Twee agrarische vrouwen op Kamerbezoek in Den Haag "Akkerbouw moet 10 procent braken" EVAV-cursus groot succes Kijkje in Afrika onder redaktie van de Perskommissie Bond van Plattelandsvrouwen voor Zeeland en Noord-Brabant. Twee agrarische vrouwen uit Zee land brachten onlangs een bezoek aan Den Haag, om daar aan enkele politici uitleg te geven over de slech te situatie in de landbouw en de spanningen die dat teweeg brengt in de boerengezinnen. In on derstaand verslag van mevrouw K. van Arenthals-Haasdonk is weerge geven hoe het hun verging en wat de aanleiding vormde tot het be zoek. Een van de kamerleden liet zich ter elfder ure vervangen door een beleidsmedewerker: hij had zich niet gerealiseerd dat hij als woord voerder voor zijn partij moest optre den voor een plenaire vergadering van de Kamer Op maandag 7 december 1992 kwamen Noordbevelandse agrari sche vrouwen bijeen om te spreken over: "Wat houdt een eventueel GATT akkoord in, en wat zullen de gevolgen zijn voor de agrarische ge zinnen!" Daarover onder elkaar te spreken heeft zeker sociale functie maar er werd tevens besloten de conclusies naar buiten te brengen via media, contacten met agrari sche instanties, gewone burgers en kamerleden. Dat laatste zou telefonisch gebeu ren en enkele dames grepen de pen om schriftelijk aan de leden van de Vaste Commissie voor Landbouw en Natuurbeheer te laten weten hoe vrouwen aankijken tegen de nega tieve gevolgen van de huidige land bouwpolitiek voor de betrokken gezinnen en daaruit voortvloeiend voor het gehele platteland. Het telefonisch benaderen van ka merleden, zo is gebleken, behoort zonder al te veel moeite zeker tot de mogelijkheden. Op de brieven (25) werden ruim 10 reacties ontvangen. Enkele kamerleden nodigden ons zelfs uit om een en ander nog eens mondeling in "Den Haag" te komen toelichten. Hierop werd gretig inge gaan. Afspraken werden gemaakt, ten einde op één dag met 2 kamer leden van gedachten te kunnen wis selen. Het inpassen in agenda's van alle betrokken personen is, zoals ge bruikelijk geen eenvoudige zaak en vergt enige vasthoudendheid. Enke le dagen van te voren kwam echter een telefoontje: wegens onver wachte belangrijke zaken moest de afspraak verzet worden naar een la tere datum. Jammer, maar na veel moeite lukte het om beide geplande afspraken te verschuiven. Op de betreffende dag vertrokken twee dames om 8.30 uur naar Den Haag, na de dag tevoren alle rele vante informatie nog eens terdege te hebben doorgenomen. Toen zij zich op de afgesproken tijd bij de Tweede Kamer meldden werd door de inderhaast opdravende secreta resse medegedeeld dat de dames helaas een om 9.00 uur gepleegd telefoontje gemist hadden. Het be treffende kamerlid was niet beschik- Alle deelneemsters van de EVAV-cursus Zeeuws-Vlaanderen, samen met de cursusbegeleiders In november 1991 ging voor 26 da mes in Biervliet de cursus EVAV 1 van start. De cursus werd georgani seerd door de CBTB en de agrari sche commissie van de Nederlandse Bond van Plattelands vrouwen. EVAV staat voor Economische Vor ming Agrarische Vrouwen. Aan de SEV-ers van de ZLM dhr. Mang- nus en de CBTB mevr. de Wolde om ons deze economische vorming bij te brengen. Een uitvoerig cursus boek hoorde er uiteraard ook bij. We hebben op de 2 winters dat de cur sus duurde heel wat informatie aan gereikt gekregen. De ene keer verzorgden mevr. de Wolde en dhr. Mangnus de avond, de andere keer kwam een gastspreker over zijn/haar specifieke onderwerp