Stomp® in uien: nu ook na-opkomst toegelaten (§0 Varkenshouderij in ban van onzekerheden Bloedmonsters allemaal negatief Brochure vee, vlees en eieren Gelukkig net op tijd, heeft Ciba Roosendaal groen licht gekregen en is de toe latingsuitbreiding van Stomp 400 SC een feit. Stomp mag in plant- en zaaiuien nu ook na- opkomst worden toe gepast. De adviezen voor de on- kruidbestrijding in uien zijn gewijzigd. De laatste jaren is na opkomst van het ge was bijna standaard gespo ten met een mengsel van propachloor en Lironion. Aangezien Lironion in 1993 nog maar beperkt beschik baar is, zal er dit jaar op veel percelen naar andere middelen moeten worden uitgeweken. Stomp is voor deze toepassing een prima alternatief gebleken. Voor opkomst Bij de voor opkomst toe passing verandert er eigen lijk niets. Veel uientelers kiezen voor de basisbehan deling met Stomp pro pachloor. Onder bepaalde omstandigheden kan er wel eens enige geelverkleuring of groeivertraging optreden; van invloed op de op brengst is dit niet. Vlak voor opkomst Aangezien de kontaktwer- king van propachloor Stomp minder is dan die van de combinatie Lironion propachloor adviseren wij om vlak voor opkomst van de uien het bo venstaand onkruid af te branden met een daartoe geëigend middel. Na opkomst Diverse jaren van onder zoek (keuringsproeven en praktijkproeven) hebben aangetoond dat Stomp in combinatie met propach loor uitstekend werkt. Het spuittijdstip is echter wel belangrijk. De combinatie dient gespoten te worden zodra de eerste kiemende onkruiden worden waarge nomen. Deze mogen niet verder ontwikkeld zijn dan het kiembladstadium. In verband met mogelijke na- kiemers verdient het de voorkeur om twee keer met een halve dosering te spui ten. De split-up toepassing kan al vanaf het kramstadi- um plaatsvinden. Vooral veelknopigen worden bestreden. Ons advies voor 1993 Voor opkomst: op gronden met minder dan 30% afslibbaar 1,5 I Stomp 400 SC 4,0 I propachloor flow op gronden met meer dan 30% afslibbaar of 5% humus 2,0 I Stomp 400 SC 4,0 I propachloor flow Vlak voor opkomst: afbranden met bijv. para quat of diquat Na opkomst: vanaf het kramstadium, zo dra eerste onkruiden kiemen 0,75 I Stomp 400 SC 2,0 I propachloor flow Deze bespuiting herhalen bij de tweede kiemgolf. Wanneer voor deze oplos sing wordt gekozen, kiest men voor een veilige, be- drijfszekere toepassing. Ga zorgvuldig om met ge wasbeschermingsmiddelen en lees voor het gebruik al tijd eerst het etiket. O Ciba-Geigy Agro BV, Postbus 1048, 4700 BA Roosendaal, Tel. 01650-97200 Geregistreerd handelsmerk van American Cyanamid Company Vanaf oktober 1992 werkt de var kenshouderij al met verliesgevende prijzen. Biggen doen f 60,— terwijl voor geslachte varkens de prijs rond de f 2,25 schommelt. Vermeerde raars met biggen waarvan bloed ge tapt is kunnen f 10,— tot 1 15,— meer maken. Het Centraal Dierge neeskundig Instituut te Lelystad heeft inmiddels 200.000 bloed monsters op blaasjesziekte gecon troleerd. Geen enkel staafje is positief. Dui delijk is nu wel dat de grenssluiting met Italië en Spanje louter en alleen op economische gronden is gebeurd. Varkensfokkers zijn momenteel op grote schaal bezig om een SVD-vrije verklaring te krijgen. Bedrijven tus sen de 150 en 200 zeugen moeten bij 50 dieren bloed laten tappen. "Een hels karwei", vertelt een ver meerderaar. "Zeugen krijgen een