Het is alles misère en des Konings hengst is overleden Den Zeeuwschen Landbouw Voorverkoop toegangskaarten gestart voor ZLM Manifestatie in juni X l\lIGU ws Geschiedenis van de ZLM Reduktie voor ZLM-leden BON VRIJDAG 14 MEI 1993 ;!lilll!||:: Het gaat in de Maatschappij nog niet naar wensch. De Voorzitter klaagt over onverschilligheid. Niettemin behandelt men wel belangrijke zaken b.v. over het te vroege indijken, over brand in de tarwe, waartegen men geblusch- te kalk met koperrood of zout aanraadt, drogen en inzamelen van klaverhooi, 't welk Dr. Vogel vanger behandelt, terwijl mede- deelingen gedaan worden over een te Amsterdam opgerichte hypotheekbank. Als een bewijs hoe de regeering den landbouw wil steunen, mo ge dienen, dat in deze dagen zelfs vrijdom van briefport werd verleend aan de Maatschappijen van landbouw voor hun onderlin ge correspondentie en die met gemeentebesturen en rijksvee artsen. Over 's Konings hengst blijft Vo gelvanger zich ontfermen. Het dier heeft een prachtnaam: The farmers friend. Voor allerlei werktuigen interesseeren Vogel vanger en Hombach zich. Reizen daartoe ontzien zij niet. Zij gaan vaak naar Henegouwen; b.v. om een handdorschmachine te koo- pen, of andere landbouwwerk tuigen. Zij bezoeken voor de goede relaties Brussel en Parijs, en deelen de resultaten van hun onderzoek omstandig mede. Te Hulst werd op de algemeene vergadering in 1854 behandeld o.a. hoe aan afgaande pachters te vergoeden de waarde van de mest en bemesting in en aan de gronden besteed en gedaan, en ook het oprichten van hulpban ken voor minvermogenden ten plattelande. Uitvoerig spreekt Vogelvanger over de hinderpalen tegen den vooruitgang van den landbouw. Verre is hij zijn tijd vooruit, als hij het heeft over gemis aan boek houding als een der beletselen. Andere ziet hij in het niet zuiver houden van het land in het te groot vertrouwen in het beheer der boerin ten aanzien der mel- kerij, te weinig rundvee en ver keerde landbouwwerktuigen. Dit alles wijst ook op practischen zin en duidt tevens aan hoe ach terlijk de landbouw in de 50 ja ren nog was. Ch. Piersens eveneens uit Hulst, is de man van de drainage en heeft daarover veel geschreven en nam practische proeven. Op tal van vergaderingen is dat on derwerp behandeld. Ter verbete ring van het zaaien en verkrijgen van meerdere opbrengsten, zal men in Hulst probeeren de cultu re du plantoir mecanique, dat is zaaien op hoopjes. De Maat schappij verschaft Hulst daar voor werktuigen. Het is een uitnemende maatregel, dat de Maatschappij allerlei nieuwe voorwerpen verschaft om te die nen als voorbeeld of den boeren er mede bekend te maken. Zeer veel is hierdoor de kennis en het gebruik van landbouwwerktui gen bevorderd. Merkwaardig is het, dat reeds in dezen tijd er groentendrogers werden gevonden. Men ver wachtte daarvan zeer veel voor den landbouw. Een viertal hee- ren zouden dan ook een onder zoek daarnaar instellen. Vogelvanger en Hombach maak ten er een reisje voor naar Brus sel en bezochten de groentendrogerij Fleurard, terwijl Mrs. Fokker en Vis elders het zelfde onderzochten. De uitslag was gunstig en men dacht, dat dit voor den landbouw voordeel zou opleveren. De groenten wa ren uitnemend van smaak en voor de scheepvaart van betee- Zo zag een hofstede in de Oranjepolder op Walcheren er uit in het begin van de ne gentiende eeuw. Deze week weer een nieu we aflevering in onze serie ovw de geschiedenis van de ZLM. De tekst is ont leend aan de jubileumrede die de toenmalige voorzit ter m 1923 ter gelegen heid van het 80-jarig bestaan van de Zeeuw- sche Landbouw Maat schappij uitsprak. We beginnen deze aflevering in het jaar 1853. De ZLM bestaat dan 10 jaar kenis. Grooten omvang nam het echter niet en invloed op den landbouw hiervan is niet merk baar geweest. Het is 18 Juni 1855. Tholen is in feestdosch. De Z.L.M. komt! 't Is feest! Er zal worden ringgereden. De Maatschappij loofde een zil veren tabaksdoos uit met in scriptie De Commissaris des Konings zal 2 dagen de werk zaamheden der Z.L.M. bijwonen. De vergadering is belangrijk. Van Voorts Catshoek spreekt over het in Zeeland bij uitstek belang rijk onderzoek: het in bebouwing brengen van nieuwe polders. Dr. Vogelvanger laat zijn culture du plantoir mecanique nog niet los noch zijn gedroogde groenten. Piersens prijst zijn drainage met onderaardse buizen, maar er zijn zoo weinig deskundigen die ze goed kunnen leggen. Na vermoeienden arbeid smaakt het diner van f 2,50 goed. Een strop is het voor de afdeeling, dat er 38 niet betaalden. Een "afgezetene" uit de provincie was door een lid geïntroduceerd, nadat Van Voorts Catshoek ge vraagd had of een