Reageren op een bestemmingsplan Net iets teveel van het goede Kredietgroei Rabobank Sociaal Voorlichting Coöperatie ZON boekt in 1992 netto winst van f 450.000,— SEV presenteert zich in brochure In een bestemmingsplan regelt het gemeentebestuur de bestemming van grond en gebouwen in de ge meente. Indien u een schuur wilt bouwen wordt er in het bestem mingsplan gekeken of op dat stuk grond wel een bouw bestemming ligt. Voor u als burger zijn de voor schriften in een bestemmingsplan bindend. Na verloop van tijd is een bestem mingsplan verouderd en gaat de ge meente over tot het vaststellen van een nieuw plan. Hieraan gaat een uitvoerige voorbereidingsperiode vooraf. De betrokkenen krijgen dan de gelegenheid tot inspraak. Als u wensen of bezwaren heeft, is het van groot belang dat u op tijd rea geert. Een goedgekeurd bestem mingsplan kan namelijk grote gevolgen hebben voor zowel de eigenaar als de gebruiker van grond en gebouwen. Bestemmingsplan buitengebied Voor de landbouw is het belangrijk ste plan het "bestemmingsplan bui tengebied", ook wel het "bestemmingsplan landelijk ge bied" geheten. Het buitengebied is het gebied buiten de bebouwde kom. Gemeenten zijn verplicht om voor dit gebied een bestem mingsplan te maken. Voor de be bouwde kom mèg de gemeente zo'n plan maken. U kunt bijvoorbeeld met het bestemmingsplan te maken krijgen als u een aanvraag indient voor een bouwvergunning of een aanlegver- gunning. De gemeente toetst de aanvraag aan het geldende bestem mingsplan. Inhoud bestemmingsplan Een bestemmingsplan bestaat uit In de eerste maanden van 1993 is de kredietverlening bij de Rabobank opnieuw aanzienlijk gestegen on danks de verder verzwakte conjunc tuur. Het beleid gericht op een efficiënter gebruik van betaal diensten door particuliere rekening houders werpt duidelijk vruchten af. De klanten kiezen steeds meer voor "goedkopere" betaalvormen. Dat zei drs. H.H.F. Wijffels, voorzitter van de Hoofddirectie van Rabobank Nederland, tijdens de jaarlijkse Alge mene Vergadering van de bank in Utrecht. Het totale bedrag aan uitstaande kredieten is inmiddels de f 150 mil jard gepasseerd. De Kamer van Koophandel Noord- Zeeland heeft Provinciale Staten van Zeeland dringend verzocht zich in te zetten voor het opheffen van de knelpunten in de verbinding tus sen Goes en het Hellegatsplein. Deze weg is als noordelijke ontslui ting van grote betekenis voor het bedrijfsleven in Midden- en Noord- Zeeland. drie onderdelen: de kaart, de toe lichting en de voorschriften. De kaart Op de kaart is te zien voor welk ge bied het bestemmingsplan geldt. Verder is de bestemming van elk perceel grond en elk gebouw aan gegeven. De bestemming kan varië ren van agrarisch tot niet-agrarisch. Een niet-agrarische bestemming is bijvoorbeeld: woningbouw, natuur gebied of bos. Er zijn ook tussenvor men mogelijk. Zo kunnen gebouwen een agrarische bestem ming hebben, maar is intensieve veehouderij niet toegestaan. Of kan grond een agrarische bestemming krijgen met de toevoeging "met landschappelijke en natuurweten schappelijke waarde". De toelichting In de toelichting is aangegeven waarom voor de diverse bestem mingen en de bijbehorende voor schriften is gekozen. Daarbij wordt ingegaan op de ontstaansgeschie denis van het gebied. Beschreven wordt wat het bestaande gebruik van grond en gebouwen is en welke activiteiten er plaatsvinden. Aan de orde komen verder alle zaken die bij het buitengebied horen, dus behalve land- en tuinbouw bijvoorbeeld ook natuur, landschap, verkeer en re creatie. De voorschriften De voorschriften geven per bestem ming aan wat wel en wat niet mag. Ze bepalen waar, met welk doel en op welke wijze er mag worden ge bouwd. Ook aan bepaalde werk zaamheden op het land kunnen voorschriften worden verbonden, zoals het graven en dempen van sloten, drainage, kappen van hout singels, enz. Bezwaren indienen De Wet Ruimtelijke Ordening (WRO) geeft precies aan hoe een bestem mingsplan