Eerste gekweekte lamsoren geveild Koninklijke onderscheidingen in de agrarische sector Graanprijs terug naar 50 cent In memoriam M.C. Risseeuw Boerderijzuivelbereiders beginnen kwaliteitsproject Blijven bellen "Duizenden boeren betalen heffing niet" VRIJDAG 30 APRIL 1993 Ter gelegenheid van Koninginnedag heeft een groot aantal personen uit de agrarische sector donderdag j.l. traditiegetrouw een koninklijke on derscheiding ontvangen. Een van de geridderden in Zeeland was mevr. P.J. de Rooy-Janse uit Wemeldinge. Zij heeft zich o.a. verdienstelijk ge maakt binnen de afdeling Zeeland van de Bond van Plattelandsvrou wen en leverde uit dien hoofde een regelmatige bijdrage aan het ZLM-blad. De eremedaille in goud werd uitge reikt aan de heer M.A. de Hond uit Tholen, voormalig secretaris van de Vereniging voor Bedrijfsvoorlichting op Tholen. Eenzelfde onderschei ding viel ten deel aan de heer J.A. Mangnus uit Biervliet, bestuurslid van agrarische organisaties. Diverse KNLC-bestuurders werden in de lintjesregen betrokken. Tot Rid der in de Orde van Oranje Nassau werden benoemd de heer H.L. Scheffers, mevr. J.G. Termeer-van Valburg en de heer K. van der Wou- de. Scheffers is bestuurslid van het KNLC en tevens voorzitter van de afdeling tuinbouw, alsmede lid van enkele andere KNLC-commissies. Mevr. Termeer, hoofdbestuurslid van de Geldersche Mij. van Landbouw, is lid van de afdeling verede- lingslandbouw en lid van de be lastingcommissie. Van der Woude is bestuurslid en o.a. voorzitter van de commissie onderwijs van het KNLC. Een voormalig bestuurslid van het KNLC, de heer A.A.C. Vrij te Leid- schendam, werd benoemd tot Offi cier in de Orde van Oranje-Nassau. Hij was tevens lid van de commissie grondgebruik. Eveneens Officier werd drs. A.Th. Heijmans, algemeen secretaris van de NCB, mr. Q.J.M. Kramer, direkteur Uitvoering Rege lingen op het ministerie van Land bouw, drs. H. Schelhaas, voorzitter van het Produktschap voor Zuivel en ir. R.J. Tazelaar, voorzitter van het Produktschap voor Vee en Vlees en voor Pluimvee en Eieren. plantmachine ontwikkeld, en het streven is ook de oogst in de toe komst machinaal uit te voeren. Hier toe is uitbreiding van de beteelde oppervlakte noodzakelijk. De plan nen voor uitbreiding van de lamso- renteelt zijn in een vergevorderd stadium. De Stichting Mariene Cul tures denkt ook andere zeegroenten in cultuur te gaan brengen, zoals zeekraal, zeekool en zeebiet. Naar verwachting zullen tot eind september dagelijks lamsoren wor den geveild. De prijzen zullen minder spectaculair zijn dan op de primeur veiling. De veiling verwacht mini maal een opbrengst van vijf tot zes gulden per kg. Volgens het aktiecomité "niet- betalen Landbouwschapsheffing" loopt de aktie prima. "De cijfers van het Landbouwschap over het te rugsturen van heffingen, zijn maar het topje van de ijsberg", aldus ak- tieleider Bart Kik uit Bruinisse. Op een vergadering van het aktieco mité is geconstateerd dat duizenden boeren hun Landbouwschapshef fing niet betalen. Het aktiecomité beschouwt dit als een duidelijk be wijs van de grote onvrede over de belangenbehartiging. Het roept op de aktie voort te zetten. "Weige raars kunnen met een gerust hart de aanmaning afwachten", aldus het comité. Afgelopen zondag is in zijn woon plaats Sluis de heer M.C. Risseeuw na een slopende ziekte overleden. Hij werd 66 jaar. De heer Risseeuw heeft grote verdiensten gehad voor de landbouw in West Zeeuws- Vlaanderen en de ZLM in het bijzon der. Hij was van 1956 tot 1974 se cretaris van de ZLM-kring. Tevens maakte hij deel uit van de commis sie grondgebruik van de ZLM en de Gewestelijke Raad van het Land bouwschap. De heer Risseeuw was voorts aktief als voorzitter van de kring Zeeuws- Vlaanderen van Suiker Unie. Daar naast was hij