We maken geen drama van opheffing Cebeco-Zuidwest Toekomst Europees landbouwbeleid opnieuw in discussie Duizend ha minder zaaitarwe Ontevredenheid over EG-prijsbesluiten Landbouwschap: 2300 akkerbouwers betaalden heffing 1992 nog niet "Niet alleen slechte grond voor ontwikkelen natuur" Van Iwaarden: Leden belang staat voorop Mini-onderneming AOC Zeeland wint prijs Pieper tegen hoge bloeddruk Commissaris Van Gelder op congres Aktiecomité spreekt over 10.000 weigeraars "Het hele bestuur van Cebeco- Zuidwest staat voor de volle hon derd procent achter de integratie met de CZAV. We hebben in het be gin wel even moeten slikken toen duidelijk werd dat opheffing van Cebeco-Zuidwest de beste oplos sing was. Maar dat is nu over. We maken er geen drama van. We zijn overtuigd dat de belangen van onze leden op deze manier het beste ge diend zijn". Dit zegt de voorzitter van Cebeco-Zuidwest, de heer J. van Iwaarden, naar aanleiding van het voornemen om Zuidwest onder te brengen bij CZAV, welke grote coöperatie per 1 oktober 1994 ver der zal gaan als Coöperatieve Zuide lijke Aan- en Verkoopvereniging met Wemeldinge als standplaats. De opmerkelijke krachtenbundeling in de coöperatiewereld is in boeren- kringen in het algemeen positief ont vangen. ledereen ziet in dat gescheiden blijven optrekken geen goede zaak zou zijn. CZAV-direkteur S.C. Rijlaarsdam, die niet per 1 ja nuari 1994 terugtreedt, zoals wij vo rige week abusievelijk meldden, maar aanblijft als direkteur tot 1 ok tober 1994: "ik hoor van onze leden in het algemeen positieve reacties, maar hier en daar klinkt ook wat twijfel door of we de goede lijn wel kunnen vasthouden. Ik begrijp die twijfel, omdat op dit moment nog niet alles te overzien is, maar ik heb er alle vertrouwen in dat deze inte gratie ook voor onze leden profijte lijk zal zijn". Overleven Zuidwest-voorzitter Van Iwaarden zegt dat in de overwegingen van zijn bestuur steeds het ledenbelang voorop heeft gestaan. "De land bouw maakt moeilijke tijden door. Dan moet je zien te overleven. Als we alleen verder zouden gaan, zou den we als Zuidwest toch opnieuw moeten reorganiseren. Voor het per soneel, dat niet herplaatst kan wor den, is deze gang van zaken bijzonder spijtig. Maar we hadden geen keus. Bij een negatieve groei moet je orde op zaken stellen en je kosten op een zo laag mogelijk ni veau brengen. Dat is het doel van deze operatie". Van Iwaarden wijst er op dat er voor de leden niet veel zal veranderen wat betreft afgiftepunten, afname, levering, enz. Hopelijk wel in de prijsstelling. Wijs besluit Ook de voorzitter van de ZLM, de heer H.C. van der Maas, kijkt posi tief tegen de integratie van de beide coöperaties aan. Hij was vanaf de oprichting van Cebeco-Zuidwest eind zestiger jaren gedurende 17 jaar vice-voorzitter van Zuidwest, welke coöperatie tot stand kwam door een fusie van elf kleine regio- Het bestuur van het Landbouw schap heeft een eerste, oriënteren de, discussie gevoerd over de toekomst van het Europese land bouwbeleid. Dat gebeurde vanuit de overtuiging dat de EG- hervormingsbesluiten van vorig jaar op termijn niet meer uitvoerbaar, niet meer financierbaar en niet meer controleerbaar zullen zijn. Ook de voortschrijdende liberalisering van de wereldhandel en het verdwijnen van de grenzen met Oost-Europa maken een nieuwe discussie over de Europese landbouwpolitiek on vermijdelijk. Het bestuur was het er over eens dat vormen van markt- en prijson dersteuning en van produktiebe- heersing ook in de toekomst niet kunnen worden gemist. Aan de ene kant moet daarbij zoveel mogelijk flexibiliteit worden ingebouwd, aan de andere kant moet ook het proces van verdringing en marktverstoring binnen de perken worden gehou den. Aan toeslagen die dienen als compensatie voor prijsverlagingen mogen geen aanvullende voorwaar den worden gekoppeld, bijvoorbeeld op het gebied van het milieu. Enkele woordvoerders toonden zich bezorgd dat de concurrentie op de afzetmarkten in de toekomst zal worden vervalst doordat per land verschillende milieuregels gaan gel den. Over de bestrijding van plante en dierziekten, de toelating van bestrijdings- en diergeneesmiddelen en kwaliteits- en milieuregels moe ten dan ook goede afspraken wor den gemaakt. Naar de