Ni "Op afwijzen bouwaanvragen is wel wat af te dingen" Tëunisbloemen op braakgrond AOC Zeeland krijgt 4-jarige opleiding groenvoorziening Richting oost of west? Jaarlijks vitaliteitsonderzoek van bomen voorspelt niets WP laat het er niet bij zitten In samenwerking met AOC West-Bra bant Tijdschrift Spil: Voederbieten VRIJDAG 30 APRIL 1993 i r\ i i A/Q Volgens directeur S. Duvekot van de Wilhelminapolder valt er wel wat af te dingen op de argumenten van de gemeente Goes om de bouwver gunningen voor varkensstallen te weigeren. Het gaat hierbij onder meer over het begrip 'huiskavel'. Volgens de WP moeten ook de di verse erven met bedrijfsgebouwen van de maatschap in aanmerking kunnen komen als huiskavel. De ge meente Goes gaat uit van slechts één huiskavel van het landbouwbe drijf, en wel aan de Westhavendijk, dus in Wilhelminadorp zelf. En ook of de varkensstallen wel of niet als aanvulling van het akkerbouwbedrijf kunnen worden gezien is discussie mogelijk. In de filosofie van de WP heeft het weer terughalen van dier lijke produktie op het akkerbouwbe drijf zuiver voordelen voor het milieu, zeker beschouwd op wereld schaal. Alles wijst er echter op dat Goes niets nalaat om te voorkomen dat er nieuwe stallen voor intensieve vee houderij binnen haar gemeentegren zen komen. Dit bleek ook op de hoorzitting over de eventuele komst van varkensstallen die de gemeente donderdag 22 april heeft gehouden. Duvekot: "De gemeente wuift de De inspanningen van het AOC Zee land e.o. in Goes en de provincie Zeeland om een 4-jarige opleiding middelbaar beroepsonderwijs voor de sector groenvoorziening en na tuurlijke omgeving binnen te halen hebben resultaat opgeleverd. Met ingang van 1 augustus 1994 kan deze opleiding in Goes van start gaan. De start van de nieuwe opleiding in Goes is mogelijk dankzij een over eenkomst tussen het AOC Zeeland en het AOC West-Brabant. De beide AOC's werken de overeenkomst momenteel uit en zullen het resul taat voor 1 augustus a.s. voorleg gen aan het ministerie van Landbouw. Als voorwaarde is af gesproken dat er in 1994 tenminste 18 studenten op de nieuwe oplei- "Het sterven van bomen is onder deel van een proces dat bij het func tioneren van het bos behoort. Het rapport 1992 van het landelijk vitali- teitsonderzoek heeft ten onrechte aanleiding gegeven tot veront rustende berichten over de gezond heid van het Nederlandse bos. Het Nederlandse bos vertoont (integen deel) opmerkelijk veel positieve ont wikkeling", aldus ir. Leffert Oldenkamp, bosbouwkundige en - wetenschapper, in aflevering 111-112 van het kritische tijdschrift Spil, dat in de eerste dagen van mei zal verschijnen. Een positief feit is volgens hem met name ook het fe nomeen dat veel bomen die door al lerlei oorzaken een ijle bladstand krijgen, zich kunnen herstellen. Naar het oordeel van Oldenkamp zijn er echter meer ontwikkelingen die het in zwang zijnde doemdenken over de "grote bossterfte" onder graven: de uitbundige en zeer geva rieerde, veelal spontane verjonging van het bos; de tot voor kort niet verwachte, hoge aanwas van de houtvoorraad; het ontstaan van nieuwe, recreatief aantrekkelijke en biologisch rijke bostypen; de in ve lerlei opzicht positieve functie van de aanwezigheid van dood hout in het Nederlandse bos. Oldenkamp was van 1964 tot 1974 en van 1984 tot 1988 intensief be trokken bij wetenschappelijk bos bouwkundig onderzoek; hij overziet de resultaten ervan als weinig ande ren. Zijns inziens is het nog ondui- Anders bezorgd De "Wageninger" mist de neiging tot zelfcensuur die anderen wél doet zwijgen over inzichten die haaks staan op gangbare, weten schappelijk niet onderbouwde be weringen. Zijn slotconclusie laat dan ook bepaald geen ruimte voor misverstand: "Er is wel aanleiding om bezorgd te blijven over de mi lieubelasting, echter niet op grond van de mythe van de dreigende bossterfte". Oldenkamp plaatst zich hiermee uit drukkelijk buiten de kring van habi tuele zwartkijkers die elk jaar weer "het" vitaliteitsonderzoek aangrij pen om - in het bijzonder, welhaast exclusief - de Nederlandse veehou derij zwaarder onder druk te (laten) zetten. Zij zullen het hem niet in dank afnemen. kringloopgedachte -je eigen voer verbouwen en de mest op het eigen bedrijf aanwenden- zomaar weg. Ze gaat daarmee tevens voorbij aan de rechtstreeks hiermee verbonden ak- kerbouwproblematiek. En: dergelijke plannen moet je wel met een be paalde grootschaligheid doen, an ders zijn ze nooit rendabel te maken". Volgens de directeur van de WP kan het niet zo zijn dat er in zo'n grote polder als de Wilhelmina polder, waarin het gelijknamige be drijf is gelegen, geen plaats is voor intensieve veehouderij. De bouwaanvragen zijn nog ge toetst aan het oude bestem mingsplan buitengebied, aldus de woordvoerster van de gemeente. Per 4 maart jl. geldt een Voorberei- Openbare aankondiging van de gemeente Goes, vastgenageld aan een populier, met de mededeling dat voor de locatie ter plekke een aanvraag voor het houden van vleesvarkens is ingediend. Op de ach tergrond de Blauwe Wijk. dingsbesluit bestemmingsplan bui- den geen nieuwe bouwvergunnin- tengebied. Gedurende de periode Qen verleend. Alle aanvragen dat dit besluit geldt (een jaar) wor- worden aangehouden. ding moeten inschrijven. Direkteur H. Laros van het AOC Zeeland is optimistisch over de haalbaarheid van de nieuwe oplei ding. Er is vraag naar dit soort on derwijs. Naast het voorgeschreven onderwijspakket kunnen op faculta tieve basis een aantal certificaten worden behaald, zoals toerisme en recreatie, milieu en bloemschikken. Dit maakt de opleiding extra aan trekkelijk. Laros verwacht dat ook leerlingen die op wat grotere afstand van de school wonen, de opleiding in Goes zullen willen volgen. "Wij zitten vlakbij NS- en busstation van Goes, we hebben een moderne accommo datie en we zijn bepaald geen mam moetschool. Wat wil een student nog meer?" delijk of en, zo ja, in hoeverre factoren als stikstofdepositie en droogte extra stress toevoegen aan de grote variatie van stress toestanden waarin Nederlands bos al moet groeien. Niet erg relevant vindt hij het merendeel van het on derzoek dat sedert 1980 her en der tot explosie gekomen is dankzij de royale financiële middelen welke een door "zure regen" verontruste overheid daarvoor ging rondstrooi en. Met name ook het jaarlijks re gistreren van de blad- of naaldbezetting bij bomen verschaft naar het oordeel van Oldenkamp geen inzicht in de processen die de gezondheid van de bomen bepalen. Nieuw! Polen en Berlijn, 17-27 mei, 11-daagse busreis/overnachtingen 2 in Berlijn, 2 in Poznan, 2 in War schau, 2 in Krakow, 1 in Wraclow, 1 in Berlijn. Bezoek modern Berlijn èn historisch Polen in één reis. Pro gramma o.a. 2e dag: rondrit door Oost- En West-Berlijn; 3e dag: rond rit Poznan met het middeleeuwse stadscentrum; 4e dag: bezichtiging oogstmachinebedrijf; bezoek Slot Kornik, paleisje uit 1426 aan het Kornik-meer met fraaie houten vloe ren, mooie meubelstukken en een collectie kunstvoorwerpen; 5e dag: tocht naar Warschau, de hoofdstad van Polen; stadsrondrit Warschau; 6e dag: bezichtiging van de indruk wekkende zomerresidentie Wila- now; 8e dag: bezoek aan zoutmijnen van Wieliczka; bezoek agrarisch bedrijf; 9e dag: bezichti ging Wroclaw met de Universiteit, de Universiteitskerk en de kathe draal. Meldt u nü aan! Er zijn nog plaatsen vrij. Bulgarije, 18-25 mei, 8-daagse vlieg/busreis. Programma o.a.: 2e dag: bezichtiging van de stad Shu- men met de Tombul Moskee; be zoek rotsreliëf "Ruiter van Madara"; 3e dag: bezoek agrarisch bedrijf in de vruchtbare Donau-laagvlakte; bezichtiging van het historische stadje Arbanassi; 4e dag: schitte rende tocht door Balkangebergte en de Rozenvallei; bezichtiging Shipka, kerk met gouden torens; 5e dag: rondrit door de hoofdstad Sofia; be zoek Rilaklooster met 1200 muur schilderingen; 7e dag: tocht langs het havenstadje Sozopol naar Djuni aan de Zwarte Zee. Bulgarije: woeste bergtoppen, bloemrijke va- leien en prachtige kust. Sauerland, Duitsland, 24-28 mei, 5-daagse