Belangrijke data voor stierenpremie Aanmelding cursussen AOC vóór 15 juni Bijtelling voor privé-gebruik auto A Voorlichting Maatschappen bij verplaatsing van mestrechten ontzien Cehave krimpt in Zoetwater Reigersbergsche polder f 90,— per ha. Manus Holland in Zweedse handen Folder over kavelruil CAO cultuurtechniek Nu de MacSharry-aanvraag opper vlakten is ingeleverd, is de papier winkel nog niet voorbij. Met name regelingen voor de stierenpremie dient u in de gaten te houden. Premie op geslachte dieren Stierenhouders kunnen 1 t/m 30 ju ni een premie-aanvraag indienen voor dieren die in de periode 15 mei t/m 30 juni zijn geslacht. De premie bedraagt f 159,15 per dier. De geslachte dieren moeten een koud geslacht gewicht van 200 kg heb ben. De dieren moeten tenminste 2 maanden vóór de slacht op het be drijf worden gehouden. De details van de regeling zijn nog niet bekend. Ik ga er vanuit dat u bij de aanvraag oppervlakten rekening heeft gehou den met de aanvraag stierenpremia Premie op levende dieren Tot 31 mei 1993 kunnen aanvragen worden ingediend voor levende stie ren. Eventueel kunnen aanvragen tot en met 20 juni worden inge diend, wel vindt er dan een korting plaats van 1% per werkdag. Het is zaak deze periode niet voorbij te la ten gaan want pas in augustus kan er weer een aanvraag worden inge- diend. De stieren moeten 2 maan den na de aanvraag op het bedrijf worden aangehouden. De aanvraag moet betrekking hebben op mini maal 3 dieren. Een mannelijk rund kan twee keer voor premie in aanmerking komen: de eerste keer als het dier minstens 10 maanden oud is; de tweede keer als het dier minstens 22 maanden oud is. Per leeftijdscategorie geldt een maximum van 90 dieren. Voor de eerste leeftijdscategorie kunt u aanvragen als het dier op de eerste dag van de aanhoudperiode minstens 8 maanden oud is. Het Het Landbouwschap vindt het on acceptabel dat een maatschap in familieverband bij splitsing onder de Verplaatsingswet komt te vallen. Dat schrijft het schap in een brief aan de Tweede Kamer over de ontwerp-Verplaatsingswet. Bij splitsing van een dergelijke vee- Cehave N.V. wil het aantal ar beidsplaatsen in de mengvoeder sector en in de algemene overhead-diensten met 160 vermin deren. De krimpende markten in de mengvoeders, druk vanuit milieu op de activiteiten in de agrarische sec tor zijn de hoofdoverwegingen voor de voorgestelde aanpassingen in de organisatia De beoogde besparin gen moeten resulteren in een struc turele kostenreduktie van 15 miljoen per jaar voor de onderneming. houderij wordt er geen mest daad werkelijk verplaatst omdat de gesplitste bedrijven meestal op de zelfde plek worden voortgezet. De minister kan in het wetsontwerp de ze bedrijven echter wel onderwer pen aan een korting van een kwart van de mestproduktierechten. Deze mogelijkheid wordt in het wetsont werp ingebouwd voor alle te ver plaatsen mestrechten. Een ander bezwaar vormt de ge bruiksnorm van 100 kilogram fos faat per hectare die de overheid veehouders wil opleggen als zij mestrechten hebben aangekocht. Volgens het schap is het niet nodig om nog eens aparte normen op te leggen als deze al in een ander ver band zijn vastgelegd. Het Landbouwschap heeft er bij de Kamer op aangedrongen het wets ontwerp op deze onderdelen te la ten aanpassen. Ook stelt het schap te verwachten dat alles in het werk wordt gesteld om de Verplaatsings wet begin 1994 in werking te laten treden. Op 19 mei j.l. heeft het waterschap Noord- en Zuid-Beveland in samen werking met de 3 ZLO een voorlich tingsbijeenkomst te Rilland gehouden over de stand van zaken m.b.t. het zoetwateraanvoerproject in de Reigersbergse polder en de 1e Bath polder. Het hoofd waterbeheer van het wa terschap, de heer J.E. Haarlem, deelde mee, dat de werkzaamheden in 1993 zullen zijn uitgevoerd, zodat voor het groeiseizoen van 1993 zoetwater beschikbaar zal zijn. In de eerste helft van maart zal wor den begonnen met het doorspoelen van het waterlopenstelsel op een zo laag mogelijk peil. Ongeveer begin april zal het zomerpeil bereikt zijn zodat onttrekking kan plaatsvinden. In het najaar wordt geleidelijk aan weer naar het winterpeil terugge schakeld. Haarlem