■finin lit rip nraktiik Werken aan morgen? Vandaag beginnen! Milieutouwtje heel stuk strakker Door mestwet minder graszaadteelt 'De keutel bie 't schoon ende' Mestakkoord nekslag Rondgang toont zegeningen ruilverkaveling Trekker-trek Aagtekerke VRIJDAG 28 MEI 1993 i3 m Als we In OOST-ZUID BEVELAND de stand van de gewassen bekijken, dan zou het wel eens een vroeg jaar kunnen worden. We hebben al een paar periodes achter ons liggen met zomerse temperaturen en ook op dit moment is het schitterend weer. De gewassen staan er goed bij in ons gebied al is de hoeveelheid re gen niet erg groot geweest, en ver langen we naar een lekker buitje, vooral voor de wat later gezaaide en gepote gewassen. De aardappelen kunnen best een flinke hoeveelheid gebruiken. In het zomergraan zien we op sommige percelen toch wat bonte plekken, vooral daar waar de structuur niet al te best was. Op dit moment valt het met de ziektedruk in de gewassen mee, al zijn de bieten op veel plaat sen wel tegen de luizen bespoten. Op de vroeg gepote aardappelen is ook al een spuiting tegen phytoph- thora uitgevoerd. In de wintertarwe zijn de eerste aren ook zichtbaar, toch ook wel ruim een week vroe ger dan anders. Ook de hooioogst is op gang gekomen dankzij dit mooie weer. Al met al een goede start voor een gunstige ontwikkeling van de gewassen. Dat is dan op dit moment het enige positieve aan de akkerbouw en hoe wel we niet zover vooruit kunnen kijken zijn de vooruitzichten in de prijsontwikkelingen en afzet niet gunstig. Ook andere maatregelen op gebied van natuur- en milieube leid zijn zodanig dat we ons grote zorgen maken. Laten we het ronduit zeggen, het staat er slecht voor. Niet dat we negatief moeten den ken, maar onze kop in het zand ste ken en denken dat het wel meevalt, daar schieten we niets mee op. We worden bijna gedwongen om mee te werken aan allerlei onderzoeken en maatregelen. Ik ben van mening dat we massaal eens "nee" moeten zeggen en niet mee moeten werken. Door mee te doen met al deze zaken geven we toch toe dat we het ver keerd gedaan hebben en dat het an ders moet, door al onze gegevens beschikbaar te stellen is het des te gemakkelijker om beperkingen op te leggen. Iets wat zeker is, is dat het er niet makkelijker op wordt om op timistisch te blijven. Mijn idee is dat we dat toch moeten proberen want anders is het bij voorbaat al verloren. Over enkele weken wordt de ZLM Manifestatie weer gehouden, een uitstekende gelegenheid om veel bekenden te ontmoeten. Laten we daarom massaal deze Manifestatie bezoeken, en vooral het thema niet vergeten: "Samen werken aan morgen". Op WALCHEREN verloopt het groei seizoen tot dusver nog steeds naar wens. Het is weliswaar wat aan de droge kant, maar met de buitjes die er geregeld vallen ook weer niet te droog. Bovendien geeft dit weerty pe veel werkbare dagen waardoor de arbeidsfilm regelmatig verloopt. De ontwikkeling van de gewassen ligt dan ook nog steeds vóór ten op zichte van andere jaren. Vooral bij de bieten zijn er heel wat percelen waarbij vóór de langste dag, de rijen elkaar zullen raken en het gewas de grond heeft bedekt. Wel een verschil met 10 jaar gele den toen we pas in de tweede helft van mei naar het land konden. Eind mei werden toen nog uien, bieten en andere gewassen gezaaid en ge poot en het kwam nog allemaal op zijn pootjes terecht ook, ook finan cieel. Geen enkel jaar is wat dat be treft hetzelfde en dat is misschien nog één van de aantrekkelijke kan ten van het boer zijn. Het geeft na het financieel slecht jaar 1992 nog hoop voor 1993. De veehouders hebben het buiten gewoon getroffen met het weer. De eerste snede gras is onder zeer goe de omstandigheden in de kuil geko men. Wat de kwaliteit betreft had de vakpers het over "bijna gelijk waardig aan krachtvoer". Voor de pasgemaaide weiden zou het voor de hergroei wat