Burgers móeten uitbreiding natuurgebied zelf betalen Veepest, cholera en droes ZLM-leden hebben korting bij Zomeruniversiteit Nog deelname mogelijk aan congres Zeeuws platteland Landbouwschap wil langere interventieperiode voor appels Domeïnpachters overwegen proefprocedure tegen Staat iwschen Geschiedenis van de ZLM Brinkman over ANWB-plan Steun veeteelt India Volgende week vrijdag in Middelburg Van CDA-fractievoorzitter mr. Eelco Brinkman mag de oppervlakte na tuur in ons land de komende decen nia met 200.000 ha extra groeien. Wel moeten de burgers de kosten van aankoop van deze landbouw gronden en het beheer van de nieu we natuur voor hun rekening nemen. "Realisering van de 200.000 ha in het Natuurbe leidsplan zal de overheid al hoofd brekens genoeg kosten, zeker als het economisch getij wat tegen zit", aldus Brinkman. Een en ander bete kent dat bijna de helft van het huidi ge landbouwareaal in ons land een natuurfunctie gaat krijgen. De frac tievoorzitter van het CDA sprak op een bijeenkomst van de ANWB en het Wereld Natuur Fonds in Arnhem. De ANWB en het Wereld Natuur Fonds presenteerden daar het plan om ten behoeve van natuur en re creatie in het jaar 2000 in ons land ca. 200.000 ha (2.000 km2) extra "nieuwe" natuur te" creëren. De or ganisaties schatten dat hiervoor een bedrag van 1 miljard nodig is. Deze ruimte voor "nieuwe" natuur zal vooral gevonden moeten worden rond de stedelijke gebieden in met name het westen van het land. Na realisering is in de randstad geen ruimte meer voor de landbouw. Brinkman pleitte ervoor om boeren veel meer in te schakelen bij het be heer van natuur- en bosterrein. Het boerenbedrijf zal meer moeten ex- tensiveren zodat een bedrijfsvoering ten gunste van natuur en landschap mogelijk wordt. Woningbouw De hoofddirecteur van de ANWB Piet Nouwen zei in een toelichting op het gezamenlijk ANWB/WNF plan dat de aanleg van de nieuwe bos- en natuurgebieden mede moet worden gefinancierd vanuit de wo ningbouw die in de toekomst wordt gerealiseerd. Er wordt daarbij uitge gaan van vrijwillige grondverwer ving op basis van op dat moment en op die plaats gangbare grondprij zen. Met de verwachte ar beidsplaatsen voor de nieuwe natuur hebben ook die delen van ons land waar als gevolg van het landbouwbeleid grond braak komt te liggen weer perspektief, zo meent Nouwen. De ANWB vindt dat er haast moet worden gemaakt met een ander landbouwbeleid voordat in het landelijk gebied op grote schaal faillissementen, werkloos heid en verpaupering op gaan treden. Drs. Ed Nijpels pleitte als voorzitter van het Wereld Natuur Fonds in ons land voor een strikte scheiding van landbouw en natuur in de toekomst. Ook de ekologische of biologisch dynamische vormen van landbouw zijn niet geschikt om natuur mee te creëren. Hij wil middels een goed sociaal beleid (warme sanering) een groot areaal landbouwgrond uit de produktie nemen voor natuur. De ca. 1 miljard die met de uitruil van gronden gemoeid is, is slechts een kwart van de 4 miljard die jaarlijks wordt besteed aan het opslaan en dumpen van Nederlandse landbouw overschotten, aldus Nijpels die de benodigde middelen via Brussel voor aankoop van landbouwgrond wil gebruiken. (J.W.) De Zomeruniversiteit Zeeland, die van 21 tot en met 27 augustus a.s. plaatsvindt, heeft dit jaar voor de landbouw twee interessante onder werpen. Op woensdag 25 augustus a.s. wordt er in hotel Brittania te Vlissingen de hele dag gepraat over het onderwerp Waterschap nieuwe stijl, theorie of praktijk. Op dinsdag avond 24 augustus a.s. is er in de Zeeuwse Bibliotheek in Middelburg een discussie over alternatieven voor het plan MacSharry. Tijdens de waterschapsdag van de Zomeruniversiteit zullen 's ochtends algemene inleidingen worden ge houden door drs. P. Zevenbergen, voorzitter van de Commissie Onder zoek Financieringsregeling Waterbe heer over de bestuurlijke en financiële aspecten van het water- schapsbestel, en door ir. K.J. Pro voost, hoofd afdeling waterbeheer Noord-Brabant over de technische aspecten van de veranderingen bij de waterschappen. In de middaguren wordt een plenai re discussie gehouden onder leiding van prof. dr. J. de Veer, emeritus