N AJ K-bestuur: Mestakkoord stap in de goede richting Wie heeft ooit genoeg tijd en energie? ...Delta-jongeren Delta-jongeren winnaar van culturele selectie Tuincommissie IMBvP Zeeland op bezoek in België Jongeren egende Innnfimn onder redaktie van de Perskommissie Bond van Plattelandsvrouwen voor Zeeland en Noord-Brabant. Adres: C.J. de Jonge-Stols Brouwerijweg 2, 4424 CH Wemeldinge AGRARISCH Supporters bedankt... VRIJDAG 18 JUNI 1993 13 m Laatst las ik een artikel over het besteden van je tijd. Het zette mij aan het denken over de besteding van mijn tijd en de behoefte aan energie. Naar mijn idee hebben ve len van ons nooit meer eens tijd over. "Ik heb het druk met en dan volgt een opsomming van al dan niet overbodige aktiviteiten. Toch hebben we zeker in de agrari sche sector steeds meer energie no dig om alles draaiende te houden. Intensieve teelten, onderhouds werkzaamheden, informatieve bij eenkomsten en die steeds weer typisch seizoens gebonden kar weitjes. Elk seizoen stelt zijn eigen eisen. Het feit dat we verschillende jaarge tijden hebben en verschillende weersomstandigheden kennen lijkt wel een bedoeling te hebben. Een natuurlijke bescherming voor ons li chaam tegen overbelasting. De win ter lekker vroeg donker betekent: niet meer buiten werken tot 's avonds laat. Na de zomer en het drukke najaar, vervuld van o.a. rooi- werkzaamheden, blijft er nu tijd over voor cursussen en vergaderingen. Wel oppassen dat deze niet 5 van de 7 avonden gaan vullen! Maar ook tijd nemen voor een avondje voor de haard. Dan komt het voorjaar, de dagen gaan lengen en het werk ook. Op het bedrijf de zaai- en planttijd, in huis de schoonmaak of gewoon de tijd om winter- en zomerkleding te wisselen, een kamertje te behangen of de verfkwast ter hand te nemen. De tuin krijgt ook een grote beurt en zo eind april is de boel op orde en de energie een eind op. Voorjaarsmoe heid: 't is zo'n mooi woord - volgens mij echter alleen een gevolg van het feit, dat het voorjaar zoveel energie verslindend werk met zich mee brengt. Werk, waar we na een "rustig winterslaapje" nog even aan moeten wennen. De zomer, overdag soms te warm voor zwaar werk, maar de koelere avonden zijn bij uitstek geschikt voor een wandeling of fietstocht. Het najaar heeft weer die drukta Zowel op het bedrijf als in huis moet nog van alles gedaan worden voor dat de winter komt. Geestelijke energie Van tijd tot tijd moeten we eens stilstaan bij de besteding van onze eigen energie. Het is niet alleen een kwestie van energie halen uit voed sel en dit omzetten in arbeid. Door de voldoening die sommige aktivi teiten kunnen geven wordt onze energie aangevuld. We kennen alle maal het gevoel van voldoening als iets klaar is, zeker als je tevreden kunt zijn over het behaalde resul taat. Dat geeft je weer kracht om met iets anders te beginnen. In feite kun je dit dagelijks meemaken en moet je hier ook van genieten. Een oud gezegde: "Na gedane ar beid is het goed rusten" verklaart de gevoelens van rust en tevreden heid als er iets af is. De kreet van deze tijd: "Tijd voor jezelf nemen" past ook in deze overdenking. Zijn we af en toe niet wat overbelast en (wel of niet noodgedwongen) in si tuaties terecht gekomen waar nau welijks meer tijd is voor iets wat energie geeft? Neem eens tijd voor jezelf en maak eens een lijstje van nodige en onno dige zaken. Zorg dat u tijd maakt voor een mooi boek, luisteren naar muziek of het beoefenen van sport of hobby. Dit zijn zaken die uw ener gie aanvullen. Een evenwicht in energie vraag en aanbod is van groot belang voor ieder mens. Waak voor dit evenwicht ook als u denkt daar geen tijd voor te hebben!!! E.J.A. van Nieuwenhuijzen-van Iwaarden Het moeizame bereikte mestak koord tussen overheid en Land bouwschap is volgens het Nederlands Agrarisch Jongeren Kontakt een stap in de goede rich ting. Invoering van de mineralen- boekhouding met daaraan gekoppeld regulerende heffingen is zowel voor agrarische bedrijven als voor het milieu de beste manier om de mineralenverliezen terug te dringen. De doodlopende weg van strenge ge- en verboden wordt volgens de jongerenorganisatie met het ak koord eindelijk verlaten. De nieuwe, meer stimulerende koers biedt indi viduele boeren en tuinders