Voorjaarswerk vlot verlopen DL> a Door de droge omstandigheden van grond en weer hebben de zaai- en pootwerkzaamheden een zeer vlot verloop gehad. De struktuur van de grond was veelal uitstekend, dit in tegenstelling tot 1992, toen in mei op de zware gronden nog veel aardappels ge poot moesten worden. Een goede struktuur van de grond en bewerking onder droge omstandigheden is een goede basis voor hoge kg-opbrengsten en een goede kwaliteit. Teelthandelingen gebaseerd op het devies 'niet meer, maar beter" kunnen van groot be lang zijn op het financieel bedrijfsresultaat. Al/e beslissingen die in deze periode genomen moeten worden, moeten met kennis van zaken worden ge nomen. Veel aktuele informatiebronnen staan ter be schikking om te komen tot een optimale besluitvorming. Raadpleeg deze bronnen dan ook zo veel a/s mogelijk. VRIJDAG 30 APRIL 1993 19 Wintertarwe In de eerste helft van mei moet dit gewas op oogvlekkenziekte worden gekontroleerd. Tot een gewaslengte van ca. 25 cm is een bestrijding zin vol als op 15 20% van de stengels oogvlekken op de stengelvoet voorkomen. Voor bestrijding kunnen gebruikt worden benomyl, carbendazim of Topsin M. Het middel moet op de stengelvoet komen, dus min. 400 li ter water gebruiken met een fijne druppel. Bespuitingen boven 25 cm gewaslengte hebben dan ook geen zin. Is de schadedrempel niet be reikt, dan geen bestrijding uitvoe ren. Dit werkt niet alleen kostenverhogend, maar bevordert ook de resistentie tegen de midde len. Bovendien wordt op lichte gron den de scherpe oogvlekkenziekte bevorderd. Oogvlekkenziekte- middelen werken namelijk niet te gen de scherpe oogvlekkenziekte. Een meeldauwbestrijding is op lich te gronden pas zinvol als de eerste knoop zichtbaar is (F7) en op klei gronden pas als het laatste blad juist zichtbaar is (F8). Komt meel dauw voor in gevoelige rassen, dan is na genoemd stadia Corbel een goed middel. Gele en bruine roest blijven de aandacht vragen. Zodra gele roest op vatbare rassen wordt aangetroffen, dan een bestrijding uitvoeren met Alto, Tilt of Bayfidan. Ook vroege aantasting van bruine roest wordt beter bestreden met het nieuwe middel Alto. Deze triazool- verbinding is ca. 1 week langer ef- fektief tegen roesten. Indien de aan tasting vóór het verschijnen van de aren de schadedrempel overschrijdt, is een éénmalige bespuiting het ad vies. U kunt dan beter de middelen Matador of Sportak Delta toepas sen. Deze middelen bestrijden ook de afrijpingsziekte (septoria) goed. Wordt een zware septoria- aantasting verwacht, dan aan Mata dor 2 I Dyrene per ha toevoegen. Wortelonkruiden, zoals de akker distel, kunnen uitstekend in granen worden bestreden. Is de 2e stikstofgift nog niet gege ven, dan kan afhankelijk van de stand van kleur van het gewas 20-60 kg N per ha worden gegeven. De 2e gift bevordert het aantal kor rels per aar. De 3e gift, veelal begin juni, verhoogt het D.K.G. en het ei witgehalte. Aardappelen Onkruid in aardappelen kan che misch en/of mechanisch worden bestreden. Met eggen, aanaarders of een hoekschoffel kan na opkomst onkruid worden bestreden. De erva ringen op het ROC-Rusthoeve wa ren voor wat betreft de onkruidbestrijding en effekt op de opbrengst goed. De hoeveelheid groene en misvormde knollen nam door mechanische onkruidbestrij ding toa Dit kan mogelijk veroor zaakt zijn door verstoring van het groeiritme als gevolg van onregel matige vochtvoorziening. Meer on derzoek is nodig voordat mechanische onkruidbestrijding grootschalig toegepast kan worden in de praktijk. Bij de chemische onkruidbestrijding moet onderscheid worden gemaakt tussen percelen met wel en geen kleefkruid. In consumptieaardappe len met kleefkruid kan tot de op komst worden gespoten met 4 liter Boxer 0,3-0,5 kg Sencor. Deze kombinatie, hoewel de ervaring nog beperkt is, lijkt een goede te zijn. Ook met 7-9 liter Mirabo kan ook tot de opkomst kleefkruid goed worden bestreden. Is er reeds bo venstaand onkruid, dan kan 2-3 liter Reglone worden toegevoegd. Voor pootgoed en Sencor-gevoelige ras sen kan 4 liter Boxer +1,5 liter Afa- rin worden gebruikt. Op percelen zonder