P. CEVAAL-GRIJPSKERKE Zeeland moet visie ontwikkelen over hoe platteland "leefbaar" te houden Agrarisch Handelsbedrijf Schilderachtig "De Jachthut" in Kapelle tweede Zeeuwse jachtwinkel Weerpalen phytophthora Congres over toekomst Zeeuwse platteland Aardappelverwerkende industrie in Estland ^aü>gh£/? Middelburgseweg 18 Tel. 01180-23445 Het Zeeuwse landschap kan onder bepaalde om standigheden bijzonder schilderachtig zijn. Dat vindt tenminste prof.dr. C.P. Veerman, inleider op het congres "De toekomst van het Zeeuwse platteland". Onderweg naar Middelburg zag hij mooie, zware luch ten ("Ruysdael"), in de stad ontwaarde hij hofjes van Vermeer, en in de zaal "koppen van Frans Hals". Dat zijn allemaal 17e eeuw- se schilders. "En hier ver wacht u van mij dat ik het ga hebben over de 20e eeuw en verder". Een florerende boerenstand is de beste garantie voor het leefbaar houden van het platteland, zo luidde de conclusies van de discussie groepen. Op de foto gladio/enteler C. Jansen uit Kioosterzande. Hoe moet het Zeeuwse platteland er in de toekomst uit gaan zien? De ze vraag stond centraal tijdens het congres "De toekomst van het Zeeuwse platteland" dat vrijdag 11 juni in Middelburg is gehouden. Moet Zeeland mikken op het mas satoerisme of zich juist, profileren als een rustprovincie, legde sociaal geograaf prof. Van Engelsdorp Gastelaars twee extreme scenario's aan de zaal voor. Van belang is dat de Zeeuwse bevolking over dit soort vragen nadenkt en er een visie over ontwikkelt. Het congres was georganiseerd door de Koninklijke Nederlandsche Heidemaatschappij afdeling Zee land, mede ter gelegenheid van het 150-jarig bestaan van de ZLM. Als voorbereiding op het congres heb ben de afgelopen winter 15 breed samengestelde discussiegroepen het thema bediscussieerd. In zijn welkomswoord gaf voorzitter A.J.G. Doeleman van de afdeling Zeeland van de Heidemij aan dat de reacties van de discussiedeelnemers zeer positief waren. "Men was zeer be reid naar eikaars opvattingen te luisteren. Wij vinden dan ook dat het niet bij deze gespreksrondes mag blijven. Wellicht ligt hier een taak voor de provincie", gaf Doele man een vingerwijzing aan Com missaris van de Koningin drs. W.T. van Gelder. In zijn openingswoord legde deze op zijn beurt de nadruk op een geza menlijke Zeeuwse aanpak. "We hebben in Zeeland een goed pro- dukt, alleen we moeten het beter verkopen. En dat moeten we geza menlijk doen. We moeten proberen het met elkaar eens te zijn, en "Zeeuws" te denken". Van Gelder vertelde hoe hij persoonlijk bijdraagt aan de ontwikkeling van Zeeuwse kwaliteitsprodukten. "Zijn" bakker bleek n.l. geen Zeeuwse Vlegel in het sortiment te hebben. Van Gel der: "Toen zijn we naar een andere bakker overgestapt, die wel Zeeuw se Vlegels verkoopt". Rapportage De resultaten van de 15 discussie groepen zijn door dr. P.W. Blauw van de Erasmusuniversiteit in een rap port neergelegd. Enkele aanbevelin gen zijn dat Zeeland zich beter bewust moet zijn van zijn sterke kanten, bijvoorbeeld de gunstige lig ging ten opzichte van de economi sche centra zoals Antwerpen en Rotterdam. Andere sterke punten zijn de rust en de ruimte in een aan trekkelijk woonklimaat, maar ook de recreatieve mogelijkheden. De land bouw zou duidelijk moeten maken, wat haar sociale en economische betekenis is voor de leefbaarheid van het (platte-)land. Nadrukkelijk zou aandacht moeten worden gege ven aan haar zorg voor het land schap en haar pogingen om zo milieuvriendelijk mogelijk te pro duceren. De Zeeuwse bevolking moet ook zelf over de mogelijke ontwikke lingsrichtingen nadenken. De con gresgangers deden dit vanzelf wel, nadat ze hiertoe geprest waren door de eerste inleider prof. Van Engels dorp Gastelaars. Twee scenario's De hoogleraar presenteerde twee scenario's voor het (krachtig) ont wikkelen van het Zeeuwse platte land. In het "rustscenario" gaat hij ervan uit dat de provincie weer zijn vroegere sereniteit terugkrijgt. Hulp middel hierbij zou kunnen zijn het weghalen van de wegen op de dam men. In het andere scenario gaat het er juist om het toerisme krachtig te ontwikkelen, bijvoorbeeld door de aanleg van een tramroute langs de Walcherse kust, vandaar