Deeppitstal voor scharrelkippen op zolder Riant onderkomen voor schapen in Baambrugge Schapenhouderij in oude rundveestal VRIJDAG 28 MEI 1993 Aan het bedrijf is in eerste instantie niets bijzonders te zien, of het moesten de Rode Lakenve/ders zijn die in het wei/and voor de boerderij lopen. Pas op het erf ziet men de bijzondere stal (geheel links In Barneveld, aan de Engelsestad- weg, woont de familie Van Ingen. Wanneer je naar het gemengde be drijf toe rijdt, zie je niets bijzonders. Of het moeten de Rode Lakenvel- ders zijn die in het weiland voor de boerderij lopen. Pas wanneer je op het erf komt en de gebouwen be kijkt valt er wel wat op. In een grote schuur worden namelijk op de be gane grond mestvarkens en vlees kalveren gehouden, terwijl er op zolder kippen rond scharrelen. De schuur valt verder niet uit de toon in vergelijking met de andere schuren. Gerard van Ingen heeft, zoals hij dat zelf zegt, belangstelling voor het on bekende. Twaalf jaar geleden begon hij met Lakenvelders, waarvan hij er op dit moment 21 heeft. "Er waren toen nog maar zo'n tachtig Laken velders in Nederland. Het scheelde een haar of ze waren verdwenen. De Lakenvelder sprak me erg aan. Het zou jammer zijn, wanneer ze he lemaal zouden verdwijnen. Daarom ben ik er mee begonnen. Het We reld Natuur Fonds is druk bezig met het beschermen van dieren in alle werelddelen, maar onder andere het oudste veeras van Nederland, de La kenvelder vergeten ze". Bij de ingang van het bedrijf hangt dan ook een bordje met de tekst: er kend fokcentrum Stichting Zeldza me Huisdierrassen. De Lakenvelders zijn z'n grote hobby; hij heeft ze voor de aardigheid. Er moet echter ook brood op de plank komen en daarom houdt de Veluwenaar ook 110 vleeskalveren, 100 mestvar kens en nog eens 2200 scharrel- kippen. Scharrelkippen op zolder In 1969 heeft Van Ingen naar eigen ontwerp de hoge stal laten bouwen. De schuur was bedoeld voor het huisvesten van vleeskalveren en mestvarkens. "De schuur viel een beetje groot uit. Toen zijh we boven, op zolder, maar legkippen gaan hou den", vertelt Van Ingen. Het stalge- deelte voor de kippen bleek slecht droog te houden en daarom heeft Van Ingen er later een deeppitstal voor de scharrelkippen van ge maakt. "Voor zover ik weet, ben ik de enige in Nederland die een deep pitstal heeft voor scharrelkippen", zegt Van Ingen. De stal heeft een lengte van ruim 35 meter, is 15 meter breed en onge veer 9 meter hoog. Deze stal, waar bij alle ruimte optimaal wordt benut, bevalt hem goed. Gewild produkt Over een breedte van drie meter en over driekwart van de lengte van de stal ligt een rooster. Het grootste gedeelte van de kippemest valt door dit rooster zo'n 2,5 meter omlaag. Beneden kunnen de groene luiken open en kan men zo met een shovel de kippemest naar buiten rijden. De mest die niet via het rooster in de mestput komt, blijft op de vloer lig gen en wordt gedroogd door de li chaamswarmte van de kippen. Deze mest moet met de hand worden weggehaald. Voor dit droge kippe- mestprodukt heeft Van Ingen ook belangstellenden. De droge mest wordt gezeefd, in zakken gedaan en aan huis en aan tuincentra ver kocht. "Het is een mooi, droog pro dukt en via mond-op-mond reclame komen steeds meer mensen hier de mest halen om in hun tuin te gebrui ken. Je begint met iets nieuws en dan kost het enige tijd voordat de mensen je weten te vinden. Nu loopt het goed". De containers met eieren worden door middel van een lift naar bene den gebracht. Harmonie "Ik probeer een ouderwets ge mengd bedrijf in stand te houden en dit in harmonie te brengen met de omgeving. Rondom het bedrijf zijn jonge bomen gepoot. Achter de schuur staan de krenteboompjes en populieren, langs de rand van het weiland zijn eiken gepoot en langs het pad staan nu platanen. Alles groeit en bloeit. Ik vind hen dan ook een trieste zaak dat