Tuinbouwklanken Oogstvoorspelling Van vollegrondsgroentetelers mag het droog blijven Vroege aardappelen uit Tholen doen het prima Warm weer slecht voor tuinbouwgewassen Knolvenkel groeit in populariteit Volgende week "Liempde juni" Afzet fruit verbeteren Voorlichting vergunning WVO voor Zeeuwse glastuinders VRIJDAG 18 JUNI 1993 U1M Op ZUID-BEVELAND kunnen half juni de eerste voorspellingen tot de oogstgrootte van appels en peren worden gedaan. Na de rui zijn er voldoende peren aan de bomen ge bleven om een goede oogst te ge ven in 1993. Vooral de eerste zomer- en herfstperen Triomphe de Vienne en Beurré Hardy zullen aan merkelijk meer kg produceren dan afgelopen jaar. Ook Doyenné du Co rnice kan een topjaar worden. Al leen Conference en St. Remy hebben minder vruchten per boom dan vorig jaar. Al met al een goede perenoogst in het vooruitzicht. Het aantal appels per boom is na de rui ook ruim voldoende om weder om een goede oogst te produceren. Alleen Goudreinette is duidelijk min der dan in 1992. Ook de oudere Elstar bomen zijn hier en daar min der gezet. Hier is zonder twijfel het beurtjaareffect merkbaar. Afhanke lijk van het groeiseizoen kan 1993 voor de Zuid-Bevelandse fruittelers een goede tot zeer goede appel- oogst produceren. Ook de pruimen, die het in 1992 lie ten zitten, hangen goed vol. Er is volop gedund om een goede maat- sortering te verkrijgen. De prijzen van de appelen van het oude seizoen zijn duidelijk iets gestegen, hopelijk zet deze prijsstij ging verder door, het is altijd een sti mulans voor het nieuwe appelseizoen. Dit jaar komen de eer ste appelen eind juli op de markt, zoals Vista Bella, Discovery, Benoni. 1993 is een zeer vroeg jaar, met tot nu toe veel uren zon. Wanneer we de oogstvoorspellin- gen in Europa mogen geloven, zijn de verwachtingen voor onze streek zeker goed te noemen. Wanneer de weergoden ons gunstig gezind zijn, kan er gezien de kwaliteit van de boomgaarden op Zuid-Beveland een prachtige oogst groèien in 1993. "Voor de groentemarkt als geheel is het maar beter dat het droog blijft". Dit is de mening van veel volle- grondstelers in WEST-BRABANT. Droog is het zowel op de klei- als zandgronden. Vorig weekend hield de hoeveelheid neerslag bij 2 mm op. Regeninstallaties hebben inmiddels al overuren gemaakt. Vooral bij de teelt van witlofpennen heeft de droogte problemen gege ven bij de opkomst. Hier en daar zijn percelen opnieuw gezaaid. Het na deel van een keer beregenen is dat de grond nog sneller opdroogt. Be regenen om fijne zaden te laten kie men en doorgroeien moet eigenlijk iedere dag gebeuren. Ook menig perceel B- en winterpeen heeft last van te droge voeten. Een te dunne stand is het gevolg. Een bui van 30 mm is nodig om de plantuien flink te kunnen laten bol len. Over twee weken begint het rooiseizoen maar zoals het er nu naar uitziet zal dat niet gepaard gaan met een topopbrengst. Diver se signalen wijzen er op dat de prijs van plantuien dit jaar eens een keer goed zal zijn. Aan voorverkoopprij zen is dit overigens nog niet te mer ken. Er zijn onlangs enkele percelen verkocht voor, omgerekend, 20 cent per kilo. Levering half juli. Telers die vorig jaar hun uien noodgedwongen hebben moeten onderploegen ne men geen risico en verkopen nu ge heel of gedeeltelijk. Telers die op contract plantuien hebben gezaaid zullen moeten beregenen om aan ki lo's te komen. De winteruien heb ben inmiddels het veld geruimd in