vele jaren voorzitter van de Rabobank Oostburg en als zodanig nauw betrokken bij de fusie van de plaatselijke Rabobanken in West Zeeuws-Vlaanderen. Vanwege zijn vele maatschappelijke verdiensten ontving de heer Ris seeuw een koninklijke onderschei ding. De kring West Zeeuws-Vlaanderen herdenkt hem met respect en waardering. J. Flikweert, kringvoorzitter Het slot van het artikel "Graanprijs terug naar 50 cent", dat op pagina 3 in de ZLM-krant van vorige week had moeten staan, is helaas wegge vallen. Hiervoor onze excuses. Het betreffende gedeelte volgt hieron der in zijn geheel. Marktbescherming Voor het realiseren van een kosten dekkende graanprijs is volgens de Initiatiefgroep naast produktiebe- perking ook marktbescherming aan de EG-grenzen noodzakelijk. Om graan van buiten de EG te weren, dient de EG-drempelprijs minimaal tien cent hoger te zijn dan de EG- De Bond van Boerderijzuivelberei- ders begint dit jaar een kwali teitsproject. De bedoeling is te komen tot een groep van bedrijven die kaas levert van een hogere en meer stabiele kwaliteit, hetgeen uit eindelijk een sterke positie in de markt mogelijk maakt. Bedrijven en produkten moeten gaan voldoen aan bepaalde voor waarden. Er zullen regels worden opgesteld voor de kwaliteit van de grondstof melk, voor hygiëne in de bedrijfsvoering, inrichting van het bedrijf en ten aanzien van de berei ding en de kwaliteit van het produkt. Het project begint dit jaar met een interventieprijs. De Initiatiefgroep wil verder de invoer van graanver- vangers en van eiwit- en oliehou dende gewassen beperken met hetzelfde aantal tonnen (tien miljoen ton) als de EG-graanexport wordt beperkt in het kader van de GATT- afspraken. De groep spreekt zich niet uit over de vorming van een Europese akker- bouworganisatie, waarvoor Korte- weg zich sterk maakt. "Wij gaan hier gewoon mee door", aldus Kor- teweg. "Op het ogenblik wordt er gewerkt aan allerlei formaliteiten, zoals statuten. De oprichting zal in de eerste helft van mei zijn". groep van bedrijven die zijn geselec teerd voor de Kwaliteitsprijs Boeren kaas. De kazen van deze bedrijven hebben het hoogste gescoord tij dens regionale keuringen. Voor het project wordt een aparte stichting opgericht, die de kwaliteit zal beoor delen en een keurmerk gaat verlenen. Bovendien zal op twintig bedrijven een proef worden gehouden om de kwaliteit van verse boerderijproduk- ten, zoals karnemelk en yoghurt, te verhogen. Dit najaar moeten de eer ste resultaten bekend zijn. Ook hier zal een apart keurmerk worden toe gekend aan bedrijven die zich on derscheiden. Een boerderijzuivelaar toont zijn produkten Afgelopen woensdag zijn op veiling RBT te Breda de eerste gekweekte lamsoren geveild. De lamsoren zijn geteeld op een één ha groot binnen dijks proefperceel van de Stichting Mariene Cultures Oosterschelde. De Zeeuwse senator H. Eversdijk, voor zitter van de stichting, trad op als veilingmeester. Er zijn 20 kistjes lamsoren geveild, elk van 1 kg. Het eerste bracht f 498,— op, het tweede zelfs f 518,—. Het prestigieuze Amstel Hotel uit Amsterdam komt de eer toe de eerste kg gekweekte lamso ren te hebben gekocht. Het hotel zou de zeegroente gebruiken tijdens de feestelijke opening van het lams- vleesseizoen. In totaal brachten de lamsoren f 1.900,— op, bijna f 100,— per kg dus. De opbrengst van deze veiling is bestemd voor de Stichting Het Zeeuws Landschap. De lamsoren - in Zeeland bekend als zeeasters - worden geteeld met be hulp van zout water, waarmee de planten via een kunstmatig eb- en vloed systeem tweemaal daags worden bevloeid. Er is inmiddels een Landbouworganisaties worden door hun achterban dikwijls beoor deeld op hun landbouwpolitieke successen in Den Haag en Brussel. In tijden dat er landbouwpolitiek weinig valt te