ver tellen. Enkele onderwerpen die we behandeld hebben waren: boekhou den, bedrijfsbeleid, verzekeren, hu welijksgoederenrecht, pacht, erfrecht en natuurlijk ruimtelijke or dening en milieuwetgeving. Op 8 februari 1993 werd ook in Biervliet examen gedaan. Stond nog 1 afspraak n.l. 9 maart voor de ex cursie naar het info-centrum en de praktijkschool (I.P.C. plant) te Schoondijke. Hier werd na de infor matie in het info-centrum en de rondleiding door de gebouwen van de praktijkschool, de cursus af gesloten met natuurlijk koffie met gebak en de uitreiking van de certi ficaten. Alle deelneemsters waren het er over eens, we hebben heel veel din gen gehoord en geleerd waar we in de praktijk op onze bedrijven dage lijks mee te maken hebben of in de toekomst krijgen. Namens de cursisten, Jeanette Dieleman-v.d. Bossche legd. Na enige tijd wederom gedul dig wachtend op de publieke tribune te hebben doorgebracht, volgde het tweede gesprek: dit maal met een CDA-kamerlid. Dit leverde begrip op voor de slechte situatie in de vele boerengezinnen. Met als conclusie dat de verstrekte informatie zou worden meegenomen in het volgen de overleg. Alles bij elkaar hebben de beide vrouwen uiteraard niet het gevoel gehad, dat zij in twee gesprekken, met moeite tot stand gebracht, een wijziging in de koers van de te vol gen landbouwpolitiek hebben be werkstelligd. Je verhaal echter eens neerleggen bij diegenen, die er mis schien iets mee zouden kunnen doen geeft voldoening. Het kost tijd van voorbereiding, overredings kracht en vasthoudendheid, maar dames die daarover beschikken moeten zeker niet schromen een gang naar "Den Haag" te maken. "Vele korrels tarwe maken één per ceel". Laten we daar maar van uitgaan". K. van Arenthals-Haasdonk baar wegens een plenaire zitting van de Tweede Kamer, waarbij hij woordvoerder moest zijn, aangaan de de problematiek rondom het kie vitsei. Bij eigen waarneming vanaf de publieke tribune hadden de da mes daar reeds kennis van geno men, maar dat het hun afspraak zou doorkruisen was uiteraard niet bij hen opgekomen. Zij gaven duidelijk blijk van hun on genoegen over het late tijdstip van afbellen en lieten weten, dat zij nau welijks begrip voor deze gang van zaken konden opbrengen. De secre taresse had hiervoor wel begrip en zag kans als alternatief een gesprek te arrangeren met een beleidsmede werker van genoemde commissie en op het laatste moment voegde zich daar nog een VVD-kamerlid uit dezelfde commissie bij, die milieuza ken in zijn portefeuille heeft. Achter af bekeken is dat een goed gesprek geweest. Juist een kamerlid uit de milieuhoek eens confronteren met de daadwerkelijke (financiële) gevol gen van de boer door alle milieu maatregelen was niet oninteressant. Ook de beleidsmede werker heeft het verhaal van de twee vrouwen aandachtig gevolgd en met een pen en papier vastge- Adres: C.J. de Jonge-Stols Brouwerijweg 2, 4424 CH Wemeldinge 'Er is gewoon te veel grond in Euro pa', stelt Hendrik Luth, voorzitter van de akkerbouw werkgroep van het Nederlands Agrarisch Jongeren Kontakt. 