Ontbijt op de boerderij smaakt naar meer... Den Zeeuwschen Landbouw Wat marcheren de ideeën langzaam Geslaagde AOC Zeeland Kennismaking met akkerbouwbedrijf AGF-Totaai '93 Geschiedenis van de ZLM VRIJDAG 18 JUNI 1993 Ontbijten op een boerderij. Dat ge noegen smaakten mensen die niet in de landbouw werken, maar er wel over meepraten en beslissen, afgelopen dinsdag op tal van boe renbedrijven in heel Europa. Op Zuid-Beveland hadden drie agrari sche bedrijven de ontbijttafel aange richt voor een select -gezelschap genodigden. Op het akkerbouwbedrijf van de fam. J. van Nieuwenhuyze onder Kloetinge schaarde zich dinsdag ochtend rond acht uur een bont gezelschap aan tafel. Mieke van Nieuwenhuyze, kringvoorzitter van de ZLM in West-Zuid-Beveland, en initiatiefneemster van het evene ment, trad op als gastvrouwe en trakteerde haar gasten op produk- ten van eigen bodem, zoals Zeeuw se boerenham, spek met Zeeuwse stroop, bolussen, Zeeuwse aardbei en, Noordhoek-jam en niet te verge ten Zeeuwse Vlegel. Zelfs de krentenbollen waren gebakken van hetzelfde meel als het milieuvrien delijke boerenbrood. De gasten, die al dat lekkers voorge zet kregen, waren "vogels van di verse pluimage". We zagen de loco-burgemeester van Goes W.G. van de Ree, de dijkgraaf van het wa terschap Noord- en Zuid-Beveland ir. RJ. Gruijters, de direkteur van Delta Nutsbedrijven ir. P. Stoter, de direk teur van het AOC Zeeland ir. H. La- ros, de voorzitter van de Vrouwenraad mevr. J.M. Jansen-de Koning, notaris C. Hage, de direk teur van de Accountantsunie ZLM de heer B. Veerbeek en verder verte genwoordigers van de Rabobank, het Landbouwschap Zeeland, de ZLM, Natuurmonumenten, en het kringbestuur van West-Zuid- Beveland. Kennismaking De bedoeling van het ontbijt, een kennismaking met een modern ak kerbouwbedrijf, kwam goed uit de verf. Jo van Nieuwenhuyze, vertelde de aanwezigen iets over de geschie denis van het 69 ha. grote bedrijf, dat hij in 1969 van zijn vader over nam en waarvan hij in 1981 eige naar werd. De ruilverkaveling, die in de daaropvolgende jaren werd uit gevoerd, betekende een grote stap vooruit. Het aantal percelen ging te rug van 32 naar 7 en de ontwate ring werd sterk verbeterd. Van Nieuwenhuyze teelt de traditionele akkerbouwgewassen. Omdat het een eenmansbedrijf betreft, waagt hij zich liever niet aan arbeidsinten sieve teelten. Hij vertelde ook iets over de wildstand in de polder en de problemen die de boeren daarmee hebben. Een sprekende foto van een stuk kaalgevreten bietenland, die van hand tot hand ging, on derstreepte zijn pleidooi voor een optimaal wildbeheer. Het gezelschap nam vervolgens een kijkje in de moderne schuur, waar o.a. 700 ton aardappels kunnen worden bewaard en de werktuigen staan. Van Nieuwenhuyze gebruikt de machines samen met zijn broer Kees en diens zoon. Tijdens de rondwandeling over het bedrijf kregen de gasten een goede indruk van het reilen en zeilen op een akkerbouwbedrijf. Ook konden ze zien hoe mooi de gewassen er dit jaar bij staan en hoe belangrijk een gezonde boerenstand is voor het platteland. Zoals het hoort in de PR, kregen de deelnemers bij het af scheid een toepasselijk aardigheidje mee naar huis: een toegangskaart voor de ZLM Manifestatie. Zeeuwsvlaams bedrijf Een andere Zeeuwse deelnemer aan de ontbijtactie was de familie Ver- bruggen uit Lamswaarda "Het ging heel leuk", vertelt Marian Verbrug- gen. "Sommigen hebben zichzelf zelfs al uitgenodigd voor een zelfde soort dag volgend jaar". Marian en Fons Verbruggen hadden in hun klassiek-Zeeuwse schuur met behulp van veilingkisten en stoelen en banken uit de eigen wo ning een aantrekkelijke "tafel" aan gericht. Een tafelkleed in frisse kleuren en een vaas bloemen zorg den voor een plezierige ambiance. Marian