veel be tere mogelijkheden om milieumaatregelen te treffen die bij het bedrijf passen dan het tot nu toe ALGEMEEN PJZ - afd. Schouwen-Duiveland 26 juni: schuurfeest. Plaats: Zuid- dijk 4 te Dreischor. Aanvang: 20.30 uur. Kosten: f 7,50 (incl. 1 con sumptie). De muziek wordt verzorgd door de populaire Brabantse "Back side", deze 6-mans formatie speelt muziek van Henk Wijngaard tot Guns 'n Roses. PJO - Oost Zeeuws-Vlaanderen zondag 11 juli: grandioze Zeskamp op het voetbalterrein te Lamswaar- de. Aanvang: 12.30 uur. Kosten: f 35,- per team. Opgave bij: Paul Mangnus, tel. 01143-5377 (na 18.00 uur). Voor nadere informatie kun je ook bij hem terecht. KPJ - afdeling Oostburg Zaterdag 26 juni a.s.: een "summer- night party" in een schuur bij graan handel Buyze te St. Kruis. De groep "The Appollo's" verzorgt vanaf 21.00 uur de muziek. Entree be draagt f 7,50, incl. 1 gratis cocktail. mmm Redaktie Luc Mangnus gevoerde demotiverende beleid. Hoewel het NAJK het akkoord een stap in de richting noemt, heeft het ook stevige kritiek. De fosfaatver- liesnormen zijn onaanvaardbaar evenals de dreigende koude sane ring van bedrijven, het afschaffen van de mestproduktierechten is zeer ongewenst en het ammoniakbeleid gaat te ver, aldus de jongeren. Onaanvaardbaar Het NAJK acht de overheids- voorstellen om de acceptabele fos- faatverliezen in het jaar 2000 op 5 kg per ha vast te stellen onaan vaardbaar. In de bureaustudie die volgens het accoord naar deze nor men worden gedaan hebben de jon geren geen vertrouwen. Daarom zal het NAJK, zo mogelijk in samen werking met andere organisaties, ei gen onderzoek doen naar aanvaardbare verliesnormen. Bij de door de overheid voorgestelde ver liesnormen, waarover overigens geen overeenstemming is bereikt met het Landbouwschap, is een op timaal produktieniveau niet te hand haven, aldus het NAJK. De organisatie wijst op de enorme in spanningen die zijn en worden ge daan. Zo is het fosfaatverlies in Nederland tussen 1986 en 1990 te ruggebracht van 260 naar 214 mil joen kilo. Op basis van de door de landbouw voorgestelde norm daalt het verlies tot 50 miljoen kilo in het jaar 2000. Inkomenseffect Het NAJK voorziet dat de mestafzet- kosten zeer sterk zullen stijgen als gevolg van het aanscherpen van de gebruiksnormen en de scherpe ver liesnormen. Door de invoering van een prohibitieve heffing op het niet plaatsbaar fosfaatoverschot in 1996 Dinsdag 18 mei zijn we met 48 da mes naar het domein Lippensgoed- Bulskampveld te Beernem geweest. Voor de dames uit Zeeuws- Vlaanderen was het deze keer eens gemakkelijk, want niet zij, maar de andere dames uit Zeeland moesten nu met de boot mee. ledereen was keurig op tijd voor de boot om 9.20 uur uit Vlissingen, waarop reeds de bus aanwezig was. Na een stop in Groede en Oostburg waar de rest van de dames in kon stappen, waren we om plm/ 10.00 uur op de plaats van bestemming. Het domein Lippensgoed- Bulskampveld is 200 ha groot en omvat naald- en loofhoutbossen, twee boerderijen en een kasteel met park in Engelse landschapstijl. In het kasteel is een natuurcentrum en een ambachtsmuseum. In de ommuurde vroegere moestuin van het kasteel is een kruidentuin van 1 ha aange legd. Deze tuin omvat 400 planten soorten, waarvan de grootste groep geneeskruiden. Tevens is er in deze tuin een bijenstal, een verzameling zeldzame meerhofdieren en oud rol lend landbouwmateriaal te be zichtigen. Twee gidsen waren aanwezig om ons een rondleiding te geven door de kruidentuin en een gedeelte van het bos. Na de koffiemaaltijd, die voortreffelijk smaakte, was er nog gelegenheid om het natuurcentrum en het ambachtscentrum in het kasteel te bezichtigen. Op de terugweg was er nog een stop bij een tuincentrum in Malde- gem. Hier kon menigeen de verlei ding niet weerstaan om wat plantjes voor de eigen tuin mee te nemen. Ondanks het wat sombere en buiige weer kunnen we terugzien op een gezellige en geslaagde ex- cursia J. Polderman-Le Clercq zullen de kosten nog extra stijgen. Dat kan tot sanering van duizenden bedrijven leiden ook al wordt de veestapel formeel niet ingekrom pen. Het NAJK bepleit daarom op korte termijn onderzoek naar de ef- fekten op inkomens, werkgelegen heid en het aantal bedrijven. Het NAJK meent dat