Zuiveringsslib, compost, zwarte grond en mengsels Omzetbelasting bij grenslanderijen 6 J Betere overgangsregeling stierenpremie nodig Nieuwe stichting bundelt cursusonderwijs tuinbouw Sociaal Voorlichting Aanvraag geopend voor stierenpremie Landbouwschap: VRIJDAG 30 APRIL 1993 Meststof Uitrij Emissie Verplichte verboden arme aanw. grond- bemonstering dierlijke mest ja ja nee zuiveringsslib per 1-1-1994 ja per 1-1-1994 compost nee nee nee zwarte grond nee nee nee mengsel met slib per 1-1-1994 ja per 1-1-1994 mengsel met mest ja ja nee mengsel van beiden ja ja per 1-1-1994 De landbouw gebruikt naast de dierlijke meststoffen ook andere or ganische meststoffen. De hoeveel heden die hiervan gebruikt mogen worden zijn afhankelijk van de kwa liteit van het produkt. Het Besluit Overige Organische Meststoffen (BOOM) dat de toepassing van deze stoffen regelt, is in werking sinds 1 januari j.l. en heeft ten doel de be lasting van de bodem met zware metalen en arseen te veriagen. Het BOOM bevat voorwaarden voor het gebruik van zuiveringsslib, com post en zwarte grond. In dit artikel treft u een omschrijving aan van de verschillende stoffen, zodat u zelf kunt bepalen of u te maken heeft met het BOOM. Zo ja, dan kunt u de hoofdlijnen waarnemen omtrent het gebruik van de stoffen. Zuiveringsslib Hieronder wordt verstaan het slib dat ontstaat bij zuivering van huis houdelijk, stedelijk en industrieel af valwater. Slib uit vet- en zandvangers en afgescheiden grond (tarra) van was- en scheidingspro cessen bij suikerfabrieken, peen- wasserijen en aardappelverwerkende industrie val len niet onder zuiveringsslib, even min slib van kalvergiervoorzuiveringsinstallaties. Schuimaarde is ook geen zuive ringsslib. Grondonderzoek: Vanaf 1 januari 1994 moet iedereen die zuive ringsslib wil gebruiken, de grond van het perceel waarop hij dit wil toepassen vooraf laten onderzoe ken. Dit geldt ook voor het gebruik van mengsels waarin zuiverlingsslib voorkomt. Een bodemanalyse kost ongeveer f 500,— en is maximaal 6 jaar geldig. De bemonstering en analyse van de bodem moet vol gens een door de overheid voorge schreven methode gebeuren. Wanneer uit het bodemonderzoek blijkt dat bepaalde toetsingswaar den worden overschreden, dan is het gebruik van deze stof verboden. Van 3 tot 31 mei kunnen weer aan vragen worden ingediend voor de stierenpremie (de EG- Premieregeling Rundvleesprodu centen). Vanaf de aanvraag moet men de stieren minstens twee maanden op het bedrijf aanhouden. Per aanvraag moet u voor minimaal drie stieren aanvragen. De aanvragen moeten worden gedaan bij de DBH. J.L. Mieras Het Landbouwschap heeft minister Bukman om een ruimere over gangstermijn gevraagd voor de EG- premieregeling rundvleesproducen ten 1993. Tot dusver worden de zo genaamde stierenpremies aangevraagd en uitgekeerd bij de slacht. Met ingang van volgende maand moet de premie worden aangevraagd tenminste twee maan den voordat het dier van het bedrijf wordt afgevoerd. Door het nieuwe systeem dreigen stieren die in april, mei en juni zijn of worden geslacht buiten de premie regeling te vallen. Het Landbouw schap vindt dat onaanvaardbaar. Normen: Bij het gebruik van slib heeft u te maken met doseringsnor men en fosfaatnormen. Wat dit laat ste betreft: gebruik van slib telt mee in de mestboekhouding (mestnum- mer, let op afleveringsbewijs). Uitrijregels: Met ingang van 1 janua ri 1993 geldt de voorwaarde van emissie-arme aanwending voor slib, net als voor dierlijke mest. Voor bouw- en maïsgrond betekent dit in 1 of 2 direkt opeenvolgende werk- gangen uitrijden en onderwerken. Op grasland is dit in maximaal 1 werkgang. Per 1 januari 1994 wor den de uitrijverboden van kracht zo als die voor dierlijke mest gelden. Er is altijd een uitrijverbod op be sneeuwde grond. Compost Compost kan gevormd zijn uit zuive ringsslib, gemengde afvalstoffen, uit