België ziet pluimveehouderij nog niet als vervuilend l&R schapen dit jaar rond Voorverkoop toegangskaarten gestart voor ZLM Manifestatie in juni X Britse specialist vergelijkt graanfungiciden Mestafzet kost veel geld BOEREN IN BELGIË Reduktie voor ZLM-leden BON Tennis is de grote hobby van Jos en Magda van den Berg. Zij hebben op het bedrijf een professionele grave/baan aangelegd. Legbatterijwetgeving, diervriende lijkheid, verzuring, uitbreidingsbeper kingen. Het zijn begrippen waar menig pluimveehouder in Nederland van wakker ligt. Hun Belgische col lega's hebben van al deze noties am per gehoord. Pluimveehouders hebben in België nog een streepje voor en worden niet als vervuiler ge zien. Een gesprek met Jos en Mag da van den Berg uit Nieuwmoer bevestigt de stelregel dat de Belgi sche wetgeving een stuk soepeler is. Zij hebben een legkippenbedrijf van 15.000 dieren. Bewust houden Jos en Magda van den Berg hun bedrijf klein. Een hok van 9.000 leghennen is volledig ge automatiseerd. Van 6.000 kippen worden de eieren met de hand ge raapt. Hun inkomen halen zij uit het zelf vermarkten van de eieren. Vijf tien jaar geleden zagen zij meer perspectief in zelf sorteren en verko pen aan bakkers, beenhouwers ad. dan een grootschalige aanpak op contractbasis. Zij zijn tevreden on danks dat hun bedrijf efficiënter kan draaien. "Wij weten wat we hebben en zijn eigen baas. Vernieuwingen zijn lang niet altijd verbeteringen. De veiling betaalt niet meer dan 10-12 cent. Nu ontvangen wij 6 tot 8 cent meer, afhankelijk van aantal en ver pakking. Daar hebben wij een royaal inkomen van. Onze vaste lasten zijn laag." Mestafzet Mopperend vertelt Magda dat de mestafzet hun flink geld gaat kosten. "De kosten voor transport van de dunne mest zijn voor onze rekening. Bedrijven die per ha 200 kg zuivere fosfaat willen hebben zijn er wel te vinden. Met invullen van de handtekening op het formulier van de mestbank gaat het de ver keerde kant op. Afnemers willen al leen nog tekenen als er geld op tafel komt. Wij betalen hier alleen al 1000 Bfrs. per ha voor. Ik heb ge hoord dat 3.000 Bfrs. en zelfs meer, al voorkomt om de papieren regel geving rond te krijgen." België kent een mestwet en een on- derwerkverplichting maar daar is geen controle op. Tijdens het ritje naar Nieuwmoer, 9 km van de grens, lag drijfmest op 8 percelen haar geuren te verspreiden. In Ne derland zou de politie voor Over de landbouw in België doen veel verhalen de ronde. In België kan en mag meer dan in Nederland, zo zegt men. De overheid doet er niet moeilijk over het milieu en laat de boer veel meer z'n gang gaan. Aan de hand van een aantal repor tages willen wij u een beeld schetsen van de land- en tuin bouw in het land van onze zuiderburen. Deze week laten we de pluimveehouder aan het woord. f 12.000,— boetes hebben uitge schreven. Pluimveebedrijf Van den Berg lag een tijdje in een beschermingszone als gevolg van een pseudo- vogelpestuitbraak in de omgeving. De bedrijfsvoering heeft er nauwe lijks onder geleden. "Eieren konden zo vervoerd worden en met de nodi ge papieren konden wij jonge hen nen ontvangen." Dat de Belgische overheid een soe pel beleid voert t.a.v. pluimvee blijkt wel uit de vele stallen die erbij ko men. "Misschien dat hierin de rol van de Boerenbond meespeelt," merkt Magda op. "Ook zij hebben economisch belang bij de kippen- houderij. Onlangs hebben zij het klaar gekregen dat een vergunning voor het opstarten van een gigan tisch bedrijf voor 460.000 kippen is afgewezen. Of al deze uitbreidingen onze tak ten goede zullen komen betwijfel ik. Bij slachtkuikens zie je hetzelfde." Over het al