Ministerschap voorzitter Pické duurde maar enkele weken Den Zeeuwschen Landbouw In Zeeland nog 1.200 drinkputten Geschiedenis van de ZLM Economisch interessant voor de landbouw? Mr. C.J. Pické, Voorzitter 25 Maart 1863 tot 28 maart 1866. Zouden wij C. Vis de centrifuga le of de middenpuntvliedende kracht kunnen noemen, v.d. Lek de Clercq de goedwillige, Fokker de correcte HoogEdel Gestrenge, Pické is de orateur, de vurige, be zielende speecher. Hij was in staat den door Fokker wederom in 't goede spoor gelei den wagen voort te duwen. Be langstelling en ledental neemt aantonds toe. De Voorzitter kon bij zijn optreden reeds consta- teeren, dat de toestand der Maatschappij goed was en voor uitgaat. Een beminnelijk opti misme en hem, Pické, trouwens eigen met de noodige geestdrift; een geestdrift voor het schoone en edele, is de moeder van kloe ke daden. De belangstelling werpt zich - en het is wederom Hulst, dat hier den toon aangeeft - op de paar denfokkerij. Er moet onderzocht worden naar middelen ter verbe tering van het paardenras. A. Hombach te Hulst en Jhr. C. de Maere en Dr. L.H. Jansen te Axel zullen dat doen. Maar er komt nog iets nieuws. De Peruguano doet haar intrede in de landbouwwereld. Men wil een depot te Middelburg vesti gen. Maar A. Hombach is er al lang mee bezig. Hij is agent voor een dergelijken verkoop en wil wel, als hij er een vertrouwd per soon vindt, in elke afdeeling een depot vestigen. Waar de belangstelling toenam in Westelijk Zeeuwsch- Vlaanderen was de fut er nog uit. Oostburg wilde nog geen tentoonstelling hebben, waarom men naar Zierikzee ging. Het be langrijkste voorstel, hetwelk hier ter tafel kwam, was invoering van verplichte hengstenkeuring. Mr. Vis en Mazzure uit Zierikzee willen vrijheid. Het onderwerp is nog niet rijp en er zal heel wat over gesproken worden alvorens de verplichte hengstenkeuring met verbod van gebruik van af gekeurde hengsten zal zijn inge voerd. Hulst blijft meeleven. De familie Van Waesberghe sloot zich in landbouwambitie bij de anderen aan. Zij keurde dapper en gestreng op de Hulster expositie. De draina ge, hoe kan het anders, wordt weer besproken en de zeer ver standige opmerking gemaakt, dat er voor gezorgd moet wor den, dat een pachter bij het ver laten der hofstede de kosten vergoed krijgt door hem aan drainage besteed. Hoeveel land bouwers zijn thans nog de dupe in dezen van hebzuchtige eige naren, die op een anders kosten hun landen willen verbeteren. Een andere vraag stelt men te Hulst aan de orde, die een der eerste verschijnselen is van een nieuwen tijd, die van den suiker bietenver bouw. Een nauw ver band werd gelegd (men vindt dat nog in vele nu verouderde pachtcontracten) tusschen de zen verbouw en de bemesting van den bodem en oordeelde al gemeen, dat deze verbouw niet Mr. C.J. Pické was gedurende twee In de jaren 1863 tot 1866 staat de ZLM onder leiding van een nieuwe jonge voorzitter mr. C.J. Pické. Hij brengt weer leven in de brouwerijzodanig zelfs dat hij geroepen wordt tot het ambt van minister.... Ook deze aflevering uit de geschiedenis van de ZLM is ontleend aan de jubi leumrede die de toenmali ge voorzitter uitsprak bij het 80-jarig bestaan van de ZLM in 1923. in 't landbouwbelang is, dewijl daardoor den grond meer ontno men wordt dan door mest er kan worden ingebracht. Ook hierin zouden de denkbeelden inzon derheid na invoering van kunst meststoffen spoedig zich wijzigen. Inderdaad er komt meer leven. Oostburg stuurt weer eens na langen tijden een afgevaardigde naar het Hoofdbestuur en wel zijn voorzitter Benteijn en hij ant woordt den Algemeenen Voor zitter op zijn verwelkoming, dat hij hoopt Oostburg tot een der bloeiendste afdeelingen te maken. Een ander bewijs van leven is, dat Noord-Beveland, waar nog nooit de algemeene vergadering en een tentoonstelling gehouden werd, hoe men ook bevreesd is voor