Milieu-offensief mijn bedrijf weg wil hebben. Ik heb volgens hen te veel vee en een te hoge ammoniakuitstoot. Zij zijn van mening dat iedere boer vervuilt en dus moet verdwijnen. Ik heb twee zoons. De jongste wil boer worden. Ik geef hem nu het advies, doe maar even rustig aan". Josien van Riemsdijk Op deze foto is het aparte van de schuur goed te zien. Via de luiken boven worden de kippen in de stal gedaan en er weer uitgehaald. Om op de zolder te komen moet de lift gebruikt worden De ronde stal aan de voorkant Al speurend naar bijzondere agrari sche bouwwerken kwamen we te recht in het Utrechtse Baambrugge, onder de rook van de stad Amster dam. Achter de boerderij van de fa milie Vedder aan de Rijksstraatweg staat namelijk een ronde stal, ge bouwd en gebruikt voor rundvee, maar de laatste jaren in gebruik als schapenstal. De schapenstal van de familie Ved der is een heel apart gebouw, maar valt met zijn rieten dak toch niet uit de toon in de prachtige omgeving en bij de bijzonder fraaie boerderij Paddenburg. Wel is het bouwwerk beeldbepalend. Vanuit de trein Amsterdam-Utrecht heb je er een goed zicht op. Een ingemetselde ge denksteen laat zien dat deze stal in 1908, tegelijk met de boerderij, is gebouwd. Gemetselde muren, met groen geverfde ramen en deuren er in, dragen het grote rieten dak. Het geheel heeft een doorsnee van 19 meter en is erg hoog. Lekker koel Volgens overlevering was er destijds ruimte voor 40 koeien. Het voer werd middenin de stal gedeponeerd en de koeien stonden er omheen, met de kop naar het midden. Aan de achterkant liep een grup. "We hebben altijd, en ook nu nog, veel plezier van deze stal gehad", vertelt Willem Vedder, die in 1962 trouwde met Bregje Soethout. Boer derij Paddenburg was een paar jaar daarvoor in het bezit gekomen van Willems vader. Willem: "Wij gebruikten de stal 's zomers als melkstal. Je had er nooit last van regen en wind en door het rieten dak blijft het binnen altijd lek ker koel. 's Winters verhuisden we de koeien naar het achterhuis van de boerderij. De stal werd dan ge bruikt voor de jonge kalfjes en de schapen. En in het voorjaar lammer den de schapen er". Melk verkocht In de loop der jaren is de rund veestal van de Vedders steeds meer een schapenstal geworden. Nadat de melktank op het bedrijf zijn intre de had gedaan, werd er in de ronde stal niet meer gemolken. Sinds 1988 melkt de familie Vedder nog maar één koa Het melkquotum en een stuk land hebben ze verkocht. Er hoort nu nog 14 ha land bij de boerderij. Hierop worden 90 fok schapen, zoogkoeien en vetweiders gehóuden. De ronde stal van de familie Vedder is beeldbepalend. Als je in de trein van Amsterdam naar Utrecht zit heb je er goed zicht op "Ik heb wel eens even plannen ge had om de stal plat te gooien", ver telt Willem Vedder, "maar uiteindelijk ben ik blij dat ik het niet gedaan heb. We kunnen deze stal nog goed gebruiken". Rieten dak Er hoefde maar weinig te gebeuren om de rundveestal als schapenstal te kunnen gebruiken. "We hebben een stukje grup weggehaald, maar verder zit alles er nog", vertelt Breg je. "Kijk maar, de melkleiding hangt er nog, alleen de motor hebben we weggedaan". Bregje toont ook de extra sparren en de ijzeren ring die ze hebben aange bracht aan de binnenkant van het rieten dak. Op deze manier blijft het riet beter en langer zitten en het dak heeft meer draagkracht. Het geheel maakt een degelijke indruk. Ook de inrichting van de stal ziet er efficiënt uit. Voor de indeling zijn handige koppelhekjes aangebracht. Hiermee kunnen de scheidingswanden ge makkelijk en vlug worden veran derd. Het geheel biedt een goed onderkomen voor de schapen, waarvan de meeste nu in de wei lo pen. 's Zomers is de stal, na het scheren van de schapen en het ont smetten, helemaal leeg. Dilia van Dijk

Zeeuwsch landbouwblad ... ZLM land- en tuinbouwblad | 1993 | | pagina 19