meer mogen rege nen, maar kwalitatief is datgene wat er staat prima gras om te be weiden. Ook de stand van de snij- mai's is goed. De totale veehouderij staat dezer dagen in de belangstel ling door het mestakkoord 3e fase wat tussen regering en Landbouw schap is afgesloten. Voor de vee houderij wordt het milieutouwtje een heel stuk strakker aangehaald. Voor niet-ingewijden, waaronder de ze schrijver, is de materie niet altijd even doorzichtig. Desalniettemin toch een paar kanttekeningen. Het zal de plantaardige sector op termijn niet onberoerd laten. Het mestpro bleem is een mineralenprobleem. De verantwoordelijkheid komt veel meer bij het individuele bedrijf te lig gen. De akkerbouw wordt mee gesleurd in de hele mestproblematiek door op termijn een verplichte mineralenboekhou- ding en heffingen. Zonder praktijk voorbeelden is voor niet-insiders niet te overzien wat de gevolgen op bedrijfsniveau zullen zijn in de diver se veehouderijsector. Uit de manier waarop sommige re gionale organisaties, maar ook bestuurlijk verantwoordelijken indi vidueel reageren, blijkt weer eens dat als de veehouderijsector in de knel dreigt te komen dit zwaarder weegt dan de al jaren durende ak- kerbouwproblematiek. En tenslotte blijken topbestuurders ook niet altijd goed te kunnen inschatten wat de basis denkt. De Middenzeeuwse bijeenkomst in het kader van het 150-jarig bestaan van de ZLM in de Wilhelminapolder is prima verlopen. Vooruitlopend op de vorming van één Middenzeeuw se kring van de ZLM zagen sommi gen dit als een kennismakingsbijeenkomst of een verbroederingsfeest. De organisatie was perfect geregeld. Als het aantal deelnemers en de sfeer rond deze avond maatgevend mag zijn voor de nieuw te vormen kring Midden- Zeeland dan kunnen we de toe komst, wat dat betreft met vertrou wen tegemoet zien. Ook dit was "werken aan morgen". De Manifestatie 1993 op 17, 18 en 19 juni nadert nu met rasse schre den. Op papier hebben de organisa toren alles rond en vindt nadere invulling en uitvoering plaats. Zowel het aantal standhouders wat heeft ingeschreven als de accommodatie op en rond het veilingterrein geven grond aan de verwachting dat ook deze Manifestatie succesvol zal ver lopen. Geen enkele ZLM-er en zijn gezin, maar ook anderen die de land- en tuinbouw een warm hart toedragen mogen deze Manifestatie missen. Het programma biedt "voor elk wat wils". De granen en graszaden in WEST BRABANT ZUID staan er veelbelo vend bij al moet er de spuit regelma tig aan te pas komen om schimmelziekten buiten de deur te houden. Hier en daar zie je een geel/rode schijn over wintertarwe. Of dit duidt op gerstevergelings- ziekte is nog niet duidelijk. Veel percelen gerst moeten de ko mende twee maanden geen ruw weer hebben. Zij staan er erg gul bij. Hier is duidelijk te zien dat de drijf- mest zijn nawerking gaat vrijgeven. Tuintjesgras en windhelm hebben verschillende percelen graszaad par ten gespeeld. Met de juiste midde len zijn ook deze onwelkomendheden weggewerkt. De vooruitzichten voor graszaad zijn niet al te rooskleurig. Grote voorra den werken een goede prijsvorming niet in de hand. Een grote rol gaat nu de gewijzigde bemestingsmethode in de veehou derij spelen. Door de komst van de mestwet is het gebruik van drijf- mest aan banden gelegd. Dit heeft In MIDDEN EN OOST-BRABANT is de afgelopen weken fel gereageerd op het akkoord. Welk akkoord zal een enkeling zich afvragen. Het ak koord dat het Landbouwschap heeft gesloten met het ministerie van Landbouw en dat van VROM. Dit met betrekking tot het mestbe leid zoals dat de komende jaren ge voerd moet gaan worden en de voorlopige eindnormen wat betreft de kg P205 per ha. Voor ons hier is de eindnorm zonder meer het grootste struikelblok. Wij snappen dan ook echt niet waarom de andere provincies hier niet op reageren. Hiermee wordt iedere