Romantisch boerenleven is totaal verdwenen Winterbloemkooltelers beleven drukke tijd TUD VOOR EEN PRAATJE Is naakt zaad wel zo verkeerd? Oplossing ligt in de economie van het genoeg Liever "ouderwetse" meitelling Ook in onze NOORD-WESTHOEK hebben we een rustige Pasen ge had. Het weer was wel wat afwis selend. Zon, regen, zelfs hagel en een matige temperatuur. Maar voor half april viel dat toch nog wel mee. Het voorjaarswerk is wel gebeurd. Op hele zware grond moet men nog wat aardappelen poten en dan na tuurlijk de conservengewassen en wat mais wat echter in ons gebied niet zoveel hectare betreft om dat de veehouderij zeer beperkt is. Wat het aardappelareaal betreft: dat is vast niet minder dan voorgaand jaar. Nu de mei-inventarisaties be gonnen zijn, zal dat over enige we ken wel bekend zijn. Maar de oogst 1992 is nog lang niet afgeleverd, terwijl er al weer volop nieuwe oogsten binnen komen vanuit Mal ta. Een schip gelost in Middelharnis met 1000 ton, aldus een artikel met foto in een streekblad. Hollands pootgoed geteeld voor Hollandse firma, die het dus verder distribueert in den lande. De bieten beginnen ook overal op te komen al hadden nogal wat colle ga's angst voor de zware nacht vorst. Het zou een schadelijk zaakl zijn als dat zou gebeuren. In het noorden van het land hebben ze daar meerdere malen onprettige er varingen mee gehad. Het is altijd toch weer een mooi gezicht als alles weer aan een nieuwe groeifase be gint in eigen streek en elders. Wel moeten we aan braakpercelen wen nen in ons goede vaderland met de beste gronden ter wereld. Dat gaat dwars tegen de natuur in. En dan voedsel en veevoer importeren van elders. Zijn we toch wel goed bezig? Wordt daar weieens goed over na gedacht? Overproduktie, anders hoor je niet meer. Veertien dagen geleden was er weer een zogenaamde "kleine" kernramp nabij Tomsk (Rusland). Toch weer een heel gebied besmet en alles on bruikbaar. Hier in ons Westen wo nen ook mensen en doen ook mensenwerk. Als zoiets hier ge beurt met alle gewassen te velde? Wat dan? Wordt daar wel eens aan gedacht? Hoe we er dan voor staan? Maar we hebben het te druk met te veel andere zaken. Veel ouderen onder ons maken zich zor gen en dan met name uit onze be drijfstak. Zo zachtjes aan weet toch niemand meer waar hij aan af of toe is. De crisissituatie is natuurlijk wereldom vattend, dus die oplossing moet op wereldniveau gevonden worden. Al weet nog niemand hoe! Er zijn zo veel tegenstrijdige zaken en belan gen in het spel dat het steeds onoverzichtelijker wordt. Wie weet in ons eigen land nog de weg in de chaos? Het wordt wel eens gepro beerd door mensen die toch wel heel goed weten wat er in de prak tijk gaande is. Maar als er dan een beleidsbeslissing genomen moet worden dan verandert de richting soms helemaal vanwege het zoge naamd politiek gebonden zijn. En zo sudderen we maar door. Toch proberen we ieder op zijn eigen ma nier het hoofd boven water te hou den. Er is geen weg terug. Het romantische van het boerenleven is totaal verdwenen. Echter, zoals het nu gaat, van alle kanten worden ons geboden en verboden opgelegd, en wordt bedrijfsvoering onmogelijk gemaakt, dat geeft de nodige weerstand. Ik zie hier in het boekje van het Oranje Comité staan: Wij leven vrij, wij leven blij, op Neerlands dierbre grond. Is dat nog van toepassing in onze samenleving anno 1993? Ondanks de minder gunstige weers voorspellingen heeft Pasen zich van de goede kant laten zien. Daar is op WALCHEREN voor, tijdens en na, op toeristisch gebied volop van gepro fiteerd. Plezier en ontspanning voor de één brengt voor de ander werk en brood op de plank. Ook bij het kamperen bij de boer pikt de boer een graantje mee. Ook hier zien we toch steeds een verlenging van het seizoen, met name in het voor seizoen. We zullen toch wel een eindje terug moeten in de tijd dat met Pasen al zoveel van het gezaaide boven staat en zo'n groot gedeelte van de aard appels geplant is. Diegenen die hun pootgoed laat hebben gekocht profiteren nog van de prijsdaling. De telers die gebonden zijn aan de toe levering, teelt en afzet van coöpera ties en/of handelshuizen hebben