VERSPRINGER FRANS MAAS WIL WEER VLAMMEN P lzlm rerzefarinosfi/euMs Na blessureleed Thuis in Goes De wereldtop Hoge verwachtingen Voor verspringer Frans Maas is het komende zomerseizoen waarschijnlijk van doorslagge vend belang voor het verdere verloop van zijn sport- carrière. De 28-jarige atleet uit Goes sprong zich in 1988 in de schijnwerpers door het Europees kam pioenschap te winnen. Sinds die tijd hoort hij bij de wereldtop, maar een evenaring van die prestatie zat er nooit in. Door blessures moest hij de Olympische Spelen van Seoel (1988) en Barcelona (1992) mis sen. Na constant goede prestaties tijdens het afgelopen indoor sei zoen, met als hoogtepunt een vierde plaats op het WK in Toronto, heeft Frans Maas hoge verwachtingen voor de komen de zomer. Tijdens het WK in Stuttgart moet hij er weer staan. Frans Maas is een atleet in hart en nieren. Al op acht jarige leeftijd zette hij zijn eerste stappen op de sintelbaan van zijn geboorteplaats Bergen op Zoom. Na de Havo verhuisde hij naar het CIOS in Sittard en vandaar naar de Universiteit van El Paso in Texas. Daar voltooide hij de opleidingen marketing ma nagement en physical education, vergelijkbaar met onze spor- tacademie. Ondertussen werkte hij hard aan een topsport-car rière. Toen hij in 1990 terug in Nederland kwam, wilde hij het liefst zo dicht mogelijk in de buurt van zijn Bredase trainer Peter van Wijk wonen. De tussenstop in het huis van een Goese vriend was een noodoplossing. Het gunstige sportklimaat zorg de ervoor dat hij inmiddels niet meer weg wil: "Ik heb alle me dewerking van de gemeente en van de club AV '56 (atletiekver eniging in Goes - Red.). Ik kan terecht wanneer ik wil en vrijwil ligers hebben zelfs het zand in de verspringbakken vervangen. Een atleet traint twee keer per dag, zes dagen per week. Dit is een absolute vereiste om je te kunnen meten met de wereldtop." Die top is vrij klein. Een tiental springers is goed voor sprongen tot 8,20 meter. Ver daarboven steken twee namen: Carl Lewis en Bud Powell. De ongenaakbare Amerikanen springen ruim over 8,50 meter. Powell bezit op dit moment het wereldrecord met een sprong van 8,95. Frans Maas is één van de kanshebbers om de plaats achter die twee in te nemen. Zijn persoonlijk record staat op 8,11 meter. Belangrijker is echter dat hij, mits in goede vorm, op de goede momenten weet te pieken. "Ik heb een vrij goede wedstrijdmen taliteit. Maar dat heb ik wel moeten leren", vertelt hij. "Een wedstrijddag begint bijvoorbeeld met een kwalificatie ronde 's ochtends om tien uur. Wie dan verder dan 7,90 meter springt, kwalificeert zich automatisch voor de wedstrijd later op de dag. Meestal halen maar een stuk of vijf springers die limiet. Het afgelopen indoor seizoen was ik daar altijd bij." Frans Maas straalt zelfvertrouwen uit. Hij is tevreden over zijn seizoenstart en nieuwe trainingsaanpak: "Vroeger trainde ik al leen. Dat betekent dat je elf van de twaalf trainingen per week ook echt alleen op de baan staat. Voor je het weet, blaas je je zelf op. Sinds dit jaar train ik samen met Emiel Mellaart en dat bevalt een stuk beter. Je kunt elkaar bijsturen." Hij verwacht veel van dit zomerseizoen. Hij heeft er ook min of meer zijn toekomst aan opgehangen: "Ik bekijk het nu van sei zoen tot seizoen. Als alles goed gaat, wil ik doorgaan tot de Olympische Spelen van 1996. Als ik het gevoel heb dat ik niet meer meekan, stop ik. Je moet langzaam maar zeker aan een maatschappelijke carrière gaan denken, bijvoorbeeld als sport journalist of bij een adviesbureau voor topsporters." Wellicht duurt dat nog even. Maar Frans is zich er van bewust dat hij in ieder geval kan terugblikken op een fantastische tijd. 5

Zeeuwsch landbouwblad ... ZLM land- en tuinbouwblad | 1993 | | pagina 19