Pepmiddelen verpesten imago Êbni Eén zwaluw maakt nog geen zomer! Agrarische vrouwen en het landbouwbeleid onder redaktie van de Perskommissie Bond van Plattelandsvrouwen voor Zeeland en Noord-Brabant. Adres: C.J. de Jonge-Stols Brouwerijweg 2, 4424 CH Wemeldinge AGRARISCH NAJK-bestuur wenst strenge controle op groeibevorderaars Reis van de week ALGEMEEN De zonnige dagen eind april brach ten ons in de waan reeds midden in de zomer te zitten. De dag na de zon overgoten Koninginnedag signa leerde ik reeds meer dan één zwaluw. De Zwaluw, een voor plattelands kinderen snel te herkennen vogel, die vooral door zijn nest in de "over stekken" erg typerend is. Uit mijn jeugd herinner ik mij daarbij nog een lange stok, die werd ge bruikt om de nesten boven de ra men snel te verwijderen. Een vogelnestje uitsteken mocht toen natuurlijk ook niet, maar als het bij je thuis gebeurt, dan zal het wel een goede reden hebben. Die reden werd me duidelijk toen ik zelf de ramen moest gaan zemen, want uit zo'n bouwwerk valt heel wat naar beneden. Maarde tijden veranderen, de stok verteerde en brak, mijn kinderen kregen inspraak en wilden beslist niet dat de vogel nestjes werden weggehaald en zo groeide hun aantal. Wat argwanend begroette ik op een mooie zaterdagmorgen twee jonge mannen gewapend met een kijker. Wat aarzelend vroeg ik wat ze kwa men doen. Wel, ze telden de popula tie zwaluwen in ons gebied. Het ijs was gebroken en de koffie reeds ge zet, dan kom je al snel tot de con clusie dat landbouw en natuur heel dicht bij elkaar liggen. Onze belang stelling voor de zwaluw was ge wekt: de stok werd niet meer gerepareerd en de ramen Ach, hoeveel waarde hecht je aan een schoon raam. Als er bezoek komt pak je even de tuinslang. Onder de "overstekken" wordt weer druk gebouwd, elk jaar meer. Ze breiden uit van 1-, 2- tot wel 4- of 5-kamer appartementen en wor den sinds de dag van de telling door ons uiteraard met heel andere ogen bekeken. Het is een schitterend ge zicht: aan en af vliegende vogels. In een droge periode laat ik speciaal voor hen de tuinslag wel eens aan staan, zodat ze weer wat verse modder binnen "handbereik" hebben. Boerenzwaluw en oeverzwaluw Als eerste zien we in april, soms bij warm weer zelfs eind maart, de boerenzwaluw terugkeren. Zij over winteren in de zuidelijke helft van Afrika, trekken in het voorjaar weer naar het noorden en zijn dan in vrij wel geheel Europa, met uitzonde ring van IJsland te vinden. Na de zomer vertrekken zo'n 100 miljoen vogels richting het zuiden. Echter op deze lange tochten sneuvelen er vele, vooral boven de droge gebie den als de Sahara. De naam boerenzwaluw hebben zij te danken aan het feit, dat ze vooral te vinden zijn bij veebedrijven en bij voorkeur broeden in stallen. Na de broedtijd worden groepen gevormd, Een "lijntje" net uitgevlogen huiszwaluwen die gezamenlijke slaapplaatsen in uitgestrekte rietvelden en grienden gebruiken. De boerenzwaluw heeft meestal twee broedsels en trekt in oktober/november, al naar gelang de temperatuur, weer naar het zuiden om het volgend jaar weer in dezelf de schuur terug te keren. Vaak trekken zij samen met de oe verzwaluw. Deze kleine zwaluw broedt in gangen, die hij in zandige wallen graaft. Zij zijn bruin en heb ben niet zoals de andere zwaluwen de mooie blauwe kleur. Hun aantal loopt de laatste jaren enorm terug. De huiszwaluw De huiszwaluw zorgt voor de bouw werken aan onze gevels. Soms wor den hun jongen boven onze voordeur uitgebroed. Zij komen in het voorjaar, zo eind april/begin mei vanuit hun overwinteringsgebied uit Zuid-Afrika. Na een lange vliegtocht met de nodige bedreigingen als: droogte, wind en trekvogeljacht in de landen rond de Middellandse Zee arriveren zij vaak weer op de plaats waar zij het vorige jaar gewoond hebben. Zij blijven tot medio sep tember om hun jongen groot te brengen (vaak meerdere broedsels) en op kracht te komen voor hun te rugreis. Het zijn sociale vogels, die vaak gezamenlijk jagen en broeden in kleine kolonies. Muggen en vlie gen zijn hun voornaamste prooi, die al vliegend wordt verschalkt. Helaas zijn hun komvormige bouwwerken steeds minder te bewonderen. Als oorzaak voor hun teruggang denken we aan de vermindering van het aantal insecten en het grote aantal slachtoffers tijdens de trek. Vooral de ontbossing van de Sahel- landen maakt hun tocht niet een voudiger. Er is steeds minder