West-Brabant. Over het algemeen behoorlijk kilo's met daaraan gekop peld een interessante prijs. Uitzonderlijk goed staan momenteel de spruiten. Zij hebben voorlopig nog geen water nodig. Zeker niet op goed vochtopgevende grond. Vol gens handelaren in plantmateriaal zal het areaal spruiten vrijwel gelijk blijven. Zowel de vroege als late aardappe len beginnen last te krijgen van doorwas. Vooral bij temperaturen boven de 30 graden C loopt de tem peratuur in het bed te hoog op. Op verschillende percelen zijn al uitlo pers gesignaleerd. Voorlopig ziet het er nog niet naar uit dat de droogte een positieve stempel drukt op de prijzen. Vrijwel alle groentegewas sen brengen de kostprijs niet op. Warmte heeft wel gezorgd voor overaanbod op de veilingen. Asperge- en aardbeientelers kunnen erover meepraten. Er zijn al heel veel percelen vroege aardappelen gerooid op THOLEN. Het gaat tot nu toe bijzonder vlot. De groei, het rooien en de afzet ver lopen allemaal eigenlijk goed. Ook over de prijs - vooral van Doré's - heeft men gezien de opbrengsten die in het algemeen gehaald wor den, niet te klagen, al wordt er wel naar kwaliteit, uiterlijk en grofheid betaald. De kwaliteit van de buitenlandse aardappelen schijnt momenteel bij zonder slecht te zijn. Vooral de houdbaarheid doet veel handelaren overschakelen op Hollandse aard appelen. De voorsprong die men nu nog heeft op Tholen is momenteel ook gunstig voor de afzet. Het me rendeel van de vroege aardappelen komt zelfs op de Barendrechtse vei ling nog hier van het eiland vandaan. Een vlot verloop van het rooien, ze ker in het begin van het seizoen, wordt als een groot voordeel gezien. Een gelijkmatige aanvoer is altijd gunstig voor de prijs. Daarom zitten we met z'n allen eigenlijk niet om regen verlegen, enerzijds vanwege de vrees voor stagnatie, anderzijds in verband met de geweldige op brengsten die er aan zitten te komen. Het klinkt dan ook wat tegenstrijdig wanneer we vooraf zeggen dat het bijzonder droog zou moeten blijven het hele seizoen door, zodat de op brengsten matig blijven, terwijl iedereen toch na de vruchtbare re gens die we gehad hebben, vond dat het weer lekker geregend had. De kwaliteit van de mooie partijen Doré's wordt in deze tijd van het jaar toch nog het meest gewaar deerd wat dan ook tot uitdrukking komt in de prijs. De AM-rassen zijn immers behoorlijk goedkoper. Mo gelijk wordt straks met grovere par tijen het verschil minder, want voor het verwerken tot frites heeft men immers liever een kloeke aardappel. Voor tafelaardappel zijn, hoewel smaken verschillen, alle AM-rassen niet even goed geschikt, al komen er steeds meer geschikte rassen bij, zodat er zeker een aanbod is voor elk wat wils. Hoe de afzet verder in het seizoen zal verlopen, is voor iedereen koffiedik kijken. Het volgen van de prijzen is iedere dag weer een spannende zaak. Zo heeft elke streek zijn specialiteiten en moge lijkheden en gelukkig nog zijn vorm van bestaan. Het hele warme, broeierige weer is gelukkig weer voorbij in DE BARO NIE. Zulk weer is voor tuinbouwpro- dukten zeer slecht, zowel in de vollegrond als in de kas. Bij extreme temperaturen gedijen de gewassen niet goed. Er komt gemakkelijk rot in de produkten. De kwaliteit gaat snel achteruit en de rijping gaat veel te hard. Neem nu bijvoorbeeld de aardbeien. Ze hangen echt al overrijp aan de plant. Voor ze bij de consument zijn, zijn ze in kwaliteit al een stuk ach teruitgegaan. Dit