lit Ho nrQl/tiil/ Een kijkje in de Achterhoek Oprichten akkerbouwbond wordt hele klus Veel te doen over mestakkoord VERPLEGING GEWASSEN Tegenvallende resultaten eerste vroege aardappelen VRIJDAG 28 MEI 1993 a In het LAND VAN AXEL is alle "groen" weer wat opgefrist door de weldadige regenbuien die er in de voorbije week gevallen zijn. Plaatse lijk wat meer dan 10 mm, plaatselijk ook wat minder dan 10 mm. Maar doordat er op de buien donker stil weer is gevolgd, is zowat iedere druppel water tot zijn recht gekomen. ledereen is dan ook content met hetgeen er gevallen is. Want ook de veehouders zien hun weiden weer snel groen worden nadat er de eer ste snede weer al een paar weken geleden is afgehaald. Met het inkui len van het gras is een prima voor raad ruwvoer aanwezig voor de komende winter. Ook elders in den lande heeft men een flinke voorraad kuilvoer zitten en is er sprake van geweldig veel gras. Zo konden we dat onlangs er varen toen we in het Gelderse ver toefden en in gesprek kwamen met melkveehouders uit de Achterhoek. We waren daar bij kennissen uitge nodigd ten gevolge van hun 25-jarige huwelijk. Een levenserva ring rijker om daar zo'n min of meer traditionele "boer'nbrullofte" mee te maken in een streek waar de "naobuurplichte" deels nog in stand is gehouden, 's Avonds op het feest waren zelfs zo'n 300 gasten aanwezig. Velen daarvan waren bedrijfsgenoten en tevens le den van de toekomstige ZMO- organisatia Dit gaf alle mogelijkheden tot het aanknopen van een gesprek. En na tuurlijk gaat het dan over de proble men in de landbouw. Over de malaise in de akkerbouw en over de mest- en milieuproblematiek in de veehouderij. Ook in de veehouderij moet men investeren in mestopslag waar in feite geen revenuen tegen over staan. Beschikt men echter over een goede hinderwetvergun ning dan ziet men de toekomst nog wel met vertrouwen tegemoet. Doch één ding verschilt met de ak kerbouw. De melkveehouderij heeft een redelijk vast inkomen van waar uit men nog kan investeren. Overi gens is dit iets wat we eigenlijk wel weten, maar het is goed om het eens met eigen ogen en oren te zien en te horen. En ook daar geldt: "wie zich niet op tijd heeft aangepast en een modern melkveebedirjf heeft opgezet, die is al geen melkveehou der meer." En zo gaan in de Achter hoek traditionele waarden hand in hand met een modern onderne mersschap. Terug in eigen regio horen we weer de verhalen van lage prijzen en over voerde markten, MacSharry- verhalen en.... lege portemonnees. En lezen we in het ZLM-blad dat de drie Zeeuwsvlaamse kringen op 5 juni een feestelijke bijeenkomst or ganiseren t.g.v. het 150-jarig bestaan van onze organisatie. Laten we hopen op een geslaagde dag daar in de Adorhallen in de Braak man. Een gelegenheid om met el kaar weer eens bij te praten! Niet om elkaar in de put te praten want daar is niemand mee gediend. Daar hebben we buiten om deze dag toch alle gelegenheid voor. Wanneer het weer dan net zo is als voor de afge lopen week was voorspeld is "150 jaar ZLM Zeeuws-Vlaanderen" ze ker de moeite waard om te be zoeken. Wederom krijgen we een golf met extreem hoge temperaturen over ons heen in WEST ZEEUWS- VLAANDEREN. Het is al niet meer de eerste maal dit jaar hoewel er tussendoor ook flinke dalen in de temperatuur zijn geweest. Dat heeft nogal eens onweer tot gevolg. De neerslaghoeveelheid uit deze buien varieert sterk. Echt extreem droog is het nergens, maar hier en daar scheurde de grond flink en kan de zaadzetting van het rood zwenk weer wel eens in gevaar komen. Elders heeft men het bruine bonen zaaien moeten uitstellen vanwege de neerslag. Hier en daar stond het water daar tussen de aardappelvo ren. Door de goede struktuur lijken de gewassen daar toch van het ex tra vocht te profiteren. De cichorei had ook wel wat moeite met de op komst maar de kleine buitjes heb ben het meeste gered. Wel hoor je klachten over de onkruiddruk in dit gewas. We moeten dit nog leren maar met de moderne middelen en toepassingen is nogal wat mogelijk. Hoewel er elk jaar weer wel ergens een verrassing is. Zo heeft de CCC wellicht door de hoge temperaturen zeer goed gewerkt. Vorig jaar was dat heel anders, maar nu zijn veel percelen maar een klomp hoog en toch ondanks late zaai zullen voor 1 juni de eerste aren