Vragen en antwoorden MacSharry Het forfait in de inkomstenbelasting Samenwerking, maak goede afspraken Sociaal Ekonomische Voorlichting Ruilverkavelingen Reuzenhoek en Zaamslag van start VRIJDAG 4 JUNI 1993 Bij het op weg zijn van en naar een bedrijfsbezoek, zien we de leden in deze tijd van het jaar veelvuldig het werk op het land verrichten. Regel matig worden naast de arbeid ook machines ingezet om alles uitge voerd te krijgen. De gedachten gaan nogal eens uit naar alle investeringen die via het bedrijf opgebracht moeten worden. In de akkerbouwsektor vormen de kosten om de bewerkingen te kun nen uitvoeren globaal 50% van de totale kosten. Deze zgn. bewer- kingskosten bestaan uit de kosten voor arbeid, machines en loonwerk. Inzet produktiemiddelen In het artikel "Zet uw kosten eens op een rijtje" in de ZLM-krant van 22 januari j.l. heb ik aangegeven dat de verschillen in de kosten tussen de akkerbouwbedrijven groot zijn. Voor de machinekosten geldt dat een verschil van rond de f 1.000,— per ha tussen de bedrijven voor komt. Bij een gemiddelde bedrijfs- oppervlakte betekent dit al bijna een inkomen. De noodzaak van een efficiënte inzet van arbeid, machi nes en loonwerk is hiermee duidelijk aangegeven. De arbeidsbezetting ligt via de on dernemer en de gezinsleden vaak vast. Een verbetering van kostenstructuur dient dan ook te komen via een doelmatigere inzet van de machines en loonwerk. Samenwerking met collega's kan een aanzienlijke besparing opleve ren. Dit is reeds door vele berekenin gen aangetoond. Naast de financiële aspecten spelen er echter ook menselijke factoren een rol. Sa menwerken is net als bij een huwe lijk: men moet (zeker voor het gevoel) meer géven dan némen. Echter met het maken van goede af spraken zijn vele problemen te voorkomen. Met wie? In gesprekken met ondernemers komt bij dit onderwerp wel eens naar voren dat men wel wil samen werken, maar dat men niet weet met wie men moet samenwerken of dat men geen collega's wil benade ren om na te gaan of een samen werking mogelijk is. Het simpelste is natuurlijk dat be drijven die dicht bij elkaar liggen en enigszins vergelijkbaar zijn met el kaar samenwerken. Dit is echter geen noodzaak. Indien er aanzienlijke verschillen en afstanden zijn, is een goede samenwerking toch mogelijk. Goede afspraken zijn wel een voor- vyaarde. Indien u echter geen collega's kunt vinden, dan is het mogelijk om dit voor te leggen aan de SEV-er in uw gebied. Dit biedt misschien niet al tijd een oplossing maar geeft wel de kans op het vinden van een collega. De ZLM onderzoekt momenteel de mogelijkheden om een soort bemid delingsbureau te starten. Afspraken Het is belangrijk om goede afspra ken te maken en deze schriftelijk vast te leggen. Deze zijn vooral van belang op momenten dat de samen werking mis gaat of wordt beëin digd. Zonder volledig te willen zijn, kunnen de volgende punten worden geregeld: verhoudingen in de investe ringen; verdeling van de jaarlijkse kosten; regeling bij overlijden of faillisse ment e.d. de beëindiging en de financiële afwikkeling bij het beëindigen van de samenwerking; de stalling van de machines; het beheer; regeling bij geschillen Een bijzonder aandachtspunt is ook de verzekering van machines. Hier bij dient men te letten op de stalling en de aansprakelijkheid. Voor meer informatie kunt u ook hierover con tact opnemen met de SEV-(st)er in uw gebied. Bedenk echter wel: "Vertrouwen is de basis voor sa menwerken!" J A M. Withagen Hoofd SEV/ZLM Bij de aanvraag oppervlakte heb ik gekozen voor zwarte braak. Mag ik nu alsnog een groenbemester in zaaien? Ja, dit mag, mits er geen meststof fen gebruikt worden. Wel moet in de boekhouding gewassen geno teerd worden dat er is overgegaan van zwarte braak naar groene braak. Ik heb gekozen voor groenbraak zonder gebruik van meststoffen. In verband met het vele onkruid wil ik het gewas doodspuiten (alleen het onkruid gaat niet). a. Mag dit? b. Ben ik verplicht een nieuwe groenbemester in te zaaien? a. Als er gespoten wordt met een spuitmiddel dat is toegestaan door de Bestrijdingsmiddelenwet 1962 dan mag u het gewas doodspuiten. b. Nee, maar u dient