rundveehouder aangesproken want voor de overige intensieve sectoren hoef ik niet te betogen dat dit de nekslag wordt voor velen. Zelfs de akkerbouw zal er door geraakt wor den omdat dit akkoord voorziet in behoorlijke inkrimping van de hoe veelheid toe te dienen bemesting. Maar terug naar het begin. Wanneer leert een boerenvakorganisatie nu toch eindelijk eens dat een voorstel gedragen dient te worden door de achterban en niet door de bestuurlij ke clan. Ongeacht van welke organi- tot gevolg gehad dat het gebruik van stikstof drastisch is ingekrom pen. Hierdoor blijft het grasland lan ger intact wat tot gevolg heeft dat een veehouder twee jaar langer wacht met opnieuw inzaaien. Door deze ontwikkeling verwacht men over een paar jaar 15 tot 20% min der graszaad nodig te hebben. Over enkele weken is de laatste ZLM Manifestatie. Gebruikelijk is het bij zulke evenementen dat ban ken ais Rabo hun cliënten een vrij kaart bezorgen. Zij sturen hun klanten kaarten toe en rekenen na dien af met de organisatie. Nu is de ze werkwijze veranderd en wel zo dat dit niet de instemming heeft van de kredietverschaffers. Nu moet de bank vooraf betalen. Dat wordt door hen niet in dank afgenomen. Een Rabo-medewerker: "Doordat de ZLM ons vooraf laat betalen moeten wij iedere ZLM-cliënt opbellen en vragen of hij werkelijk naar de mani festatie gaat. Dit vergt handenvol extra werk. Wij gaan geen vrijkaar ten kopen die al bij voorbaat niet benut worden". satie je lid bent je hebt recht om te boeren naar eigen inzicht en met een regelwetgeving die praktijk en toekomstgericht is. Er wordt dan wel geschermd met allerlei oplos singen in het voer etc. maar wie gaat het betalen: de consument, de overheid? Juist, u raadt het al, nie mand. Dus de landbouw zelf móet dat doen, overschot of niet, grote of kleine producent. Nee: nu niet en nooit niet. Het ergste is dat de meesten hier moedeloos van dreigen te worden. Zo van 'ja het zal wel'. Waarom zou ik me druk maken, het is immers toch al weer beslist. En terwijl met name vanuit de georganiseerde landbouw er altijd wordt aange drongen op een offensief, breed ge dragen beleid. Dat is nogal wat anders dan het depressief bekrom pen beleid wat er het laatste jaar is gevoerd. Iedere sektor is zo aan de beurt om opgedoekt te worden en het waarom ervan weet in 2010 nie mand mee behalve diegenen die nu moeten bloeden. Mocht er iemand een andere me ning toegedaan zijn dan verneem ik die gaarna Overigens deelde dezelfde persoon mede dat deze handelswijze de ZLM geld gaat kosten. "Normaal zijn wij niet kwistig met het ver spreiden van toegangsbewijzen. Kan iemand die zo'n bewijs krijgt niet, dan geeft hij hem niet zelden aan vrienden of bekenden. Nu ver trekken wij veel minder kaarten. De ZLM-organisatie zal er wel een re den voor hebben maar erg econo misch doordacht is het niet". Praktijkschrijver gaat er ten onrech te van uit dat de ZLM in deze een nieuwe gedragslijn volgt. Behalve de Rabobank zijn er op de Mani festatie nog ruim 90 standhouders. De werkwijze die de Rabobankme- dewerker voorstaat zou de ZLM veel te vee! werk kosten. (Red.). De eerste klap is een daalder waard is een gezegde dat afgelopen weken zeker ook van toepassing was in de LANGSTRAAT. Laatste week van april en eerste week mei geweldig fraai weer met temperaturen van 20 tot 25 graden. Onze veehouders hielden het niet meer want het gras was op veel percelen lang genoeg. Ideaal weer voor het inkuilen van gras. Het was in die twee weken te merken op de weilanden en op de polderwegen. Nooit eerder werd zo massaal de eerste snede van het land gehaald. Goede opbrengsten met uitsteken de kwaliteit! In diezelfde weken werden ook de maispercelen inge zaaid door de loonwerkers een acti viteit die zonder problemen verliep. Zo is een goed begin het halve werk. De tweede en derde week