32&t A-C "Graanprijs Deze week Manifestatie: voor elk wat wils van 50 cent haalbaar" Mineralenboekhouding in akkerbouw is niet nodig LAND- EN TUINBOUWBLAD VOOR ZEELAND EN NOORD-BRABANT MET VEREENDE KRACHTEN Manifestatie 17-18-19 juni Nederlandse Akkerbouw Vakbond opgericht Groep Emmeloord: Pag. 3 Brinkman: Burgers zelf laten betalen voor natuur "Den Zeeuwschen Landbouw" Pag. 4 Samenwerking: Maak goede afspraken Vragen en antwoorden MacSharry Pag. 5 Van het KNLC Pag. 6 Akkoord landbouwprijzen '93/'94 Leidraad veehouderij en milieu ondertekend Pag. 7 Agrico wil sanering aardappelteelt Hippisch nieuws Pag. 8 Demonstratiedagen Almkerk en St. Jansteen Pag. 9 Fam. Akkermans koos voor recreatie Pag. 11 Tuinbouwklanken Agrificatie moet,en kan Volgende week speciale bijlage VRIJDAG 4 JUNI 1993 81e JAARGANG No. 4171 zlm-krant De Brede Initiatiefgroep Akker- bouwperspectief wil dat de te- lersprijs voor tarwe in Nederland rond de 50 cent per kilo komt te lig gen. Die prijs is haalbaar terwijl het hele plan ook in Europees verband niet kansloos is, zo weerlegt de groep de kritiek op het akkerbouw plan. Dinsdag hield de Initiatief groep, bestaande uit de akkerbouwvoorlieden, een perscon ferentie. Een tarweprijs van 50 cent per kilo is intussen al door CBTB-voorzitter Doornbos een illusie genoemd. Vol gens Jans Leeuwma, voorzitter van de akkerbouwcommissie van het KNLC, valt dit wel mee. Hij gaat uit van een produktie van 8.000 kilo per ha. "Op dit moment is de graan prijs 35 cent per kilo. Als je dan be denkt dat de huidige inkomensondersteuning 85% is van wat het zou moeten zijn, is onze 50 cent dus niet te hoog". De Initiatiefgroep geeft de voorkeur aan een kostendekkende graanprijs boven een toeslag per hectare. Vol gens de groep vormt de graanprijs de spilfunctie in het EG- landbouwbeleid. Wanneer de graan prijzen zouden zakken, neemt de omvang van de andere teelten toe en zullen de opbrengstprijzen dalen. Door nu de graanprijs kostendek kend te maken verbetert het saldo van de andere gewassen, is de rede nering. Nu wel haalbaar Leeuwma reageerde op de vergelij king die Doornbos maakte tussen het alternatieve akkerbouwplan en een vergelijkbaar COPA-plan, dat het twee jaar geleden ondanks in tensieve lobby niet haalde. Dat wil volgens Leeuwma niet zeggen dat het huidige plan het ook niet zal ha len. "De graanprijzen zullen door het MacSharrybeleid dalen tot 26 cent. Zo'n daling is zelfs voor Frank rijk te gróót. Zij zullen ons akker bouwplan dan ook steunen". Aike Maarsingh, akkerbouwvoorzit- ter van de CBTB, zei op de perscon ferentie dat de Initiatiefgroep geen Op het akkerbouwbedrijf van W. de Rijke op Tholen werd vorige week met vereende krachten 7,7 ha knol selderij geplant. Het is al het 20e seizoen dat De Rijke knolselderij teelt. Met wisselend succes overi gens. "Het wordt elk jaar minder" zegt de Thoolse akkerbouwer. "We hebben goede jaren gehad met 20 tot 25 cent per kilo. Vorig jaar was de prijs gezakt tpt 16 cent en dan valt er niet veel te verdienen. Het is een vrij dure teelt. De plantjes zijn niet goedkoop en er moet nogal wat kunstmest op. Toch blijf ik knolsel derij telen. Ik heb immers geen keus. De graanprijs trekt alle andere prijzen mee naar beneden, dus alter natieven zijn er gewoon niet". De Rijke teelt behalve knolselderij nog een reeks andere gewassen op zijn 67 ha grote akkerbouwbedrijf, waaronder cichorei, teunisbloemen en vroege aardappelen. importbeperking wil, maar een sta bilisatie van graan en graanvervan- gers. "Daarnaast willen we een exportbeperking om de Verenigde Staten tegemoet te komen". Verplichte braaklegging van 10 pro cent van alle bouwland in Europa wat de Initiatiefgroep voorstelt, is niet het hoofddoel van het plan. Haanstra, een van de grondleggers: "We willen uiteindelijk grond vrijma ken voor agrificatie. Omdat dit nog even zal duren hebben we op korte termijn gekozen voor braaklegging". Akkerbouwvakbond Gisteren (donderdag) is in Bidding huizen de Nederlandse akkerbouw vakbond opgericht. Maarsingh zei dat hij zijn leden niet zal oproepen lid te worden. Wel ziet hij het nut van zo'n vakbond in. Leeuwma zou zijn leden alleen adviseren lid te worden wanneer alle andere organi saties zouden verdwijnen. Hij vindt dat het Landbouwschap beter be nut moet worden en dat de akker bouwvakbond als aanjager dienst kan doen. De akkerbouwvoorzitter van de KNBTB, Hakvoort, zal zijn le den niet oproepen lid te worden. Op 28 mei jl. zijn in Parijs stappen gezet om tot een Europese land bouworganisatie te komen. De Ne derlandse Akkerbouwvakbond was bij het overleg aanwezig. De