OL> Flink investeren... een sprong in het duister? Voermengwagen in de praktijk DLV-Milieuplan biedt een nuchtere kijk op het milieu Demonstratie emissie-arme mestaanwending op grasland I anrlhni i\A/\/nnrl inhtinn WÊÊÊÊÊÊÊÊÊÊÊÊÊÊÊÊÊÊÊÊÊÊÊÊÊÊÊL^__M O In de zomerperiode wordt veel nagedacht over wat erzoainog op het melkveebedrijf moet gebeuren: Moet of kan ik investeren in bijvoorbeeld quotum aankoop of is een voermengwagen interessant voor mijn bedrijf. Bij een grote investering is het van be lang dat alles goed op een rijtje staat. Een bedrijfsbegroting is hierbij een goed hulp middel. Een bedrijfsbegroting brengt de gevolgen van een investering duidelijk in beeld. Bij de overweging tot aanschaf van een voermengwagen of niet spelen ook vele factoren een rol. Een veehouder vertelt hierover. VRIJDAG 28 MEI 1993 Als melkveehouder wilt u een goed inkomen uit uw bedrijf halen. Het is nog maar de vraag of de huidige be- drijfsopzet hiervoor in de toekomst wel het meest geschikt is. Mis schien zijn er wel veranderingen in de bedrijfsopzet nodig om ook in de toekomst een goed inkomen uit het bedrijf te kunnen blijven halen. Deze vraag houdt veel melkveehou ders bezig nu zij overstelpt worden met berichten over krimpende melk quota, dalende prijzen en milieu maatregelen. Alleen als u inspeelt op de veranderende omstandighe den kunt u ook in de toekomst on dernemer blijven. Bedrijfsbegroting Om dan ook een goed renderend bedrijf te hebben zult u de huidige bedrijfsopzet en bedrijfsvoering van tijd tot tijd kritisch moeten bekijken. Forse investeringen in bijvoorbeeld grond, melkquotum en gebouwen kunnen dan nodig zijn om uiteinde lijk weer aan het gestelde inko- mensdoel te kunnen voldoen. Dergelijke investeringen vragen een nauwkeurige afweging voordat u een definitief besluit neemt. Immers alle onderdelen van het bedrijf grij pen in elkaar. Als u één onderdeel van het bedrijf iets verandert, heeft dit gevolgen voor het hele bedrijf. Een bedrijfsbegroting van de DLV geeft u vooraf inzicht in de financië le gevolgen van een investering. Op vragen als, is de investering finan cieel haalbaar en wat levert de in vestering op, krijgt u met een bedrijfsbegroting van de DLV een duidelijk antwoord. Voor het verstrekken van ruwvoer, natte/droge bijprodukten en kracht voer zijn er diverse mogelijkheden. Zoals b.v. een uitkuildoseerbak of een voermengwagen. Zowel de vari atie in apparatuur als mede de in vestering is groot. De prijzen variëren van f 10.000,— tot f 70.000,—. De voermengwa gen is een van de duurste machines met ca. f 70.000,—. De vaste jaar- kosten van een voermengwagen bedragen globaal f 11.000,—. Dit zijn de kosten voor rente, afschrij ving, onderhoud en verzekering. Er zijn echter naast de kosten ook andere factoren die een rol spelen bij de aanschaf van een voer- systeem. Bij de aanschaf van een voermengwagen spelen onder an dere de volgende voedertechnische effecten: door gemengd voeren van ruwvoer partijen welke duidelijk ver schillen in kwaliteit is de voeropna- me beter; stabieler pensflora door gelijktijdig aanbieden van verschil lende produkten; weinig of geen voerresten. Ook zijn er machinetechnische fac toren van belang zoals: trekkerver mogen; inhoud; type snijsysteem. Praktijksituatie Aan de hand van een praktijksituatie waar sinds 2 jaar een voermengwa gen wordt gebruikt, praat ik met de veehouder over zijn ervaringen. Be drijfsgegevens: 60 melkkoeien (8500 kg/koe), 45 stuks jongvee, rantsoen in de winter: 50%/50% gras/maïs, 10 kg perspulp en 1 kg sojaschroot. Waarom de keuze van een voer mengwagen? De veehouder: "Ik zag vooral de voordelen in het ge mengd aanbieden van de verschil