kleefkruid geeft de kombinatie 0,5 kg Sencor 1,5 I Afarin een brede werking met kon- taktwerking op klein onkruid in con sumptieaardappelen. Voor pootgoed en Sencor-gevoelige ras sen is 3-5 liter Igrater een breedwer- kend middel, ook kort voor opkomst gespoten. Voor een goede werking is vocht nodig en een goede verde ling. Dit laatste wordt bereikt met een bespuiting bij windstil weer en gebruik van spleetdoppen. Later kunnen zonodig onderbladbespui- tingen worden toegepast of lage do seringen Sencor over het gewas in ongevoelige rassen. Bij dit laatste is ook kleefkruid weinig gevoelig. Is een aanvullende stikstofbemesting nodig, dan kan deze bij het begin van de knolzetting worden gegeven. De nitraatsneltestmethode, waarbij het nitraatgehalte in het bladsap wordt bepaald is een goede metho de voor een gerichte stikstofbe mesting voor zowel consumptie- als pootaardappelen. Bij het N.B.S.- systeem wordt de hoeveelheid N- mineraal in de grond bepaald. Bij beide methoden worden stikstofte korten tijdig geconstateerd en kan een aanvullende gift worden gege ven. Laatrijpende rassen, zoals Agria, hebben 50 kg N minder nodig dan Bintje. Op gronden die veel stikstof naleveren of waarop dierlijke mest is toegepast, kan het o.w.g. te laag worden. De N- bemesting moet dan ook beperkt blijven. Phytophthora Het lijkt erop dat deze ziekte de laat ste jaren toeneemt. Ook in het afge lopen jaar trad de ziekte reeds rond half mei op. Het bestrijden of voor komen van infektiebronnen is een eerste vereiste. De afvalhopen af dekken is bij verordening verplicht. Ook het voorkomen van zieke plan ten en opslag zijn preventieve maat regelen om de phyoththora-druk te verlagen of voorkomen. De eerste bespuiting in vatbare ras sen vindt plaats bij ca. 20 cm ge washoogte of eerder, afhankelijk van de ziektedruk. Afhankelijk van het weer en de groeisnelheid van Rijenbespuiting in suikerbieten op het akkerbouwbedrijf van de gebroeders Lenshoek uit Kloetinge. Dit bedrijf van 300 ha is gelegen "tussen Lewedorp en 's Heer Arendskerke". Bedrijfsleider C.R Koeman is hier met een tandenborstel een verstopte spuitdop aan het schoonmaken. Op de trekker vaste medewer ker Wilbert Sandee (foto: Anton Dingemanse) het gewas moet de bespuiting om de 7-12 dagen worden herhaald. Er zijn aanwijzingen dat bij minder vat bare rassen met de bespuitingen moet worden begonnen als de vat bare rassen reeds 1 a 2 maal zijn gespoten. Alert zijn op vroege phy tophthora aantasting, ook in minder vatbare rassen is geen luxe. Tussen de middelen is weinig verschil in werking. Het nieuwe middel Shirlan gaf zowel een goede loof- als knol bescherming te zien. Dit middel heeft een goede milieu-waardering met een zeer lage aktieve stofwaar- de. Maneb-Tin Flow gaf, zoals eerder en ook in 1992, een ongunstig bestrijdingseffekt. Verder: te ruime intervallen, geen goede aansluiting, kantrijen onvol doende spuiten waren belangrijke oorzaken van het optreden van phy tophthora. Suikerbieten Mits op tijd begonnen, op klein on kruid en tijdig herhaald, kan met het lage doseringssysteem een goed onkruidbestrijdingseffekt worden verkregen. Bij herhalingen kan de hoeveelheid middel worden ver hoogd of, afhankelijk van de on kruidsoort, een middelwijziging worden toegepast. Wanneer kleef kruid niet goed is bestreden kan de hoeveelheid Ethofumesaat (Tramat) worden verhoogd naar 0,75 liter of kg per ha of de totale dosering van alle 4 de komponenten worden ver hoogd. Ook kan bij de tweede en/of de derde bespuiting 1 liter tri-allaat (Avadex BW) worden toegevoegd aan de dosering van 4 x 0,5 of bij hogere doseringen op iets groter on kruid en/of afharing. Bij zwaluwtong en/of perzikkruid werkt chloridazon (Pyramin DD) be ter dan metamitron (Goltix). Meta- mitron werkt beter op zwarte nachtschade dan chloridazon. Bij veel zwarte nachtschade als nakie- mer kan ook de hoeveelheid meta mitron worden opgevoerd. Als mechanische onkruidbestrijding vol doet het aanaarden op klein onkruid bij nakiemers goed. De aantasting door vergelingsziekte kan worden beperkt door de bladlui zen te bestrijden. De