verschijnen. Zo rondrijdend staat er toch nog wat vlas. De olievlastelers weten nu nog steeds niet waar ze aan toe zijn en dat terwijl de teelt aa. wegens milieuvoordelen twee jaar is gepro moot. Het weer volop aanwezige maanzaad staat veelal mooi met eigenlijk een te goede bezetting. Hier en daar is door opkomstproble men een grote achterstand ontstaan. De nieuwe gewassen in de streek staan er goed voor maar moeten zich nog bewijzen. De enkele per ceeltjes crambe kunnen van een grote belangstelling genieten. De eerste resultaten zijn niet slecht ge weest, hoewel het Zuidwesten lan delijk nogal achterbleef. Ook is er weer borage gezaaid. Dat gewas is vorig jaar volledig mislukt dit in te genstelling tot bijvoorbeeld aardap pels die echter toch veel grotere klappen toebrengen. Er zal dit jaar strenger op aardappelafval worden gelet i.v.m. de plaag. Niet helemaal onterecht want er staat nogal eens opslag achter de schuur of in een la ge kant. Ook zijn er al geluiden over extreem veel ziek in de poters. Mo gelijk een gevolg van de areaaluit breiding. Het laatste nieuw gewas in ons gebied is naakte haver. Het staat er mooi voor, maar blijkt wel behoorlijk meeldauwgevoelig. Binnenkort zal de akkerbouwbond worden opgericht. Het zal een hele klus worden. De meeste collega's geloven er niet meer in. Landelijk tellen we niet meer mee en interna tionaal worden verschillende strate gieën gepropageerd. Zo opteren de Fransen nog steeds graanprijsverla ging. De bond zal alleen kansen hebben als men de basis direkt weet te bereiken, nationaal en inter nationaal. Anders zullen de macht hebbers uit de oude bonden het roer weer overnemen. Landelijk telt maar één woord: "mest" en wij mogen meedoen. Rotterdam mocht nooit worden ingedamd, maar als we nu willen helpen, graag als het even kan, onder de noemer solidari teit of draagvlak. De gedwongen uitverkoop in de akkerbouw komt goed van pas voor mestplaatsing. We kunnen er niet blij van worden. We gunnen ieder zijn deel maar wil len ook het onza Na de dagen warm weer en on weersbuien die over WEST ZUID- BEVELAND trokken heeft het in de week van Hemelvaartsdag toch nog zonder onweer geregend. Alles bij een geschraapt zo'n kleine 20 mm. Niet veel maar bij donker weer heeft dat nogal effect. Vooral die knolsel derij en bloemkool hebben geplant en witlof hebben gezaaid kunnen rekenen op een goede start. Alles wat boven de grond is, staat er prachtig bij. Het lijkt een overvloedige oogst te Momenteel vraagt de verple ging van de gewassen weer veel aandacht, zoals hier bieten schoffelen. De bieten groeien a/s kool, aldus een praktijk schrijver. (Foto Peter Huls) De regenbuitjes van de afgelopen weken waren op THOLEN EN SINT PHILIPSLAND van harte welkom. Vooral percelen roodzwenk en veldbeemd hadden bij het in de aar komen behoefte aan wat vocht. Daarnaast was er ook voor de wer king van de diverse gespoten bo demherbiciden dringend behoefte aan wat neerslag. De wat mindere werking in de sui kerbieten is goed op te vangen met wat extra bespuitingen volgens het lage doseringensysteem, maar in aan aantal kleine gewassen is men veelal volledig overgeleverd aan al leen een lichte bespuiting met een bodemherbicide en wiedwerk met de schrepel. In de uien is er hier en daar een te dunne stand, vooral op de wat lichtere perceelsgedeelten. Dit komt door de wat sterkere wer king van de gebruikte middelen en het feit dat er ook veelal wat vroe ger gezaaid is, waarna er wat meer neerslag is gevallen. In de aardappe len zal ook veelvuldig gespoten moeten worden met een na- opkomstmiddel. De verschuiving van de graanteelt naar een groot aantal andere teelten doet de onkruiddruk flink toenemen en dat heeft dan ook weer zijn ge volgen in de traditionele teelten. Daarbij komt dan nog het aanwaai en en via delfgrond op het land ko men van een aantal moeilijk te bestrijden onkruidsoorten. Opval lend is vooral ook dit jaart de toena me van ruwbeemd in het Engels raai, wat veel in ons gebied geteeld wordt. Het droge weer in het voor jaar heeft voor een slechte werking van het daarvoor bestemde middel gezorgd. Hoewel de stikstofvoorraad dit voorjaar erg laag was en er op een aantal gewassen toch nog maar weinig stikstof is gestrooid, is de ontwikkeling van deze gewassen toch vrij fors. Vindt er dankzij