mening van het Landbouw- schapsbestuur moeten er ook ga ranties komen dat er voor de financiering van het Europese land bouwbeleid in de toekomst vol doende financiële middelen beschikbaar zijn. Zonodig moet daarvoor het lage btw-tarief worden verhoogd. Voorzitter Van Dijk van de Commissie Buitenland van het Landbouwschap ontkende dat de groepen met lage inkomens daar extra nadeel van ondervinden. In het najaar zal het bestuur van het Landbouwschap een definitief standpunt bepalen over het Europe se landbouwbeleid op middellange en lange termijn. Het areaal zaaiwintertarwe is dit jaar 1.000 ha kleiner dan vorig jaar. Dit blijkt uit de voorlopige keurings aangifte granen, peulvruchten en fijne landbouwzaaizaden van de NAK. Vorig jaar werd 4370 ha wintertar we voor zaaizaad geteeld, dit jaar is dat 3390 ha. Afnames doen zich onder meer voor bij Arminda (van 395 naar 98 ha) en Obelisk (van 650 naar 125 ha). Een toename doet zich voor bij Vivant (van 710 naar 979 ha). Het areaal zaai- zomertarwe steeg met ruim 50 ha tot 625 ha. Het areaal zaai-zomergerst is met ruim 1170 ha ongeveer gelijk geble ven, van wintergerst daalde het zaaiareaal van 233 naar 152 ha. Van groene erwten daalde het zaai areaal van 1187 naar 587 ha. De zaaizaadteelt van vezelvlas nam dit jaar in omvang toe, van 2565 naar 2817 ha. Van olievlas daarentegen daalde het zaaiareaal met 50 ha tot 156 ha. De totale keuringsaangifte granen, peulvruchten en fijne land bouwzaaizaden is dit jaar met 2.000 ha afgenomen tot 10.665 ha. nale coöperaties in zuidwest- Nederland. Bij die fusie haakte CZAV op het laatste moment af. Nu, 25 jaar later, komt de eerder na gestreefde eenheid er toch. "De beide besturen hebben een wijze beslissing genomen, die in het be lang is van de aangesloten boeren en tuinders", aldus Van der Maas. Hij hoopt dat verdere samenwerking van coöperaties in zuidwest- Nederland in de toekomst mogelijk zal zijn. Ook Van Iwaarden zou het een goede zaak vinden als deze in tegratie op termijn een vervolg zou krijgen. J van waarden voorzitter Cebeco-Zuidwest: ons doei is overleven De mini-onderneming "Mini soap productions" van het Agrarisch On derwijscentrum Zeeland e.o. heeft een prijs gewonnen op de slotmani festatie mini-ondernemingen 1992-1993. Van de 41 mini-ondernemingen na men er zaterdag 5 juni in het hoofd kantoor van de ABN-AMRO te Amsterdam 20 aan deze manifesta tie deel. Zij verzorgden een tafelpre sentatie in de hal en daarnaast een drie-minuten presentatie op het po dium. "Mini soap productions" werd uitgeroepen tot winnaar van de drie-minuten presentatie Win naar van de tafelpresentatie en te vens mini-onderneming van het jaar werd "Checkmate" uit Utrecht. De jury stond onder voorzitterschap van VNO-voorzitter Rinnooy Kan. De Afdeling Akkerbouw en de Afde ling Veehouderij van het KNLC na men met gemengde gevoelens kennis van de prijsbesluiten van de EG-landbouwministerraad. De Af deling zien een probleem in de 'hardheid' van de Nederlandse gul den. Omdat de munt zo sterk is, val len de compensaties voor Nederland lager uit dan elders in de EG. De Nederlandse overheid kan het verschil compenseren en dient dit ook te doen, menen de Afde lingen. De Afdeling Akkerbouw van het KNLC liet zich kritisch uit over de prijsbesluiten. De Afdeling ziet de verhoging van de braakpremie met ruim 25 procent als een politieke deal. Hiermee moest Frankrijk over de streep worden getrokken om in te stemmen met het oliezadenak- koord tussen de EG en de VS. De Afdeling had liever (ook) een verho ging van de hectaresteun gehad, want die blijft nog steeds te laag. Relatief gezien krijgt de Nederland se landbouw met forsere prijsverla- Het regelmatig consumeren van voedsel dat rijk is aan het mineraal potasium ondersteunt de werking van medicamenten tegen hoge bloeddruk, zo blijkt uit verschillende onderzoeken. Het eten, bijvoorbeeld aardappelen, die potasium bevat ten, kan er zo voor zorgen dat de dosis medicijnen omlaag kan, zo meldt het NIVAA. gingen in het kader van de MacSharry-hervormingen te maken, dan hun collega's in andere EG- landen. De Afdeling Akkerbouw vindt dat het ministerie van LNV dit verschil moet compenseren. Brussel biedt die ruimte, maar het ministerie zegt de benodigde 150 