is voor de consu ment niet prettig, maar neemt u van mij aan dat dit de teler nog meer te genstaat. Een teler heeft nu een maal liefst alleen topkwaliteit. Maar aan het weer is niets te doen. De prijzen in de groenteteelt willen maar niet omhoog gaan. Ongeacht het produkt, het is steeds een vaste lage prijs met voor een enkel gewas soms een uitschieter. Een ontwikkeling hier in De Baronie die van groot belang kan worden voor de tuinbouw, is de realisering van het Internationaal Agro Busi ness Centrum. In dit project werken de RBT, de veiling der Noorderkem pen en de gemeente Breda samen. Het IABC omvat een oppervlakte van ca. 55 ha. Er zullen een aantal hallen en kantoren worden ge- Knolvenkel wordt verpakt in houten kratten afgedekt met een plastic dekvel en in kartonnen opzetdozen zonder dekvel bouwd. Deze worden verhuurd aan exporteurs, handel en toeleverings bedrijven, die connecties hebben met de tuinbouw. Enkele exporteurs zullen waarschijnlijk zelf bouwen. Voor de realisering van dit project zijn een aantal (vollegronds)tuinders weggekocht. Ook een boerderij valt in het gebied. Gelukkig hebben de betrokkenen allemaal een nieuwe stek gevonden. Voor het hele project volgebouwd zal zijn, zijn we vele jaren verder. Hoe de ontwikkelingen in de tuin bouw dan zijn, kan (gelukkig) nie mand zeggen. Of het project rechtstreeks voordeel oplevert voor de tuinbouw op termijn, zullen we af moeten wachten. Er is best kri tiek geweest, maar of die kritiek te recht is zal de toekomst leren. Sinds de jaren tachtig is de con sumptie van knolvenkel per hoofd van de Nederlandse bevolking ver dubbeld. Dat verdere groei mogelijk is staat vast. Uit marktonderzoek blijkt immers dat een deel van het publiek nog onbekend is met knol- venkei. Informatie over het produkt en de wijze van verwerking moeten leiden tot een vergroting van de af zet binnen 's lands grenzen. Daar naast blijft de Nederlandse tuinbouw actief ook buitenlandse markten te interesseren voor Hol landse knolvenkel. Knolvenkel is van oorsprong afkom stig uit het Middellandse-Zeegebied. De teelt vindt vandaag de dag nog steeds in deze regio plaats en heeft zich in noordelijker richting uitge breid. Knolvenkel wordt in Neder land zowel in kassen als in de vollegrond geteeld. Het areaal in de kassen beslaat zo'n 9,6 hectare en is de laatste jaren licht gestegen. Het areaal vollegronds knolvenkel schommelt al enige jaren rond 200 hectare. Belangrijkste veilingen voor de verhandeling zijn ZON, WFO, Westland, RBT, NCB en CHZ. De to tale aanvoer bedroeg in 1992 3.930 ton. Dit was 10% minder dan in 1991. Reden hiervan was de grote droogte. Onder normale weersom standigheden ligt de oogst rond de 4.400 ton. Export Bijna 80% van de Hollandse knol venkel wordt geëxporteerd. In 1992 bedroeg de export, uitgedrukt in ab solute cijfers, 3.036 ton. Frankrijk is de belangrijkste exportmarkt. Dit land importeerde 1.388 ton (46%) van de Hollandse knolvenkel. Duits land staat op de tweede plaats met een import van 593 ton. Opvallend is dat de export naar Frankrijk, Oostenrijk en Spanje de laatste ja ren flink is toegenomen, terwijl de export naar Duitsland, Engeland, België/Luxemburg en Scandinavië gestabiliseerd is. Consumptie De jaarlijkse consumptie van knol venkel in Nederland bedraagt 150 gram per persoon. Onbekendheid met het produkt en de zeer specifie ke, anijsachtige smaak van het pro dukt kunnen als oorzaken worden aangewezen