wel in de boek houding gewassen aan te geven dat u bent overgegaan van groene braak naar zwarte braak. Ik heb per ongeluk een verkeerd spuitmiddel gebruikt en heb hier mee het gewas doodgespoten. Het is 15 mei geweest dus kan ik mijn aanvraag niet meer veranderen. Krijg ik nu toch het steunbedrag? Ja, u krijgt het steunbedrag toch uit betaald want u hebt gezaaid met de intentie het gewas te oogsten. Ik heb stieren laten slachten op 7 mei en op 19 mei. Kan ik voor deze stieren premie aanvragen? De overgangsregeling, waarbij u nog één keer voor geslachte stieren kunt aanvragen, geldt alleen voor stieren die zijn geslacht in de perio de van 15 mei tot en met 30 juni. De stieren die zijn geslacht op 7 mei komen dus niet voor premie in aan merking. Voor de stieren die op 19 mei zijn geslacht krijgt u wel premie. De aanvraagperiode loopt van 1 juni tot en met 30 juni 1993. Krijg ik de formulieren voor de twee de overgangsregeling stieren (geslacht tussen 15 mei en 30 juni) automatisch toegezonden? Nee, u dient de aanvraagformulieren telefonisch bij de DBH te bestellen. Geldt voor de overgangsregeling ook het minimum aantal van drie stieren? Nee, u kunt al vanaf één stier een aanvraag met bewijsstukken in dienen. Is het altijd zinvol om van deze rege ling gebruik te maken? Indien u reeds eerder een aanvraag hebt ingediend voor de eerste over gangsregeling en/of de stierenrege ling met premie bij leven en u heeft met deze aanvragen uw ruimte in de veebezetting volledig benut dan heeft het geen zin om een aanvraag in te dienen voor deze regeling. Hoofd Uitvoering Regelingen Zeeland A.C.M. Loos wÊËL ijl V' J0ËKI .v. i:Ii WM rL üül ÜTr-., JBH jpipipllf' w. - MÊÊÊÊÊmMSÊÊÊtHKÊB De akkerbouwers Krijn Dees (r) en Jos de Regt uit 's-Gravenpolder werken al jaren samen. Naar volle tevredenheid (foto Anton Din- gemanse). Donderdagmiddag 27 mei j.l. is de voorbereiding van de ruilverkavelin gen Reuzenhoek en Zaamslag van start gegaan. Gedeputeerde mw. L. Nederhoed installeerde op die mid dag de landinrichtingscommissies voor beide ruilverkavelingsprojec ten. De commissies hebben dezelf de samenstelling. De heer M. Boogerd, vertegenwoor diger namens de landbouw, is voor zitter. Daarnaast hebben namens de landbouw de heren A.J. de Koeijer en K. Verhaegen zitting in de com missie. De heer A. Paauwe is lid na mens de particuliere natuurbeschermingsorganisaties. Aan de commissie zijn voorts een aantal deskundigen toegevoegd, on der andere vanuit het waterschap De Drie Ambachten en de gemeen te Terneuzen. Secretaris is de heer P.W.M. Roks, projectleider de heer P.G.M. van Kleef, beiden werkzaam bij de Landinrichtingsdienst. Reuzenhoek en Zaamslag zijn admi nistratieve verkavelingen. Ruilen van grond is de belangrijkste activiteit in dit soort verkavelingen. De projec ten hebben als voornaamste doel verbetering van de verkaveling voor de landbouw en het vrijmaken en inrichten van natuurterreinen. Ver betering van de waterbeheersing en de ontsluiting zal slechts beperkt mogelijk zijn. Ruilverkaveling met administratief karakter is een bekend verschijnsel in Zeeuwsch-Vlaanderen. Met de projecten Reuzenhoek en Zaamslag telt dit deel van Zeeland nu 10 admi nistratieve ruilverkavelingen. Het project Reuzenhoek beslaat ca. 2.100 ha, Zaamslag telt ca. 2.000 ha. Beide projecten sluiten direct aan op de ruilverkavelingen Axel en Axelse Sassing welke al enige jaren lopen. De projecten vormen het laatste onderdeel van een aanvraag tot ruilverkaveling die de Drie Zeeuwse Landbouworganisaties destijds in 1985 voor gehele gebied in oost Zeeuwsch-Vlaanderen in dienden. Informatie kan worden ingewonnen bij P.W.M. Roks en P.C.M. van Kleef, Westsingel 58, Postbus 6, 4460 AA Goes, tel. 01100-37911. De uitdrukking forfait betekent vol gens het Groot Woordenboek der Nederlandse Taal ondermeer: bij de hoop of ineens. Daarmee is het nog niet echt duidelijk wat ermee be doeld wordt. In feite kan men zeg gen dat zonder een bepaald gegeven nader te meten, te wegen of anderszins te beoordelen het wordt vastgesteld op: x gulden of x kilo of welke andere eenheid ook bedoeld is. In de Wet op de Inkomstenbelasting 