Akkerbouwer zocht alternatief buiten de landbouw doorzicht Agrificatie moet en kan, maar politiek doet (bijna) niets Voorzichtig met bestrijdingsmiddelen Jos Akkermans koos voor recreatie DOORZICHT OP INZICHT Veel akkerbouwers zijn op zoek naar een passende neventak. De moge lijkheden liggen bepaald niet voor het oprapen. Behalve een flinke do sis inventiviteit moet de wil aanwe zig zijn om de bedrijfsvoering aan te passen. Akkerbouwer Jos Akker mans uit De Heen in de westhoek van Brabant is één van de weinigen die met succes een neventak heeft opgezet. Zijn onderneming "Akker- mans Recreatie" begint bekendheid te krijgen, zodanig zelfs dat het 25 hectare grote akkerbouwbedrijf zo langzamerhand als neventak kan worden bestempeld. In 1972 ging Jos in De Heen voor zichzelf boeren. Naast de traditione le akkerbouwgewassen nam hij bloemzaden en groenten in zijn bouwplan op om de rentabiliteit op te vijzelen. Dit bood echter voor de toekomst geen zekerheid. "De 35 a 40% afslibbare grond was geen goed uitgangspunt voor alternatieve gewassen", zegt Jos. "Vanaf 1972 ben ik voortdurend met alternatie ven bezig geweest. Witlof en cham pignons hebben serieus in het rijtje gestaan. Maar uiteindelijk kwam ik tot de conclusie dat het alternatief buiten de landbouw moest worden gezocht". Kleinschalig Vijf jaar geleden legden Jos en Mi- mie Akkermans 1000 m2 kampeer terrein aan. Al direct sloten zij zich aan bij de Stichting voor Toeristisch Kamperen. Zo werd meteen een keuze gemaakt voor een goed opge voed kampeerpubliek dat rust als hoogste prioriteit stelt. Inmiddels is er een kampeerruimte van 1 hectare en een vergunning voor 30 eenhe den. Door het kleinschalig te hou den kon het bestemmingsplan gewijzigd worden, 's Winters is het idyllisch aangelegde terrein gesloten. "Met alleen een kampeermogelijk- heid ben je er niet", merkt Jos op. "Dat alleen levert geen boterham op. Investeren in toegevoegde waar de is belangrijk. Het landelijke ri viertje De Vliet ligt hier 1500 meter vandaan. Op zich vormt de afstand een handicap, maar door te investe ren in kano's is de bezetting de laat ste twee jaar sterk verbeterd. Je moet de trends volgen en hier met een op inspelen. Korte vakanties en doe-vakanties zijn in. Recreatie biedt vele mogelijkheden". Deze mogelijkheden worden door Akkermans opgepakt. Naast 80 ka no's is er momenteel ruimte om zich te bekwamen in handboogschieten. Een muur voor sportklimmers is in aanbouw. Door fietsen te verhuren, kunnen de gasten genieten van de prachtige Zuidwesthoek van Bra bant. Sinds kort verhuurt Akker mans kano's op de markt in Breda voor Singeltochten. Het is een In een artikelenreeks, die door samenwerking van NOB, ZLM, C8TB en het Consulent schap Landbouw in Noord- Brabant tot stand komt, wordt de strategie van de landbouwontwikkelingsnota "Doorzicht op Inzicht" uitge dragen. De artikelen hebben een voor beeldfunctie. Het betreft on derwerpen op bedrijven die bewust een keuze maken voor de toekomst en die op een positieve wijze inspelen op de mogelijkheden in hun situatie. Voor reacties: Landbouwcentrum, mevr. ML Commandeur, tel. (013)645511. Jos en Mimie Akkermans op het kampeerterrein bij hun boerderij in De Heen constant zoeken om de periode april-oktober beter op te vullen. Zijn oorspronkelijk hoofdberoep akker bouw is op de achtergrond geraakt. Het bouwplan kent alleen nog ex tensieve gewassen als wintertarwe, suikerbieten, consumptieaardap pelen en maïs. Andere invulling "Aardappelen vereisen nogal wat controle, maar daar kom ik eigenlijk niet meer aan toe. Ik overweeg om het aardappelland te gaan verhuren. De spuitwerkzaamheden zullen straks door de loonwerker worden gedaan. Een plan om een totaal an dere invulling aan de grond te ge