h.m Nieuws Positieve kijk op agrarische sector Altena/Biesbosch Vanderhave: bescheiden winst Herinrichting Schouwen Oost Debat over plan MacSharry tijdens Zomeruniversiteit Studenten schrijven rapport Vooruitzichten niet florissant Frans areaal aardappelen 11% omlaag Latijnhouwers herkozen "Proeven biodiesel mogelijk maken" Zomeruniversiteit Zeeland van 21 t/m 27 augustus Zes sprekers bij oprichting Nederlandse Akkerbouw Vakbond VRIJDAG 28 MEI 1993 VanderHave heeft de markt voor maïsrassen buiten de Benelux ver der versterkt. Traditioneel neemt het bedrijf een sterke positie in op de markt van maïszaden. "Dit rapport biedt een goed inzicht in de toekomstmogelijkheden van de land- en tuinbouw in het Land van Heusden en Altena en de Bies- bosch. De sector zelf zal aan de slag moeten gaan om de kansen ook daadwerkelijk te benutten". Dat zei de heer C. Branderhorst namens de drie gezamenlijke organisaties in een reactie op de presentatie van een onderzoek naar de sterke en zwakke punten en de toekomstmo gelijkheden van de agrarische sec tor in het Land van Heusden en Altena en de Biesbosch. Het onderzoek is uitgevoerd in op dracht van de ZLM, NCB en CBTB door zeven studenten van de Agrari sche Hogeschool in Den Bosch. De presentatie vond plaats op 18 mei j.l. in Dussen tijdens een zeer goed bezochte bijeenkomst. Branderhorst noemde drie punten uit het onderzoek, die nadere aan dacht verdienen. De agrarische be drijven moeten zich aanpassen aan de zich wijzigende omstandighe den. Planologisch moet hier ruimte voor zijn, bijvoorbeeld door een tweede bedrijfswoning te mogen bouwen. Een tweede punt is de sa menwerking tussen bedrijven. Uit het onderzoek blijkt dat er feitelijk sprake is van overmechanisatie. Door meer samenwerking op het gebied van machines, maar wellicht ook op andere punten, kunnen er kosten worden bespaard, aldus Branderhorst. Als derde punt vroeg hij aandacht voor de verkavelingssi tuatie. "Na de laatste ruilverkaveling is er inmiddels zoveel veranderd, dat het wellicht zinvol is om te overwe gen een ruilverkaveling met admi nistratief karakter aan te vragen". Op dinsdag 24 augustus vindt in de aula van de Zeeuwse Bibliotheek te Middelburg een debat plaats met VERVOLG VAN VOORPAGINA landinrichtingsinstrumentarium zou het eind hiervan nog wel eens niet in zicht kunnen zijn. De dreigende afschaffing van de landinrichtings rente is hiervan een sprekend voor beeld. Dit aspect en de grote stroom van overheidsplannen voor het landelijk gebied, die bepaald niet allemaal positief voor de landbouw zijn, ondermijnen het vertrouwen van de boer in de overheid, zo bleek tijdens de bijeenkomst. Natuurbeleid Ook de uitvoering van het Natuur beleidsplan in dit gebied via herin richting werd met reserves bekeken. Het ging de aanwezigen te ver om voor de realisatie van de natuurge bieden aan de Zuidkust van Schou wen zo'n groot gebied in een herinrichtingsproject op te nemen. Als voor de realisatie van deze plan nen niettemin een herinrichting no dig zou zijn, dan kan ook met een kleiner gebied worden volstaan, zo vonden de aanwezigen. De CBTB en ZLM op Schouwen- Duiveland zullen aan de 3 Zeeuwse Landbouworganisaties vragen dit standpunt over te brengen aan het provinciaal bestuur in het overleg over het voorbereidingsschema land inrichting 1994. Het rapport werd in ontvangst ge nomen door mevr. P. Jacobs-Aarts, gedeputeerde voor ruimtelijke orde ning en landbouw in Brabant. Naast goede woorden voor het onderzoek had zij ook kritiek. Zij waarschuwde voor selectieve groei op het gebied van glastuinbouwontwikkeling en tweede bedrijfswoningen. De kritiek van de onderzoekers op het streek plan vond zij niet terecht. Hoge toegevoegde waarde Uit het onderzoek van de studenten blijkt dat alle bedrijfstypen met uit zondering van hokdierbedrijven in het Land van Heusden en Altena en de Biesbosch, gelet op de be drijfsstructuur, een hogere toege voegde waarde kunnen halen dan gemiddeld in Nederland het geval is. Op de rundveebedrijven en middel grote akkerbouwbedrijven is een ar- beidsoverschot. De kleinere rundveebedrijven en de middelgrote akkerbouwbedrijven hebben gemid deld genomen financiële ruimte om investeringen