DLY Opfok jongvee goed begeleiden Demonstratie mechanische onkruid- bestrijding op 25 mei in Almkerk Hoe gebruikt u uw managementsysteem? 1 pmrlhnnuvunnrlir In mei zijn weer een aantal zaken belangrijk op een melkveebedrijf. Voorbeelden hiervan zijn de vliegen- en wrangbestrijding en de jaarlijkse schoonmaak van de stal. Ook komt het meten van jongvee en de toch tigheidscontrole aan de orde. £7 VRIJDAG 30 APRIL 1993 is I heidscontrole is één van de belang rijkste hiervan. In Nederland heeft maar 25% van alle bedrijven een goede tochtigheidscontrole! Heel vaak kan dus 'niet tochtig worden' van de koeien vertaald worden in 'niet tochtig zien' door de veehou der. Hier volgen enkele aan dachtspunten voor een goede controle: Controleer de koeien - 's avonds voor het slapen gaan - 's morgens voor het melken - 's middags rond het eten Tussen 12.00 uur 's nachts en 6.00 uur 's morgens vallen de meeste tochtigheden. Controleer op momenten dat de dieren in rust zijn; een tochtige koe valt dan beter op. Neem de tijd om te controleren (3 x 10 minuten per dag). Houd 's avonds na het melken het licht aan, tot na uw laatste ronde. Begeleiding managementsystemen Hebt u een managementcomputer aangeschaft, maar u ziet door de bomen het bos niet meer door de vele formulieren en kengetallen? Dan is 'DLV Begeleiding Manage mentsystemen' iets voor u. Samen met u bekijken we een aantal keren per jaar uw resultaten en krijgt u tips ter verbetering. Daarnaast krijgt u met collega veehouders de resul taten vergelijken en bespreken in groepsverband. In dit artikel is een aantal onderwer pen de revue gepasseerd. Mocht u hierover nog vragen hebben dan kunt u contact met ons opnemen. Franka Vermeulen Bedrijfsdeskundige rundvee team Breda 076-203190 Een goede jongvee-opfok voor een gezonde, goed producerende melkveestapel. Vliegen- en wrangbestrijding Vliegen zijn hinderlijk voor het vee Daarnaast kunnen ze ook ziekten verspreiden zoals wrang. Er zijn een aantal mogelijkheden om vliegen te bestrijden. Oormerken met insekticiden. Door de I- en R-regeling mogen er geen andere oormerken in het oor bevestigd. Om toch met oor merken te kunnen werken zijn de z.g. pijltjes of strips ontwikkeld, die aan de bestaande oormerken bevestigd moeten worden. Als de oormerken ter voorkoming van wrang gebruikt worden, moet er in ieder oor één be vestigd worden. Ter voorkoming van vliegenoverlast is één oor merk per dier voldoende. Het is beter de oormerken pas vanaf half juni aan te brengen, omdat ze maar 4 maanden werkzaam zijn. Pour-on. Voor een goed resultaat moet de behandeling om de 4-6 weken herhaald worden. Trek handschoenen aan bij de behan deling. Droogzetpreparaten. Bij droge koeien werken alleen droogzet- ters voldoende tegen wrang. Schoonmaak van de stal Nu het vee weer allemaal buiten loopt, is het tijd om de (ligboxen)stal eens grondig aan te pakken. Hier door wordt de infectiedruk van uie rontsteking en baarmoederontsteking verminderd. Voor een goed effect van deze schoonmaak, is de volgorde van aanpak van belang: grootste vuil opruimen; nacht laten inweken; goed schoonspuiten; laten drogen en evt. ontsmetten. Vooral het laat ste punt is voor een goed resultaat van belang. Als de stal wel wordt schoongespoten, maar het krijgt niet de kans om te drogen dan zul len er nog veel bacteriën aanwezig blijven. In een mum van tijd is de in fectiedruk weer opgebouwd. Meten van jongvee De jongveeopfok is de basis voor een hoogproduktieve melkveesta pel. Als het jongvee tijdens de opfok groeivertraging oploopt, kan in de volgende periode deze achterstand maar ten dele ingehaald worden. Om tijdig bij te sturen, moet het ge wicht van het jongvee regelmatig bepaald worden. Dit kan door twee keer per jaar de borstomvang te be palen (einde stalperiode en einde weideperiode). Het vee moet dan wel op de juiste manier gemeten worden. Hier volgen enkele aan dachtspunten: Gebruik een brede en niet rek kende meetband. Meet alleen het jongvee tussen 2 en 22 maanden. Leg