er gezocht moet worden naar maatregelen om deze sanering te voorkomen. Afromen bij verplaatsing van mestrechten is daarvoor een middel. Deze afroming zou ook moeten gelden voor bedrij ven die van eigenaar wisselen en ter plekke worden voortgezet, met uit zondering van bedrijfsoverdrachten in familieverband. Mestproduktierecht Ongewenst noemt het NAJK het af schaffen van de mestproduktierech ten per 1 januari 1997 zoals in het akkoord is vastgelegd. Deze af spraak biedt sommige bedrijven de mogelijkheid de veestapel uit te breiden waardoor de mestproduktie stijgt en nog hardere concurren tieslag uitbreekt op de mestafzet- markt. Hiervan worden minder kapitaalkrachtige bedrijven, met na me jongeren, de dupe. AJK - Schouwen-Duiveland 29 juni: zomeravondexcursie naar het bedrijf van dhr. Zandee, Noordstraat 42 te Kamperland. Ver trek om 19.30 uur vanaf het restau rant bij de Zeelandbrug. Meer informatie bij Peter Hanse, tel. 01119-2319 of Piet-Jan van Lange- raad, tel. 01112-1388. Enkele van de dames in de kruidentuin. In deze tuin staan 400 ver schillende soorten planten, waarvan de meeste geneeskrachtig De toneelgroep van Delta-Jongeren is winnaar geworden van de Cultu rele Selectie, een landelijke toneel wedstrijd voor plattelandsjongeren die jaarlijks wordt gehouden. De ju ry was unaniem. In onderstaand ar tikel beschrijven de spelers hoe zij zich voorbereid hebben en hoe de dag zelf is verlopen. 15 April 1993 zijn we voor het eerst bij elkaar geweest, te weten Chris Overdulve (regisseur), Mare Hoeckx (belichting), Herberien Noom, Piet Kuyper, Hanja en Govert Schroder. "Kunst op het platteland", dit was het thema voor de Culturele Selec tie 1993. Aan ons de taak om op dit thema een 20 minuten durend ca baretstukje te schrijven. Vele ideeën kwamen bij ons boven, want kunst kan je op vele manieren opvatten. Maar gelukkig zijn we 's avonds tot een besluit gekomen: we gingen aan de slag met Mondriaan. Vele avonden van tekst schrijven volgden. Een twee avonden per week kwamen we bij elkaar, 12 juni moest het stukje opgevoerd wor den. Na twee weken was het schrij ven klaar, we konden het toneel op om te repeteren. Dit hebben we vele malen gedaan in het Dorpshuis in Ouwerkerk. We hadden er ontzet tend veel plezier in, de inzet was daardoor groot. Ook bij Elles Punt, die ons de nodige tips heeft gege ven voor een nog beter resultaat. In mei werd er in dit blad een oproep geplaatst voor supporters. Die heb je nodig als toneelspelers wanneer je in Drenthe op moet treden. Ook is dit besproken tijdens de laatste P.A.B.-vergadering. Jammer dat hier geen reacties op zijn gekomen om de Delta Jongeren, als afvaardiging van Zeeland/West-Brabant, aan te moedigen op de voor Delta- Jongeren eerste landelijke activiteit. Dit mocht ons, als spelers, er niet van weerhouden om op 12 juni af te reizen naar Klijndijk in Drenthe Met een auto en een bestelbus volgela den zijn we 's morgens om half ne gen van huis gegaan. De enige aanmoediging die we gekregen heb ben was een kaart van het C.A.W.- bestuur, dit heeft ons goed gedaan. Groeiende spanning Rond één uur waren we op de plaats van bestemming. Alle tijd om het toneel te verkennen en de spul len uit te laden. Tijd was er ook nog om een hunebed te bezoeken, een boswandeling te maken en een bal letje te trappen. Half zeven waren alle zeven afdelingen aanwezig, waarvan zes met vele supporters, de zaal was goed gevuld. De loting kon beginnen, welke afdeling hoe laat mocht optreden. Voor ons bete kende dat als laatste - om tien uur. Hoe dichter bij tien uur - hoe groter de spanning werd. We werden hart verwarmend succes gewenst door de afvaardiging van Euro-Delta (Zuid-Hollandse eilanden). Om half *elf zat het er op voor ons. Opluch ting, blijdschap. Het was lekker ge gaan, bij ons allemaal. We waren tevreden. Nu maar afwachten wat de jury te vertellen had. Kwart over elf kwam de jury met de uitslag. Grote blijdschap, de eerste plaats was voor Delta-Jongeren. De jury was het unaniem eens dat wij de eerste plaats verdiend hadden. Met 221 punten stonden we boven aan de lijst. Bedankt Euro-Delta voor al jullie felicitaties, jullie waren onze supporters.

Zeeuwsch landbouwblad ... ZLM land- en tuinbouwblad | 1993 | | pagina 11