hoogleraar landbouweconomia Een van de deelnemers aan de discussie is de Zeeuwse gedeputeerde ing. A.M. Dek. In tegenstelling tot eerdere jaren is er dit jaar gelegenheid om bijv. één ochtendlezing bij te wonen, al dan niet inclusief lunch. Omdat de ZLM optreedt als een van de sponsors van de Zomeruniversiteit hebben ZLM-leden toegang tegen particulier tarief. De tarieven voor ZLM-leden zijn als volgt (tussen haakjes de nor male tarieven: 1 lezing f 15,- (f 40,- 1 ochtend f 25,- (f 75,-), 1 dag excl. lunch f 45,- (f 150,-), 1 dag f 65,- (f 200,-), 2 dagen f 110,- (f 300,-), 3 dagen f 155,- f 375,-), 4 dagen f 425,-. Inschrijvingen en deelnemersbijdra gen dienen voor 15 juli a.s. in het bezit van de Zomeruniversiteit te zijn. Adres: Zomeruniversiteit Zee land, Postbus 8004, 4330 EA Mid delburg, gironummer: 3050475. Nadere informatie via tel. 01180-30327. Op 11 juni a.s. doneert het Weertse bedrijf Bionagro, producent van na- tuurprodukten voor vee en gewas, f 10.000,— aan het Foster Parents Plan-veeteeltproject in India. Met het oog op de bedrijfsactiviteiten van Bionagro en het gekozen doel zal een koe daarbij de hoofdrol te la ten spelen! Belangstellenden voor deelname aan het congres "De toekomst van het Zeeuwse platteland" kunnen zich nog telefonisch aanmelden bij coördinator Corry Bierens te Kloe- tinge, tel. 01100-15397. Plaatsing geschiedt naar volgorde van aan melding. Degenen die zich aanmelden ont vangen het definitieve programma, tevens bewijs van toegang. Tijdens het congres worden de resultaten gepresenteerd van de discussies die de afgelopen winter over het thema zijn gehouden. Nadat twee deskun digen hun reactie op de discussiere sultaten hebben gegeven vindt er een paneldiscussie plaats tussen een aantal prominente vertegen woordigers uit Zeeland, onder wie ZLM-voorzitter H.C. van der Maas en boerin J. de Koning-van Lan- geraad. De resultaten van de 15 discussie groepen zijn door dr. P.W. Blauw van de Erasmusuniversiteit vastgelegd in een (vertrouwelijke) rapportage, die aan alle deelnemers van de dis cussiegroepen is gezonden. Zij kun nen zich hiermee alvast voorbereiden op het congres, dat wordt gehouden op vrijdag 11 juni vanaf 13.00 uur in de Schouwburg te Middelburg. De organisatie van het congres berust bij de afdeling Zeeland van de Heidemij. Het Landbouwschap wil de inter ventieperiode voor het appel- afzetseizoen 1992-1993, die offi cieel op 31 mei a.s. is geëindigd, met tenminste een maand verlen gen. Volgens het schap is dat de enige manier om de bestaande voorraden zoveel mogelijk te ruimen voordat het nieuwe oogstseizoen ingaat. Pogingen om de afzet te ver snellen zijn onvoldoende gebleken, aldus het Landbouwschap in een brief aan minister Bukman van Landbouw. De recordvoorraad appelen en de zeer lage prijzen rechtvaardigen een verlenging van de interventieperio de, schrijft het schap, dat ervan uit gaat dat het wegvallen van de bodem in de markt een nieuwe prijsdaling zal veroorzaken. Het wegvallen van de bodem zal met zich meebrengen dat veel telers hun voorraden aanhouden tot het nieu we seizoen, in de hoop te kunnen profiteren van een hoger prijspeil of de dan geldende interventieprijzen. Het schap wijst er in zijn brief op dat eind mei de interventiehoeveel- heid appelen binnen de EG de re cordhoogte van 1,2 miljoen ton zal bereiken bij een binnenlandse voor raad van ruim 90.000 ton. Die werd alleen in 1979/1980 overtroffen. De Domeinpachters in ons land be raden zich met betrekking tot de toepassing van de nieuwe pacht normen op een proefprocedure te gen de Staat. Zij zijn van mening dat het niet fair is de pachters voor (maximaal) de helft van de waterschapslasten op te laten draaien, dit omdat in de hui dige pachtnormen al water schapslasten zijn verdisconteerd. Die moeten er eerst uit, zo vinden ze. Adviseur mr. P.A. de Hoog van de Bond van Landpachters en Eigen Grondgebruikers is van mening dat de doorberekening nietig is omdat dit in strijd is met de Pachtwet. Daarnaast bestaat er onduidelijk heid over hoe het begrip 'maximaal 50%' van de door te berekenen wa terschapslasten moet worden be grepen. De Domeinpachters ver wijten het