het goed gelukken, die toch wel hebben wil. Het leven mag echter niet te duur worden. De afdeeling Kruiningen had te Bath wegens verteer f 108,- gebruikt. Dat zou grootendeels voor wijn geweest zijn. De waakzame Voorzitter oordeelt dat niet oir- baar. De gebruikers moeten dat zelf betalen. Men zal het onder zoeken, maar op een volgende veragdering verdedigt de be dachtzame Vogelvanger Kruinin- periodes voorzitter van de ZLM. gen. De leden dier afdeeling hebben nuttig werk gedaan. Zij hebben een rondrit gemaakt door het land van Hulst. Vogel vanger was er zelf bij en weet, dat er van een braspartij geen sprake is geweest. Het geld is goed besteed. Het uitstapje was nuttig en aangenaam. Het was 24 Maart 1866. Mr. Vis presideert, want Mr. Pické is be noemd tot Minister van Justitie Vis houdt een éloge op hem, men stuurt hem een telegram van hulde. Het ministerschap duurde slechts enkele weken. Het ministerie viel zoo spoedig. De benoeming van Pické had ook ontstemming gewekt, dewijl hij nog een jong rechterlijk amb tenaar was. Het verhaal loopt nog in Zeeland, dat Pické in Den Haag ijnde door een zijner vrien den (was het Fransen v.d. Put te?) werd aangeroepen: "O, zijt gij hier, ge kondet wel eens Mi nister van Justitie worden!" en alzoo geschiedde. De mogelijk heid is niet uitgesloten, dat Pic ké, die vroolijk was, ook in zijn vertellen, het zelf zoo heeft voor gesteld, maar... si non e vero, e bene rovato! Nieuwe Voorzitter dient geko zen. Vogelvanger bedankt weer. J. Hoogenboom bedankt ook. Jhr. Mr. C. van Citters neemt het aan, aanvankelijk voor een jaar, opdat de Maatschappij niet zon der Voorzitter zal zijn. Hij blijft het tot 1 Januari 1875. Van Mr. Pické nemen wij nog geen afscheid. Spoedig komt hij terug. Reeds 6 November 1867, als Vice-Voorzitter, hetgeen hij blijft tot 5 November 1873. Mr. Vis, die uitermate goed bevriend met Pické schijnt geweest te zijn, heeft wellicht opzettelijk als Vice-Voorzitter bedankt, om Pic ké wederom een plaats te geven in het bestuur. Vroeger was een drinkput de enige mogelijkheid het vee in de wei van drinkwater te voorzien. Het water in de sloot en het grondwater waren te zout. In de loop der jaren zijn veel drinkputten uit het Zeeuwse land schap verdwenen. Dat kwam ener zijds door de komst van de waterleiding, anderzijds door het omzetten van weiland- in bouwland en het verdwijnen van de gemeng de bedrijven. Toch zijn er in Zeeland nog ruim 1.200 drinkputten. Over drinkputten is pas een uitvoeri ge brochure uitgegeven door de pro vincie Zeeland. Het betreft een herdruk van een eerste uitgave, die in 1987 is verschenen. De tekst van de brochure is geschreven door de Stichting Landschapsverzorging Zeeland. Het met veel foto's geïl lustreerde boekje geeft informatie over de geschiedenis van drinkput ten, de betekenis, de bedreigingen, de functie van drinkputten voor de hedendaagse landbouw, onderhoud en aanleg. Hoe zinvol is een drinkput nog voor de landbouw nu zoet water per tank kan worden aangevoerd en op som mige plaatsen een put kan worden geslagen? De brochure gaat uitvoe rig op deze vraag in. Hieronder wor den vier mogelijkheden vergeleken wat betreft kosten en bedrijfs voering. De kosten Voor het gebruik van waterleiding water moet een aftakking worden gemaakt vanaf de hoofdleiding. Ver der is een opvangbak of zelfdrinker nodig. Uitgaande van de aanleg van 50 meter buis belopen de kosten volgens de Delta Nutsbedrijven zo'n f 2.350,—. Dan zijn er nog de kosten die elk jaar terugkomen; het vastrecht en het verbruikte water, tesamen ongeveer f 305,— per jaar. Om bevriezing te voorkomen moeten bovendien de meters die niet in een meterkast onder de grond zijn geplaatst vóór de winter worden afgesloten. De kosten voor het wegnemen en - in het voorjaar - het herplaatsen (in totaal f 62,— per jaar) zijn voor rekening van de eigenaar. Zelf met