1964 is op meerdere plaatsen het gebruik van een forfait opgenomen. Het betekent dus dat zonder de fei telijke cijfers te kennen een vooraf vastgesteld getal in de plaats komt van het werkelijke cijfer. Dit wordt met name gedaan om te voorkomen dat veel zoekwerk (bij relatief kleine bedragen) moet worden gedaan om het werkelijke cijfermateriaal bij el kaar te krijgen en daarbij het risico te lopen dat daarover ook nogeens veel discussie kan ontstaan of dit gepresenteerd gegeven wel de waarheid weergeeft. Een veel ge hoorde motivering is daarom ook dat het uit doelmatigheidsgronden niet wenselijk is te veel in detail te gaan, reden voor het toepassen van een forfait. Enkele bekende forfaits in de inkom stenbelasting zijn ondermeer: 5% kostenaftrek op de salarisin komsten; huurwaardeforfat eigen woning; reiskostenaftrek en vergoeding woning werk; forfaitair rendement obligatiès en aandelen en tenslotte een heel bekende: het privégebruik van de bedrijfsauto. Vorige week hebt u in deze rubriek hierover nog kunnen lezen. Eigen cijfer In sommige gevallen is het mogelijk af te wijken van het forfait indien u kunt aantonen met eigen cijfers dat de werkelijkheid anders is. Alsdan mag u uitgaan van het eigen cijfer. Bij de kostenaftrek op het salaris be draagt het forfait 5%, met een mini mum van f 215,- en een maximum van f 1518,- (cijfers van 1992). Evenwel mag u aantonen dat u meer beroepskosten hebt dan het maximum en kunt u het werkelijk door u uitgegeven bedrag aftrekken. Het forfait heeft het voordeel dat u het niet hoeft aan te tonen. Over de werkelijke cijfers is meer discussie te voeren, al is in de loop der jaren door wetswijziging steeds meer tot de niet aftrekbare sfeer verklaard. Ook bij het privégebruik van de auto kunt u van het forfait (20% of 24% van de cataloguswaarde van de auto) afwijken mits u voldoende aantoont de bedrijfsauto voor niet meer dan 1000 km per jaar privé te gebruiken. In het artikel van verle den week kwam nog een ander aspect aan de orde. De werkelijke kosten van een auto bestaan uit de vaste en variabele kosten en de af schrijvingen. Afschrijving is dan het verschil tussen de aankoopprijs en de verkoopprijs van de auto. Omdat het vooraf inschatten van de af schrijving per jaar niet altijd goed mogelijk is, zal bij inruil een verschil ontstaan: de boekwinst of het boek verlies. Normaal gesproken behoren deze bedragen te worden be schouwd als correctieposten op de berekende afschrijvingen en beïn vloeden daarmee het totale bedrag der autokosten. Zoniet bij de Heren rechters van de Hoge Raad; zij laten gemakshalve de boekwinst en het boekverlies maar buiten beschou wing. De eerste gedachte die dan bij het lezen van dat arrest bij je boven komt is dat de rechters de logica van het rekenen niet hebben ge leerd. De tweede is dat zij de uit komst van de situatie zoals de belastingplichtige deze voorstelde niet gewenst achten en dus ge makshalve een deel van het cijfer materiaal maar buiten werking hebben gelaten. Niet inventief Toch moet worden gezegd dat bij nadere overweging ook nog wel iets in positieve zin over het arrest kan worden bedacht: uit doelmatigheids overweging past het niet in het systeem om al te zeer in detail te treden en worden de positieve en negatieve bedragen bij inruil van de auto buiten beschouwing gelaten. Bij de toepassing van het forfait moet blijkbaar niet al te inventief worden gehandeld, dat past niet in de wetssystematiek. De motivering van de doelmatigheid wordt echter te vaak van stal gehaald en is daar mee een te gemakkelijke kapstok geworden. Bijna ben je geneigd te zeggen dat als de wet en jurispru dentie geen antwoord geven, de doelmatigheidsgrond wordt ge bruikt om een belastingplichtige als nog in het ongelijk te stellen. Deze redenering mag in een goed geordende samenleving echter niet al te vaak worden gebruikt. Het toont dan de armoe van het systeem te zeer aan. En de goedwil lende belastingplichtige is dan de dupe van een niet juist werkende wet en regelgeving. Zoals een feite lijke situatie mij heeft geleerd. B. Veerbeek

Zeeuwsch landbouwblad ... ZLM land- en tuinbouwblad | 1993 | | pagina 2