had met meest eigen pro- dukten een zeer gevarieerd en rijke lijk beladen ontbijt toebereid. Op het menu stonden onder meer eiers en beijers (eieren met kruisbessen), ei gengemaakte kruidenboter met knoflook (ook uit eigen tuin), aardbeien- en hamsalade, Zeeuwse- Vlegelbrood, bolussen en nog veel meer. Behalve veel gegeten is er ook veel gepraat. Over de landbouw uiter aard, maar ook over de situatie in Bosnië. Onder de gasten bevonden zich nl. vier vluchtelingen uit het voormalige Joegoslavië, van wie er een de Nederlandse taal al zeer goed beheerst. Andere gasten wa ren een muziekdocent, de burge meester, de gemeentevoorlichter en een ZLM-bestuurslid, in de meeste gevallen met gezin. Wat Marian betreft hoeft het niet te blijven bij deze ene ontbijtochtend - de laatste gast vertrok pas om half twaalf. Zelf heeft ze overigens niet zo veel aan de gesprekken kunnen deelnemen. "Mijn voornaamste zorg was om de ca. 20 gasten van eten en drinken te voorzien. Uit wat ik heb gehoord is dat aardig gelukt. Er is wel veel over gebleven, maar dat zegt meer over mij dan over de gasten. En op komt het toch wel". De geslaagde leerlingen aan het AOC Zeeland e.o. te Goes, afdeling MBO: Vakrichting akkerbouw J.M.M. Baecke, Aardenburg; J.M. Blonk, Dirksland; M.N. Dogterom, De internationale vakbeurs voor de handel in aardappelen, groenten en fruit "AGF-Totaal '93" wordt aan zienlijk groter dan de vorige twee jaarlijkse edities. In 1991 telde de vakbeurs bijna 25.000 bezoekers en mat toen ruim 16.000 m2. Reeds nu is duidelijk dat de vakbeurs deze re cordcijfers zal breken. Dit jaar vindt de AGF-Totaal plaats van 6 tot en met 8 september in Ahoy' Rot terdam. Gastvrouw Mieke van Nieuwenhuyzen (links) in gesprek met de deelnemers aan het boerenontbijt, dat deze week op haar bedrijf in Kloetinge werd gehouden. (Foto Anton Dingemanse). Ooltgensplaat; M.A. Geschiere, Waarde; R.O. Helsloot, Kamperland; S. Jacobs, Nieuwvliet; W.A. van Lenten, Dirksland; M.C. van der Ma le, Poortvliet; J.S. Moreauw, Oude- lande; C.M. Nagtegaal, Stellendam; C.K. Polie, Stellendam; K.M. Stou ten, St. Maartensdijk; S.J.B. Ver- bogt, Tholen; A.J.C.C. Vermue, Lewedorp; M.A.A. Vermue, Retran- chement; L.T.M. de Wtnne, Biervliet. Vakrichting veehouderij J. van Dijke, Borssele; P.J. Janse, Arnemuiden; S.J. Jansen, Ouddorp; J.K.S. de Roo, 's-Heer Abtskerke. Vakrichting fruitteelt E.B.H.I. de Gendt, Nieuw-Namen; P.C. Mesu, Nieuw- en St. Joosland; A.D. de Reijger, Oudelande; H. Tim- mers, St. Philipsland; F.S.J. Verton, 's-Heer Arendskerke; R.E.I. van 't Westeinde, Nieuwvliet. Herexamen: 1. Uitgesteld examen: 1. F.D. Sprenger De heer Sprenger is maar een paar maanden Secretaris ge weest, n.l. van 2 November 1870 tot 21 April 1871, toen hij bedankte, en nu wordt benoemd de heer J.H. Snijders, die tot 8 Mei 1889 aanblijft. Vanaf 1871 tot 1889 toe staat de Z.L.M. onder grooten invloed van twee werkzame mannen: M. Volkrijk Liebert, reeds eerder Penningmeester, die uitmunt door accuratesse in finantiëel beheer en J.H. Snijders, die uit munt in accuratesse van het boekstaven onzer annalen. Taci tus, de groote geschiedschrijver, is er niets bij. Zoo nauwkeurig notuleert de heer Snijders, dat men uit zijn notulen het karkter der personen, die hij spreken laat, proeft en kent. Het verkeerswezen moet als een landbouwbelang bij uitnemend heid af en toe op de Z.L.M. be handeld worden. Niet alleen drong men bij herhaling aan op verbetering van het veer Wolphaartsdijk-Cortgene, niet al leen spoorde de praatgrage Pic- ké (te Zierikzee) de boeren aan om aandeelen te nemen in de spoorboot die het anders niet zoude kunnen houden en waar door het nut van den spoorweg voor Schouwen verviel, maar ook een uitvoerig onderzoek werd ingesteld naar de velg breedte in verband met een nieuw wegenreglement. Ged. Staten hielden door middel van een commissie overleg met het Hoofdbestuur daaromtrent. Dat laatste stelde bij de gemeente besturen een uitvoerig onder zoek in. Vlissingen gaf prachtige inlichtingen. Dr. E. Vogelvanger refereerde over "de kwestie der velgen". Deze kwestie hield alle gemoe deren in beroering. 