ven, ligt in de broedmachine. In de akkerbouw is immers geen boter ham meer te verdienen". De overstap naar de recreatie heeft voor Jos en Mimie Akkermans goed uitgepakt. Ze begonnen in 1988 met 500 overnachtingen. Vorig jaar lag dit cijfer al op 5.000. Daar moe ten ze een deel van het jaar dan wel zeven dagen per week paraat voor zijn. Plannen, telefoneren en promoten vergen de meeste tijd in huize Ak kermans. Het gevaar van teveel hooi op de vork is dagelijks aanwezig. "Een niet te onderschatten be zwaar", vult Jos aan. "Er zijn met de huidige totale bedrijfsvoering nauwelijks rustpunten. Voor de ei gen gezondheid betekent dit roof bouw". Over enige tijd hopen Jos en Mimie orde op zaken te hebben. Financieel is het tot nog toe krau wen geweest. Er is een onderne mingsrapport opgesteld en dat biedt perspectief. Goede voorbereiding Aan collega's geeft Jos de raad niet onvoorbereid in de kampeerwereld te stappen. "Recreatie is niet direct een oplossing voor de malaise in de akkerbouw. Beginners moeten op alle fronten ruim denken. Met een stulje land alleen kom je er niet. Voor kamperen bij de boer is een markt, maar niet voor iedere boer. De plaats is essentieel voor wat je te bieden hebt. En op welke doel groep je wilt mikken. Alle gasten moeten gelijk gestemd zijn. In de re- creatiemarkt is het verzadi gingspunt waarschijnlijk nog niet bereikt, maar toch speelt ook hier het verdringingseffect mee". Een vooraf goed opgezet plan met bijbehorend draaiboek mag volgens Jos Akkermans niet ontbreken. "De drie P's zijn hierin erg belangrijk: Prijs, Plaats en Promotie". J. van Tilburg Stigas adviseert voorzichtig om te gaan met bestrijdingsmiddelen. He laas gebeuren er in de land- en tuin bouw nog steeds ongelukken. In 1991 zijn 37 gevallen bekend van acute vergiftiging door bestrij dingsmiddelen. Vooral technische onvolkomenheden liggen hieraan ter oorzaak. Dat blijkt uit onderzoek van het Nationaal Vergiftigingen In formatie Centrum (NVIC). Maar ook de gebruiker gaat in een aantal ge vallen nog steeds onzorgvuldig om met gewasbeschermingsmiddelen. Twintig procent van deze ongeluk ken zijn te wijten aan de onbekend heid met gevaren van bestrijdingsmiddelen en met onjuist gebruik. Met name insekticiden en herbiciden zijn "boosdoeners". Vooral wanneer die gebruikt worden in vloeibare vorm tijdens voorberei dende activiteiten zoals de transport van bestrijdingsmiddelen, het aan maken en vullen van de spuit- vloeistof en het testen van de apparatuur. Stigas adviseert om de volgende punten in acht te houden: Gebruik altijd persoonlijke be schermingsmiddelen Gebruik bij spuitwerkzaamheden een trekker met gesloten cabine Controleer regelmatig de spui tapparatuur op gebreken Gebruik zoveel mogelijk gesloten vulsystemen Stigas heeft informatiemateriaal over veilig werken met bestrij dingsmiddelen. Er is ook een video film over dit onderwerp ter beschikking. Voor meer informatie kunt u bellen: 070-3526636. Vorige week had ik het genoegen aanwezig te mogen zijn bij het agri- ficatiedebat, georganiseerd door de stichting PR land- en tuinbouw en het Landbouwschap. Een prima ge organiseerde en opgezette middag. De minister van Landbouw Bukman beet als spreker de spits af. Hij gaf aan dat agrificatie wel nodig is, maar dat het saldo uit de markt moet komen. Dit betekent dat de minister wel voor enkele projecten wat startsubsidie wil geven, maar daar houdt het verhaal dan ook mee op. Dus geen exploitatiesubsidie of accijnsverlaging. De heer Van Zijl, Tweede Kamerlid voor de Partij van de Arbeid, gaf de zelfde richting en koers aan. Agrifi catie moet, het kan de akkerbouw redden, maar we moeten het terug brengen naar enkele, drie of vier kleinere projecten, en daar startsub sidie aan geven. Geen