lende voersoorten. Hierdoor is de penswerking beter. Daarnaast hoef ik de verschillende voersoórten niet meer apart aan het voerhek te ver strekken. Bij ons is de keus gevallen op een wagen met 8 m3 inhoud. Ik kan de koeien dan met een volle wagen éénmaal per dag voeren. De trekker van 70 pk die al aanwezig was heeft voldoende vermogen. Ik werk wel met produktiegroepen. Voor de hoogproduktieve koeien wordt bovenstaand rantsoen met 2 kg krachtvoer/koe verhoogd, afhan kelijk van de kwaliteit van het ruw voer. Dit laad ik na het voeren van de laagproduktiegroep extra bij. Het jongvee tot 6 maanden krijgt het zelfde rantsoen. De hoeveelheid Het advies De bedrijfsdeskundigen van de DLV beschikken over veel technische en economische kennis en ervaring. U krijgt een duidelijk advies toege spitst op uw eigen bedrijfssituatie. De basis voor het advies is een ac tueel boekhoudrapport. Het advies bevat een overzicht van de financië le gevolgen op korte en langere ter mijn van een investering. Als u een bedrijfsbegroting wilt kunt u zich telefonisch opgeven bij uw Rundveehouderijteam van de DLV. De bedrijfsdeskundigen zullen u dan inlichten over de mogelijkheden en een afspraak met u maken voor een bedrijfsbezoek. G. Idserda Bedrijfsdeskundige, DLV-team Breda Vullen van de voermengwagen De komende tijd zullen er nieuwe maatregelen genomen worden op het gebied van milieu. Heel vaak zult u daar, net zoals in het verle den, vragen over hebben. Het is na melijk belangrijk voor u om deze maatregelen goed te vertalen naar uw bedrijf. Wat zijn de gevolgen van deze maatregelen voor u in uw si tuatie? Kregen we voorheen veel vragen over bijvoorbeeld mestquo tum en de mestproduktie, de ko mende tijd zult u waarschijnlijk ook over de mineralenboekhouding, schorsing van mestquotum, de uit- rijnormen en het verplaatsings- besluit vragen hebben. Daarnaast vragen veel varkenshou ders zich af: "Ik heb nu een aantal zaken op mijn bedrijf voor het milieu gedaan, maar wat is goed en wat is nog voor verbetering vatbaar". Om dit voor uzelf duidelijk op een rij te zetten, kunt u uw bedrijf op het ge bied van milieu laten toetsen/door lichten. DLV-bedrijfsmilieuplan Met behulp van het milieuplan krijgt u zowel een beeld van de sterke als van de aandachtspunten op uw be drijf. Het is als het ware een graad meter. Aan de ene kant kijken we welke maatregelen in het kader van milieu al zijn genomen (de sterke punten). Aan de andere kant geven we aan welke milieumaatregelen u nog kunt nemen (de aan dachtspunten). Dit betekent dat we onder andere bekijken of uw Hinderwetvergun ning klopt. Als de Hinderwetvergun ning namelijk niet in orde is, loopt u grote risico's wat betreft de bedrijfs voering op termijn. Daarnaast bekij ken we bijvoorbeeld ook de mestproduktie op uw bedrijf. Indien we constateren dat deze hoog is, geven we aan hoe u de mestpro duktie nog kunt verlagen. Zo nemen we gezamenlijk met u een aantal punten met betrekking tot uw be drijf en het milieu door. Deze bevin dingen komen op papier, zodat u de za ken duidelijk kunt nalezen ebn nog eens met een bedrijfskundige doorne men. Wat kan ik ermee? Belangrijk is natuurlijk dat u concre te informatie krijgt. Daarom enkele voorbeelden. Een collega kwam op een vleesvar kensbedrijf van 800 stuks. De mest had een gemiddeld droge stof per centage van 7%. Terwijl de helft van de mest die via de mestbank vervoerd wordt meer dan 12% ds bevat. Bij de rondgang in de stal bleek op een aantal plaatsen de nip pel te lekken. Uit onderzoek is be kend dat dit per jaar per nippel 5 m2 kost. Door de lekkende nippels te vervangen door een nippel met anti- morsbakje werd het probleem