of niet verbieden van batterijen is in België nauwelijks gesproken. Actiegroepen als "lekker dier" kennen onze zuiderburen niet. Het welzijn van dieren staat er niet ter discussie. Jos van den Berg ziet niet direct voordeel in andere systemen. "Het levert ons niets extra's op. De consument zou dat misschien wel willen maar ze zijn niet bereid om er wat voor te betalen. Dat in Neder land batterijen wellicht moeten ver dwijnen is ons bekend." Scharrelkippen Eieren van kippen die meer dier vriendelijk gehuisvest zijn liggen in België wel in de winkelschappen maar Magda van den Berg weet niet waar ze vandaan komen. "Scharrel- kippen komen bij ons hoegenaamd niet voor. Ik heb de indruk dat er veel batterijeieren voor scharreleie ren weggaan. Er is geen controle op. Wie zou dat moeten doen? Ik ben het met deze verlakkerij niet eens. Bij het zesgranen ei zie je hetzelfde. Kippen moeten gevoerd zijn met een krachtvoeder dat minimaal voor 2% bestaat uit zes granen. Wat stelt dat nou voor! Vrijwel altijd wordt de supermarkt er beter van. De pluimveehouder gaat er vrijwel niets op vooruit. In dit opzicht loopt Nederland voorop!" Over enkele jaren zijn de legbatterij en bij Van den Berg aan vervanging De fungicidenspecialist dr. Bill Clark, verbonden aan de onafhankelijke Britse voorlichtingsdienst ADAS, bespreekt in een recente uitgave van het vakblad Crops enkele graanfungiciden. In het algemeen hebben fungiciden, behorend tot de groep triazolen, volgens Clark een vergelijkbare werking en bestrijden zij ook dezelfde graanziekten. Binnen de groep triazolen onder scheidt de Britse specialist vier sub groepen waarbij de werkzame stoffen cyproconazol en tebucona- zol de meest recent ontwikkelde groep vormen. Beide zijn duidelijk sterker dan de oudere triazolen. In een vergelijking tussen beide nieuwe stoffen steekt tebuconazol met kop en schouders uit boven cy proconazol. Vooral als het in combi natie met triadimenol (Matador) wordt toegepast. "Zelfs wanneer cyproconazol met andere fungici den wordt gemengd, bereikt het op septoria nog niet het werkingsni veau van tebuconazol", aldus de ADAS-specialist. Middelen op basis van tebucozanol houden, zo vertelt Clark, de meeste graanziekten tot twee weken langer uit het gewas in vergelijking met middelen op basis van andere tria- toe. De kinderen Hilde, 15, en Tom, 13, zien het liefst dat hun ouders stoppen. "Wij gaan toch op onze ei gen manier verder," brengt Magda in het midden. "Tegen de tijd dat onze Nederlandse collega's hun bat zolen. Daardoor is een bespuiting uit te sparen. Bovendien heeft tebuco nazol een langere kick-back effecti viteit. Het kan septoria ook nog later tal gezondheidseisen worden voldaan. Met ingang van 1 januari 1995 gelden nog strakkere bepalin gen. Dan moeten schapen en geiten gemerkt zijn, zodra die het bedrijf van geboorte verlaten. Voorts die nen vanaf 1995 alle schapen- en geitenbedrijven geregistreerd te zijn. Postcode en huisnummer Bij het registreren van de bedrijven wordt gedacht aan het toekennen van Unieke Bedrijfs Nummers, zoals die ook worden gebruikt in de rund veehouderij. Een andere mogelijk heid is het combineren van de postcode en het huisnummer. Het overleg over de l&R-regeling voor schapen en geiten is ondertus sen in volle gang. Desondanks zal het niet lukken het systeem al op 1 juni in werking te laten treden. Naar verwachting is de l&R-regeling in het najaar klaar voor gebruik. terijen moeten afdanken wordt het voor ons interessant te renoveren. Dan kunnen wij in Holland goed koop zaken doen," voegt ze er la chend aan toa J.v.T. in de periode tussen infectie en het zichtbaar