Woonhuis, kapsalon en tuin in kas Het ei van Columbus op Ameland Bijzondere agrarische bouwwerken De betonsHo's bevinden zich in de kas. in de één komt het woongedeelte, in de ander de kapsalon. De kas biedt daarnaast nog ruimte voor een tuin Sommige mensen zoeken voor hun oude, niet meer in gebruik zijnde kas een nieuwe bestemming en ge bruiken hem als opslagruimte of bouwen er een zwembad in. In de buurt van Schagen wordt echter een geheel nieuwe kas gebouwd die, als het aan de bouwer ligt, nooit een agrarische bestemming zal krijgen. Toen de heer P. Kareis samen met zijn vriendin een geschikt stuk grond zag om een kapsalon en een woonhuis op te bouwen, wilden ze een deel van de tuin overkappen met een serre. De serre is inmiddels uitgegroeid tot een kas van 24 me ter lang met een breedte van 13 me ter en een nokhoogte van 7 meter. Na heel wat brainstormen werd ar chitect Paul Breddels uit Nieuwe Niedorp in de arm genomen. Hij zorgde ervoor dat ook de gemeente akkoord ging met het toch wel won derlijke bouwsel, dat nu dient als overkapping van kapsalon, woon huis en tuin. Betonsilo's Kareis, die alle bouwwerkzaamhe den grotendeels zelf uitvoert: "De kapsalon en het woonhuis zijn twee identieke betonsilo's, die door een bedrijf zijn gestort. We hebben ge kozen voor bestaand materiaal, om dat dat goedkoop is en voor beton omdat dit geschikt is voor recycling. Een silo is te vergelijken met een ou derwetse stenen kachel. De stenen nemen de warmte op en stralen die af. Nu al, in het voorjaar is er een temperatuurverschil merkbaar, bin nen en buiten de kas, van zo'n 4 tot 6 graden". De units, die twee verdiepingen tel len, zien er niet groot uit. Toch is het vloeroppervlak 35 vierkante meter per verdieping. De kleine ramen be neden (zie onderste foto) zijn de bo venramen van de kelder waar zich, in de unit van de kapsalon, de natte ruimten bevinden en de ruimte voor het personeel. Op de verdieping daarboven (zie foto hiernaast) wordt de kapsalon gevestigd. In het woonhuis bevinden zich de woonkamer en de open keuken op de eerste verdieping, en de slaapka mers en de douche in de kelder. Ramp Hoe het leven binnen de overkap ping zal zijn, weet Kareis uiteraard nog niet. Tot nu toe heeft hij in het voor- en najaar nog niet hoeven sto ken. "Als het in de zomer warm wordt, kan in de kas de temperatuur oplopen tot 30 40 graden. En dat is een ramp", vreest hij. "Maar dan moeten we het dak maar opendoen. En ook de schuifpuien aan weers kanten van de kas". Mariëtte Storm VRIJDAG 28 MEI 1993 nnnrl r\ rr\ o ri i no n hm i \a/\ a ir\ rl/r\n pi Zo af en toe valt het oog op een bijzonder gebouw. Een gebouw waarvan je denkt "wat zou dat nou zijn". Een andere keer zie je een gebouw dat er normaal uit ziet en waarvan je de bijzonde re bestemming niet vermoedt. De redacteuren van de Land bouw, Het Fries Landbouwblad en de ZLM-krant gingen ieder in hun eigen regio op zoek naar bijzonder bouwwerken, die nog een agrarische bestemming hebben, of een agrarische be stemming hebben gehad. Zo vonden we op het Friese Ameland een mestkoepel: een betonnen koepel, bestemd voor de opslag van mest. In Overijs sel kregen enkele hooimijten een bijzondere bestemming, terwijl in Noord-Holland iemand besloot om in een kas te gaan wonen en werken. Boven de varkens en kalveren bevinden zich in het Gelderse Barneveld scharrelkippen. In Baambrugge (Utrecht) stuitten we op een ronde stal. Vroeger gebruikt voor rundvee, tegenwoordig doet het dienst ais scha penstal. Ook bi Kapelie kreeg een schuur een andere agrari sche bestemming: bi de vorige eeuw droogden ze meekrap wortels in de meestoof. In het zelfde gebouw bevindt