Koelcel voor fruit in voormalige meestoot Vooraanzicht van meestoof "De Nijverheid" Uit niets blijkt dat in de droogtoren 50 ton appels ligt opgeslagen. De zijgebouwtjes deden vroeger dienst a/s woning. Vooral het siermetse/werk (neo-rondboogstijl) geldt a/s zeer bijzonder. Achteraanzicht van de meestoof. Inzet: Het windvaantje op de schoorsteen van de meestoof vermeld het jaar van oprichting: 1871. Opname in de koelcel. De kuubkisten kunnen net door de deur. Bij hoge uitzondering worden er in de meestoof nog appels gesorteerd. Onlangs ge beurde dat toen er een zending Golden Delicious werd klaargemaakt voor export naar Polen. Men wilde de appels in standaardkisten, en deze stonden nog in de meestoof opgeslagen, vandaar. Fruitteler A. Nijsse uit het Zeeuwse Kapelle heeft 20 jaar geleden een koelcel gebouwd in de voormalige meestoof "De Nijverheid". In de ruimte waar in de vorige eeuw de meekrapwortels werden gedroogd staan nu elke winter zo'n 50 ton ap pels. Hoe het komt weet Nijssen niet, maar de appels komen er na de winter lekkerder uit dan uit een ge wone koelcel. Van de buitenkant wijst niets erop dat er in de meestoof appels bewaard worden. Het uiterlijk moet overigens intact blijven, want het gebouw staat op de Monumentenlijst. Nijssen gebruikte de meestoof aan vankelijk alleen als werkruimte en ook als opslagruimte. Rond 1970 veranderde dat, toen hij in de droog toren van de meestoof een koelcel bouwda Dat gedeelte van het ge bouw leent zich goed om er produk- ten in te bewaren, dat gebeurde in het verleden ook. De dikke muren hebben een isolerende werking, en die is nog verbeterd door een extra isolatielaag (kurkkorrel) aan te bren gen. In verband met de beperkte ruimte is de deur van de koelcel niet zo breed. De kuubkisten kunnen er net door. De zogenoemde 'koude stoof' - het gedeelte van de meestoof waar de wortels voor het drogen zolang wer den opgeslagen - bleef werkruimte tot 1982. Door het definitief door gaan van de ruilverkaveling Kapelle kreeg Nijssen in dat jaar de zeker heid dat zijn bedrijf veel meer aan eengesloten kwam te liggen. Toen Fruitteler A. Nijssen bij de gedenksteen van meestoof "Den Berg", die in 1854 mede is opgericht door zijn overovergrootvader Arij Nijssen. In tegenstelling tot "De Nijverheid" is deze stoof niet bewaard geble ven. Op de plaats waar "Den Berg" heeft gestaan (tussen Kapelle en Goes) kwam daarna een café met de naam "De Vriendschap". De drinkgelegenheid stond in de volksmond bekend a/s café 't Stoofje', a/s herinnering aan het verleden. had het zin een nieuwe schuur te bouwen centraal op zijn bedrijf. "In een moderne schuur is het natuur lijk veel praktischer werken dan in een ruimte met allemaal stutten in het midden." Nu worden er nog hoogst zelden appels gesorteerd in de meestoof. Behalve de toren, waar de appels liggen, dient het gebouw nog uit sluitend als opslag van kisten en an dere materialen. In de zijgebouwtjes woonden vroeger twee volledige gezinnen. Deze ruimten zijn nu ook in gebruik als opslagruimte. Nog zichtbaar is dat er in de muur tussen het linker zijgebouw en de droogto ren een gat heeft gezeten. Via deze (afsluitbare) opening controleerde de droger de oven. Een van de oprichters van meestoof "De Nijverheid" was A. Nijssen Az, de overgrootvader van de huidige fruitteler. De stoof is in 1871 ge bouwd. Het gebouw is echter nog geen tien jaar in gebruik geweest om er meekrapwortels in te drogen. Voor de rode kleurstof die hiervan werd gemaakt was namelijk in Duitsland een synthetische - veel goedkopere - vervanger gevonden, waardoor de meekrapteelt in korte tijd volledig in elkaar stortte. In 1880 was de meekrapteelt al geheel ver dwenen. Consequentie hiervan is dat "De Nijverheid" nu een van de jongste medstoven is. "Vlak na 1870 zijn er nog wel enkele stoven gebouwd, maar niet veel meer," zegt Nijssen. Nijssen kan erin meegaan dat het onderhoud van het historische ge bouw wat meer kost dan van een modern gebouw. Wel zou de over heid zich wat loyaler kunnen opstel len. Toen hij een aantal jaren geleden het in elkaar gezakte dak door een nieuw dak verving moest hij vervolgens nog jaren op de toe gezegde subsidie wachten. Lex Kattenwinkel VRIJDAG 28 MEI 1993

Zeeuwsch landbouwblad ... ZLM land- en tuinbouwblad | 1993 | | pagina 17