Graanprijs terug naar 50 cent Deze week Provincie Zeeland steunt crambeteelt Deze week volop beweging in de aardappelnotering LAND- EN TUINBOUWBLAD VOOR ZEELAND EN NOORD-BRABANT yz£>' R-C Vel RU Plan Initiatiefgroep Akkerbouw: WERKBEZOEK IN WEST ZUID-BEVELAND MacSharry-aangifte: wacht niet tot de laatste dag Pag. 5 Van het KNLC Pag. 6 Akkerbouw 2000 heeft 450 deelnemers Aangifte inkomstenbelasting Pag. 7 Bestrijding distels blijft verplicht Vragen en antwoorden MacSharry Pag. 8 ZLM Manifestatie biedt veel ruimte aan melk- en vleesvee Reportage 'boeren in België' Pag. 9 Excursie dagelijks bestuur ZLM in kring West Zuid-Beveland Pag. 10 Adviestarieven loonwerk Noord-Brabant Pag. 11 Tuinbouwklanken Pag. 12 Hoe het twee agrarische vrouwen verging op Kamerbezoek in Den Haag Verzoek Cebeco Zuidwest gehonoreerd •7*6., VRIJDAG 23 APRIL 1993 81e JAARGANG No. 4165 Een kostendekkende graanprijs en effectieve produktiebeheersing door middel van verplichte braaklegging van het totale bouwlandareaal. Dat is de kern van het akkerbouwplan dat een Brede Initiatiefgroep Akker- bouwperspectief heeft opgesteld. In de groep zitten de akkerbouwvoor- mannen van de drie centrale land bouworganisaties, de groep-Emmeloord, de heren Korte- weg en Haanstra en het NAJK, dat initiatiefnemer is. Het plan van de groep komt in grote lijnen overeen met het plan van de Westbrabantse akkerbouwer Jaap Korteweg. "Ik ben hier erg gelukkig mee", aldus Korteweg. "Mijn plan wordt in hoofdlijnen door deze breed samengestelde groep overge nomen. Ik heb steeds naar een breed draagvlak gestreefd en dat is er nu". Het graan moet volgens het plan van de initiatiefgroep zijn spilfunctie in de akkerbouw behouden dan wel terugkrijgen. De graanprijs moet op korte termijn terug naar het niveau van midden tachtiger jaren, namelijk 50 cent per kilo. Om op korte ter mijn weer tot die kostendekkende graanprijs te komen moet de pro ductie van graan op de vraag wor den afgestemd. Volgens de Initiatiefgroep is verplichte braak daarvoor de enige effectieve manier. Als meest wenselijke en rechtvaar dige systeem van braak verdient een percentage (ca. 10%) van het totale landbouwareaal de voorkeur boven een percentage braak van het areaal graan, eiwit- en oliehoudende gewassen. Uit strategische overwe gingen kiest een deel van de Initia tiefgroep echter voor haar laatstgenoemde minimum-optie. Geen vrijstelling De verplichte braak zou moeten gel den voor alle bedrijven, dus zonder vrijstellingen voor kleinere bedrijven zoals in de MacSharry-besluiten. Om het maatschappelijk draagvlak te vergroten zou op braakgelegde grond een gewas moeten worden verbouwd voor de productie van zuurstof. De Initiatiefgroep is van mening dat tegenover braaklegging een vergoeding dient te staan. Het saldo van een hectare braak zou ge lijk moeten zijn aan het saldo van een hectare graan. Binnen het EG- budget is zowel het systeem van een braakvergoeding via de prijs van het product als het systeem van een braakvergoeding per hectare uit voerbaar. De Initiatiefgroep ziet het systeem van verplichte braak als tijdelijk. Een structurele oplossing voor de lange re termijn vormt de productie van gewassen voor de non food. De Ini tiatiefgroep zal binnen enkele weken nadere voorstellen presenteren over het op praktijkschaal tot stand bren gen van agrificatie van agrarische producten. Marktbescherming Voor het realiseren van een kosten dekkende graanprijs is volgens de Initiatiefgroep naast produktiebe- perking ook marktbescherming aan de EG-grenzen noodzakelijk. Om graan van buiten de EG te weren, dient de EG-drempelprijs minimaal tien cent hoger te zijn dan de EG- interventieprijs. De Initiatiefgroep wil verder de invoer van graanver- VERVOLG OP PAGINA 3 De aardappelprijs was de afgelopen week volop in beweging. Eerst ging de notering op de termijnmarkt vrij spectaculair omhoog en vervolgens weer flink omlaag. Toch lag woens dag j.l. de notering hoger dan de af gelopen weken het geval is geweest. Volgens hoofd inkoop van MacCain, Bram de Kok, zijn er maandag partij en 50 mm opwaarts voor 20 cent effectief verhandeld. Later in de week is de prijs gezakt tot 14 a 15 cent. Aardappelhandelaar B. Rijk te Kloosterzande zegt dat er deze week mooie partijen verkocht zijn voor 15 cent. De ZLM-notering van de beurscom- missie in Goes was deze