te maken met vaste hoge pootgoed- kosten. Ten opzichte van de bint jesteelt moeten deze heel wat meer opbrengst leveren. De consumptie telers kijken hier toch kritisch naar. De pootgoedtelers bekijken het van uit de andere hoek, of zijn de tus- senmarges te groot! De winterbloemkooltelers beleven een drukke tijd. De vroege rassen hebben door de droogte en nacht Even tijd voor een praatje tijdens het aardappels poten bij C. Steendijk te Nieuwerkerk, eind maart. Steendijk (m) werkt samen met vader en zoon Van de Velde, zijn naaste buren. Op de foto links JA. van de Velde, rechts J.J.A. van de Velde (foto Anton Dingemanse). Op SCHOUWEN-DUIVELAND zijn we in de week na Pasen terecht ge komen. Na wat neerslag is het weer omgeslagen en men ziet de eerste gewassen weer al uit de grond ko men. Ook viel er de eerste hagel op verschillende plaatsen. De zaai- en pootwerkzaamheden zijn voor zo'n 95% gebeurd, al ziet men regelma tig bietenzaaimachines rijden om percelen over te zaaien. Groten deels veroorzaakt door muizen. Hierbij moet echter wel opgemerkt worden dat de meeste schade voor komt op percelen die zeer ondiep gezaaid zijn. De vraag die nog steeds bij mij op komt is: waarom leveren de fabrie ken geen naakt zaad meer? De voordelen zijn naar mijn mening veel groter dan de nadelen, f 100,- per ha goedkoper, betere opkomst dan pillen en minder (of in het ge heel geen) last van muizen. En wan neer men een goede zaaimachine heeft, is het zaaien geen probleem. En die enkele dubbele is ook geen probleem want dunnen doet men toch niet meer. De gerst en de zomertarwe komen mooi de grond uit. Hetzelfde geldt voor de plantuien. In de veehouderij gaat alles z'n gan getje. Plaatselijk loopt het vee bui ten en met dit weer gaat ook de groei in het gras komen. Mais is er nog niet of zeer weinig gezaaid, maar velen lopen er aan te denken om bij goed weer maar te gaan zaai en. Zo het zich laat aanzien wordt het weer een vroeg jaar met een lange groeiperiode met de kans op zeer hoge opbrengsten en zeer lage prijzen die de akkerbouwer nog dichter bij de afgrond brengt. Deze week stond in de ZLM-krant dat onze voorzitter problemen heeft met de besteding van akkerbouw- geld voor het meerjarenplan gewas bescherming. Op zich een zeer juiste constatering, anderzijds is het in feite oud nieuws want als men kijkt hoeveel procent van het geld dat voor landbouw beschikbaar is, bij de praktische boer terecht komt, blijkt dit maar enkele procenten te zijn. De rest is voor milieu (staats bosbeheer onderhoud natuurgebie den), mestbeleid enzv. Maar het grootste deel wordt opgesoupeerd aan functionarissen met een groot salaris. Hetzelfde geldt voor het EG- beleid. Ook groeperingen die met milieu te maken hebben, leven in luilekker land. Ze kunnen alles doen waar ze zin in hebben. Hetzelfde geldt voor bijvoorbeeld Milieudefensie waar zo'n 60 personen werkzaam zijn. Zij verwerven een groot inkomen zon der ook maar wat nuttige arbeid te verrichten en berokkenen de totale land- en tuinbouw vele miljoenen schade. Gesteund door de politiek kan dit legitiem gebeuren. Enkele voorbeelden: aktie gifpieper (nu zijn ze weer bezig met de frietverwer- kende industrie); hinderwetvergun ningen in de veehouderij; assimilatie belichting in de glastuinbouw (waarin vele miljoenen zijn geïn vesteerd) enz. Alles overziende is het toch wel diep treurig dat deze mensen het inko men van de landbouwer en tuinder nog eens verder onderuit halen en als men een proces aanspant (bij voorbeeld bij de Raad van State) weet men bijna al bij voorbaat dat men dit als landbouw altijd verliest, want ook de wetgeving wordt gere geld door ambtenaren die het milieu hoog in hun vaandel hebben. Ik denk dat, als de landbouw nog eens aktie voert, men ook eens een be zoek brengt aan Milieudefensie want deze organisatie kost de land bouw nog veel meer dan een opge drongen Landbouwschap, waarvan ook de kosten veel groter zijn dan de baten. Ik denk dat we Land bouwschap en Milieudefensie mede aansprakelijk moeten stellen voor de slechte situatie in de landbouw. En niet te vergeten de menselijke trage die die zich afspeelt in de