te doen. De onderne mers noemen de goede verkaveling, ontwatering en ontsluiting sterke punten van het gebied. Wel moet er gedacht worden aan herverkaveling, omdat de laatste ruilverkaveling 25 jaar geleden is. Als eventuele toe komstmogelijkheden worden vaak vollegrondsgroententeelt en conser- venteelt, intensieve veehouderij en pootaardappelen genoemd. De onderzoekers stellen dat de agrarische ondernemers zullen moe ten blijven groeien. Stilstand is ach teruitgang. Vooral op het gebied van samenwerking, investeringen en schaalvergroting is een aktieve opstelling van de ondernemers ge boden, aldus de studenten. als voorlopige titel "alternatieven voor het plan MacSharry". Het de bat maakt deel uit van de zesde edi tie van de Zomeruniversiteit Zeeland. De Zomeruniversiteit Zeeland wordt gehouden van 21 t/m 27 augustus. Zeven van de acht dagprogramma's vinden plaats in Hotel Brittannia aan de Boulevard te Vlissingen. Voor het eerst wordt dit jaar een programma onderdeel georganiseerd op een de centrale lokatie, namelijk in de Volkshogeschool Zeeland te Aar denburg. De debatten vinden 's avonds plaats in de aula van de Zeeuwse Bibliotheek te Middelburg. De deelnemers aan de debatten worden in een later stadium bekend gemaakt. De verschillende programmaonder delen hebben o.a. betrekking op pre ventie van arbeidsongeschiktheid, zorg in Zeeland, stedelijke kwaliteit en city-marketing, een analyse van het werk van vier Zeeuwse schrij vers, natuurbehoud (21 augustus), waterschap nieuwe stijl, theorie of praktijk (25 augustus). In tegenstel ling tot voorgaande uitvoeringen is het nu mogelijk om bijvoorbeeld één ochtendlezing bij te wonen of niet gebruik te maken van de lunch. Eén lezing kost f 40,—, een ochtend f 75,—, een dag zonder lunch f 150,— en een dag incl. lunch f 200,-. Aanmelden is mogelijk tot 15 juli. Voor meer informatie over de ver schillende programmaonderdelen of de entreeprijzen kunt u contact op nemen met het kantoor van de Del ta Académie/Zomeruniversiteit, tel. 01180-30327. De organisatie ver zoekt belangstellenden voor de (gra tis te bezoeken) debatten zich ook vooraf te melden. Aan de hand van een aantal beoor delingscriteria, die elk een eigen we gingsfactor hebben gekregen, hebben de onderzoekers ook de aantrekkelijkheid van de diverse sectoren en alternatieven op papier gezet. Als beste sector komt de glastuinbouw naar voren, voorna melijk als gevolg van de hoge omzet per ondernemer (ruim f 500.000,— Op de tweede plaats komt de sector biologische land bouw en op de derde plaats de sec tor snijbloemen. Als minst aantrekkelijke sector is de fruitteelt uit de bus gekomen. In de rubriek alternatieve teelten scoort de aubergine het hoogst. Ook paprika, crambe en vezelvlas staan hoog op de lijst. Slachtkui- kens en vleesvarkens vormen op ba sis van de criteria van de onderzoekers de minst aantrekkelij ke alternatieven. Vanderhave-groep heeft in 1992 een winst van f 9,1 min. behaald. Hoewel het resultaat boven de be groting uitkwam, lag het ruim f 5 min. onder het resultaat van 1991. Als belangrijkste oorzaken voor het lagere resultaat kunnen worden ge noemd de negatieve ontwikkelingen in de prijzen van de eindproduktie van de land- en tuinbouw en het ef fect ervan op de marges. Een ande re oorzaak is de noodzaak tot het doen van hoge investeringen in re search en marktontwikkeling, die nodig zijn om de continuïteit van de onderneming te waarborgen. Ook de Europese valutacrisis van eind 1992 had een negatieve invloed op het resultaat. De geconsolideerde omzet bleef met f 362 min. nagenoeg op het niveau van 1991. Gedurende het boekjaar steeg het eigen vermogen met tot f 167,8 min., ofwel 48% van het balanstotaal. Hoofdzakelijk als gevolg van een reorganisatie van de Engelse bedrijven vond een lichte daling van het aantal personeelsle den plaats van 1.091 tot 1.043. Voorraden Grote voorraden, hoge produkties en lage verkopen hebben een nega tieve invloed gehad op de ontwikke ling van de grassenmarkt in 1992. Aan het eind van het boekjaar was een lichte verbetering te constate ren op het gebied van gazongras sen. Niettemin is de verwachting dat ook in het komend boekjaar de grassenmarkt nog