Videofilm over biotechnologie op ZLM-Manifestatie in première Teelt in verwarmde bedden verlengt aspergeseizoen Verpakking asperges VanderHave brengt "Werken aan morgen" in praktijk Grotere export Belgische groenten Manifestatie 17 -18 -19 juni VRIJDAG 30 APRIL 1993 ill 8 Zaaizaadbedrijf VanderHave gaat op een bijzondere wijze invulling geven aan het thema "Werken aan mor gen" van de komende ZLM- Manifestatie in juni. De onderne ming uit Kapelle heeft de ten toonstelling namelijk uitgekozen voor de première van haar splinter nieuwe videofilm over biotechnologie, getiteld: "Biotechnologie, een natuurlijke stap". De open benadering die Van derHave bij het maken van de film voor ogen stond, heeft geresulteerd in een duidelijke en voor iedereen begrijpbare uiteenzetting over het hoe en waarom van de genetische modifikatie. Bezoekers van de manifestatie krij gen zo in de stand van het zaadbe- drijf een goede indruk van de vele toepassingsmogelijkheden van deze moderne veredelingstechniek. Want dat de voordelen voor boer, in dustrie en consument legio zijn, is inmiddels wel vast komen te staan. VanderHave denkt zelfs met de biotechnologie pasklare oplossingen aan te kunnen dragen voor tal van knelpunten in de landbouw, zoals overproduktie en de toenemende belasting van het milieu. De klassie ke veredeling blijft daarbij overigens onmisbaar, zo benadrukt Vanderha- ve, en daarvan getuigt ook het uit gebreide rassenassortiment waarmee zij zich op de ZLM- Manifestatie presenteert. Er zijn straks weer heel wat hoogstandjes te bewonderen in de vorm van nieu we suikerbieten-, uien-, graan-, gras- en maïsrassen. Akkerbou w-assortiment In de suikerbietenveredeling draait het momenteel meer en meer om de ontwikkeling van hooggehaltige rassen. Uit dergelijke rassen met een gunstige suiker-/wortelverhou- ding kan de industrie immers de sui ker tegen relatief lagere kosten winnen. VanderHave komt in dit ka der met Result, een kwaliteitsbiet met perspektief. Met de hoge win baarheid en het hoge suikergehalte van het ras kunnen bovendien de te lers op de sterk mineraliserende gronden goed uit de voeten. De vele uientelers in Zeeland kun nen binnenkort hun voordeel doen met twee splinternieuwe zaaiuihy- briden in de vorm van Sherpa en Brenda. Sherpa moet het hebben van zijn uitstekende opbrengstni veau, terwijl Brenda tot de vroegere bewaaruien gerekend kan worden. Uit recente proeven van het SNUiF is gebleken dat deze nieuwe rassen qua bewaarrendement en vroegrijp heid een grote aanwinst zijn. Graanverbouwende akkerbouwers en staan ze op alle grondsoorten ga rant voor een goed resultaat. Veehouders met een nauwgezette bedrijfsvoering en een efficiënt beweidings- en maaisysteem kiezen in de regel voor de tetraploïde mengsels die ook weer van de nieuwste rassen zijn voorzien. Zijn de omstandigheden niet optimaal voor uitsluitend tetra's dan is er een tussenweg: Havera, met 30% Her- bie en 70% Madera (tetraploïd). De ontwikkeling van steeds vroegere en tegelijkertijd hoogopbrengende maïsrassen zet zich onverminderd voort. Bij de Zuidwestnederlandse veehouder liggen aan de keuze voor vroegafrijpende rassen meestal an dere motieven ten grondslag dan bij zijn Noordelijke collega. De laatste laat zich meer door het klimaat lei den, terwijl de teler hier na de maïs nog een volggewas wil inzaaien, of in het voorjaar laat met de maïsin- zaai was of misschien te maken heeft met natte, late of koude per celen waarop de doorgaans snelle beginontwikkeling van vroegafrij pende rassen van pas komt. In al deze situaties ligt het vroeg