uitwerpselen van dieren en uit puur plantaardig afval, denk aan groente- fruit-tuinafval (GFT). Champost, be staande uit champignoncompost en dekaarde, is voor minder dan 50% geproduceerd uit uitwerpselen van dieren en valt derhalve onder het BOOM. Voor compostsoorten die worden geproduceerd uit uitwerpselen geldt het volgende. Indien deze compost soorten voor meer dan 50% wordt geproduceerd uit dierlijke meststof fen vallen zij niet onder de definitie van compost. Het Besluit Gebruik Dierlijke Meststoffen is dan van toe passing. Normen: Ook hier heeft u te maken met doseringsnormen. Wat betreft de fosfaatnormen: voor compost van het eigen bedrijf en/of huishou ding zijn de aanwendingsnormen in tonnen droge stof en kg fosfaat niet van toepassing. Bij gebruik van meer dan 6 ton compost moet u een mestboekhouding bijhouden (let op afleveringsbewijs). Uitrijregels: Voor het gebruik van compost gelden geen emissiebeper- kende maatregelen en uitrijver- bodsperioden. U heeft hier wel mee te maken wanneer de compost uit zuiveringsslib bestaat, zie bo venstaande informatie. Alleen op besneeuwde grond is het altijd ver boden compost uit te rijden. Zwarte grond Dit bestaat uit een mengsel van bo dembestanddelen (zand, klei en veen) en bewerkte organische af valstoffen. Deze organische af valstoffen kunnen onder andere bestaan uit zuiveringsslib of com post. Het is dus niet de bekende zwarte teeltaarde voor de tuin. In de landbouw gebruikt men o.a. zwarte grond in de boomteelt (aan- vulgrond). Normen: Wanneer zwarte grond ge mengd is met mest, heeft u te ma ken met fosfaatnormering. Bij gebruik van meer dan 6 ton zwarte grond moet u een mestboekhou ding bijhouden. Uitrijregels: Wanneer er een meng sel is van zwarte grond, mest en slib, dan gelden uitrijbepalingen. Mengsels Als er mengsels zijn van bo venstaande stoffen met dierlijke meststoffen dan geldt veelal de strengste regel, het BOOM. Dit heeft betrekking op de uitrijregels, emissie-arme aanwending, bodem bemonstering (indien aanwezigheid van slib). Veelal moet u ook een mestboekhouding bijhouden (let op afleveringsbewijs). Hierboven is gesproken over dose ringsnormen. Ook hier zijn details op losgelaten, maar deze zijn in dit artikel niet opgenomen. Heeft u hier concrete vragen over of heeft u vra gen over andere zaken, dan kunt u dit natuurlijk altijd vragen aan de SEV-er in uw gebied. E.T. Pons In De Lier is het startsein gegeven voor de stichting Agro Cursuscen trum. Deze stichting bundelt de ak- tiviteiten van een aantal agrarische opleidingscentra, waaronder Goes, op het gebied van het cursusonder wijs in de tuinbouw en handel. Het agrarisch cursusonderwijs maakt een grote bloei door. De stu diegidsen van de nieuwe stichting tellen maar liefst 100 verschillende cursussen. In de stichting werken de agrarische cursuscentra in De Lier, Maasland, Naaldwijk, Bleiswijk, Barendrecht, Brielle en Goes samen. Het gaat om ca. 2.000 cursisten. In de stichting doen ook standsorgani saties, studieclubs en voorlichtings diensten mea Voorheen bestond al een informele samenwerking. De officiële samensmelting van de cursuscentra heeft belangrijke effi- ciëncyvoordelen. De centrale in schrijving en administratie verlaagt de kosten, waardoor de prijzen van de cursussen op een redelijk niveau kunnen blijven. Daarnaast maakt de samenvoeging het mogelijk dat cur sussen waarvoor weinig belangstel ling bestaat toch in stand kunnen blijven. De stichting Agro Cursuscentra ver zorgt ook cursussen op maat voor bedrijven, instellingen en organisa ties. Belangstellenden kunnen de studiegidsen aanvragen bij het se cretariaat, tel. 01745-12863. Er is een gids voor de tuinbouw en een gids voor de handel en toeleve ranciers. De oprichting van het Agro Cursuscentrum in De Lier ging met enig feestelijk vertoon gepaard Het probleem kan worden opge lost door de oude en nieuwe