sterk onder druk zal staan. Hoewel het marktaandeel bij de sui kerbieten in de traditionele markten licht daalde, vond een aanzienlijke uitbreiding van de verkopen in de Tijdens de oprichtingsvergadering van de Nederlandse Akkerbouw Vakbond, die op 3 juni a.s. in Bid dinghuizen plaatsvindt, zullen zes sprekers het woord voeren. De bij eenkomst wordt gehouden in De Flevohof in Biddinghuizen en begint om 14.00 uur. Na een welkomstwoord van de voorzitter van de werkgroep Ge noeg is beter, Kees van Beek, vol gen toespraken van Niek Koning, Landbouw Universiteit, Jans Leeuwma, voorzitter hoofdafdeling akkerbouw van het Landbouw schap, Camille Adriaens, Algemeen Verenigde Staten en Zuid-Amerika plaats. Als gevolg van minder goede weers omstandigheden vielen de op brengsten bij de maisprodukties het afgelopen jaar tegen. De kwaliteit was over het algemeen echter goed. De ontwikkeling van de markten buiten de Benelux voor de maisras- sen kon worden versterkt door de opname van verschillende nieuwe rassen in de belangrijkste Europese landen. In 1992 kon een stijging van de zon nebloemverkopen worden gereali seerd. Vooral in Oost-Europa namen de verkopen toa Ronduit positief zijn de ontwikkelin gen in de granen te noemen. Goede prestaties in de praktijk van be staande rassen gekoppeld aan de komst van nieuwe veelbelovende rassen, geven voldoende reden tot optimisme voor dit gewas, hoewel De SCEES, een van de dien sten van het Franse ministerie van landbouw, deelt mee dat een enquête onder 9000 on dernemers in 63 departemen ten aangeeft dat het areaal bewaaraardappelen in Frankrijk dit jaar 10,9% kleiner zal uit vallen dan vorig jaar. Geraamd wordt een areaal van 97.100 ha. vergeleken met 109.000 ha in 1992. Boerensyndicaat (België), Henny Klimpe-Bakker, boerin, Pieter ter Veer, lid Tweede Kamer, en Herman Verbeek, lid Europarlement. Het slotwoord wordt gesproken door Jaap Korteweg, die de stoot gaf tot de oprichting van de Nederlandse Akkerbouw Vakbond. Na afloop kunnen de aanwezigen zich laten in schrijven als lid. Zoals bekend wil de groep uitgroei en tot een Europese vereniging en op die manier proberen een ander akkerbouwbeleid in de EG af te dwingen. Er zijn al contacten met organisaties in het buitenland. het uitblijven van een bevredigde re geling betreffende licenties op eigen zaaizaad op termijn uiterst bedrei gend is voor de continuïteit van een aantal veredelingsprogramma's. Wat de groentezaden betreft was een sterke reductie van het arsenaal kassla te constateren. Aandacht voor de nitraat problematiek kan als een van de belangrijkste oorzaken voor de verminderde vraag worden aagewezen. De lagere slaverkopen konden enigszins worden gecom penseerd door hogere omzetten in andere groentegewassen, waaron der komkommers. De ontwikkeling van de sierteeltac tiviteiten gedurende het verslagjaar is teleurstellend te noemen. Zoals bekend heeft Vanderhave besloten zich te concentreren op de kernacti viteiten land- en tuinbouwzaden. Vooruitzichten De verwachting is dat ook 1993 voor Vanderhave geen gemakkelijk jaar zal worden. De vooruitzichten voor de landbouw, en in mindere maten ook voor de tuinbouw, zijn niet florissant te noemen. Ir. A. Latijnhouwers is maandag j.l. door het hoofdbestuur van de NCB herkozen tot voorzitter van de NCB. Hij gaat daarmee zijn vierde periode als voorzitter in. De zittingsperiode is vier jaar. Het Landbouwschap wil dat de re gering uitvoering geeft aan het SER- advies om grootschalige proeven met biobrandstoffen mogelijk te maken. De Sociaal Economische Raad heeft voorgesteld om door ac cijnsdifferentiatie hiervoor ruimte te scheppen. In een brief aan premier Lubbers noemt het Landbouwschap het van groot belang dat het bedrijfsleven, net als in andere landen, mogelijk heden krijgt om ervaring op te doen met bio-brandstoffen. Het zou in eerste instantie moeten gaan om het gebruik van bio-ethanol (uit sui kerbieten) in bedrijfswagenparken en bijmengen van bewerkte kool zaadolie in laagzwavelige diesel. Voor een algehele verlaging van de accijnzen op agrarische transport brandstoffen acht te SER het nog te vroeg.

Zeeuwsch landbouwblad ... ZLM land- en tuinbouwblad | 1993 | | pagina 3