de naam "tramscenario". De hoogleraar presenteerde de bei de scenario's als denkmodellen, in de wetenschap dat er toch altijd een N compromis uit de bus rolt. "Het is niet zo dat u moet kiezen uit het een of het ander. Het zijn karikaturen die u uitstekend in een discussie kunt gebruiken". Dat bleek goed te werken, want de panelleden veegden meteen de vloer aan met de beide "denkscena rio's" van Van Engelsdorp. VVV- voorzitter J.B. Ventevogel: "We moeten geen speeltuin van de Randstad worden. Laten we ons bij de ontwikkeling van het toerisme richten op kwaliteit en niet op mas saliteit. Ik denk dan onder andere aan dagrecreatieve voorzieningen verder van de kust. Voorzieningen als een trammetje langs de kust doen juist afbreuk aan de kwaliteit van het toerisme Dat is langs de Belgische kust wel te zien". Ook het rustscenario moest het ontgelden. ZLM-voorzitter H.C. van der Maas: "Zo'n aanpak haalt alle dynamiek uit de provincia Er is niets mis met het verder ontwikkelen van het toe risme, als je maar zorgt dat je voor aan in de markt ligt". Van der Maas gaf aan dat de land bouw geen enkel bezwaar heeft te gen een toename van industrie, recreatie of natuur, als dit de con currentiepositie van de landbouw maar niet in gevaar brengt. "Pas daarom optimaal de gescheidenheid van functies toe, via onder meer het instrument van landinrichting". Ander landbouwbeleid De tweede inleider profdr. C.P. Veer man kondigde zichzelf aan als ak kerbouwer en hoogleraar ("jammer dat er niet voor alle akkerbouwers een hoogleraarsfunctie voorhanden is, want het is een prachtcombina- tie"). Hij betoogde dat het huidige markt- en prijsbeleid een versleten instrument is geworden. Ervoor in de plaats zou een vaste inko menstoeslag per hectare moeten komen, los van het grondgebruik, al zal de overheid natuurlijk wel eisen stellen. Het gaat er volgens Veer man om het inkomen los te koppe len van de produktia "Centraal staat de functiewijziging van de grondgebonden landbouw. In het verleden was de landbouw puur producent van voedsel, maar tegen woordig gaat het ook om milieu, landschap, recreatie en dergelijke Ook het voortbrengen van die "goe deren" moet beloond worden, en dat kan in de vorm van een vaste toeslag per hectare Dat heeft als bijkomende voordelen dat de grond prijs in de benen blijft en dat er een grotere verscheidenheid komt in het grondgebruik. Agrificatieteelten worden haalbaar. Boven de vaste toeslag blijft de markt zijn werk doen, dus overschotten hoeven niet te ontstaan". Veerman geeft wat betreft de uit voering de voorkeur aan eenvoud boven redelijkheid. "Dan maar iets minder redelijk. Een heel redelijke uitvoering is noodzakelijkerwijs zeer ingewikkeld, en dat leidt weer tot fraude en dus onredelijkheid". Het plan met vaste toeslagen per hectare kost per saldo minder dan het huidige beleid, en zeker minder dan "MacSharry", nadeel is alleen dat het geld uit de pot algemene middelen moet komen. Dat bete kent concurrentie met andere be grotingsposten zoals Defensie, de bijstand, etc. ZLM-voorzitter Van der Maas zei geprobeerd te hebben ga- In Kapelle vindt vandaag (vrijdag) de officiële opening plaats van "De Jachthut", een winkel waar jagers alle benodigdheden kunnen kopen. De winkel richt zich op jagers in Zuid-Beveland, Noord-Beveland en Walcheren. "We kunnen met jager volledig uit rusten", zegt Kees Gosselaar, die samen met Leo van den Houte de winkel runt. Van patronen tot een geweer, laarzen, kunststof lokvo gels, het volledige wax-assortiment (kleding van geolied katoen), alles is er verkrijgbaar. Tot voorheen waren de jagers uit Midden-Zeeland aan gewezen op een winkel in Schouwen-Duiveland. "De Jach thut" is de tweede jachtwinkel in Zeeland. Vroeger konden de jagers op meer plaatsen terecht voor hun benodigdheden, maar die gelegen heden zijn in de loop van de tijd alle maal verdwenen. Gosselaar is zelf jager, en daarnaast deeltijdakker- ten te schieten in het plan van Veer man. "Dat is me niet gelukt, dus vind ik het een goed plan. Maar ik zet grote vraagtekens bij de politie ke haalbaarheid". Volgens Veerman is dat een probleem dat de politiek maar op moet lossen. "Laten wij onze wensen op tafel