modder te vinden voor de bouw van stevige nesten. Daarnaast ontbreekt het aan geschikte ruimte. Steeds minder huizen worden voorzien van overstekken. De Agrarische Commissie van de NBvP en de studiegroep agrarische vrouwen Noord-Beveland organi seerden samen een bijeenkomst voor alle Zeeuwse agrarische vrou wen. Doel van deze bijeenkomst was: de agrarische vrouwen de ge legenheid geven hun zorgen over het landbouwbeleid kenbaar te ma ken aan de landelijke en provinciale politici. De landelijke politici J. van Noord (CDA) en J. van Zijl (PvdA) waren bereid op 3 mei naar de Caisson in Kapelle te komen. Provinciale politici bleken geen tijd te hebben, dus "bij gebrek aan beter" zoals hij zelf zei, was H. Eversdijk, Eerste-Kamerlid, als Zeeuws politicus aanwezig. We waren benieuwd naar de op komst op deze avond, ook agrari sche vrouwen van zusterorganisaties waren voor deze bijeenkomst uitgenodigd. Ondanks de reakties van sommige vrouwen dat ze alleen nog maar somberder worden van zo'n bijeenkomst, zat de zaal toch bijna vol. Er waren on geveer 75 agrarische vrouwen, dus wel wat meer dan "enkele tiental len" zoals vermeld in de PZC! Ook enkele mannen waren als belang stellenden aanwezig t.w. voorzitter en secretaris van de ZLM en de pers van PZC en ZLM-krant. Vrouwen benaderen de dingen an ders dan mannen, zei mevrouw Mol in haar openingswoord, in de loop van de avond kwam dit ook duidelijk naar voren. In de inleidingen van een kwartier, die de politici hielden, hoorden we niets nieuws. Zoals gewoonlijk werd de Nederlandse landbouw de hemel in geprezen, weer de geijkte verha len over kwaliteit, toegevoegde waarde, goed ondernemerschap, juiste keuzes maken, diversificatie en agrificatie. Ze weten allemaal dat het slecht gaat, maar te veel leiden de politici hebben nog te veel ge ruststellende woorden volgens de heer Eversdijk. De heer Van Zijl zag aan de gezich ten van de mensen, dus zeker ook aan die van ons, dat er geen ver trouwen is in de politiek. Het perspectief dat de heer Van Noord nog zag voor de Nederlandse land bouw zagen de dames in de zaal niet zitten. Opmerkingen van agrari sche vrouwen als: hoe lang houden we dat nog vol, waar blijft de on dersteuning in Nederland, waarom moet er zoveel geld naar natuur en naar ambtenaren die ons moeten controleren, kregen meer bijval dan de verhalen van de politici. Mevr. C. Koster leidde de discussie, schriftelijke en mondelinge vragen over gelegenheidsarbeid, spilfunctie van graan en agrificatie wisselden elkaar af, maar de antwoorden wa ren meestal niet bevredigend. Nadat de voorzitster de bijeenkomst had gesloten waren de "groene jan nen", zoals de heer Eversdijk zijn collega's betitelde, zó verdwenen, ons met vele vragen achterlatend! Dat er zoveel vragen waren deze avond tekent de situatie. Het is trou wens niet de bedoeling dat de schriftelijke vragen in de prullenbak belanden, we doen ons best om ze alsnog beantwoord te krijgen door de politici! J.C. van Nieuwenhuijze-Zandee Wat kunt u doen voor de huis zwaluw? Geschikte randen aan de onderzijde wit laten of wit maken. Bewoonde nesten niet verwijderen. Een emmer water en een bezem doen wonde ren bij wat mest overlast. Stel het schilderwerk uit tot na het broedsei- zoen of doe het vroeg in het voor jaar. Zorg af en toe voor wat water, zodat ze het bouwmateriaal aan kunnen maken. Wees trots op een nest en geniet van het feit, dat u de zwaluw de kans geeft in leven te blijven. Geniet van de langsscherende vo gels als u op een zomeravond nog lekker buiten zit en bedenk, dat ze een groot aantal insecten voor u vangen. Een huiszwaluw eet gemid deld 9000 insecten per dag! Helaas wordt deze zo nuttige vogel met uit sterven bedreigd. De Vogelbescher ming is enkele jaren geleden gestart met een landelijke campagne om de overlevingskansen van de huiszwa luw te vergroten. Het tellen van de nesten is een onderdeel hiervan. Eén zwaluw maakt nog geen zomer. Laten we echter met z'n allen zien te voorkomen dat er één zomer zon der zwaluwen zal gaan komen!! E.J.A. van Nieuwenhuijzen- van Iwaarden Alleen met schoon vlees en schone melk houden we de consument te vriend. Het NAJK-bestuur vindt dat het afgelopen moet zijn met het ge bruik van groeibevorderaars. Pep middelen zijn slecht voor het imago van produkten, zoals vlees en melk. Dus: stop het gebruik, handhaaf het verbod en controleer streng. De