exploitatie subsidie. De projecten die startsubsidie krijgen moeten vol gens Van Zijl aangewezen worden door een breed gevormde stuur groep. Het leek wel dat er een won der zou gebeuren, als deze stuurgroep nu maar opgericht mocht worden. Dus meneer de mi nister: geef eindelijk toestemming. Ja, denk ik dan, waar praten we nog over? De boeren voorhouden dat agrificatie zo goed is en dat het moet, maar als het op de centen aankomt is men niet thuis. De heer Oosterhuis van Suikerunie hield een warm pleidooi voor agrifi catie en drong aan op actie ten aan zien van grootschalige projecten, zoals het SER-advies ook heeft aan gegeven. De heer Doornbos, voorzitter van de taakgroep agrificatie van het Land bouwschap, ziet veel mogelijkheden voor de produkten welke de laatste jaren zijn beproefd. Hij noemde on der andere olifantsgras, hennep, crambe en karwij. Hij wil nu graag dat zijn taakgroep wordt omge vormd naar een stuurgroep zodat men ook daadwerkelijk over geld kan beschikken. Mijns inziens houdt de politiek ons een lolly voor die uit los zand zal blij ken te bestaan. Grote woorden, het moet en het kan, maar niet daad werkelijk aansturen. Kijkend naar het buitenland zie ik dat agrificatie daar wel grootschalig van de grond komt. Zo las ik in LBAktualiteiten dat er in Frankrijk een wetsontwerp is ingediend omtrent bio brandstof fen. Dit ontwerp houdt in: een bij menging van 10% diester met diesel is verplicht volgens een tijd schema oplopend in drie jaar, dus eerste jaar 2%, tweede jaar 5% en het derde jaar, nadat de wet van kracht is 10%. Tevens een verplich te bijmenging van ethanol of etylte- riobutylester oplopend naar 5%. De accijnzen welke men mist, kunnen worden aangevuld door de accijn zen op rookwaren te verhogen, al dus het wetsvoorstel. In Italië is het fiscaal mogelijk ge maakt om bio-diesel aan te bieden tegen dezelfde prijs als conventione le diesel. In 1993 wordt al een pro- duktie verwacht van 200.000 ton diester. Er zijn tevens wetsverande ringen in voorbereiding om het ge bruik van bio-alcohol mogelijk te maken door te werken aan accijns verlichting. Duitsland teelt momen teel 70.000 ha koolzaad voor omestering door Fina. België teelt 3.000 ha koolzaad voor omestering Oleofina. Nederland kent een drie jaar durend experiment met drie streekbussen op alcohol! Nederland is uitermate geschikt voor fijne agrificatie. Onze akkerbouw is te kleinschalig voor bulkproduktie. Toch zou het in Ne derland geteelde graan en/of een deel van de suikerbieten en het koolzaad ook verwerkt kunnen wor den tot bio-brandstoffen. Op het moment dat politiek Nederland besluit dat akkerbouw kansen moet krijgen, zal men tevens net als in an dere Europese landen moeten besluiten om financiële stimulansen te geven. Het milieu staat altijd hoog in het vaandel bij onze politici. Het is voldoende bewezen dat bio brandstoffen, afbreekbare plastics, vezelmaterialen van vlas of hennep milieuvriendelijker zijn dan de tradi tionele produkten. Toch durft men tot op heden toe geen verplicht ge bruik in te stellen in Nederland. Ook geeft grootschalige verwerking tot biobrandstoffen en verwerking tot fijne agrificatie enorm veel werkge legenheid. Het is nodig dat geldstro men omgebogen worden richting agrificatie. Onze landbouworganisa ties en de nieuwe akkerbouwvak- bond zullen een zeer sterke lobby moeten inzetten om Nederland niet geheel achterop te laten raken in het agrificatieproces. Jammer dat er op het agrificatiede- bat maar een enkele ZLM-er aanwe zig was. Dit terwijl er toch een 250 landbouwvoormannen, milieumen sen, agro-industriële vertegenwoor digers en geïnteresseerden naar Den Haag waren gekomen. Aly Wisse

Zeeuwsch landbouwblad ... ZLM land- en tuinbouwblad | 1993 | | pagina 7