leggen, en dan kan de politiek altijd nog zeggen of het wel of niet kan". Korte termijn Van der Maas liet er geen twijfel over bestaan dat mochten de plan nen van Veerman werkelijkheid wor den ("als het wonder gebeurt") dat pas op wat langere termijn zal zijn. In de tussentijd kan de landbouw niet met de handen over elkaar gaan zitten. "We hebben op dit moment te maken met concurrentie tussen de verschillende Nederlandse en Europese regio's. We moeten nu naar oplossingen zoeken voor de crisis in de akkerbouw, op korte termijn". bouwer en schietinstructeur. De winkel is gevestigd aan de Ooststraat 11a in Kapelle, en is elke donderdag, vrijdag en zaterdag ge opend. Op afspraak kunt u er ook andere dagen terecht (tel. 01102-43092/41814). Aardappeltelers uit de VS overwe gen een bedrag van 15 miljoen dol lar te investeren in een aardappelverwerkende industrie in Estland. De Amerikaanse regering financiert een studie daarover met een bedrag van 177.000 dollar. Van de kant van Estland wordt verwacht dat terrei nen en gebouwen ter waarde van vijf miljoen dollar beschikbaar gesteld zullen worden. Na een experiment met twee weer palen vorig jaar krijgt de Wieringer- meer er dit jaar een derde en mogelijk zelfs een vierde weerpaal bij. Deze palen bevatten meetinstru menten voor weersgrootheden. Een speciaal computerprogramma zet de gemeten gegevens om in advie zen over het al dan niet spuiten te gen de gevreesde aardappelziekte phytophthora, die de telers op hun eigen PC kunnen lezen. Het systeem vermindert de kans op in schattingsfouten van de teler en zorgt ervoor dat er alleen wordt gespoten wanneer het echt nodig is. Als alles naar wens blijft verlopen zal de Wieringermeer in de toe komst voorzien zijn van een heel net van weerpalen. UW VERTROUWDE adres voor: aan- en verkoop van melk- en mestquotum, akkerbouw- en veeteeltbedrij ven. Marcel Obels O.G. b.v. taxateur, Wouw tel.: 01658 - 1570. GEBRUIKTE BETONKLIN- KERS, gebakken klinkerkei en, w.f. klinkers en natuur steenkeien. Pekaar Bestra tingsmaterialen b.v., tel. 01131 - 2069. SLACHTKUIKENS, STROOISELMEST met ge garandeerde gehaltes! De ge wasbeschermer van der Wal B.V., 01877 - 1200 - 2935 - 1508. GERARD BREURE, taxa teur agarisch o.g. Dinteloord 01672 - 2614. Bemiddeling koop en verkoop. KIPPEMEST te koop in soorten en garantie, 01155 - 61875/65052. C. Steendijk, Axel. LUCHTFOTO van uw be drijf, woning of omgeving. Bel Johan de Groene LUCHTFOTOGRAFIE. Tel. 01192 - 2087. BALEN PERS TOUW. Suzal 38,per pak. Kunststof 30,per pak. Voor groot pakpers 59,— per pak. P.V. Eyzeren b.v., 01105 - 2040. TE KOOP: gebruikte trans portbanden, visser grond- band 6 m, doseerbunker, uie- nafstaartmachine, trilzeef, rollenreiniger, ventilatoren, landbouwgereedschap, teer, verf, plastic palen, gaas, enz. P. de Korne, Postweg 6, 4456 RG Lewedorp. 01196 - 12298 01103 - 1558. TELECOMMUNICATIE, draadloze telefoons, observa- tie/bewakingsapp., telefax, registratie telef.gesprekken, telefooncentrales ver koop/aanleg. BECOTEX, tel. 01131 - 2406. BEMIDDELING bij aan- en verkoop en taxaties van Agra risch Onroerend Goed in Zuid-West Nederland. A. Moggré O.G. St. Kruis. Tel.: 01170 - 52674. TE KOOP GEVRAAGD: kistenrooier voor vroege aard. Tel.: 01185 - 1504. TE KOOP: Ford 8210 v.w.d., Fendt 611 t.w.d., Ford 3000 en 5000, Liebhen 902 mobiele kraan bj. '87, Hyster 2,5 tons heftruck, Cebeco 12 ton en Schuitemaker 5 tons kipwa gens, Pacton aanhangwagen 7.20 x 2.50 m., Miedema sb 25 stortbak, Miedema 2x6 m. duoband, Vicon 165 maai er PZ Strela en PZ hs 360 snelhooier, Khun hark, Rumptstad en Meyer vaste- tand cultivators, Amazone 1001 en Vicon strooiers, cul- tuurwielen x 44, dubbel - lucht wielen 11-28 en 12-38. Te koop gevr. Ford en M.F. traktoren. K. van Houte Kruiningen. Tel. 01130 - 82580. TE KOOP: PZ HS 360 schud- ders, zwadhar k, schijven- maaiers, hefmast 3 delig 4,5 m., maaibalk 6 v v. graszaad, dubbellucht 13 x 38 5 delig. Landb. Mech. J. Lorier van 't Hofweg 2, Gapinge. Tel. 01180 - 36477. Alles op het gebied van Gallagher elektrische afrastering, paardenlint, kunststof- en geer. palen en schapengaas

Zeeuwsch landbouwblad ... ZLM land- en tuinbouwblad | 1993 | | pagina 6