benadrukte dat het zoutge halte zo laag mogelijk zal worden gehouden. Aan het eind van het wa terlopenstelsel is een chloridegehal te van 800 mg/l echter de uiterste grens. Het waterlopenstelsel is zo danig ontworpen, dat met het te voeren beheer deze grens niet wordt overschreden. Een zo laag mogelijk zoutgehalte zal evenwel worden nagestreefd. Kosten Inmiddels is er de nodige duidelijk heid ontstaan over de kosten voor het projekt. Het grootste deel bestaat uit vaste kosten (investerin gen) en een klein deel uit variabele kosten (onderhoud, energie). Op grond van de berekeningen, die ge maakt zijn, zal het dagelijks bestuur van het waterschap aan de algeme ne vergadering voorstellen om het geschot op f 90,— per ha. vast te stellen. Dit bedrag zal de eerste 5 jaar (dus van 1994 - 1999) niet wor den gewijzigd. Als er zich geen bijzondere omstan digheden voordoen zal ook daarna het geschot niet wezenlijk hoeven te worden verhoogd, aldus de heer Haarlem. De algemene vergadering zal over dit voorstel in het najaar beslissen. Gedurende de eerste 5 jaar zal het geschot nog met f 5,— per ha. worden verlaagd. Het be drag, dat één van de subsidiegevers namelijk beschikbaar heeft gesteld aan het projekt, komt zodoende rechtstreeks bij de geschotplichti- gen in het gebied. mag op dat moment niet ouder zijn dan 20 maanden. Als u voor de tweede categorie aanvraagt, moet het dier minstens 21 maanden oud zijn. De aanhoudperiode gaat in op de eerste dag nadat uw aanvraag is ontvangen. Aanvragen: bij de DBH. J.L. Mieras SEV/ZLM Cebeco Mechan Holding in Steen- wijk, onderdeel van Cebeco- Handelsraad, en het Zweedse AB Manus willen komen tot overdracht van de aandelen van Manus Holland in Zutphen aan de Zweedse onder neming. De verwachting is dat de verdere gesprekken over de verkoop medio 1993 kunnen worden af gerond. Manus Holland is de exclusieve im porteur van melkwinningsappara- tuur van Ab Manu. Daarnaast ontwikkelt en produceert zij zelf veel apparatuur voor de melkstal. Met haar eigen assortiment is Ma nus Holland ook een belangrijke toe leverancier van andere Europese vestigingen van Manus. Op een enkele cursus na is het cur susseizoen 1992-1993 van het A.O.C. Zeeland e.o. afgesloten. Ruim 500 cursisten hebben deelgenomen aan één of meerdere cursussen. Uit de evaluatie blijkt dat de meeste cursisten zeer tevreden zijn over de gevolgde cursus(sen). Op dit mo ment is de cursusfolder met het cursusaanbod 1993-1994 verzon den aan bijna alle Zeeuwse land- en tuinbouwbedrijven. Heeft u de cursusfolder niet ontvan gen dan kunt u deze (gratis) aanvra gen bij het A.O.C. Zeeland e.o. (01100-27203). Er worden naast de bekende, verschillende nieuwe cur sussen aangeboden. Daarnaast worden gedurende het cursusjaar nog diverse cursussen georgani seerd, meestal op verzoek van een aantal cursisten. In verband met het reserveren van personeel voor het cursusonderwijs is het noodzakelijk dat vóór 15 juni a.s. duidelijk wordt hoeveel cur sisten zich het komende seizoen aanmelden. Ook indien een beroep wordt gedaan op externe deskundi gen van DLV/SEV is een tijdige plan ning noodzakelijk. Daarom dringen wij er met klem op aan u vóór 15 ju ni a.s. aan te melden. Op 19 mei j.l. is overeenstemming bereikt over een nieuwe CAO voor de cultuurtechnische werken. Op 1 juli gaan de lonen met 0,25 procent omhoog, gevolgd door een verho ging op 1 januari 1994 met 0,5 pro cent en op 1 januari 1995 met 0,25 procent. De aanpassing voor prijs compensatie blijft bestaan. De CAO geldt voor ruim 1.000 werknemers en heeft een looptijd van twee jaar. AGRARISCH OPLEIDINGSCENTRUM ZEELAND EN OMSTREKEN Kort na 15 juni wordt op grond van het aantal aangemelde cursisten besloten of een cursus al dan niet doorgaat. L.R Reijnierse cursus-coördinator Bij de Stichting Stimulering Kavelruil Noord-Brabant is vanaf 1 april 1993 een coördinator in dienst. Deze heeft tot taak de kavelruilactiviteiten in de provincie Noord-Brabant te sti muleren. Begin mei is door de Stich ting een folder uitgebracht over kavelruil. In deze folder is op eenvoudige en heldere wijze verwoord wat de mo gelijkheden van kavelruil anno 1993 zijn. In het kort komt