regeling tot 1 juli a.s. te laten overlappen. Hier voor is toestemming nodig van de EG. Als die niet zou worden ver leend is het Landbouwschap bereid met minister Bukman over andere mogelijkheden te overleggen. Volgens de nieuwe regeling moeten de stierenpremies dit jaar worden aangevraagd in de maanden mei, augustus en november. Het Land bouwschap heeft minister Bukman laten weten alleen met het nieuwe systeem akkoord te gaan als er een oplossing komt voor het over gangsprobleem. De heffing van omzetbelasting van af 1 januari 1993 is ten aanzien van leveringen van goederen en dien sten over de grens sterk veranderd. Verleden jaar is in deze rubriek daar aan uitgebreid aandacht besteed, loch is het nuttig daarop nog eens terug te komen nu daarover nadere informatie kan worden gegeven. Dit naar aanleiding van een mededeling van de staatssecretaris van Finan ciën van 24 februari 1993, nr. VB93/447, Infobulletin 93/195. Op grond van oude regelingen werd vrijstelling van BTW verleend voor de invoer in Nederland van produk- ten van landbouw, veeteelt, bijen teelt, tuinbouw of bosbouw en op overeenkomstige wijze ook van pro- dukten van visserij of visteelt en jacht (hierna: landbouwprodukten), die afkomstig zijn van landerijen/wa teren die in het buitenland in de on middellijke nabijheid van Nederland zijn gelegen en die worden geëxploi teerd door landbouwproducenten die de zetel van hun bedrijf in Ne derland hebben in de onmiddellijke nabijheid van het desbetreffende andere land. Onder "de onmiddellij ke nabijheid van de grens" werd verstaan een strook aan weerszijden van de grens van 5,5 kilometer. De vrijstelling was beperkt tot produk- ten die geen andere behandeling hebben ondergaan dan die welke gewoonlijk na de oogst of de pro- duktie plaatsvindt en die door of voor rekening van de landbouwpro ducent in Nederland worden bin nengehaald. Op overeenkomstige wijze was vrijgesteld de invoer van zaaigoed, meststoffen en produkten voor de behandeling van bodem en gewassen, bestemd en benodigd voor de exploitatie van grenslan derijen. Vrijstellingen blijven Na 1 januari 1993 wordt de hiervoor beschreven situatie van vrijstellin gen bij invoer in feite voortgezet. Daarbij is overwogen dat het wen selijk is de uitoefening van het landbouw- en veeteeltbedrijf in de grensstreek niet nadelig door be lastingheffing te beïnvloeden. De in de Nederlandse grensstrook ge vestigde landbouwers kunnen de landbouwprodukten, die zij hebben geoogst op grenslanderijen die zijn gelegen in een andere lidstaat, zon der het vervullen van aangifte- of andere administratieve verplichtin gen overbrengen naar hun bedrijf in Nederland. Evenzo kan worden ge handeld bij de overbrenging van landbouwmachines, zaaigoed, meststoffen en dergelijke goederen van het eigen bedrijf naar in andere lidstaten gelegen grenslanderijen (en zonodig weer terug) voor tijdelijk gebruik op casu quo ter bewerking van die landerijen. Het zal duidelijk zijn dat deze bijzon dere ontheffing niet geldt in de ge vallen waarin een landbouwer landbouwprodukten naar een ande re lidstaat vervoert of verzendt ten behoeve van of in het kader van de levering van die produkten aan der den. Ook is deze ontheffing niet van toepassing indien een landbouwer landbouwmachines in een andere lidstaat koopt en al dan niet via een grensperceel in die lidstaat na de aankoop overbrengt naar zijn bedrijf in Nederland. In dat geval zal op normale wijze, rekening houdend met de toepassing van de verwer- vingsdrempel voor landbouwers on der de landbouwregeling, in Nederland een belaste intracommu nautaire verwerving plaatsvinden. De hiervoor beschreven regeling is omgekeerd op dezelfde wijze van toepassing voor landbouwers in an dere lidstaten die grenslanderijen in Nederland hebben. B. Veerbeek

Zeeuwsch landbouwblad ... ZLM land- en tuinbouwblad | 1993 | | pagina 6