de ho ge temperaturen toch was meer mi neralisatie plaats dan in andere jaren? Wellicht dat er ook hier nog eens wat extra onderzoek aan besteed wordt, zeker nu ons een zo binden de mineralenboekhouding wordt op gedrongen. Hoe maakt men zo'n boekhouding goed sluitend, als men zijn aardappelen wat groener rooit dan waarop gerekend was, hoe be reken je het minder verbruik ten ge volge van ganzenschade en de daarbij toegevoegde dierlijke mest waar wij niet om gevraagd hebben. Gaat de AID dat ook controleren? Op vergeetachtigheid hoeft men zich ook niet meer te beroepen, daar zijn diegenen wel achter geko men die vergeten hebben hun AM- ras in 1992 te melden. Een 'symbo lische' boete van enkele honderden guldens is het gevolg. Ondanks veel onduidelijkheid rond deze zaak toch maar het advies om aan het schik- kingsverzoek te voldoen. Hopenlijk maken de prijzen in het nieuwe sei zoen zo'n vlucht, dat men die boete gauw vergeet. Vooralsnog ziet het er daar niet naar uit. De eerste aardappelen van on der plastic zijn weer geveild, de prijs en de sortering bleken niet mee te vallen. Hoewel er steeds meer be richten komen over een kleiner are aal in Europa, valt het ook op dat het in het buitenland veel regent, zodat er daar wellicht ook bij de vroege veel kilogrammen zullen ko men. Aanhoudend warm weer zoals voor de afgelopen week was voor speld, kan echter voor een gunstige wending zorgen. Volgens krantenberichten lopen ook de temperaturen binnen de Land bouworganisaties stevig op. Wel licht wacht ons toch nog een lange hete zomer, met een verdord Land bouwschap in de herfst. worden. We kijken er met gemeng de gevoelens naar. Aan de ene kant het tevreden gevoel van vakman schap en aan de andere kant bang voor de afzet en prijsvorming omdat de markt overvol is. Het is een geluk dat je bij een organisatie zit die goe de handelskanalen heeft, dan is de afzet enigszins verzekerd ondanks de lage prijzen. We hebben de laatste weken nogal wat papieren gekregen die we naar waarheid hebben ingevuld. Alleen, de grootste zorg is, heb ik niks te genstrijdigs ingevuld?, want de sancties zijn niet mis. Het zou toch simpel zijn om het mei- tellingsformulier daarvoor te gebrui ken, al was het in zesvoud. Zaterdag 15 mei is er een gezamen lijke barbecue met Walcheren, Noord-, Oost en West Zuid-Beveland gehouden in de WP. Meer dan 600 deelnemers waren aanwezig. Een groot succes voor het comité dat al les prima voor elkaar had. De stem ming was prima en het vlees was goed. Er zijn veel losse gesprekken gevoerd over het samengaan. Grote bezwaren hoor je niet, alleen het groter worden en de afstand lid- bestuur daar zal toch een goede in vulling aan gegeven moeten wor den. Hoewel men weet dat we nu te kleinschalig bezig zijn. Zo kan het ook niet verder. De afdelingen heb ben wel leden genoeg, maar het aantal bedrijfsgenoten wordt elk jaar minder. De laatste week is er nogal wat te doen geweest over het mestak koord. In hoofdzaak is het voor de veehouderij aanvaardbaar tot 1996. Aan het met moderne technieken terugdringen van de hoeveelheid fosfaat is in de pluimvee- en var kenswereld deze winter veel aan dacht besteed. Met allerlei voorbeelden kon men de mensen overtuigen dat fasevoedering in de mesterij haalbaar is met 25% min der fosfaat. In de zeugenhouderij is dat 17%, maar in het akkoord is het 30%. Dus eigenlijk staat er een in krimping voor de deur. In 1996 worden de gebruiksnormen verder aangescherpt en dat bete kent dat er minder fosfaat per ha mag worden aangewend. Men wil dan met verliesnormen gaan wer ken. Een gewas neemt bijvoorbeeld 70 kg fosfaat op, dan mag er 80 kg gestrooid worden. Via de mineralen- boekhouding moet je zelf bewijzen wat je aangewend hebt. Is er te veel gebruikt dan komt er een boeta Ik kan niet begrijpen dat sommigen uit de landbouw dat een goed akkoord vinden. Slechte mest en voor som mige gronden een slechte oogst. Maar ja, het is duidelijk, de produk- tie moet terug. Tergend langzaam worden we in de fuik gedreven van verdringen, of het nu varkens zijn of groente en fruit. We willen overle ven maar de vaste kosten worden steeds hoger. Zo zal ieder voor zich beslissingen moeten nemen, en dat is altijd zo geweest.

Zeeuwsch landbouwblad ... ZLM land- en tuinbouwblad | 1993 | | pagina 11