de meetband direct achter het schouderblad aan en trek hem zodanig aan dat er één vin ger onder de band kan. Zorg dat de dieren rustig zijn on der het meten. Tijdens het me ten moet het dier 'vierkant' staan. D.w.z. met de voorpoten tegen elkaar en de kop in een rechte lijn met de hals. Meten terwijl het dier staat te vreten, geeft een onnauwkeurigheid. Als u ontevreden bent over de groei- resultaten, kunt u ons bellen. We zullen dan samen de oorzaak probe ren te achterhalen. De DLV- jongveeopfokkaart is een goed hulp middel om allerlei gegevens over de opfok te noteren. Op deze kaart vindt u ook algemene belangrijke gegevens over de opfok zoals: ge wenste speenleeftijd en -gewicht, voerschema, aandachtspunten bij preventieve entingen, ontworming enz. Tochtigheidscontrole Het afgelopen jaar is op veel bedrij ven de tussenkalftijd (TKT) uitgelo pen tot soms meer dan 400 dagen. Op de TKT hebben verschillende factoren hun invloed. De tochtig- Op dinsdag 25 mei wordt in Alm kerk een landelijk erkende de monstratie mechanische onkruidbestrijding in de gewassen aardappelen, cichorei en suikerbie ten georganiseerd. Mechanisatiebe- drijven uit heel Nederland tonen hun allernieuwste vindingen op het ge bied van hoekschoffels, wiedeggen en onkruidstrijkers. De demonstratie vindt plaats op het bedrijf van A. van Bragt, Midgraaf 8 te Almkerk, aanvang 13.30 uur. Als eventuele uitwijkdatum is 27 mei vastgesteld. Als de demonstratie op 25 mei niet doorgaat wordt dat op 24 mei tussen 17.45 en 18.00 uur en op 25 mei tussen 12.45 en 13.00 uur bekend gemaakt via Om roep Brabant. Ook kan de berichten- telefoon van DLV (01864-1866) of het IRS (01640-56800) worden ge raadpleegd. Het demonstratieterrein is te berei ken vanaf de A27 afslag Nieuwen- dijk. Daarna de bordjes volgen. De organisatie is in handen van de Ta- korganisatie Akkerbouw Noord- Brabant en DLV-team akkerbouw Westmaas. De volgende werktuigen zullen op de demonstratie worden getoond. Hoekschoffels met aanaarders in aardappelen Deze machines zijn de laatste jaren op de markt gekomen om in ruggen ook mechanische onkruidbestrijding te kunnen uitvoeren. Tevens moet dan in dezelfde werkgang de los ge maakte grond weer terug op de rug gebracht worden. Het is belangrijk dat gelijktijdig ook grond terecht komt tussen de bovenstaande plan ten zodat klein onkruid midden op de rug ook bestreden wordt door onderdekken. Bij deze machines zijn in een frame schoffels gebouwd die onder een hoek geschoffeld worden. Meestal zitten achter de schoffels tanden die met name onder in de geul de grond en het onkruid los maken. Achter deze tanden zijn aanaarders of schij ven of open rugvormers gemon teerd die de los gemaakte grond terug op de rug moeten brengen. Hoekschoffels met aanaarders in ci chorei Evenals bij aardappelen zijn in een frame achtereenvolgens hoekschof fels, tanden en aanaardapparatuur gemonteerd. De afstand van de ele menten is op een rijafstand van 50 cm gebaseerd. In tegenstelling tot aardappelen mag er op bovenstaan de cichorei-plantjes geen grond te recht komen omdat deze dan absoluut kapot gaan. Een voordeel is wel dat cichorei niet zo breed wortelt waardoor niet zo gauw wor- telschade aan de schuine kant van de rug optreedt als bij aardapeplen. Schade ontstaat wel door met bre de banden door het gewas te rijden. Eigenlijk niet breder dan 20 cm (8.3 inch breed). Onkruidsprayers Omdat met name in cichorei de chemische maar ook de mechani sche onkruidbestrijding nog in de kinderschoenen staat is een gerich te bestrijding met glyfosaat een goede tussenoplossing. Enerzijds wordt het milieu gespaard en ander zijds is een praktisch onkruidvrije teelt mogelijk. De machines dekken middels tunnels het gewas af en spuiten met een niet driftgevoelige dop een beperkte hoeveelheid gly fosaat. Veertandeggen in suikerbieten Deze eggen zijn opgebouwd uit een frame waarin lange, verende tanden zijn bevestigd. Hiermee moeten met name kleine kiemende onkruiden worden bestreden. De