zich nu een koelcel voor appels. In deze special doen wij u de hiervoor genoemde bouwwer ken uit de doeken, zodat u, mocht u ze een keer zien, weet wat het zijn. Er zijn natuurlijk nog talrijke andere bijzondere gebouwen. Daarvan zult u zelf de bestemming moeten uit vinden. De betonnen koepel heeft a/s basis een kunststof Jasje dat a/s eerste Het ei van Columbus, zo wordt dit bijzondere bouwwerk wel activiteit bij de bouw tot een halve bol wordt opgeblazen genoemd Het ei van Columbus, zo wordt de opslag van mest op Ameland en Terschelling genoemd. Niet omdat de koepels de vorm van een ei heb ben, maar vanwege de simpele en toch spectaculaire bouwwijze. De betonnen koepel heeft als basis een kunststof jasje dat als eerste activiteit bij de bouw tot een halve bol wordt opgeblazen. De volgende stap is het aanbrengen van een be wapening aan de binnenkant en dan kan het stevige werk beginnen; het spuiten van beton tegen dat raam werk. Veel architecten beschouwen halve bollen als de meest voor de hand liggende bouwvorm sinds de Egyptische pyramide, aldus de in Barendrecht geboren en in Amerika wonende Jan Van Eeden van Dome Systems, toen hij in 1991 hiermee ook de Friese Waddeneilanden "veroverde". Van Eeden heeft zijn domes, zoals de koepels in Amerika worden ge noemd, in tal van landen van de we reld gebouwd. In de Verenigde Staten in allerlei formaten en toe passingen, in het Midden Oosten onder andere voor de opslag van graan en cement en zelfs als mos kee en elders als sporthal. De toe passingen zijn legio, vertelde Van Eeden, die twee jaar geleden zelf naar Ameland en Terschelling kwam om toezicht te houden op wat de Franse aannemer, gespecialiseerd in dit werk, van zijn zwaar gepaten teerde geesteskind bakta En hij was zeer tevreden, evenals de eigenaren van de voor Nederland experimente le bouwwerken. Eén van de vier koepels op Ameland staat op het bedrijf van Hendrik En gels en hij is lyrisch van zijn aanwinst. '"t Is een prachtig bouwwerk dat in het landschap uitstekend tot z'n recht komt", zo reageert Engels. "Ten eerste is de vorm bijzonder vriendelijk in vergelijking met een af gedekte mestsilo, die van een af stand een vierkant en massief beeld oproept. En ten tweede past de lichtgrijze kleur zodanig bij de lucht dat je hem bijna niet ziet". De koepel op zijn bedrijf is gedeelte lijk met grond bedekt en raakt al aardig begroeid. Ook dat heeft een positieve invloed op aansluiting bij het landschap. Van de negatieve reacties die vooraf werden ge maakt, is volgens Engels niets over gebleven. "Ik krijg alleen maar positieve reacties", aldus de Ame lander veehouder, die ook over het gebruik positief is. "Er valt gemak kelijk mee te werken, het mixen is geen probleem en de constructie is zo stevig dat je je nergens druk over hoeft te maken". Garantie Op Terschelling en Ameland werden in totaal acht koepels neergezet met een gezamenlijke inhoud van 6.600 kubieke meter en voor een bedrag van 1,1 miljoen gulden. De provin ciale overheid en het ministerie van VROM verleenden een stevige sub sidie. De koepels met een inhoud van 700 kuub - er zijn er ook van 1.200 kuub - hebben een doorsnee van 16 meter. In Ohio bouwde Van Eeden een dome van 120 meter doorsnee voor de opslag van steen kool. De eerste halve bol werd door hem vijftien jaar geleden in Amerika gebouwd. De duurzaamheid is vol gens de Amerikaanse bouwer on omstreden. Daarom geeft Dome Systems tien jaar garantie op het bouwwerk. Hendrik Engels: "Het beeld van de koepels zal hier wel eeuwig zijn, zij het dat ze steeds minder opvallen". Wiebe Dijkstra

Zeeuwsch landbouwblad ... ZLM land- en tuinbouwblad | 1993 | | pagina 16