willen oogsten mèt een hoog drogestofge halte voor de hand. Met het gloed nieuwe zeer vroege ras Melody kan dat ook daadwerkelijk. En er komt meer aan: VDH9043 en Hudson, twee zeer vroege veelbelovende kwaliteitsrassen, staan aan het ein de van dit jaar voor opname op de rassenlijst. Werken aan morgen Zoals eerder opgemerkt, is er op de ZLM-Manifestatie veel aandacht voor de biotechnologie. Onder meer aan de hand van de film en diverse demonstraties wil VanderHave het publiek bekendmaken met de huidi ge stand van zaken. Of het nu gaat om resistente suikerbieten tegen rhizomanie, vergeling of Round-up, om herbicideresistente maïs, om koolzaadplanten die tegen insekten- vraat kunnen of om zaaiuien die meeldauw kunnen weerstaan, Van derHave is er mee bezig in de stelli ge overtuiging dat de landbouwers van morgen op een gegeven mo ment deze rassen nodig zullen heb ben en er om zullen gaan vragen. Het jaar 2000 is wat dat betreft een magisch jaar, want dan zouden de eerste genetisch gemodificeerde rassen weieens op de markt kunnen komen. "Werken aan morgen" is dus dagelijkse praktijk voor de on derzoekers van kweekbedrijf Van derHave uit Kapelle. Voor meer informatie kunt u contact opnemen met de heer R. de Munnik van de afdeling Publiciteit, tel. 01102-47911. De toepassing van moderne biotechnologische technieken in de plantenveredeling biedt perspectief voor het verminderen van de milieubelasting en de overproduktie, aldus VanderHave in haar videofilm, die op de ZLM Manifestatie in première gaat hebben inmiddels al kennis kunnen maken met de Engelse kweekpro- dukten Hereward en Vivant. Here- ward voert met zijn excellente brood-, deeg- en maalkwaliteit de lijst van de baktarwes aan. Voor het ras zijn afgelopen seizoen aantrek kelijke premies betaald. Vivant be hoeft nauwelijks nog introduktie In zijn eerste jaar op de rassenlijst wist deze voertarwe met zijn spectacu laire opbrengst en goede ziektere sistentie al een kwart van het landelijk areaal te bemachtigen. Hoge korrelopbrengsten tegen lage teeltkosten, dat is wat de praktijk aanspreekt. Als we de overstap van wintertarwe naar brouwgerst ma ken, dan valt al snel op dat ook op deze laatste markt een sterke be hoefte bestaat aan verbetering van het assortiment. De huidige brouw- gerstrassen laten qua opbrengstni veau en ziekteresistentie veel te wensen over. VanderHave wil met het nieuwe ras Riff laten zien dat het ook anders kan. Riff gaf in offi ciële beproevingen tot dusverre op brengsten die 11 tot 19% hoger lagen dan die van het gangbare ras Prisma. De nieuweling heeft goede stro-eigenschappen en een uitste kende resistentie tegen meeldauw en dwergroest. Noviteiten veehouderij Naast de diverse noviteiten voor de akkerbouwers in Zuidwest- Nederland is er ook voor de veehou ders nieuws onder de zon. Het be schikbaar komen van het nieuwe diploïde weidetype Engels raaigras Herbie was voor het zaadbedrijf aanleiding alle VDH BG Super mengsels voor blijvend grasland te vernieuwen. Met een "104" voor ds-opbrengst maakt Herbie de in zetbaarheid van de mengsels nog groter. Zowel bij beweiden als maai Staatssecretaris Gabor van Land bouw heeft woensdag 21 april het aspergeseizoen officieel geopend. De asperges zijn tot eind juni aan de markt. Ondanks allerlei nieuwe ont wikkelingen, zoals de verwarmde teelt, is de asperge nog steeds een voorjaarsprodukt bij uitstek. Bij de teelt in verwarmde bedden worden zo'n 25 cm onder de plan ten verwarmingsslangen aangelegd, waardoor de plant eerder in produk- tie komt. Zijkanten van hout en plastic zorgen ervoor