het er op neer dat met kavelruil nieuwe stijl aan zienlijke bedrijfsvoordelen zijn te be halen. Hoewel kavelruil op de eerste plaats bedoeld is voor de land- en tuinbouw, kan kavelruil ook een in teressant item zijn voor andere sec toren. In principe kan elke grondeigenaar meedoen aan ka velruil. Meer informatie over kavelruil kunt u verkrijgen bij de coördinator van de Stichting, ing. W.J.M. de Graaf, p/a Landbouwschap, Spoorlaan 350, Postbus 512, 5000 Am Til burg, tel. 013-426429. De ondernemer die zijn personen auto zowel zakelijk als privé ge bruikt zal meestal deze auto tot zijn ondernemingsvermogen rekenen. Voor het privé-gebruik zal dan een winstkorrektie gemaakt moeten worden van tenminste 20% en in sommige gevallen zelfs 24% van de catalogusprijs. In gevallen dat de personenauto tot het ondernemingsvermogen be hoort zijn alle autokosten, dus ook voor het reizen tijdens weekends en vakantie in beginsel aftrekbaar. Uit gezonderd zijn schade ontstaan door bijvoorbeeld rijden onder in vloed en boetes. Voor privé- kilometers zal echter een bedrag van tenminste 20% c.q. 24% van de catologusprijs als winst moeten worden aangegeven (de zgn. auto kostenfictie). De fictie is reeds van toepassing wanneer op jaarbasis meer dan 1.000 kilometer voor privé-doeleinden is gereden. Indien aan de hand van een volledige kilo meteradministratie overtuigend aan getoond kan worden dat minder dan 1.000 km is gereden, kan worden volstaan met een korrektie van de werkelijke kosten van de privé verre den kilometers. Dit laatste geldt ook indien sprake is van bestelauto's e.d. die niet onder het begrip "perso nenauto" vallen. Overigens wordt er gewerkt aan een regeling waardoor een groot deel van de stationcars, bestelauto's, jeeps e.d. wederom als personenauto zullen worden aange merkt. De definitieve regeling zal t.z.t. hier meer duidelijkheid over moeten geven. Boekwinst In situaties dat de totale autokosten lager zijn dan de bijtelling van 20% c.q. 24% geldt voor ondernemers dat de bijtelling beperkt blijft tot de autokosten die ten laste van de winst zijn gebracht. In hoeverre bij de berekening van de totale auto kosten hierbij ook rekening gehou den kan worden met de in een bepaald jaar behaalde boekwinst bij verkoop van de auto is onlangs aan de Hoge Raad voorgelegd. In deze zaak handelde het om een zelfstan dig ondernemer die bij verkoop van zijn auto een boekwinst realiseerde van ca. f 6.000,—. De in de winst en verliesrekening voor het betref fende jaar verwerkte autokosten bestonden uit: - diverse kosten - afschrijving nieuwe auto - af: boekwinst auto Totale autokosten, negatief 3.600 2.000 5.600 -6.000 -400 In geschil was of de 20%-bijtelling f 5.300) achterwege kon blijven doordat de verwerkte autokosten negatief waren. Nadat het Ge rechtshof de ondernemer in eerste instantie in het gelijk had gesteld, vernietigde de Hoge Raad deze uit spraak. De Hoge Raad stelde dat in cidentele baten zoals boekwinsten en -verliezen bij de beoordeling van de totale autokosten buiten be schouwing moesten worden gela ten, met gevolg dat alsnog het bedrag ad f 5.300 werd bijgeteld. Hiermee ontneemt de Hoge Raad de aantrekkelijkheid voor belasting plichtigen om te profiteren van een hoge, snelle afschrijving in combina tie met een hoge boekwinst bij verkoop. Zakelijke kilometers Overigens is de zogenaamde auto kostenfictie niet beperkt tot geval len, waarin de auto tot het ondernemingsvermogen behoort. Ook als de auto tot het privé- vermogen is gerekend en tevens wordt gebruikt ten behoeve van de onderneming moet met de auto- kostenfuctie rekening worden ge houden. Hier kunnen in beginsel het aantal zakelijke kilometers verme nigvuldigd met f 0,52 (1992: f 0,49) ten laste van de winst wor den gebracht. Dit bedrag mag ech ter niet hoger zijn dan de werkelijke kosten van de auto verminderd met de fictie van 20% c.q. 24% van de catalogusprijs. Het gevolg hiervan is dat het fiscaal veelal voordeliger zal zijn de personenauto, indien moge lijk, tot het ondernemingsvermogen te rekenen. W.F. Poeles FB Accountantsunie Z.L.M. kantoor Middelburg

Zeeuwsch landbouwblad ... ZLM land- en tuinbouwblad | 1993 | | pagina 6