'Het EG-beleid kan alleen worden gehandhaafd als er in de ak kerbouw een vergelijkbaar systeem komt als in de melksector'. De ak kerbouw zit in het slob, alleen geza- melijjk kunnen ze daaruit komen. Zijn ideeën worden in Nederland BREED DRAAGVLAK VOOR PLAN breed gedragen. Op woensdag 14 april sprak hij in Amersfoort samen met 'de belangrijkste akkerbouw- vertegenwoordigers in Nederland'. Aan tafel zaten afgevaardigden van de drie Centrale Landbouworganisa ties, de Groep Emmeloord, de Ne derlandse Tarwe Studieclubs en akkerbouw (plannenmak)ers Korte- Je eigen situatie eens vergelijken met die van een Zimbabwaanse col lega, dat kan. Het NAJK-project Landbouw Wereld Wijd organiseert van 4 t/m 20 juni een studiereis naar Zimbabwa De reis is onderdeel van het NAJK-project 'Veranderen de handelsstromen tussen Oost, Zuid en West'. Op het programma staan bezoek aan de grootste boerenorganisatie, de Zimbabwe Farmers Union (ZFU). Ook een aantal handels- en land bouwpolitieke organisaties worden bezocht en zijn er excursies naar be drijven uit verschillende landbouw sectoren, zoals tuinbouw, veehouderij, katoen en koffia Een druk programma, maar tijd voor ont spanning is er ook. De reissom bedraagt maximaal f 2.500,—. Bel voor meer informa tie met Paula Huismans of Inge Kooijmans, tel. 073-141774. weg en Haanstra. Gezamenlijk on derschrijven ze een concept akkerbouwplan dat ingrediënten be vat van de plannen Korteweg en Haanstra. Volgens Hendrik zijn ze het er allen over eens dat er een volledige braakvergoeding moet komen. Dan zou de graanproduktie met 10 pro cent verlaagd kunnen worden. Nog beter zou zijn als we 10 procent van al het bouwland' in Europa zouden braakleggen. Dat is niet leuk, maar het haalt wel de druk weg bij andere teelten. De vrije produkten hebben net zo goed voordeel hierbij. Als de spilfunctie van het graan herstelt, gaan de graanprijzen weer omhoog en als gevolg daarvan ook die van andere produkten. Graanprijs verhogen Kern van het akkerbouwplan is het herstellen van een kostendekkende graanprijs om grond, arbeid, kapitaal en milieu redelijk te belonen. De hui dige prijs is een belangrijke oorzaak van de malaise in de akkerbouw. 'We zijn overeengekomen dat de ge Redaktie Henk Tegels middelde telersprijs in Nederland f 500,— per ton moet zijn. Dat is misschien wel moeilijk haalbaar, maar de akkerbouw heeft altijd re kening met anderen gehouden en niet met zichzelf. Door de bescher ming aan de buitengrens van de Europese Gemeenschap te handha ven en de import van graanvervan- gers te beperken kunnen we de prijs op niveau herstellen', aldus Hendrik. Afschaffen 'Het EG-akkerbouwbeleid kan alleen beschermd worden als er in de ak kerbouw een vergelijkbaar systeem komt als in de melksector. Die kent alleen geen braakregelingen. Als je als melkveehouder grond te veel hebt, mag je daarop aardappelen gaan telen. Maar omgekeerd, wij als akkerbouwers mogen geen koeien gaan houden. Voor elke sector moet er een effectief prijsbeleid op poten worden gezet', volgens Luth. Hoe kan de produktie meer afgestemd worden op de vraag? 'Door simpel weg het uit produktie nemen van de grond. In komende bijeenkomsten gaan we de agrificatieparagraaf na der uitwerken. Belangrijk is in ieder geval dat wij, de Centrale Landbouw organisaties, Haanstra, Korteweg en het NAJK, elkaar ondersteunen, in plaats van elkaar af te vallen. Wil het dagelijks bestuur van het Land bouwschap niet luisteren, dan kan het afgeschaft worden. Het luistert dan niet naar z'n eigen mensen', vindt Hendrik. Dick van Putten ALGEMEEN Provinciaal 8 mei: softbaltoernooi. Plaats: de Speelmansplaten aan de Oester- dam. Aanvang: 10.00 uur. Kosten: f 50,- per team of f 5,- per per soon. Opgave: vóór 1 mei bij Meta Maas tel.: 01667-2451 of Harriët van Nieuwenhuyzen tel. 01677-2427.

Zeeuwsch landbouwblad ... ZLM land- en tuinbouwblad | 1993 | | pagina 12