plan nen van "Euro Country Union" spo ren grotendeels met die van de Nederlandse Akkerbouw Vakbond. De voorzitter van de Europese orga nisatie, Camille Adriaans, voorzitter van het Algemeen Boerensyndicaat in België, was een van de aangekon digde sprekers op de oprichtingsver gadering van de Ned. Akkerbouw Vakbond. De akkerbouw is bij het afsluiten van het mestakkoord als wisselgeld gebruikt. Omdat de plantaardige sector in Nederland niet heeft bijge dragen aan het mineralenoverschot, is een mineralenboekhouding voor de akkerbouw niet te rechtvaardi gen. Dit stelt de groep-Emmeloord, waarin akkerbouwers uit geheel Ne derland verenigd zijn, in een pers bericht. Het kiezen voor afzetrechten in plaats van produktierechten had al voldoende registratie opgeleverd in de plantaardige sector, aldus de groep. Bovendien zou dit kosten en administratieve rompslomp bespa ren. De groep-Emmeloord verzet zich verder tegen het noemen van acceptabele verliesnormen in het mestakkoord. Hieraan ligt geen on derzoek ten grondslag. Bovendien ontbreekt er een differentiatie naar grondsoort. De afspraken, die nu zijn gemaakt, zullen in de akker bouw leiden tot een minimaal ge bruik van mest en een produktievermindering van ondiep wortelende gewassen, zoals bijvoor beeld aardappelen. De groep Emmeloord noemt de ge- dachtengang achter een mineralen boekhouding voor de akkerbouw om te komen tot een meer duurza me landbouw op z'n minst twijfel achtig. Als men werkelijk tot een mineralenevenwicht van de Neder landse landbouw wil komen, zal er een uitruilsysteem moeten komen tussen mineralen van de veehoude rij en de akkerbouw. Dit kan zelfs op Europees niveau plaatsvinden. Vol gens de groep Emmeloord zal het voordeel van goedkope graanver- vangers voor de intensieve veehou derij in Nederland gaan verdwijnen als gevolg van het MacSharrybeleid, waarbij de graanprijzen sterk dalen. Dit geeft ruimte op de graanmarkt. Volgende week ontvangen de lezers van de ZLM-krant een speciale bijla ge over de ZLM-Manifestatie, die 17, 18 en 19 juni a.s. wordt gehou den in en rondom de veiling in Ka- pelle. In deze bijlage vindt u alle informatie over de Manifestatie, zo als het volledige programma van de drie Manifestatiedagen, een over zicht van de deelnemende bedrijven en instellingen, een plattegrond van de veiling en de buitenterreinen en veel aanvullende informatie over programma-onderdelen en deelne mers. Kortom, een krant om te be waren èn mee te nemen naar de Manifestatie. Het programma voor de Manifesta tie ziet er veelbelovend uit. Naast de ca. 90 stands in de gezellig en groen aangeklede veiling zijn er tal van aktiviteiten, die een bezoek de moeite waard maken. Vrijdag 18 ju ni is uitgeroepen tot dag van de le vende have met shows en keuringen van vee, schapen en gei ten. Zaterdag 19 juni vindt op het Manifestatieterrein in Kapelle de Zeeuwse Dag van het Paard plaats, een per traditie boeiend evenement met spectaculaire optredens. De ZLM verwacht ook op vrijdag avond veel publiek. Op die avond is er een gezellige country-avond geor ganiseerd. In een echte "saloon" met prachtige decorwanden zal de countryband Desperados de westerntijden doen herleven. Tevens kan men genieten van een koud buffet. Op vrijdagavond zijn er op het buitenterrein tevens trekker- trek-wedstrijden. Provinciebestuurders aanwezig Voor het meer serieuze werk kan men op vrijdagavond en zaterdag ochtend terecht in bijvoorbeeld de stand van de provincie Zeeland. Daar vindt u niet alleen een presen tatie van de grote plannen waar de provincie mee bezig is, zoals de WOV, maar krijgt u tevens de gele genheid om een provinciebestuur der aan de jas te trekken. De zes gedeputeerden en de Commissaris van de Koningin zijn bij toerbeurt in levende lijve aanwezig in de stand om spreekuur te houden. Op vrijdag avond van 19.00 tot 21.00 uur zijn aanwezig de gedeputeerden Bruin- ooge, Nederhoed-Zijlstra en Dijk- wel. Op zaterdagochtend van 10.00 tot 11.00 uur de gedeputeer den Dek en De Kok en van 11.00 tot 12.00 uur de Commissaris van de Koningin, drs. Van Gelder. Op en rond het veilingterrein is vol op parkeerruimte aanwezig. Er is ge zorgd voor 3.000 parkeerplaatsen. Het tarief is gesteld op f 2,50. Pendeldienst Voor bezoekers uit Zeeuws- Vlaanderen rijdt er op vrijdag en za terdag een speciale Manifestatiebus tussen de veerhaven Kruiningen en de veiling. Op vrijdag rijdt de bus tussen 10.00 en 22.30 uur, op za terdag tussen 10.00 en 18.00 uu. Een retourtje gaat f 4,- kosten, een enkele reis f 2,-.

Zeeuwsch landbouwblad ... ZLM land- en tuinbouwblad | 1993 | | pagina 1