halen, wordt er dan ook wel vlug gezegd dat "ze" toch niks meer bereiken en in één adem wordt dan door sommigen ook het nut van het lidmaatschap ter discussie gesteld. Vanuit de landbouworganisatie is dat een moei lijke discussie omdat het resultaat van je inspanningen in de politiek moeilijk meetbaar is. Je weet eigenlijk nooit precies in hoeverre een bepaalde politieke beslissing door jouw bemoeienissen beïnvloed is en dat is soms knap frustrerend. Men wil je graag doen geloven dat jouw inspanningen beloond zijn want dat levert goodwill en wissel geld op voor een volgende keer a/s er minder prettige beslissingen genomen moeten worden. Aan de andere kant werkt het in de poli tiek ook zo dat je er continu bovenop moet zitten want nergens is het gezegde "uit het oog, uit het hart" zo'n waarheid a/s een koe a/s juist in de politiek. Erg gevoelig is de politiek natuurlijk ook voor de mate van eensgezindheid die tentoon wordt gespreid. Door onze or ganisatiestructuur en onze (hoge) organisatiegraad zijn de landbouw organisaties in beginsel in staat de politiek maximaal onder druk te zetten. Dat is altijd beter dan niks doen ook al vallen de resultaten te gen. De eventuele kritiek vanuit de achterban moet je daarbij dan maar voor Hef nemen. Dichtbij het boerenerf Overigens kun je je afvragen of het terecht is landbouworganisaties (alleen) af te meten aan hun successen en/of mislukkingen in de gro te politiek, die dikwijls ook nog ver afstaan van het boerenerf. Wij zijn nog met zo veel andere dingen bezig die dikwijls veel direkter het (in dividuele) boerenbelang raken - overigens - zonder dat de leden zich dat altijd realiseren. Daarbij speelt met name de SEV natuurlijk een belangrijke rol. Ik vind het altijd weer verbazingwekkend in het werk- vers/ag van onze SEV te lezen hoeveel boeren/leden van de ZLM er elk jaar weer door de SEV bereikt worden. Dat gaat om duizenden. Ook het sekretariaat speelt in die belangenbehartiging een belangrijke rol. Bijvoorbeeld: recente contacten vanuit de ZLM met ondermeer de AID, Officier van Justitie, de Wiidschadecommissies in Zeeland en Noord-Brabant, de Grondkamers en de Deltanutsbedrijven leverden allemaal min of meer positieve resultaten op - overigens met volledig respect voor eikaars verantwoordelijkheden. Daarbij ging het steeds om actuele zaken die allemaal de individuele bedrijfsvoering raken en waar individuele boeren hun voordeel mee kunnen doen. Dichtbij het boerenerf dus. Ook als ZMO Ik meld dit allemaal niet om onszelf op de borst te slaan of om te ver doezelen dat we politiek momenteel misschien weinig bereiken - ook al doen we nog zo ons best. Wat ik aan wil geven, is dat een goede belangenbehartiging staat of valt met een goede wisselwerking met de achterban. Leden moeten niet aarzelen hun organisatie te bellen over zaken die hen raken, en waar ze in de praktijk van alledag tegen aanlopen. Daar zijn we voor. Onze contacten die ik hier boven ge noemd heb met een aantal instanties zijn eigenlijk allemaal tot stand gekomen nadat leden zich bij ons meldden met hun praktijkvragen en problemen. Vragen over bekeuringen in het kader van het AM-beleid, over MacSharry en pacht, over wildschade, de aktie bestrijdingsmid delen in Zeeuws-Vlaanderen, zoet watervoorziening in de fruitteelt enz. Kortom: het succesvol kunnen opereren van een landbouworga nisatie hangt mede af van het beroep dat leden daarop doen. A/s ZLM willen we optimaal en dichtbij onze leden blijven funktioneren - dit jaar al 150 jaar - en straks ook in het nieuwe ZMO-verband. Daarom: houd ons wakker, blijf bellen. Oggel De jonge bladen van de lamsoren zijn een gewilde groente bij vis-, schelpdier- en fijne vleesgerechten.

Zeeuwsch landbouwblad ... ZLM land- en tuinbouwblad | 1993 | | pagina 3