dat de consumptie in een langzaam tempo groeit. Aan de smaak valt niet te tornen, maar door de bekendheid van het produkt te vergroten is consumptiegroei in Ne derland mogelijk. Door middel van receptenfolders, winkelmateriaal, winkelacties en artikelen in de me dia zal in de komende maanden de aandacht van het publiek worden gevraagd voor knolvenkel. Ook in de buitenlandse media en op de win kelvloer wordt in 1993 extra aan dacht besteed aan Nederlandse knolvenkel. Behalve op verkrijgbaar heid, smaak en toepasbaarheid in vele soorten gerechten zal de con sument gewezen worden op het ho ge gehalte voedingsstoffen in deze groenten. Op 23 en 24 juni vindt op het land goed Velder in Liempde de Vakbeurs voor tuinbouw, boomteelt en fruit teelt plaats. Op deze tentoonstelling is een breed aanbod aan tuinbouw- mechanisatie te zien. Daarnaast zijn voor deze uitvoering van Liemp- de/juni de volgende landelijk erken de demonstraties gepland. Tuinbouw: mechanisatie prei (zaai- bereiding, zaaien, mechanische on- kruidbestrijding en oogst), boomteelt (het planten van bomen), en fruitteelt (sorteren en bewaren). Twee jaar geleden organiseerde Liempde voor het eerst gescheiden landbouw- en tuinbouwdagen. Die aanpak werd meteen een groot suc ces. Die eerste keer trok Liempde/ju- ni - geheel op de tuinbouw gericht - meteen 40.000 bezoekers. De fruitteeltsector bekijkt momen teel de mogelijkheden om de afzet van fruit te verbeteren. De sector wil nieuwe markten aanboren en bestaande markten continueren. De plannen hebben in eerste instantie betrekking op het seizoen 1993-1994. De Commissie Fruit teelt van het KNLC juicht het initia tief van de afzetorganisaties toe: "Alle verbeteringen zijn welkom. We hopen dat er iets goeds uitkomt, dat we als sector in zijn geheel kunnen en moeten steunen". Volgens de Commissie dient de sec tor duidelijker kwaliteitsverschillen zichtbaar te maken voor de klant. Op vrijdag 25 juni a.s. organiseert de Gewestelijke Raad van het Land bouwschap voor Zeeland in sa menspraak met de afdeling Zeeland van de Nederlandse Tuinders Stich ting een voorlichtingsbijeenkomst over de vergunningverlening Wet Verontreiniging Oppervlaktewater (WVO) in het dorpshuis "De Zaete" te Yerseke, aanvang 13.30 uur. Op deze voorlichtingsbijeenkomst zal vanuit het Landbouwschap de nadruk gelegd worden op prakti sche aspecten bij de vergunningver lening voor individuele glastuinders. De richtlijnen, die in dit kader door de Commissie Uitvoering Wet Ver ontreiniging Oppervlaktewater (CUWVO) opgesteld zijn, zullen worden toegelicht. Het landbouw bedrijfsleven heeft deelgenomen aan de samenstelling van deze richt lijnen en heeft kanttekeningen ge plaatst bij de eindrapportage. Ook zullen voor deze middag de water schappen worden uitgenodigd. Als waterkwaliteitsbeheerders zijn zij belast met de uitvoering van de WVO en de hiermee samenhangen de vergunningverlening. Tevens zal een toelichting gegeven worden op de uitvoering van de Meerjarenafspraak Energie, die in ja nuari is gesloten. Elk glastuinbouw bedrijf kan in het kader van de energie-afspraak gebruik maken van het programma van DLV, waarmee het bedrijf wordt doorgelicht op het gebied van energiegebruik. Tijdens deze middag zal alleen aan dacht worden besteed aan de con sequenties van de nieuwe richtlijnen ca. voor bestaande glastuinbouw bedrijven.

Zeeuwsch landbouwblad ... ZLM land- en tuinbouwblad | 1993 | | pagina 13