tot stand komt. Voor be zwaar en beroep gelden steeds termijnen van één maand. Als u be zwaren heeft, is het van groot be lang dat u deze op tijd kenbaar maakt. Vaak is het niet meer moge lijk om in een latere fase alsnog be zwaar te maken tegen het plan of een onderdeel daarvan. Voor het maken van een bestem mingsplan schakelt de gemeente vrijwel altijd een stedebouwkundig bureau in. Op het voor-ontwerp bestemmingsplan kunnen burgers en organisaties zoals het Land bouwschap inspraak uitoefenen. Voorbereidingsbesluit Meestal neemt de gemeenteraad Er is een brochure verschenen over de Sociaal Economische Voorlich ting van de ZLM. Alle onderwerpen waarover de SEV voorlichting geeft staan puntsgewijs aangegeven. Van de voorlichters is vermeld in welk rayon ze werkzaam zijn. Daarnaast is van elke voorlichter een pasfoto afgedrukt. Deze zijn geprojecteerd op een kaartje van het ZLM-werkgebied, zodanig dat duidelijk is welk rayon iedere voorlich ter heeft. De brochure is onder meer verkrijgbaar op de ZLM Mani- festatia Limerick Ter verluchtiging heeft de SEV in de brochure een limerick opgeno men. Die gaat als volgt: Er was eens een boer tussen Den Bosch en Veere Die vond zichzelf nooit te oud om wat te leren Voor zijn vragen betreffende bedrijf en gezin of het nu klein was, groot of er tussenin Hij kon zich bij de SEV goed laten informeren voorafgaande aan een nieuw bestemmingsplan een voorberei dingsbesluit. De raad verklaart dan dat een nieuw bestemmingsplan wordt voorbereid. Het kan gebeuren dat een bouwver gunning wordt aangevraagd op het moment dat een voorbereidings besluit geldt of al een nieuw bestemmingsplan in procedure is. Gemeenten kunnen dan een aan vraag aanhouden die in strijd zal zijn met het nieuwe bestemmingsplan. Dit betekent dat een beslissing wordt uitgesteld. Aanvragen die ver moedelijk wel zullen passen in het nieuwe plan, kunnen worden goed gekeurd via een zogenaamde art. 19-procedure. Hiervoor is de mede werking van gemeente en provincie nodig. Waarop letten? Op welke zaken moet u letten als de gemeente bekend maakt een nieuw bestemmingsplan te gaan maken? De belangrijkste zijn: welke bestemming geldt voor het gebied waarin uw bedrijf ligt? welke bestemming krijgen uw grond en gebouwen? welke bestemming krijgen de grond en gebouwen van uw buren? is het bouwperceel groot ge noeg en goed op de kaart inge tekend? welke eisen gelden voor het bouwen? welke bedrijfstakken zijn toe gestaan? welke werkzaamheden zijn verboden? voor welke werkzaamheden geldt een aanlegvergunning? In dit artikel zijn alleen de hoofdlij nen aangegeven. Voor nadere infor matie kunt u bij de SEV terecht. Tom van der Mijden SCHEMA PROCEDURE De procedure die een bestemmingsplan doorloopt, is in onderstaand schema aangegeven: B&W maken voorontwerp bestemmingsplan Inspraak PROCEDURE BEZWAAR B&W maken ontwerp- bestemmingsplan Binnen 1 maand bij gemeenteraad t Gemeenteraad stelt plan vast Binnen 1 maand bij provincie Provincvie (GS) keurt plan goed Beroep binnen 1 maand bij de Kroon Kroon keurt plan goed In 1992 boekte de coöperatie ZON (Zuid-Oost-Nederland) een winst van ca. 450.000 gulden (na be lasting). Tijdens de jaarvergadering op 8 juni j.l. is besloten dit toe te voegen aan de verschillende reser ves. Zowel in geld als in goederen gaf de omzet vorig jaar een stijging te zien. De ZON, een van de ledencoöpera ties van Cebeco-Handelsraad, bestaat dit jaar 45 jaar. In zijn ope ningswoord ging voorzitter G. van Veldhuizen daar uitvoerig op in. Hij kenschetste de ZON als "de warme bakker" in de zuidelijke coöperatie ve wereld. Deze coöperatie doet haar best en slaagt daar ook in om zeer klantgericht en klantvriendelijk te werken. Van Veldhuizen zei erg blij te zijn met de GMP-erkenning (good manufactoring practise). Dit is een bevestiging van het op goede wijze je bedrijf uitoefenen, in dit ge val dus veevoer maken. In verband met hun 45-jarig lid maatschap kregen de heren