week voor bintje veldsgewas 9 tot 10 cent en voor bintje 0 mm opwaarts 9,5 tot 10,5 cent. De Rotterdamse notering lag dinsdag voor 40-50 mm op 5 tot 6,5 cent en voor 50 mm op waarts op 18 tot 20 cent. Dit zijn de hoogste noteringen sinds een groot aantal weken, waarin de prijs voor bintje veldsgewas rond de 4 cent schommelde. De prijsbewegingen van deze week worden toegeschreven aan specula ties op de termijnmarkt. In het begin van de week steeg de notering op de termijnmarkt naar ca. 24 gulden om later weer terug te vallen naar ca. 16 gulden. Van een tekort aan aardappelen is zeker nog geen sprake. Hoe de prijs zich verder zal ontwik kelingen is sterk afhankelijk van de weersomstandigheden. Als de hoge temperaturen aanhouden zullen er veel partijen geruimd moeten wor den. Blijft het echter aan de koude kant, dan zal het aanbod beperkt blijven. Ook de situatie in Zuid- Europa is van groot belang. Ook daar hangt de vraag sterk af van de weersomstandigheden. De handel houdt vele slagen om de arm. De Kok (MacCain) wijst er op dat de situatie met de dag kan ver anderen. Vooralsnog rekent hij niet op een blijvende hogere prijs, zeker niet in de eerstkomende periode met enkele vrije dagen voor de boeg. "Aan de andere kant moeten we nog zo'n drie maanden vooruit, dus nemen we nog heel wat aard appelen af", aldus De Kok. In het kader van het halfjaarlijkse werkbezoek aan een van de ZLM-kringen was het dagelijks bestuur van de ZLM deze week te gast in West Zuid-Beveland. De bestuursleden werden uitvoerig voorgelicht over de problemen waarmee de land- en tuinbouw in dit gebied wordt geconfronteerd. Tevens werd een bezoek gebracht aan twee bedrijven. Op de foto zijn de ZLM-bestuurders te gast op het bedrijf van Kees van Lie re (links) in Ovezande, een bollen- en bloementeler die van wanten weet. Zie voor een verslag van het werkbezoek pag. 9. De dag van 15 mei 1993 komt dichterbij. Op deze datum moet uw aanvraag om com pensatie voor de zgn. Mac- Sharrygewassen ingediend zijn. Als de aanvraag niet op tijd binnenkomt, loopt u de subsi die mis. Laat het daarom niet op de laatste dag aankomen. Het provinciaal bestuur van Zeeland is bereid het crambeproject van Cebeco-Handelsraad financieel te steunen. Een verzoek van de regio nale coöperatie Cebeco-Zuidwest om subsidie zal door Gedeputeerde Staten worden gehonoreerd. Het onderzoeksproject van Cebeco- Handelsraad is vorig jaar gestart en duurt drie jaar. Het gaat om een proef, waarbij op ongeveer 300 ha. minimaal 100 ton van het gewas zal worden geoogst. Via Cebeco- Zuidwest wordt 50 ha. geteeld door geselecteerde akkerbouwers in Zee land. Deze telers ontvangen een aangepaste prijs voor het zaad. Mocht de oogst buiten de schuld van de teler mislukken dan garan deert Cebeco een saldo van f 2.000,— per ha. De totale kosten van het project be dragen f 6,7 miljoen. Het aandeel van Cebeco-Zuidwest is f 335.000,—. Gezien de algemene situatie in de landbouw is het voor de regionale coöperatie moeilijk dit bedrag volledig op eigen kracht te financieren. Omdat het onder zoeksproject ook voor de Zeeuwse akkerbouw van groot belang is, heeft men bij de provincie aan geklopt. Milieu Gedeputeerde Staten zijn van me ning dat het project een positieve bijdrage levert aan het milieu. De teelt van crambe vraagt bijvoor beeld maar weinig kunstmest en gewasbeschermingsmiddelen. Crambe-olie kan worden verwerkt tot een hoogwaardig plantaardig ecazuur met uitstekende eigen schappen voor toepassing in kunststoffen en mogelijk ook in smeermiddelen. Het is een goed al ternatief voor koolzaadolie, waarvan de teelt streng gescheiden moet worden van de eetbare koolzaadmu tant om kruisbestuiving te voorko men. Bij crambe speelt dit probleem niet. Het onderzoeksproject van Cebeco Handelsraad in samenwerking met Unichema BV richt zich zowel op de teelt als de be- en verwerking van het gewas. Wanneer de proef goede resultaten oplevert is het volgens het provinciaal bestuur van Zeeland belangrijk om juist in Zeeland een bepaalde concentratie van crambe teelt te realiseren. Ook de klimatolo gische omstandigheden maken dit mogelijk. De provincie is bereid 40% van het aandeel van Cebeco Zuidwest voor haar rekening te ne men. Dit komt neer op een subsidie van 134.000,-.

Zeeuwsch landbouwblad ... ZLM land- en tuinbouwblad | 1993 | | pagina 1