opge lost. Omgerekend leverde dit op: 20 nippels lekten, per nippel is de ver spilling 5 m3. Totaal dus 20 maal 5 in 100 m3. Stel dat de afvoerkosten f 10,- per m3 zijn. Dat bespaart dit bedrijf dus f 1.000,-. Een ander voorbeeld: een bedrijf met 120 zeugen heeft f 150,- stookkosten per zeug. Tijdens het bezoek bleek de temperatuur in de centrale gang 5 graden te hoog af gesteld. Verder waren de leidingen van de centrale verwarming niet ge ïsoleerd en in de afdelingen voor de gespeende biggen worden geen dia- fragmaschuiven toegepast. In overleg worden deze zaken op dit moment aangepast. Met behulp van een DLV-milieuplan zetten wij zowel de sterke als de aandachtspunten van uw bedrijf met betrekking tot het milieu op een rij. Aan de hand van praktische tips kunt u concrete maatregelen nemen op de toekomst van uw be drijf zekerder te maken. Heeft u belangstelling voor een be drijfsmilieuplan, neem contact op met ons team. Henk Ebbers DLV-team Varkenshouderij Boxtel 04116-82082 krachtvoer pas ik hier ook aan bij de kwaliteit van het ruwvoer. De pinken en droge koeien worden gevoerd met een mengsel van een mindere kwaliteit graskuil met gras zaadstro. Op deze wijze tracht ik vervetting te voorkomen. Vooral bij de droogstaande koeien bevalt dit goed, er zijn weinig problemen met melkziekte. Ik ben na 2 jaar ervaring erg tevre den al is het gezien aanschaf en on derhoud een duur systeem. Dit weegt echter wel op tegen voorde len vooral de arbeidsverlichting en - besparing". Tot zover de veehouder. Geen uniform antwoord Op de vragen of een voermengwa gen of een ander voersysteem op uw bedrijf toepasbaar is, rendabel is en voldoende arbeidsverlich- ting/vreugde geeft, is geen uniform antwoord te geven, leder bedrijf heeft zijn eigen specifieke punten en persoonlijke wensen. In dit schrij ven zijn wat aandachtspunten weergegeven en een ervaring van een veehouder. Voor meer informa tie kunt u altijd het DLV kantoor in uw regio bellen. Arnoud Bink DLV team Breda De Vereniging voor Bedrijfsvoorlich ting Altena en Biesbosch organi seert in samenwerking met de DLV-teams Rundveehouderij Breda en Boxtel op 4 juni een demonstra tie emissie-arme mestaanwending op kleigrond (ongeveer 50% afslib- baar). Tijdens de demonstratie ver tonen 16 sleepvoeten- en sleufkoutermachines van verschil lende merken hun kunnen. Zoals de kaarten nu zijn geschud moeten de veehouders hun organi sche mest in de niet aangewezen gebieden (voornamelijk klei- en veengronden) per 1 januari 1994 emissie-arm aanwenden. De emissie-arme mestaanwending op klei- en veengronden geeft meer problemen dan op zandgrond. Denk hierbij aan structuurschade, bescha diging of besmeuring van de grasmat. De sleepvoet- en sleufkou termachines zijn vanaf 1994 tot in ieder geval 2000 erkend voor de emissie-arme mestaanwending. De demonstratie wordt vrijdag 4 ju ni gehouden. Om 10.00 uur en om 13.30 uur op het bedrijf van: Familie Wink, Veldstraat 32, Wijk en Aal burg. De demonstratie zal met bor den worden aangegeven. Als de weersomstandigheden slecht zijn wordt de demonstratie uitgesteld tot 8 juni. Indien nodig kunt u hier over contact opnemen met het DLV kantoor, 076/203190 04116-76860. Themadag grasland en berijding Het Proefstation Rundveehouderij in Lelystad houdt op donderdag 17 ju ni a.s. een themadag over grasland en berijding. Het onderwerp wordt door deskundige sprekers ingeleid, 's Middags worden er op de Wai- boerhoeve demonstraties van graslandberijdingen gegeven. Het programma begint om 10.00 uur. Kosten f 50,— per deelnemer. In lichtingen: PR Lelystad, tel. 03200-93211.

Zeeuwsch landbouwblad ... ZLM land- en tuinbouwblad | 1993 | | pagina 15