miljoen gul den niet te hebben. De Afdeling Ak kerbouw wil desondanks dat het Landbouwschap dit opnieuw aan kaart bij het ministerie. De Afdeling Veehouderij van het KNLC vindt eveneens dat het schap er op moet blijven hameren. Ook bij de veehouderij was sprake van een politieke deal: alle landen, behalve Italië, Spanje en Grieken land, kregen een verhoging van het melkquotum toegewezen van 0,6 procent. Italië, Spanje en Grieken land kregen respectievelijk 900.000 ton, 500.000 ton en 100.000 ton toegewezen. De Afdeling Veehou derij vindt dat vooral de verhoging van het quotum van Italië aantoont dat misdaad nog steeds loont. "Daarnaast is het gewoon te dol dat waar de markt absoluut geen behoefte heeft aan meer melk, dit toch wordt toebedeeld", aldus de Afdeling Veehouderij. We kunnen discussiëren over de vraag of we voor natuurontwikke ling altijd de slechtste landbouw grond moeten gebruiken. Dit zei Commissaris van de Koningin drs. W.T. van Gelder op het congres "de toekomst van het Zeeuwse platte land", dat vrijdag j.l. in Middelburg werd gehouden. Van Gelder plaatste deze opmerking in het kader van zijn pleidooi voor Zeeuwse kwaliteitsprodukten. Ook het landschap is immers een pro- dukt waar Zeeland mee kan scoren. Hij noemde het congres bij uitstek een gelegenheid om ideeën te venti leren over de herinrichting van land bouwgronden voor andere groene functies. Volgens het rapport dat naar aanleiding van de resultaten van de 15 discussiegroepen is sa mengesteld zouden vooral de min der geschikte, overtollige landbouwgronden voor natuuront wikkeling in aanmerking kunnen komen. Nederland bestaat uit 15 procent verstedelijkt gebied (inclusief in frastructuur) en 85 procent landelijk gebied (overgrote deel in agrarisch gebruik). Door verschillende fakto- ren ligt er druk op het landelijk ge bied. Dat heeft te maken met de twijfel over de houdbaarheid van het landbouwareaal, met het losla ten van het compacte-stadbeleid, en met het zich profileren van Ne derland als deltaregio binnen Europa. Het Landbouwschap spreekt de be wering van het aktiecomité-Kik dat 10.000 akkerbouwers de Land bouwschapsheffing 1992 niet be taald hebben tegen. "Zo'n 2.300 akkerbouwers hebben tot nu toe hun heffing niet betaald. De beta lingsachterstand wijkt niet af van andere jaren. We zijn niet onder de indruk", aldus de woordvoerder van het Landbouwschap. Het aktiecomité "Niet-betalen Land bouwschapsheffing" heeft het Landbouwschap in een brief voor gesteld de contributie van de Neder landse Akkerbouw Vakbond aftrekbaar te maken van de Land bouwschapsheffing. Als het Land bouwschap hierop positief reageert, wordt de aktie beëindigd, aldus woordvoerder Bart Kik, akkerbou wer in Bruinisse. Een woordvoerder van het Land bouwschap liet maandag weten dat hij het voorstel weinig kans geeft. "Het zou betekenen dat de Neder landse Akkerbouw Vakbond dezelf de status krijgt als de standsorganisaties, terwijl zij nog lang niet de meerderheid van de ak kerbouwers vertegenwoordigt. Het voorstel lijkt mij wat voorbarig". Tijd dringt Het aktiecomité wil op korte termijn weten hoe het Landbouwschap over haar voorstel denkt. "De tijd is er op dit moment niet naar om maandenlange discussies te voeren. De tijd dringt en de atmosfeer is grimmig. Wij als akkerbouwers put ten hoop uit de club van Jaap Korteweg". Het aktiecomité schrijft verder dat zij Han Geluk uit Brouwershaven met raad en daad terzijde zal staan als het Landbouwschap de invorde ringsprocedure tegen deze boer voortzet. Geluk heeft tot nu toe de heffing over 1990 en 1991 niet be taald en heeft bericht gekregen dat hij voor 14 juni j.l. deze heffingen moest betalen plus de kosten van de invorderingsprocedure 300,-). Volgens het aktiecomité is er sprake van grove rechtsongelijkheid omdat vele anderen de heffing 1991 nog maar net in de bus hebben. Reactie van het Landbouwschap: "Het lijkt mij heel sterk dat mensen nu pas de heffing 91 binnen hebben". Hij be vestigt dat de heffingen over 1991 niet gelijktijdig de deur zijn uitge gaan. Vanaf 1992 gebeurt dit per sector en krijgen alle heffingplichti- gen binnen één sector zoveel moge lijk gelijktijdig de aanslag in huis.

Zeeuwsch landbouwblad ... ZLM land- en tuinbouwblad | 1993 | | pagina 3