Ontdek het onbekende MacSharry maakt bewuste aanpak van graanziekten noodzakelijk 'Tijdelijke stop op genetische modificatie van dieren' De eerste ziekten en plagen in de graanteelt zijn ge constateerd. Uit ervaring weten we dat de schade aan zienlijk kan zijn. Toch zal menig graanteler, gezien de slechte vooruitzichten v.w.b. de graanprijzen, geneigd zijn om te gaan bezuinigen op het gebruik van middelen. Iedere investering in opbrengst laat zich immers moeilijk terugverdienen. Daarom wordt het uiterst belangrijk de keuze van het middel af te stemmen op het te verwach ten financiële rendement (hoge opbrengst tegen lage kosten). Tilt® gel past uitstekend in deze strategie en heeft bewezen tegen een betrekkelijk lage investering een hoog rendement te geven. Tarwe Vroeg in het voorjaar kan gele roest plotseling toe slaan, met name onder schrale omstandigheden. Voor alle graanziekten, maar in het bijzonder voor gele roest, geldt dat waar nemen uitermate belang rijk is. Ook meeldauw en Figuur 1 rendement ziektebestrijding wintertarwe resultaten van twee jaar onderzoek conclusie: Tilt gel geeft het hoogste rendement bruine roest kunnen flinke schade toebrengen, even als de afrijpingsziekten. Tilt gel biedt voor deze ziekten de oplossing. Het is zeer effektief en gemak kelijk in gebruik. Wanneer meeldauw aanwezig is wordt het effekt van Tilt gel verbeterd door te com bineren met Corbel® Rendement Bij de bestrijding van de genoemde graanziekten kunt u een keuze maken uit diverse gewasbescher mingsmiddelen. Echter, niet alle middelen geven hetzelfde rende ment. De bewuste graan teler is op zoek naar middelen die niet te duur zijn en een hoge opbrengst waarborgen. In figuur 1 vindt u de resul taten van een internatio naal onderzoek waarin het rendement van een drietal middelen met elkaar is ver geleken. De cijfers zijn af komstig van een vijftiental proeven, uitgevoerd in 1991 en 1992. In de proe ven kwamen alle belan grijkste graanziekten in meer of mindere mate voor (gele roest - meel dauw - bruine roest - blad- vlekkenziekten). Gerst Met name in het zuid westen van het land is meer zomergerst gezaaid dan in de afgelopen jaren. Zomergerst kan evenals tarwe een hoog rende ment geven. Toch is ook deze teelt niet zonder risico's. Ziekten als meeldauw, ge le roest, bladvlekkenziekte en dwergroest liggen elk jaar weer op de loer. Het aantal toegelaten gewas beschermingsmiddelen voor deze teelt is lang niet zo uitgebreid als bij win tertarwe. Tilt gel past echter zeer goed in zomergerst. Alle ziekten worden zeer effek tief bestreden (zie figuur 2). De bespuiting met Tilt gel is in het algemeen de laatste teeltmaatregel voor de oogst die kan bijdragen tot een hoog rendement. Deze schakel mag niet ge mist worden omdat anders alle voorgaande inspannin gen niet tot hun recht ko men. Figuur 2 Gerst: bladvlekkenziekte Ga zorgvuldig om met gewasbeschermingsmiddelen. Lees voor het gebruik altijd eerst het etiket. Ciba-Geigy Agro BV, Postbus 1048, 4700 BA Roosendaal, telefoon 01650 - 97200 Tilt is het geregistreerd handelsmerk van Ciba-Geigy AG, Bazel, Zwitserland. Corbel is het geregistreerd handelsmerk van Dr. R. Maag AG, Dielsdorf, Zwitserland. VRIJDAG 28 MEI 1993 Nieuw! Chili, 16 november-4 de cember, 19-daagse vliegreis/busreis. Chili is een smal, duizenden kilome ters lang land met 4.300 km kust lijn. Er is woestijn én vruchtbaar agrarisch gebied, vulkanen, prachti ge stranden en merengebieden. Voorbespreking: 12 juni 1993, 10.15-12.30 uur. Postiljon Nulde, te Nulde-Putten, aan de A28 Amersfoort-Zwolle Als u komt, belt u dan: 085-512087. Noorwegen fjorden, 16-24 juni, 9-daagse vlieg/busreis. Een prachti ge reis door het land met fantasti sche fjorden en bergen, waarmee u kennis maakt tijdens tochten per bus en boot, aa. in het Geiranger- ford. U bezoekt oude houten stav- kerken, agrarische bedrijven, het openluchtmuseum Maihaugen en natuurlijk Oslo met het Vigeland- beeldenpark. Speciaal programma rond de midzomernachtzon! Graubünden-Zwitserland, 28 juni-6 juli, 9-daagse busreis. Zomerreis naar de Alpen met aa. een tocht langs het meer van Lugano; bezoek aan de markt van Luino in Italië; be zichtiging