strop op de bovenste bek. Je moet met drie man sterk zijn. Veel kabaal en een grote kans dat een zeug het zeil strijkt. Om risico van verwerpen te vermijden pakken we alleen zogende- en hoogdrachtige varkens. Wij moeten wel want een blaasjes- ziektevrije stempel biedt ons meer mogelijkheden om biggen af te zet ten. Wij moeten het tenslotte van de export hebben". Enten Van de Nederlandse varkenshoude rij wordt veel gevraagd om op de in ternationale markt te kunnen blijven opereren. Vanaf 1 juli is het enten tegen de ziekte van Aujeszky weer verplicht. Dit om voor de komende jaren de export veilig te stellen. Lidstaten met een Aujeszky-vrije status kunnen dan in ieder geval geen varkens uit Nederland weige ren. Voor de zeugenhouders bete kent deze maatregel driemaal per jaar enten van de zeugen. Vleesvar kens krijgen tweemaal per ronde een prik. Wederom een kostenver hoging van drie kwartjes per enting. Echt grote zorgen hebben handela ren en varkenshouders over de ge weldige uitbreidingen in Spanje Spanje is versneld bezig om op var- kensgebied zelfvoorzienend te wor den. Uit concurrentieoogpunt bezien zijn zij in het voordeel. Spaanse boeren kunnen voor min der kosten werken en zij krijgen op milieugebied vrijwel geen beperkin gen van de overheid. Nu al gaan var kens uit Spanje richting Italië. Deze ontwikkeling moet de varkenswe reld aan het denken zetten. Verplaatsingsbesluit Het is verwonderlijk dat steeds meer varkenshouders er bij de politi ci voor pleiten om het verplaatsings besluit niet door te laten gaan. Vrije verhandelbaarheid van o.a. latent quotum heeft tot gevolg dat de var kensstapel uit kan breiden. Dit geeft op het gebied van mestwet, afzet, prijsvorming en in veterinair opzicht alleen nog maar meer problemen. Voorlopig blijft de stemming rond de gehele varkenshouderij onzeker. Van een gezonde bedrijfstak is lang geen sprake meer. J.v.T. Wie wil weten hoeveel eieren er in Nederland per hoofd van de bevol king worden gegeten of hoe de groepshuisvesting van vleeskalve ren zich ontwikkelt, kan de informa tie daarover vinden in de brochure vee, vlees en eieren in beeld. Dit 48 pagina's tellende boekwerkje in vierkleurendruk is een uitgave van de Produktschappen Vee en Vlees èn Pluimvee en Eieren. Met behulp van korte teksten, gra fieken en tekeningen zijn de belang rijkste ontwikkelingen over het jaar 1992 in kaart gebracht. In sommige gevallen zijn vergelijkingen gemaakt met voorgaande jaren. Zo blijkt bij voorbeeld, dat het aantal varkens bedrijven tussen 1985 en 1992 met 9.000 is teruggelopen tot 27.000. In 1992 werd voor een bedrag van ruim f 13 miljard aan vee, vlees, pluimveevlees en eieren uitgevoerd. Met een invoer ter waarde van een paar miljard gulden bedroeg het po sitieve saldo aan de Nederlandse handelsbalans f 10,2 miljard. Van de totale produktie aan vee en vlees vond ruim driekwart een bestem ming in het buitenland. Ongeveer tweederde van het pluimvee en de eieren werd geëxporteerd. Aanvragen Van de brochure Vee, vlees en eie ren in beeld kan een gratis exem plaar worden aangevraagd bij het Produktschap Vee en Vlees, afde ling PRA/oorlichting, Postbus 5805, 2280 HV Rijswijk, telefoon 070-3409212. Er is ook een En gelstalige versie beschikbaar. Bij toezending worden portokosten in rekening gebracht.

Zeeuwsch landbouwblad ... ZLM land- en tuinbouwblad | 1993 | | pagina 15