Vergelings- waarschuwingsdienst geeft voor uw gebied een waarschuwing, wanneer de norm van het aantal vi- rusdragende luizen overschreden is. Tel echter uw eigen percelen of ook bij u de norm is overschreden. Deze geleide luisbestrijding heeft al jaren perfekt gewerkt. Pirimor (0,4 kg/ha) en Groneton (1 l/ha) geven het bes te effekt. Goed zijn ook oxy- demeton-methyl (1 l/ha) en fosfami- don (1 l/ha). Andere produkten, zo als dimethoaat, geven bijna altijd teleurstellende resultaten. Gebruik minimaal 300 liter water per ha. Spuit 's avonds bij een hoge lucht vochtigheid. Bij temperaturen boven 18°C neemt de werking sterk af. Op vliegende bietekevers, schild padtorretjes en de uievlieg- aantastingen dient regelmatig ge kontroleerd te worden. Let op scha- dedrempels en raadpleeg de Handleiding Gewasbescherming 1993. De resterende aanvullende stikstof bemesting moet gegeven worden in het 4- tot 6-bladstadium. Late en hoge N-bemestingen verlagen het suikergehalte en de winbaarbeid. Zaaiuien De meeste percelen zaaiuien zijn het kramstadium voorbij en verkeren in eerste instantie in het eerste echte blad (pijpje)-stadia. Wanneer dit pijpje ongeveer 3 cm lang is, kan worden gespoten met 4 I propa i- chloor 1 kg Lironion. Op een afge hard gewas eventueel 0,5 I Exell toepassen. Gebruik minimaal 400 I water met een middelgrove druppel. Wanneer geen Lironion meer be schikbaar is, kan worden geëxperi menteerd met lage doseringen propachloor (Ramrod) kleine hoe veelheden Basagran, ioxynil of Pyra min. Van Basagran of ioxynil mag niet meer dan 0,25 I per ha in het eerste echte pijpje stadium worden toegepast. Toepassingen die perspectief lijken te hebben zijn: 2 I propachloor (Ramrod) 0,25 I ioxynil 1,5 I Chloorprofam (Chi. IPC) 0,25 I bentazon (Basagran) Vanaf het kramstadium van de uien kan worden gespoten met een mengsel van 2 I propachloor 0,75 I Stomp 400 SC per ha. Dit mengsel moet bij voorkeur worden gespoten op onkruidvrije grond. Een herhaling van de bespuiting in het eerste bladstadium is mogelijk. Toe passing ook hier met minimaal 400 I water en middelgrove druppel. Ge tracht moet worden te spuiten in het temperatuurstrajekt van 15°C tot 20°C. Bij hogere temperaturen wordt het effekt op de onkruiden groter, maar ook de kans op meer gewasbeschadiging. De combinatie van chloorprofam (XChl. IPC) ioxynil geeft te veel beschadiging aan het gewas. Bij een gewaslengte van 6 cm kan onkruid met eerste echte blaadjes bestreden worden (indien beschik baar) met 3-3,5 kg Lironion 0,5 I Exell of 4-6 I chloorprofam (Chl. IPC) of 8 I propachloor (Ramrod). Een belemmering voor het gebruik van chloorprofam is dat verschillen de gewassen gevoelig zijn voor dit middel. Niet alleen door overwaaien, maar ook door dampwerking na toepassing. Lees dan ook het etiket! Toepassing van bentazon of ioxynil of 5 I propachloor 0,5 kg linuron na 15 cm gewaslengte zijn en blij ven noodmaatregelen. Algemeen Controleer regelmatig de gewas sen óm tijdig maatregelen te kunnen nemen op het gebied van ziekten, plagen en onkruid bestrijding. Bestrijding van aardappelopslag voorkomt uitbreiding van het aardappelcysteaaltje, bladluizen, verticillium, coloradokever en phytophthora. Op braakland bij groene braak kunnen de groenbemesters wor den ingezaaid. Bestrijdt de bladluizen in poot- aardappelen tijdig om virus overdracht te voorkomen. Bij aardappelopslagbestrijding heeft de chemische bestrijding de voorkeur boven de mechani sche bestrijding. Spuit zo weinig als u durft en let op schadedrempels. Dit spaart kosten, is gunstig voor het milieu. Onderwatergewicht (OWG) en nitraatgehalte in de aardappel knol staan in relatie met de stikstofbemesting. Pas de N- bemesting aan per ras en per grondsoort. Enkele hulpmiddelen voor een optimale N-bemesting zijn nitraatbepaling in de bladsteeltjes en N.B.S.-methoda Vraag hierover advies bij DLV. Voor uitgebreide informatie kunt u dagelijks bellen tussen 8.15 en 17.15 uur naar het DLV-kantoor in uw regio. J. van Balen, bedrijfsdeskundige team Akkerbouw Westmaas

Zeeuwsch landbouwblad ... ZLM land- en tuinbouwblad | 1993 | | pagina 19