kaasmakerij; bezoek "bergboer". Een gezellige avond met boerenbuffet en muziek sluit de reis af. Nog enkele plaatsen vrij. Picardië-Frankrijk, 29 juni-2 juli, 4-daagse busreis/overnachtingen in Amiens. Programma aa.: 1e dag: bezoek kathedraal van Amiens; per boot naar de Hortilonnages, oude groentetuinen; 2e dag: bezoek melkveebedrijf; rondleiding Carmin- destilleerderij; bezoek aan pas ge opend museum over de Eerste Wereldoorlog; 3e dag: wandeling door de grotten van Naours; bezich tiging gotische abdijkerk in Saint Ri- quier; tocht per treintje naar Saint Valery sur Somme; 4e dag: bezoek agrarisch bedrijf; Eurotunnelcen trum in Sangatte Kort uitje met veel bezoeken. Ierland, 30 juni-7 juli, 8-daagse vlieg/busreis. Programma o.a. 1e dag: rondrit door Dublin met St. Pa tricks Kathedraal en Trinity College; 2e dag: tocht naar Cork met onder weg bezoek veefokkerij en melkvee bedrijf; 3e dag: langs de mooie zuidkust naar Glengariff voor een boottocht naar Garnish Island; be zoek schapenhouderij; 4e dag: tocht "Ring of Kerry", langs de in drukwekkende kust van het schier eiland Iveragh; 5e dag: bezichtiging Muckross House met rododendron- tuin; bezoek veehouderij; 6e dag: langs de Cliffs of Moher, de hoogste kliffen van Ierland, naar The Burren; Middeleeuws Banket in Bunratty Castle; 7e dag: mooie tocht door Connemara; bezoek Kylemore Abdij. Gastvrijheid in Ierland. En verder: Barcetona-Spanje, 1-8 ju li, 8-daagse vlieg/busreis; Midden Engeland-V.K. Royal Show!, 2-10 ju li, 9-daagse busreis; Denemarken, 6-14 juli, 9-daagse busreis; Tsjechië, 22-31 juli, 10-daagse busreis; Harz- Duttsland, 26-30 juli, 5-daagse bus reis; Finland, 30 juK-6 augustus, 8-daagse vlieg/rondreis. Voor nadere informatie of uw aan melding, kunt u bellen naar het Se cretariaat van Agrarische Studiereizen, Kleine Oord 179, 6811 HZ Arnhem, tel. 085-512087. Nu ook geopend op zaterdag, 9.00-12.30 uur. Op werkdagen, 8.30-17.30 uur. Onze mede werksters Mieke van Westeneng en Antoinette Bakker staan u gaarne te woord. 'Genetische modificatie grijpt in in natuurlijke processen en creëert daardoor een kunstmatige natuur. We kunnen niet overzien welke ge volgen hieruit zullen voortvloeien. De maatschappij moet de tijd krij gen om zich te bezinnen of men op de ingeslagen weg verder wil. Daar om pleiten wij voor een moratori um'. Dit is de slotconclusie van de meerheid (negen leden) van het le ken panel 'm het Publiek Debat 'Ge netische modificatie van dieren, mag dat?' De negen willen wel een uitzondering maken voor weten schappelijke toepassingen van ge netische modificatie waarover brede consensus bestaat. Het Publiek Debat is het afgelopen weekeinde gehouden in Den Haag. Doel ervan was leken te laten mee praten in de discussie over een we tenschappelijk/technische ontwikkeling die verstrekkende ge volgen heeft voor individu en sa menleving, maar die tot nu toe bijna uitsluitend wordt gestuurd door deskundigen en direct- belanghebbenden. Een panel van vijftien leken, afkom stig uit heel Nederland en in leeftijd variërend van 21 tot 61 jaar, voelde een aantal door henzelf uitgenodig de deskundigen aan de tand over de vele aspecten van de genetische modificatie van dieren. Aan de orde kwamen onder andere de belangen en de risico's, de ethische proble men en de gevolgen op lange termijn. De minderheid van het lekenpanel (zes leden) stelt zich achter een ci taat van een van de geraadpleegde deskundigen, de ethicus profxlr. E. Schroten: 'Ik zou daarom in principe een behoedzaam "ja mits"- standpunt willen verdedigen, al kan ik me in de praktijk van alledag, ge zien de risico's, goed vinden in een "nee tenzij"standpunt'. opbrengst (kg/ha) rendement x fl 1000,-/ha 10.000 9.000 8.000 7.000 6.000 onbehandeld standaard 1 80 g a.i./ha I I opbrengst standaard 2 375 g a.i./ha I rendement Tilt gel 125 g a.i/ha (Rhynchosporium secalis) leder segment vertegenwoordigt 10% van de bladoppervlakte. De zwarte vlekken stemmen overeen met 1 - 2 - 5% van de blad oppervlakte. Bladopper vlakte 10% Optimaal toepassings tijdstip 10% Percentage aangetast bladoppervlak (zwarte vlekken) (3 oxo

Zeeuwsch landbouwblad ... ZLM land- en tuinbouwblad | 1993 | | pagina 18