13.00-15.00 uur. Dinteloord, Cebeco-Zuidwest, Haven weg 71, dinsdag 20 juli van 8.30-12.00 uur en van 13.00-14.00 uur. Wilhelminadorp, Kon. Mij. "De Wilhelmi- napolder", Bedrijf "Groenje", Langeweg 1, woensdag 21 juli van 8.00-11.30 uur en van 13.00-15.00 uur. U kunt ook leveren in de regio op on derstaande plaatsen en dagen Zundert, Transportbedrijf Tax, Ettense- baan 12, donderdag 1 juli van 9.00-12.00 uur. Zundert, Transportbedrijf Tax, Ettense- baan 12, vrijdag 2 juli van 9.00-11.00 uur.

Zeeuwsch landbouwblad ... ZLM land- en tuinbouwblad | 1993 | | pagina 9