Weersomstandigheden bepalen succes mechanische onkruidbestrijding In stimuleringsproject besparing actieve stof ruim boven 50 procent Demonstratie in Almkerk: Demonstratiedag in grondwaterbeschermingsgebied St. Jansteen Aardappelen telen zonder chemi sche middelen is mogelijk. Bij cicho rei en suikerbieten zal, naast eggen en wieden, vrijwel altijd een bespui ting nodig zijn. De demonstratie mechanische onkruidbestrijding op het bedrijf van A. van Bragt te Alm- kerk stond vorige week in het teken van milieu en kostenbeheersing. Bij kostenbesparing plaatsen aardap peltelers overigens een vraagteken. Ruim 400 bezoekers waren het over één aspect eens: "Droge perioden zijn nodig om verzekerd te zijn van resultaat". Bij de mechanische onkruidbestrij ding in aardappelen zijn de machi nes van vroeger weer van stal gehaald, zij het aangepast. Bewer kingen met veertanden en hoek- schoffels met aanaarders kunnen het gewas vrij houden van onkruid. Iedere machine liet goed werk zien al vergt de toestand van de grond de nodige aanpassingen en verstel lingen. Zowel voor als na opkomst is het noodzakelijk met de eg de bo venkant van het bed zuiver te hou den. Tanden die achter de schoffels geplaatst zijn maken de grond en het onkruid los. Aanaarders of schij ven zorgen weer voor de opbouw van het bed. Een aanwezige neteg- ge maakte de bovenkant wat al te rigoreus los waardoor de stengels bloot kwamen. Volgens kenners is dit een lelijk gezicht maar het geeft verder geen schade. Beter geschikt is de netegge om voor opkomst in te zetten. Aardappelen Mechanische onkruidbestrijding in aardappelen kan alleen met succes slagen als de poters exact midden in het bed liggen. Dit om later afsnij ding van wortels te voorkomen. Een sen de f 8.000,— en f 12.000,—, afhankelijk van de uitvoering. Hier bepalen de diverse opbouwsets de prijs. Door als telers gezamelijk te in vesteren kan mechanische onkruid bestrijding interessant zijn. De kostenbesparing moet komen uit de meerwaarde van milieuvriendelijk geteelde aardappelen. Chemische onkruidbestrijding blijkt veelal de goedkoopste oplossing. Belangrijk voordeel hierbij is dat een met moei te opgebouwde rug intact blijft. Dit laatste geluid was op de 40% af- slibbare klei te Almkerk vaak te horen. Cichorei Hoekschoffels met aanaarders of schijven, in combinatie met rijen- bespuiting laten in cichorei een opti maal resultaat zien. Met een strokenbespuiting zijn de kosten van chemische middelen nog verder te drukken al is bij deze methode een baardje met onkruid op de rugran- den niet te voorkomen. Op de lich tere gronden is dit euvel door aanaarden weg te werken. De wiedegge liet in de bieten een goed resultaat zien al was het zoe ken naar kleine onkruiden. Grote on kruiden als varkensgras nam de eg niet meer mee. Een vooropkomst bespuiting zal vrijwel altijd nodig blijven. Zeker als de weersvooruit zichten wisselvallig zal zijn zal de spuitmachine voor correctie moeten zorgen. Wie met wiedeggen begint moet de onkruiden in het zoge naamde witte-dradenstadium pak ken. Spoorvorming is te voorkomen door bredere wiedeggen te gebrui ken, al hangt hieraan wel een pittig prijskaartje. De handel levert ze tot 24 meter zodat wieden, spuiten en kunstmest strooien door hetzelfde spoor kan geschieden. J.v.T. Mechanische onkruidbestrijding in aardappelen lukt alleen a/s de poters exact midden in de rug liggen. De bezoekers waren het erover eens dat droog weer onontbeerlijk is voor een succesvolle mechanische onkruidbestrijding. zetter met een dubbele pootband heeft al een minpunt. Ook de aan- sluitrijen behoren precies 75 cm van elkaar te liggen. Het werken met spoorvormende systemen is aan te bevelen. Een in vestering in wied- en aanaardappa- ratuur is vrij prijzig. Een wiedeg van 6 meter breed komt op ongeveer f 8.000,—. De prijs van een 3 meter brede aanaarder met hoekschoffels en tanden of sterraderen komt tus- s 4* t|i Een rondrit per wagen door het gebied maakte onderdeel uit van de demonstratiedag. Vooraan op enkele percelen stonden machines voor mechanische onkruidbestrijdingen opgesteld. "We beperken hier het gebruik van gewasbeschermingsmiddelen niet met 50 procent, maar misschien wel met 70 procent". Met deze cij fers illustreerde C.L. Govers van de DLV het succes van het stimule ringsproject geïntegreerde land bouw in het grondwaterbeschermingsgebied St. Jansteen. De provincie Zeeland subsidieert het eind vorig jaar gestarte project voor drie jaar. Don derdag 27 mei was er een de monstratiedag, die werd geopend door Commissaris van de Koningin drs. W.T. van Gelder. Aan het project nemen 17 agrariërs deel met 287 ha landbouwgrond: 