Landbouwschap en de standsorganisaties met uitzondering van de ZLM te weinig aan deze pro blematiek te hebben gedaan. J.W. Het bestuur van Jhr.mr. C. van Citters, kenmerkt zich door de voortdurende pogingen tot het aankoopen van een krachtmeter. Geen vergadering van het Hoofdbestuur als het ware, of men heeft het over dien kracht meter. Tot vervelens toe. Men wordt er kriebelig van en denkt: lieve menschen koopt er dan toch een en probeert of hij goed is. Men zou zoo zeggen, dat hier in wel een symptoom van de groote zuinigheid en voorzichtig heid van de Maatschappij is, maar dat het krachtwerktuig geen zinnebeeld is van de kracht van het bestuur. Intusschen valt dat wel mee. Het waren benarde tijden, toen Mr. van Citters optrad. Een ten toonstelling kon niet doorgaan, want de veepest teisterde ons land en onze provincie en uitge breide maatregelen van sanitai- ren aard moesten genomen worden. Te Tholen kon een jaar later de gewone afdeelingsten- toonstelling niet doorgaan we gens cholera, terwijl in Schouwen de paarden droes hadden. Men wete, dat, behalve de ten toonstelling met de algemeene vergadering, in den regel jaarlijks nog een kleine tentoonstelling in elke afdeeling werd gehouden. Eerst later werd dat veranderd. In 1867 zou Noord-Beveland het dan maar eens wagen. Ten toonstelling zou wel gehouden kunnen worden en Colijnsplaat werd uitverkoren daartoa De ge volgen van de veepest bleven zich echter nog gevoelen. Of schoon geheel Zeeland on besmet was, mocht het vee uit Walcheren nog niet weg. Hiertegen komt het vrijheidsbe grip van velen op. De Walcherse boeren lijden daardoor immers schade. De Voorzitter en Secre taris van de Z.L.M. hadden dan ook aan de gemeentebesturen op Walcheren een circulaire gestuurd, die aandrong den veeuitvoer vrij te laten. De Wal- chersche boeren vindt men al te Ir» het jaar 1866 neemt Jhr.mr, C. van Citters de voorzittershamer over van mr. C.J. Pické. De ZLM krijgt te maken met tegen slagen bij het organiseren van de jaarlijkse ten toonstelling. Het waren benarde tijden, zei de toenmalige ZLM-voorzitter in zijn jubileumrede ter ge legenheid van het 80-jar«g bestaan van de ZLM. Aan die rede ontlenen wij ook deze bijdrage. Jhr.mr. C. van Citters, voorzitter van de ZLM van 1866 tot 1875 heerenknechtachtig om daarin maar te berusten. Men deelt ge heel niet de inzichten der ge meentebesturen. De afgevaardigden van Walcheren bestrijden echter de gedachte alsof de Walchersche boeren minder zorgzaam zouden zijn dan anderen. De bewuste circulaire was ver keerd ingeslagen. De gemeente besturen voldeden er niet aan. De Commissaris des Konings was er boos over en vroeg inlich tingen dienaangaande. Mr. Vis keurde haar ook sterk af en toonde zich ministeriëel. Maar het Hoofdbestuur is het toch eens met zijn Voorzitter en niet met den Commissaris des Ko nings, de gemeentebesturen en den heer Vis en wenscht, dat dit aan deze zal worden medege deeld. Het geschiedt maar baat niet, zoodat in den zomer van 1867 men zich andermaal tot den Commissaris des Konings en de gemeenten op Walcheren wendt, teneinde opheffing van het verbod van veeuitvoer te krijgen. Onderwijl komt er uit voorzorg nog geen vee op de tentoonstel ling te Colijnsplaat. Daar werd dus de 1e algemeene vergade ring en tentoonstelling op Noord- Beveland gehouden in Juni 1867. Er is veel bezoek. De ver gadering is geanimeerd en ver klaart zich - eigenaardigheid des tijds - voor verkoop van granen bij de wicht en niet bij de maat, gelijk het dusverre nog veelal ge schiedt. Zeeland ziet met groote blijd schap den spoorweg in het ver schiet en te Middelburg zal als vreugdeblijk een allegorische op tocht in Juli gehouden worden, nu de spoorwegwerken begon nen zijn. De Z.L.M. zal daaraan deelnemen en trekt er f 75,— voor uit. Het feestvieren belet niet, dat daarna rusteloos voortgewerkt wordt. Vogelvanger bestudeert de teelt van hop; anderen aanleg en onderhoud van wegen, ja men dringt zelfs aan op een we gennet, dat er thans nog niet is. Het ligt waarlijk niet aan de Z.L.M. wanneer sommige nutti ge zaken zoolang op zich laten wachten.

Zeeuwsch landbouwblad ... ZLM land- en tuinbouwblad | 1993 | | pagina 25