J. de Leeuw (tevens erevoorzitter van de ZON), J. de Bie en J. Soethout een bloemetje aangeboden. De heer de Zeeuw was 45 jaar geleden stimu lator van de oprichting van de ZON. Bestuursverkiezing Mevrouw A.M.T. (len) v.d. Heuvel is gekozen als bestuurslid, de heer Van Geel is herbenoemd in het bestuur en de heer A. Vink uit Son is herbe noemd als commissaris. Directeur G.J. Leferink gaf verder aan de GMP-erkenning verder te willen gaan uitbouwen. Andere voorne mens zijn: invoering CLO- keurmerkeisen, invoering Good- Farming Kroon merkvleesprogram- ma, veevoerreklame via Omroep Brabant, begeleiding en ondersteu ning van bedrijfsmatige mestver werking. Na de pauze hield president directeur van Cebeco-Handelsraad ir. H. de Boon een inleiding over de manier waarop de coöperatieve we reld zich in de jaren 90 zal moeten manifesteren. De bijeenkomst werd afgesloten met een lopend buffet. Wanneer iemand een eigen onder neming drijft wordt het resultaat van zijn aktiviteiten winst (of ver lies) uit onderneming genoemd. Winst (of verlies) is dan het saldo dat overblijft wanneer op de op brengsten de kosten inclusief af schrijvingen en soms reserveringen in mindering zijn gebracht. Dit saldo wordt in fiskale zin niet na der uitgesplitst in bijvoorbeeld een rentevergoeding voor het ingebrach te kapitaal, een arbeidsvergoeding voor verrichte werkzaamheden en een restbedrag voor de zogenaam de overwinst. Deze nadere detaille ring is daarom niet mogelijk omdat het bij de eenmanszaak in juridische zin niet zo is dat je het ingebrachte kapitaal van jezelf leent, danwel de inbreng van arbeid aan jezelf be taalt. In bedrijfseconomische bere keningen wordt dit overigens wel gedaan. Bij samenwerkingsverban den zoals de maatschap en de ven nootschap onder firma (vofzien wij evenwel in de overeenkomsten veel al in de bepalinnopgenomen dat bij de winstverdeling eerst een vergoe ding wordt toegekend voor door een ieder ingebracht kapitaal en arbeid. De restwinst wordt dan in een be paalde verhouding gedeeld. De vraag kan dan gesteld worden wat het karakter van deze toereke ning vooraf mag zijn. Is het de be doeling om feitelijk een rente te vergoeden danwel de ingebrachte arbeid of wordt beoogd om een on gelijkheid van inbreng (meer of min der kapitaal en/of arbeid) hiermee recht te trekken? Naar mijn idee is met name het laat ste aan de orde. Evenmin als bij de eenmanszaak is ook bij de maat schap of vof niet aan de orde dat gelden van de maten zelf worden geleend. Het ingebrachte kapitaal is risicodragend vermogen en zeker geen achtergestelde lening of iets dergelijks. De toerekening vooraf is dus een correctie op de winstverde ling omdat de inbreng niet gelijk waardig is. Wanneer de correctie dan een extra bedrag oplevert is dit en blijft dit toch een onderdeel van de winst uit onderneming die de maat/firmant ontvangt. Ook al bestaat deze dan uit drie opge bouwde bedragen: rente van kapi taal, ingebrachte arbeid en aandeel in overwinst. Creatieve ondernemer Een creatief ondernemer (of zijn ad viseur) meende een extra aftrekpost te hebben gevonden. Door de drie onderdelen van de winst uit de vof wel als afzonderlijke posten te be schouwen, meende hij dat voor de rente over het ingebrachte kapitaal ook de rentevrijstelling (maximaal f 2.000,-)van toepassing zou zijn. Vervolgens zou voor het bedrag van de arbeid ook het kostenforfait in af trek gebracht kunnen worden (maximaal ff 1.578,-). Op deze wij ze zou een bedrag van ruim f 3.500,- niet tot het inkomen ge rekend behoeven te worden. De inspecteur echter was niet zo ruimdenkend en corrigeerde de aan gifte. Ook de rechter aan wie het geschil werd voorgelegd kon deze creatieve benadering niet waarderen en gaf de inspecteur gelijk. Daar mee staat dus vast dat er nog steeds onderscheid is tussen winst bepaling en winstverdeling. Het is maar weer eens gezegd. B. Veerbeek

Zeeuwsch landbouwblad ... ZLM land- en tuinbouwblad | 1993 | | pagina 4