worden van de sympto men vernietigen. (Bron: Crops) In de tweede helft van dit jaar komt er een identificatie- en registratiere geling voor schapen en geiten. Het Produktschap Vee en Vlees, het Landbouwschap en het Bedrijf schap voor de Handel in Vee werken aan een eenvoudige oplossing, die voldoet aan de eisen van de Europe se Gemeenschap. Er wordt aangestuurd op het mer ken van de dieren met een bedrijfs nummer, indien ze het bedrijf verlaten. Dit betreft dus een systeem van koppelidentificatie. De fokschapen blijven individueel geï dentificeerd. Op basis van EG-richtlijnen zijn de lidstaten verplicht vanaf 1 januari van dit jaar voor schapen en geiten een regeling te hebben die het mo gelijk maakt de herkomst na te gaan van dieren die worden geëxpor teerd. Bovendien moet aan een aan- Vanaf heden tot en met 1 juni kun nen de leden van de ZLM toegangs kaarten bestellen voor de ZLM Manifestatie in de veiling CHZ te Kapelle op 17, 18 en 19 juni a.s. Al leen in de voorverkoop is reduktie vastgesteld op de toegangsprijs, die daarmee komt op f 7,50 per per soon. De normale toegangsprijs be draagt f 12,50 per persoon. Kinderen tot 12 jaar kunnen gratis naar binnen, 12-16 jarigen betalen f 7,50. Op vrijdag geldt na 18.00 uur een gereduceerd tarief van f 7,50 voor iedereen. Per ZLM-lid kunnen maximaal 5 kaarten worden besteld. De leden kunnen hiertoe onderstaande bon insturen en deze vergezeld van een getekende giro- of bankcheque zen den aan: Sekretariaat ZLM Mani festatie, Antwoordnummer 60, 4460 VB Goes (postzegel is niet no dig). Per omgaande krijgt u de ge wenste toegangsbiljetten thuis ge stuurd. Om enig idee te krijgen van het aan tal bezoekers op de drie Manifesta- tiedagen vragen wij u om de bezoekdag in te vullen. Mocht u echter onverhoopt die dag verhin derd zijn, dan kunt u de toegangs kaart ook op een andere dag gebruiken. Op donderdag 17 juni vindt de offi ciële opening plaats door de com missaris van de Koningin in Zeeland, drs. W.T. van Gelder. Tevens is er die middag een mechanisatieshow, een demonstratie van Border Collies en een defiléshow van oude tractoren. De vrijdag is de dag van de levende have. Op deze dag vinden de keurin gen plaats van het melk- en vlees vee. 's Avonds is er een country- avond m.m.v. countryband Despera do. Verder is er op deze speciale avond Trekker Trek, een muziek- show door Showkorps Jonge Kracht uit Kapelle en een mode show van internationale kleder drachten. Manifestatie 17 -18 -19 juni Zaterdag wordt de Zeeuwse Dag van het Paard gehouden. Het evene ment bestaat uit wedstrijden, défi lés en parades en is in de loop der jaren uitgegroeid tot een paarden- en ponyfestijn voor het hele gezin. Ook vindt er op zaterdag een de monstratie van radiografisch bestuurbare boten plaats. Tevens zal turnvereniging Volharding enkele optredens verzorgen en het geheel zal die dag worden opgeluisterd door straatorkest Olé dat 's mid dags in de hal en over de terreinen zal rondlopen. Ondergetekende, Naam: Adres: Postcode woonplaats: Telefoon: wil graag gebruik maken van de voorverkoop van toegangsbiljetten voor de ZLM Manifestatie 1993 CHZ Kapelle op 17, 18 en/of 19 juni a.s. Per ZLM-lid kunnen in totaal 5 kaarten worden besteld. Ik bestel toegangsbiljetten voor de volgende dagen: Donderdag 17 juni Vrijdag 18 juni Aantal: Aantal: stuk(s) f 7,50 stuk(s) f 7,50 Zaterdag 19 juni Aantal: stuk(s) f 7,50 Ik sluit hierbij een giro- of bankcheque in ten bedrage van kaart(en) a f 7,50 f Verzenden aan: Antwoordnummer 60 4460 VB Goes (geen postzegel) (Handtekening)

Zeeuwsch landbouwblad ... ZLM land- en tuinbouwblad | 1993 | | pagina 7