busreis/4 overnachtingen en Willingen-Usseln. Programma o.a.: 1e dag: bezoek "Prickingshof", agrarisch bedrijf met 5000 dieren en een rozenpark; 2e dag: naar het centrum van Hoch Sauerland, Win terberg; wandeling op de Kahler Asten; 3e dag: tocht door Waldec- ker Land langs oude stadjes met vak werkhuizen; bezichtiging enorme rotsen "Bruchhauser Steine"; 4e dag: bezoek Schloss Wilhelmshöhe; zwemmen in kurbad in Kassei; 5e dag: rondleiding "Atta-Höhle", de prachtige druipsteengrot. Kort reisje! Californië, Verenigde Staten, 2-19 juni, 18-daagse vliegreis/busreis. Mooie tocht door 4 staten in het zuidwesten van de Verenigde Sta ten: Galifornië, Arizona, Utah en Ne vada. Van San Francisco gaat de tocht zuidwaarts richting Los Ange les, via de "17 mile drive", de met machtige pijnbomen en cypressen geflankeerde kustweg. Natuurlijk gaat u naar de Universal Film Stu dio's en Disneyland. In Arizona be zoekt u de wereldberoemde Grand Canyon en Las Vegas. De tocht door de Death Valley woestijn brengt het gezelschap weer naar Californië. Veel interessante agrarische bedrij ven worden bezocht. De reis van uw leven! En verder: Normandië, Frankrijk, 3-10 juni; Tunesië, 5-12 juni en meer. Voor nadere informatie of uw aan melding, kunt u bellen naar het Se cretariaat van Agrarische Studiereizen, Kleine Oord 179, 6811 HZ Arnhem, tel. 085-512087. Nu ook geopend op zaterdag, 9.00-12.30 uur. Op werkdagen, 8.30-17.30 uur. Bij het PAGV te Lelystad is een ras- senbulletin verschenen van voeder bieten. Hierin zijn de gemiddelde resultaten over de jaren 1991 en 1992 weergegeven van het cultuur- en gebruikswaardeonderzoek van voederbieten. Er zijn nogal wat akkerbouwers die teunisbloemen op braakgrond heb ben gezaaid, maar die nog niet be schikken over een afnamecontract voor het gewas als non- foodprodukt. Hierdoor komt de ge hele steunaanvraag in het kader van de MacSharryregeling in gevaar. Akkerbouwers die als "grote produ cent" een steunaanvraag hebben ingediend moeten 15 procent van hun MacSharryareaal braken. Het is toegestaan op deze braakgrond een non-foodgewas te telen. Teunisbloe men komen hier echter alleen voor in aanmerking als de teler beschikt over een contract met een afnemer, waarin duidelijk wordt vermeld dat het om een non-foodgewas gaat. In een aantal gevallen is er van een dergelijk contract geen sprake. Vol gens de SEV van de ZLM gaat het in het Zuidwesten om meerdere tientallen hectares. Het verkrijgen van een contract is problematisch omdat de handelaar of eerste verwerker moeilijk aan alle gestelde voorwaarden kan voldoen. Bovendien zijn deze voorwaarden pas zeer laat beschikbaar gekomen. Telers hebben daarom maar beslo ten om - ook op braakgrond - teunis- Bloeiende tennisb/oem bloemen te zaaien, en zijn nu dus buiten hun schuld in de problemen gekomen. De ZLM heeft deze mate rie inmiddels per brief onder de aan dacht gebracht van het KNLC. Nieuwe berekeningen Volgens de regels is het dus geen braakgrond als er zonder afname contract als non-foodgewas teunis bloem op (beoogde) braakgrond worden geteeld. Dit betekent dat niet aan de voorwaarden voor steun aanvraag wordt voldaan, waardoor de gehele steunaanvraag in gevaar komt. De SEV adviseert de betref fende telers om nieuwe berekenin gen te maken, en afhankelijk hiervan óf een nieuwe steunaan vraag als "kleine producent" in te dienen, óf (een deel van) de teunis bloemen op de beoogde braakgrond onder te ploegen. Het indienen van een nieuwe steun aanvraag moet tijdig gebeuren, dat wil zeggen vóór 15 mei. Als kleine producent is er geen braakplicht, maar daartegenover staat dat men slechts voor een beperkte opper vlakte MacSharrygewassen steun mag aanvragen. Het omploegen van teunisbloemen heeft geen gevolgen voor de steun aanvraag. De regels laten het toe braakgrond met teelt van een non- foodgewas om te zetten in zwarte braak. Het is wel verstandig om vooraf overleg te voeren met de af nemende firma.

Zeeuwsch landbouwblad ... ZLM land- en tuinbouwblad | 1993 | | pagina 7