werking van de veertandeg (ook wel onkruideg of lange tandeg genoemd) berust op het blootleggen en ontwortelen van onkruid maar ook zeer belang rijk is het bedekken met grond van het kleine onkruid. Het resultaat is sterk afhankelijk van de grootte van het onkruid, de grond- en weersom standigheden en de afstelling van de machine Met name de stand van de tanden, de diepte-instelling, de rijsnelheid en het aantal tanden per meter werkbreedte spelen een grote rol. Op 25 mei a.s. wordt gede monstreerd met: Veertandeggen in suikerbieten (9 deelnemers), hoek schoffels gecombineerd met aan aarders in aardappelen (5 deelnemers), hoekschoffels gecom bineerd met aanaarders in cichorei (3 deelnemers), onkruidsprayers in cichorei (2 deelnemers). De afgelopen tien jaar hebben we in de Varkenshouderij een toename gezien in het gebruik van compu ters. Ook op uw bedrijf zullen waar schijnlijk één (of zelfs al meerdere) computers een deel van het werk hebben overgenomen. Denk bij voorbeeld aan een ventilatiecompu- ter of de voercomputer. Ook het gebruik van de computer voor de administratie is tegenwoordig meer regel dan uitzondering. Veel var kenshouders beschikken over een managementsysteem ter on dersteuning van de administratie. Voordelen Een van de voordelen van zo'n ma nagementsysteem is, dat u op het moment dat u gegevens nodig hebt, ze direkt kunt opvragen vanuit de computer. Zo staan bedrijfsresulta ten, zeugenkaarten en attentielijsten direkt tot uw beschikking. Een ander voordeel is, dat u met be hulp van een managementsysteem knelpunten binnen uw bedrijfsvoe ring kunt opsporen. Stel dat het aantal levend geboren biggen op uw bedrijf op een te laag nivo ligt, b.v. 10.4 levend geboren biggen per worp. De vraag is hoe het nu kan dat u niet het gemiddelde van 10.8 levend geboren biggen per worp of hoger haalt. Een mogelijke oorzaak kunt u achterhalen door het mana gementsysteem de lijst met het aantal levend geboren biggen per worpnummer uit te laten draaien. Hieronder wordt een voorbeeld van zo'n lijst gegeven. U ziet op deze lijst dat het aantal levend geboren biggen bij de eerste worps zeugen veel te laag is. Verdere analyse toont dan aan waarom de eerste worps zeugen minder levend geboren biggen hebben. worpnummer aantal levend geboren biggen 1 8.0 2 10.1 3 10.8 4 11.4 5 11.3 6 11.4 7 11.1 >7 10.5 De moeilijkheid met dit soort over zichten is vaak, dat u wilt weten wanneer een bepaald gegeven echt afwijkt. Ondermeer voor dit soort vragen kunt u een beroep doen op uw bedrijfsdeskundige. Hij bege leidt u bij het gebruik van uw mana gementsysteem. Wat houdt begeleiding manage mentsysteem in? Kort gezegd houdt dit in dat u door deze intensievere begeleiding de mogelijkheden die uw manage mentsysteem heeft beter benut. Uw bedrijfsdeskundige helpt u met het zoeken naar de oorzaak van het knelpunt van uw bedrijf. De extra in formatie die het management systeem dan geeft (b.v. te weinig levend geboren biggen bij de eerste worps zeugen) vertaalt uw bedrijfs deskundige naar praktische en con crete adviezen, waarmee u in de stal uit de voeten kunt. Regelmatig komen we tegen dat de varkenshouder slechts maandcijfers en attentielijsten uitdraait. Dit is jammer, omdat het management systeem u met behulp van gerichte opdrachten veel extra informatie geeft over uw bedrijfsvoering. Daar naast adviseert uw bedrijfsdeskun dige u ook over hoe u verschillende gegevens op de beste manier in de computer kunt invoeren. Zeker voor bedrijven die onlangs begonnen zijn met een eigen management systeem op de computer werkt dit vaak zeer verhelderend. Tot slot Goed benutten van uw manage mentsysteem levert u vele guldens voordeel per jaar op. Als u pas bent opgestart met een management systeem, óf u denkt dat uw mana gementsysteem effektiever gebruikt kan worden, neem dan contact op met het DLV-team Varkenshouderij in uw regio. Arle van Andel DLV-team Varkenshouderij Boxtel

Zeeuwsch landbouwblad ... ZLM land- en tuinbouwblad | 1993 | | pagina 18