40.000 wie len moesten wel veranderd worden f 25,- per stuk door- eengenomen werd een millioen. Het is verkeerd, volgens Vogel vanger, dat men de wagens voor de wegen inplaats van de wegen voor de wagens wil maken. Als 1000 kilo's gewicht met smalle velgen te veel is, dan deugen de wegen niet. Deze zijn dan ook slecht aange legd en onderhouden. Men over woog ten slotte toch of men het niet vinden moest langs den Ook deze aflevering uit de geschiedenis van de ZLM geeft weer een aardig inzicht in de za ken waar het vroegere ZLM-bestuur zich mee bezig hield. We zitten in het begin van de zeven tiger jaren van de vori ge eeuw. De aanleg van wegen, bruggen en spoorlijnen liet ook de ZLM niet onberoerd. J.H. Snijders was van 1871 tot 1889 secretaris van de ZLM. Hij was een nauwkeurig geschiedschrijver. Tacitus is er niets bij, zei de toenmalige ZLM-voorzitter in zijn jubi leumrede van 1923. weg van het te laden gewicht, evenals men dat thans begeert te doen. Een ander verkeersbelang werd belangrijk geacht n.l. een steiger te Stavenisse geschikt voor het veeverladen met het oog op den veehandel tusschen Zierikzee en Tholen. De heer Pickéj/vijst er op - men lette er op, dat het was in 1872 - dat de tijd niet ver meer is, dat er een brug over de Een dracht zal komen, die Tholen meer voordeel al brengen dan een steiger te Stavenisse. Ook de heer Vader oordeelt, dat de kwestie van de brug er vrij gunstig voor staat en dat de spoorweg van Brouwershaven als die er komt, volstrekt beter dienst zal verlenen dan een stei ger te Stavenisse Het is of de verkeerscommissie uit de provinciale staten, wier rapport onlangs veel conserva tieve gemoederen verontrustte, aan het woord is. Wat marcheeren de ideeën overi gens in ons flegmatieke land langzaam. Op gevaar af, dat de Staten het pretentieus zouden vinden en zouden zeggen: Waarmede be moeit de Z.L.M. zich, besloot men toch maar adhaesie te be tuigen aan een verzoek om een steiger te Stavenisse. Met zusterinstellingen stond de Z.L.M. steeds in goede verhou ding, maar de behandeling haar aangedaan door de Hollandsche Maatschappij van Landbouw verdiende toch ernstige afkeu ring. Deze bestond 25 jaar en de Z.L.M., die haar eigen 25jarig bestaan niet herdacht had, was zoo vriendelijk Voorzitter en Se cretaris er heen te laten gaan met 1 gouden en 5 zilveren me dailles voor de tentoonstelling, maar zij konden die niet kwijt ge raken. Men had in Holland het zoo druk dat men de Zeeuwen niet te woord kon staan. De me dailles werden toen per Van Gend en Loos verzonden!! In Holland beschouwde men ze ker die Zeeuwen evenals Ris- seeuw toen er gesproken werd over hooger contributie, hij dat gevaarlijk vond, en zeide, dat men te doen heeft met minderja rigen, kortzichtigen, klein- geestigen! Wat de persnalia aangaat, moet ik U meedeelen, dat in 1873 Dr. E.J.F.P.J.C. Vogelvanger overleed. Hulde werd gebracht aan zijn na gedachtenis. Ook D. Polderman van Scherpenisse, den Tool- schen Voorzitter, verwisselde het tijdelijke met het eeuwiga J. de Kroo van Walcheren, A. de Wilde van Tholen, J. Otto Ris- seeuw van Oostburg leven goed mede en A.J. de Wit Andriessen van Tholen al in de Z.L.M. en op Tholen niet licht vergeten wor den. Daane, Van Stapele; J.H. Bybau en B. Theri M., D.P. Domi- nicus aa. beraadslagen meda

Zeeuwsch landbouwblad ... ZLM land- en tuinbouwblad | 1993 | | pagina 7