van mei werden we bediend met enkele bui en die zo'n 30 mm neerslag achter- Hoewei u dit zou denken gaat het eens niet over mest. De titel is een NOORD-BEVELANDS gezegde, dat zoiets betekent als "de aap uit de mouw komen". Ik moest hieraan denken toen we als niet-veilinglid, de voorwaarden kregen om aan het M.B.T. "milieu bewuste teelt" project mee te doen. De kosten liggen dan gauw tussen de 5 tot 10 duizend gulden, afhan kelijk van de grootte van het bedrijf. Alleen als men gauw lid van een veiling werd, hoefde men niet te be talen. Het M.B.T. project, opgezet door de NFO (van en voor alle fruit telers, wel of geen veilinglid) is een prima initiatief maar wordt door de veilingen misbruikt om wat leden te werven. Het lijkt wel of de natuur de veel ge plaagde akkerbouw dit voorjaar een handje wil helpen. Tot nu toe een prima groeiseizoen, bieten groeien als kool. De vele zomertar- we hier in de buurt gezaaid, omdat het in najaar '92 niet meer lukte met wintertarwe, doet voor winter tarwe bijna niet onder. Teunisbloe men die andere jaren wel eens opkomstproblemen gaven, staan er nu prima bij. De conservenerwten, 's zaterdags met de middenzeeuw se barbecue nog droog in de kluiten liggend, maken nu de laatste perce- lieten in onze regio en goed verdeeld in deze perioda Zo kon na het inkui len op veel percelen drijfmest uitge reden en in de meeste gevallen geïnjecteerd worden, waarbij de be nutting en aanpassing hand in hand gingen. Bij de rondgang van een kleine se lecte commissie door de kring om een aantal koeien op te sporen voor de ZLM Manifestatie kwamen toch een aantal feitelijkheden aan het licht die het vermelden waard zijn. De rondgang leverde echter niet het gewenste resultaat op. Ondanks en kele zeer fraaie dieren was voor de juiste uniformiteit van de groep de puzzel te moeilijk. Bij deze rondgang werd het gebied enkele malen doorkruist, en reali seerden we ons wat de ruilverkave ling voor het gebied betekend heeft. De ruilverkaveling, gestemd in 1970 en vanwege haar vele procedures tijdens de uitvoering misschien wel len waarvan je dacht, wordt er hier misschien gebraakt?, weer groen. Hopelijk is straks bij het afrekenen van onze oogst de stemming even positief. Op donderdag 15 juli organiseert de afdeling Walcheren Noord-West van de ZLM voor het derde jaar in suc cessie trekker-trekwedstrijden. Het evenement vindt evenals de voor gaande uitvoeringen plaats op een stuk land van Ries de Visser bij de hoek Aagtekerkseweg/Pekelingse- weg. ledereen met een trekker, ook van buiten Walcheren, kan aan de wedstrijden deelnemen. U kunt zich tot 30 mei aanmelden bij A. Hou- mes te Aagtekerke, tel. 01188-1968. De organisatie heeft voor een extra attractie gezorgd in de vorm van een modderbadrace voor oude auto's in de pauze (hiervoor kunt u zich niet aanmelden). Voor de jeug dige bezoekers is er een springkus sen aanwezig. de langstdurende in ons land, is op dit moment aan haar laatste afwik kelingen rond de bezwarenbehande- lingen bezig. Van de 196 ingediende bezwaren zijn veruit de meeste mid dels de landinrichtingscommissie tot een goed einde gekomen met positief resultaat. En er zijn 49 be zwaren verwezen naar de rechter commissaris, zodat einde dit jaar de afronding een feit kan zijn. Het wordt na zo'n lange tijd allemaal zo gewoon beschouwd, maar de ver kaveling heeft er in een flink aantal gevallen een goede en positieve uit straling. Er is bij de koeien op een groot aantal veehouderijbedrijven in deze regio duidelijk groei te consta teren in produktie en exterieur. Dat is een erg belangrijk gegeven voor de bedrijfvoering in deze tijd, waarin elk jaar de regels strenger worden en de beperkingen groter. Het was daarom tijdens deze rondgang goed toeven met tevreden veehouders.

Zeeuwsch landbouwblad ... ZLM land- en tuinbouwblad | 1993 | | pagina 13