158 ha weiland, 6 ha boomgaard en 124 ha bouwland. Ook enkele loon werkers zijn bij het project betrok ken. Het bouwland ligt voor het grootste deel in de "Schommeling". Van de 35 bedrijven in het gebied die van de landbouw leven doen er 17 mee. Deze vormen een studie groep, onder begeleiding van de heer Govers. Op de demonstratiedag gaf Govers aan wat de doelstellingen van het project zijn en onder welke omstan digheden die behaald moeten wor den. Het gaat erom minder chemie en meststoffen te gebruiken, maar het inkomen van de boer mag niet dalen. De DLV-er kon al met enkele resultaten op tafel komen. Zo is het gebruik van de hoeveelheid chemi sche middelen vóór 1993 vast gesteld op gemiddeld 7,55 kg actieve stof per ha (in Nederland ligt het gemiddelde excl. grondontsmet- ting op 10 kg en incl. grondonsmet- ting op 20 kg). De strategie is om in St. Jansteen op gemiddeld 3,67 kg uit te komen, dat wil zeggen een re ductie van (ruim) 50 procent. Go vers: "Op dit moment is het seizoen al een heel eind voorbij, en we zitten nog maar op 1,5 kg actieve stof per ha. We verwachten dan ook al in dit eerste jaar onder die 50 procent te komen. Misschien halen we wel een reductie van 70 procent". Die reductie wordt op een groot aantal manieren bereikt. Dat begint al bij de rassenkeus. Zo mogelijk worden rassen gebruikt die resisten ties hebben tegen schimmels. En daarnaast zaait men ontsmet zaad, ook al is dat wat duurder. Op deze manier komen veel minder middelen in het milieu dan wanneer men bij gebruik van niet-ontsmet zaad drie keer moet spuiten tegen luizen, bui tenkever, etc. Uiteindelijk is dit ook financieel voordeliger. In de gevallen dat een chemische bestrijding noodzakelijk is hanteert men de milieumeetlat van het Cen trum Landbouw en Milieu. Dat houdt in dat in de eerste plaats mid delen uitgezocht worden met zo min mogelijk werkzame stof, en daarnaast met een werkzame stof die zo min mogelijk schadelijke ef fecten heeft op het grond- en wa terleven en het grondwater. "In sommige gevallen moet je dan wel eens wat toegeven op het spuitre- sultaat, en dat is dan natuurlijk wel spijtig. Toch valt dit over het alge meen wel mee", aldus Govers. Ui teraard worden er geen middelen gebruikt die in grondwaterbescher mingsgebieden niet zijn toegestaan. Een andere methode om minder chemie toe te dienen is mechani sche onkruidbestrijding, eventueel in combinatie met rijenspuit. De beperking in de middelenkeus houdt een aantal restricties in ten aanzien van de teelt. Het niet kun nen gebruiken van bentazon bete kent dat in het project geen vlas geteeld kan worden. Maïs kan wel, maar eigenlijk alleen doordat het on kruid grotendeels mechanisch wordt bestreden. In het project lig gen zeven maïspercelen. Ook drie percelen aardappelen ma ken deel uit van het project, waar van één met Bintje pootgoed. De hoeveelheid werkzame stof die in dit gewas wordt toegediend be draagt gemiddeld 9 kg per ha, tegen 22 kg bij de gangbare teelt. De kosten van deze middelen bedragen in beide gevallen ca. 900 gulden, dat wil dus zeggen minder dan de helft van de werkzame stof tegen dezelfde kosten. Hierin is alles mee genomen: onkruidbestrijding, phy- tophthorabestrijding en doodspuiten. Tegen phytophthora gebruikt men het middel Shirlan. Volgens Govers een goed werkend middel, met verhoudingsgewijs wei nig actieve stof. "Met tien keer Shir lan spuiten dien je evenveel actieve stof toe als één keer met een tradi tioneel middel". Carbo flo Sjoerd Bleyerveld van de provincie Zeeland gaf de aanwezigen uitleg over het proefproject carbo flo. Dit houdt in dat er op het terrein van de zuiveringsinstallatie Hulst een spoelplaats komt voor de reiniging van spuitmachines plus dat dit spoelwater gereinigd wordt in een zand/koolstoffilter. Het gereinigde spoelwater kan zonder bezwaren geloosd worden op het riool. Overi gens kan men pas volgend jaar van dit reinigingssysteem gebruik maken. Rondrit De deelnemers aan de demonstra tiedag kregen per boerenwagen een rondrit door het gebied. Onderweg gaf de heer Govers een toelichting op de bewerkingen die het betref fende perceel had ondergaan, etc. Ook stonden er op enkele percelen vooraan machines opgesteld waar mee het onkruid mechanisch wordt bestreden. Een perceel laatgezaaide maïs was gespoten met Bandoer te gen o.a. hanepoot. Dit middel wordt relatief weinig gebruikt, maar in dit geval zag de werking er heel goed uit. En er zit weinig werkzame stof in die bovendien weinig schade doet. Govers: "Als dit goed werkt hebben we hier het ei van Colum bus te pakken".

Zeeuwsch landbouwblad ... ZLM land- en tuinbouwblad | 1993 | | pagina 6