vreemdeling wel aan den gemeenschappelij- ken disch mocht zitten. Zoo be- hooren de landbouwfeesten te Tholen weer tot het verleden, en werkt ieder ijverig voort. Voor de jaren 1856 en 1857 werden tentoonstellingen te Pa rijs voorbereid. De programma's zijn ook aan de Z.L.M. gezonden en Dr. Vogelvanger ging er heen en stond perplex van wat hij zag. De vraag naar lectuur neemt ee- niger mate toe. Hulst stelt voor zelf een tijdschrift uit te geven op onregelmatige tijden, maar de vrees voor een goeden redacteur en voor de kosten doet het nog eens uitstelen. Bij den Voorzitter begint de ijver voor de taak, die hij noodgedwongen op zich heeft genomen, te verflauwen. Hij schrijft dan ook al een be dankbrief, maar wordt toch nog weer overgehaald te blijven. Hij heeft een drukke zaak en zijn ge zondheid is niet sterk, zoodat dit gevoegd bij de eigenlijke onver schilligheid omtrent het werk der Maatschappij bij het gros der landbouwers, de energie gemak- kelyk dooft. Intusschen blijft de geest van mismoedigheid. Mr. v.d. Lek de Clercq slaagt er niet in dezen weg te nemen. Wil men anders, welnu dan zal het bestuur be danken. Het is alles misère. The farmers friend, des Konings hengst is dan ook overleden! Maar Hulst krijgt machtiging om er een Engelschen stier voor in de plaats te vragen!! Noord- Beveland wil van een Engel schen stier niets weten. Nie mand wil er een stallen. Al is de ijver verflauwd bij velen, toch houden krachtige personen moedig stand en blijven aandrin gen op vooruitgang: Hombach, Piersens b.v. met hun drainage. Geluk van Tholen is ook zijn tijd vooruit als hij aandringt op land- bouwboekhouden. Maar de lei ding ontbreekt. De Voorzitter bedankt evenals de Secretaris, al zullen zij nog eenige maanden aanblijven. 29 Maart 1859 wordt A. Keke- beeke Jz., te Goes, tot Voorzitter benoemd. Hij kan dan zelf een Secretaris kiezen aan wien f 300,— toelage zal worden ver leend. De heer Kakebeeke wei felt maar bedankt eindelijk toch. Ik lees niets van een algemeene vergadering en tentoonstelling in 1859. Schoondijke en Sluis wil den niet en Hulst overviel de vraag. Vanaf heden tot en met 1 juni kun nen de leden van de ZLM toegangs kaarten bestellen voor de ZLM Manifestatie in de veiling CHZ te Kapelle op 17, 18 en 19 juni a.s. Al leen in de voorverkoop is reduktie vastgesteld op de toegangsprijs, die daarmee komt op f 7,50 per per soon. De normale toegangsprijs be draagt f 12,50 per persoon. Kinderen tot 12 jaar kunnen gratis naar binnen, 12-16 jarigen betalen f 7,50. Op vrijdag geldt na 18.00 uur een gereduceerd tarief van f 7,50 voor iedereen. Per ZLM-lid kunnen maximaal 5 kaarten worden besteld. De leden kunnen hiertoe onderstaande bon insturen en deze vergezeld van een getekende giro- of bankcheque zen den aan: Sekretariaat ZLM Mani festatie, Antwoordnummer 60, 4460 VB Goes (postzegel is niet no dig). Per omgaande krijgt u de ge wenste toegangsbiljetten thuis gestuurd. Op donderdag 17 juli vindt de offi ciële opening plaats door de com missaris van de Koningin in Zeeland, drs. W.T. van Gelder. Tevens is er die middag een mechanisatieshow, een demonstratie van Border Collies en een defiléshow van oude tractoren. De vrijdag is de dag van de levende have. Op deze dag vinden de keurin gen plaats van het melk- en vlees- vea 's Avonds is er een country-avond m.m.v. countryband Desperado. Verder is er op deze spe ciale avond Trekker Trek, een mu- ziekshow door Showkorps Jonge Kracht uit Kapelle en een mode show van internationale kleder drachten. Zaterdag wordt de Zeeuwse Dag van het Paard gehouden. Het evene ment bestaat uit wedstrijden, défi lés en parades en is in de loop der jaren uitgegroeid tot een paarden- en ponyfestijn voor het hele gezin. Ook vindt er op zaterdag een de monstratie van radiografisch bestuurbare boten plaats. Tevens zal turnvereniging Volharding enkele optredens verzorgen en het geheel zal die dag worden opgeluisterd door straatorkest Olé dat 's mid dags in de hal en over de terreinen zal rondlopen. Ondergetekende, Naam: Adres: Postcode woonplaats: Telefoon: wil graag gebruik maken van de voorverkoop van toegangsbiljetten voor de ZLM Manifestatie 1993 CHZ Kapelle op 17, 18 en/of 19 juni a.s. Per ZLM-lid kunnen in totaal 5 kaarten worden besteld. Ik bestel toegangsbiljetten voor de volgende dagen: Donderdag 17 juni Vrijdag 18 juni Aantal: Aantal: stuk(s) f 7,50 stuk(s) f 7,50 Zaterdag 19 juni Aantal: stuk(s) f 7,50 Ik sluit hierbij een giro- of bankcheque in ten bedrage van kaart(en) f 7,50 f Verzenden aan: ZLM Manifestatie Postbus 46 4460 BA GOES (Handtekening)

Zeeuwsch landbouwblad ... ZLM land- en tuinbouwblad | 1993 | | pagina 7