dat de aarde waarmee het bed is gevuld, niet kan wegzakken. Over het bed wordt zwart plastic gespannen. Dit voor komt dat de asperges verkleuren zo dra ze hun kopje boven de grond uitsteken. Bij deze methode dient de asperge voor het afsteken ook niet eerst te worden blootgegraven,-wat arbeidsbesparend werkt. Met verwarmde teeltmethoden poogt de teler eerder asperges op de markt te brengen. Er zijn echter wel hogere opbrengsten nodig om deze vervroeging rendabel te ma ken. Vorig jaar is op de veiling in Grubbenvorst 164 ton vervroegde asperge aangevoerd, op een totale aanvoer van ruim 9.300 ton. Naar Promotie-abri verwachting zal het areaal gefor ceerde asperges toenemen. De aan- voerperiode hiervan loopt van december tot half april. In 1992 bedroeg de totale veiling- aanvoer van asperges 11.680 ton. Ze brachten gemiddeld f 6,17 per kg op. Tweederde van de asperges gaat naar het buitenland, vooral naar Duitsland. Net als de voor gaande twee seizoenen voert het CBT een promotiecampagne voor asperges in combinatie met Elzas- wijn. In de afgelopen week zijn in Nederland zo'n 2.400 abri's ge plaatst. Aspergelijn Voor consumenten die informatie willen over asperges is er tot eind juni een speciaal 06-nummer open gesteld (06-32036050). De asper gelijn verstrekt ook receptuur. Elke week een nieuw recept, want: ver andering van spijs doet eten. De Belgische export van verse groenten blijft groeien. In 1988 werd nog maar 400 miljoen kg geëxporteerd, in 1992 was dit volu me al gegroeid naar 600 miljoen kg. De totale exportwaarde kwam vorig jaar uit op omgerekend 850 miljoen gulden. Overigens daalde de export waarde in 1992 met acht procent in vergelijking met het jaar daarvoor door het lage prijsniveau van verse groenten. Vleestomaten, peen en sla verte genwoordigen ruim 60 procent van de Belgische groentenexport. Met ingang van seizoen 1993 worden witte asperges van klasse I niet meer in houten fust aangeboden, maar in kartonnen dozen en meermalig fust. De inhoud van beide verpakkingen, karton en poolfust, bedraagt 5 kg. Stan daard geldt dat sortering AA en A zowel in poolbak als in karton verkrijgbaar zijn. Asperges van sortering AAA worden alleen in karton aangeboden en de B- en C-sortering uitsluitend in poolbak. Op het deksel van de doos staat informatie als sortering, datumcode, telers nummer en eventueel het predikaat "Super" aangegeven. Bij het meermalig fust wordt gebruik gemaakt van steekkaarten waarop de informatie vermeld staat. De asperges in het meermalig fust worden afgedekt met een plastic dekvel. Hierop staat aangegeven of het om asperges van het predikaat "Su per" gaat. Verder wordt de bak opgevuld met een kartonnen vulstuk. Dit alles om beschadiging, uitdroging en verkleuring te voorkomen. De klasse indeling wordt middels kleuren zichtbaar gemaakt. Klasse AA klasse l-Super A klasse I-Super AAA klasse I AA klasse I A klasse I AAA klasse l-wit Kleurcode geel rood bruin blauw groen geen kleuraanduiding Diameter 20-28 mm 16-20 mm 28 mm en op 20-28 mm 16-20 mm 28 mm en op Aan specifieke verpakkingswensen kan, in overleg met de veiling, tegemoet worden gekomen. Groene asperges De groene asperge van klasse I worden per 4 kg verpakt. Om de groene asperges te onderscheiden van de witte, is het deksel van de doos, in een aantal talen, voorzien van de opdruk "Groene Asperges". De sorteringen AA en A klasse I worden aangevoerd in kartonnen dozen. De sorteringen B en C klasse I worden aangevoerd in meermalig fust met afdekvel.

Zeeuwsch landbouwblad ... ZLM land- en tuinbouwblad | 1993 | | pagina 8