laatste weken is er een felle dis cussie losgebroken over het gebruik van groeibevorderaars in de veehou derij. Europarlementariër Woltjer, Produktschap Vee en Vleesvoorzit ter Tazelaar en staatssecretaris Si mons van WVC willen natuurlijke hormonen (onder voorwaarden) toelaten. De Consumentenbond, staatssecretaris Gabor van Land bouw en de meeste Tweede Kamer leden zijn tegen. In andere EG-landen, maar ook in Nederland is het gebruik van verboden groeibe vorderaars wijd verbreid. In de pers staan de laatste tijd regelmatig ver- L0000jgr^n0n^ AJK Oost Zeeuws-Vlaanderen 19 mei: Informtieavond over perspectieven in de akkerbouw. In leiders van deze avond: Emiel van de Vijver, Arian Kamp en P.C.A. Vriends. Plaats: Rabobank te St. Jansteen. Aanvang: 19.15 uur. Redaktie Henk Tegels halen over de omvang van het hor monengebruik. Voor de stierenhouderij worden soms getal len genoemd van meer dan 50% van het totaal. Voor guste koeien idem. In het april-nummer van Bin der stond een artikel met achter gronden: een kat in het nauw maakt rare sprongen. Een EG-rapport over de omvang van het hormonenge bruik in de EG wordt al maanden achtergehouden. Ondertussen lijkt het melkstimule- rende hormoon BST in de VS groen licht te krijgen. In de EG is BST tot 31 december 1993 verboden. De kans is groot dat de Europese Com missie onder druk van de VS over stag gaat. Consumenten Groeibevorderaars zijn er in allerlei soorten. Ten eerste: de lichaamsei gen hormonen zoals testosteron, oestradiol en progesteron. Ten tweede: de lichaamsvreemde hor monen zeranol, trenbolone en DES. Ten derde: de beta-antagonisten cfenbuterol, salbutamol en cimate- rol. Ten vierde: de groeihormonen BST en PST. Ten vijfde: de overige groeibevorderaars zoals antibiotica. Maar de consument wil een herken baar, veilig en onomstreden pro- dukt. Geen gerommel. De consument heeft geen belang bij en geen behoefte aan groeibevorde raars. Ook de veehouder heeft, het klinkt op het eerste gezicht vreemd, geen belang bij pepmiddelen. Het gebruik verslechtert het imago van de veehouder en van het produkt dat de veehouder produceert. Bo vendien jagen deze middelen de produktie op terwijl de markten al overvol zijn. Kortom: pepmiddelen verpesten het imago van vlees en melk en verzie ken de prijs. Toch gebruiken indivi duele veehouders het spul. Op korte termijn helpen ze de veehouder het hoofd te bieden aan de lage vleesprijzen. Het NAJK-bestuur vindt dat de vleesproduktie beperkt moet worden zodat vlees weer kostendekkend geproduceerd kan worden. Controle De argumenten voor toelating van (natuurlijke) hormonen zijn de con troleerbaarheid en de vermeende onmogelijkheid om vleesimporten met hormonen tegen te houden. Beide argumenten zijn niet sterk. Of importen met hormonen inderdaad niet tegen te houden zijn, is pas na de totstandkoming van een GATT- akkoord duidelijk. De controle van een gedeeltelijk verbod is eerder moeilijker dan makkelijker dan de controle van een algeheel verbod. De discussie over (toelating van) hormonen en andere groeibevorde raars in de vleessector lijkt een voorbode op een discussie die bin nenkort weer over BST zal los barsten. Toelating van groeibevorderaars maakt een ver lenging van het verbod op BST on waarschijnlijker. Henk Weinans NAJK-reizen gaat van 1 tot 11 juli per bus naar Hongarije en Tsjechië, interessante landen voor jonge boe ren en tuinders. Grote landbouwbe drijven raken meer in bezit van agrariërs. Je bezoekt eerst Hongaar se landbouwbedrijven uit alle secto ren. Vervolgens reis je verder naar Tsjechië. Ook daar bezoek en bekijk je landbouwbedrijven. Alles natuurlijk in een ontspannen zomerse sfeer, waarbij ook de prachtige steden Budapest (Parijs van 't oosten) en Praag bezocht worden. Prijs: NAJK-leden f 1.480,-; niet-leden f 1.520,-. PJZ-afdeling Noord-Beveland 14 mei: Fondue-avond met Vlaamse spelen. Plaats: Hotel Rest. Smits, Wilhelminastraat 90 te Wemeldinge. Aanvang: 19.00 uur. Kosten: leden 25,—; niet-leden f 27,50. Opgave bij Annemarie, 01107-1690 of Wil- mar. 01108-1986. PJZ-afdeling Schouwen-Duiveland 16 mei: Fietstocht door het bosrijke Brabantse land. Vertrek: 11 uur van af "de Blauwe Keet" te Oosterland. Kosten: leden f 15,—; niet-leden f 22,50. Opgave vóór 10 mei bij Ar no Geluk, 01119-1236 of Marco Ca- pelle, 01117-1206.

Zeeuwsch landbouwblad ... ZLM land- en tuinbouwblad | 1993 | | pagina 12