een tank water naar de wei brengen betekent gemiddeld één keer per drie dagen rijden. Dat neemt al snel een half uur in beslag. In geld uitgedrukt kost zo'n ritje f 20,— aan water, transport en ar beid. Per jaar zal zo'n 60 keer moe ten worden gereden. De kosten voor het aanboren van een zoetwaterbei wisselen sterk. Op de zandgronden in Zeeuwsch- Vlaanderen zal het goedkoper zijn dan in de Yerseke Moer. Een put slaan van zo'n tien meter diep komt op f 2.200,—, inclusief twee proef boringen (raming firma De Ruiter Halfweg). Dan is er ook nog een pompje met zelfdrinker nodig: f 400,—. Bij dit systeem zijn er geen jaarlijkse kosten meer. Het graven van een drinkput ge beurt tegenwoordig met een hy draulische kraan. Dit neemt ongeveer vier uur in beslag, het voorrijden inbegrepen. Eén keer in de acht jaar zal de put moeten wor den geschoond; dit kost zo'n f 200,—. Een put neemt ook ruimte in. Het opbrengstverlies - waar een put ligt kan geen gras groeien - be draagt voor een put van 150 vier kante meter ongeveer f 45,— per jaar. Worden de kosten vergeleken, dan is een drinkput verreweg het meest voordelig. In theorie is het slaan van een waterput over een periode van 35 jaar even duur, maar de buis en het pompje zullen het waarschijnlijk niet zo lang zonder onderhoud uit houden. Bovendien kan het onder houd van een drinkput geheel worden vergoed. In het gebruik Economisch blijkt een goede drink put rendabel te zijn. Maar er kleven ook enkele nadelen aan in het ge bruik. Overigens kunnen bij de alter natieven ook enkele kanttekeningen worden geplaatst. De waterleiding levert altijd vol doende water van een goede kwali teit. Probleem is de vroege afsluiting (half november) en late aansluiting (half april) van de watermeter. Ook liggen niet langs alle wegen water leidingbuizen waarvan kan worden afgetakt. Op het eerste gezicht lijkt wateraan- voer per tank een goedkope oplos sing. Als ook de arbeid wordt gerekend, is het echter relatief duur. Het kost van alle methoden de meeste tijd. Ook moet steeds in de gaten worden gehouden of er ge noeg water is. Het oppompen van water is bedrijfszeker. Maar er moet op niet al te grote diepte voldoende zoet water zijn. En dat is in grote de len van Zeeland een probleem. Drinkputten hebben als nadeel dat ze vervuild kunnen raken, het ge vaar lopen brak te worden en droog vallen. De andere methoden zijn dan ook meer bedrijfszeker. Toch func tioneert het grootste deel van de putten goed, ook in droge zomers. Hoewel het soms als nadeel wordt genoemd, levert een drinkput geen gevaar op voor leverbot. De oevers zijn te klein; leverbot komt vooral Drinkput in een weiland in Vrouwenpolder voor op uitgestrekte, vochtige en modderige plekken, bijvoorbeeld in laaggelegen weilanden langs de randen van kreken. Combinatie In een aantal gevallen zal de combi natie van een drinkput met een an dere methode een goede oplossing zijn, bijvoorbeeld een combinatie van een put en een waterleiding. In voor- en naseizoen wordt de drink put gebruikt, in de zomer de water leiding. Droogvallen en brak worden van de put is dan geen probleem meer, het vroege afsluiten en late aansluiten van de meter evenmin. Een goedkope combinatie is die van drinkput en aanvoer per tank. Maar ook twee putten op een perceel kan een goede en goedkope oplossing zijn. Tenslotte nog een waarschuwing. Van te zout water drinken gaat een koe of een schaap dood. Zorg er dus voor dat er altijd zoet water is; als het water in de drinkput dan brak is, zal het vee normaal gespro ken alleen het zoete water drinken. Aanleg- en onderhoudskosten aanvoer drinkwater (in guldens) aanleg- jaarlijkse kosten kosten Veedrinkput 600 70 Waterleiding 2.350 365/305 1 Aanvoeren per tank 1.200 Put slaan 2.600 1! Respectievelijk zonder en met me ter put.

Zeeuwsch landbouwblad ... ZLM land- en tuinbouwblad | 1993 | | pagina 9