vele agra rische gezinnen. vorst in maart nogal geleden, terwijl ook de nattigheid na het planten in de vorige herfst schade heeft aan gebracht. De late rassen profiteren van de neerslag en vormen meer blad, wat kwaliteitsbevorderend werkt. De prijsvorming is hoopge vend. De transportkosten naar de veiling in Barendrecht zijn niet ge ring vanuit ons gebied. Daar bloem kool nu éénmaal een volumeprodukt is, werkt dit extra door aan de kostenkant. Bekijkt men de stand van het wild in het veld dan moeten we constate ren dat de jacht op een evenwichti ge manier wordt bedreven. Zo in het algemeen genomen en bezien. De fazantenhanen bevechten de con currentie in hun territorium, terwijl de hennen volop dekking vinden voor een broedplaats in ons wisse lend landschap. De overlevingskan sen voor de jonge hazen zijn daardoor in 't vroege voorjaar ook groter. Gezien de grote getale woer den, 's morgens te zien, wijst er op dat de eenden in stilte zich voorbe reiden op de nakomelingen. De houtduiven in opkomende bonen percelen later in 't voorjaar, zijn wel één van de grootste schadeveroor zakers in ons gebied. Door de slech te prijsvorming van de bonen is de kans op areaalvermindering groter dan op uitbreiding van dit gewas. De schadegevoeligheid van de aan wezige percelen loopt hierdoor op. Regelmatige opkomst is een voor deel, goede bewerking van de grond en pneumatische precisie zaaime- thode werken mee aan de schade preventie Degenen die in het bezit zijn van een jachtakte zijn bij de jaarlijkse verlenging hiervan geconfronteerd met een aanzienlijke verhoging in de bijdrage aan het jachtfonds namelijk van f 50,- naar f 90,- per nominale akte zodat deze op f 175,- komt. Hoewel de jacht wel steeds meer onderhevig is aan beperkingen, heb ben de aktehouders niet zo'n pro bleem met de verhoging op zich. Het is een onderdeel van kosten die men maakt voor de jacht. De zorg is wel hoe deze gelden via dit fonds worden besteed en in welke mate ze diegenen bereiken die ondanks preventieve maatregelen van hen zelf als van de jager met wildschade te maken krijgen en deze claimen. De overheid is het niet vreemd om ontvangsten voor een bepaald doel, andere bestemmingen te geven, ter wijl ook de uitvoerende maatregelen een groot deel van het budget in beslag nemen. Een budget dat toch door het grote aantal jagers enige miljoenen guldens omvat. Een zaak die zowel door de landbouw- als ja gersorganisatie goed in de gaten dient te worden gehouden, zodat er uit dit potje niet allerlei "leuke din gen" worden gedaan vanuit de zienswijze van de overheid. Als ik dit schrijf is het ideaal weer in WEST ZUID-BEVELAND. De meeste produkten staan boven of zijn ge poot. Als je het wereldgebeuren een beetje volgt, denk ik de laatste tijd vaak aan de woorden van mijn va der. Die zei in begin der zestiger ja ren al: nu hebben we iets van ziek zijn en ouderdom. Zo zou het moe ten blijven, maar dat doet het niet omdat een mens nooit gewoon kan doen, maar altijd van het ene in het ander uiterste valt. Vanaf 1964 zijn we in een te snel tempo economisch gegroeid tot het moment van nu, dat we moeten constateren dat de economie volle dig is dolgedraaid. De politiek pro beert met lapmiddelen daar iets aan te doen door de ondernemers volle dig naast de sociale verzor gingsstaat te plaatsen. En ze met allerlei slogans tegen elkaar uit te spelen met als doel de koopkracht te handhaven. Maar in het leven komt men elkaar altijd tegen. Er is niets betrekkelijker dan geld en de wind waait altijd uit de hoek waar van men het niet verwacht. Men is de regelgeving meer dan beu. Je ziet het in het buitenland en ook prognoses in ons land wijzen straks op een ander stemgedrag. Daarom moeten we zo snel mogelijk af van de ik-maatschappij. Vierhonderd jaar voor Christus meette men in China het mi|ieu al aan de kwaliteit van water. Provin ciale Waterstaat Zeeland heeft dat ook begrepen. En doet met docu mentatie erbij uitvoerig verslag van hun onderzoek, zowel op het gebied van onttrekking als vervuiling. Want alles wat de landbouw, industrie en autoverkeer, dus de totale maat schappij uitstoot, komt in de spaar bekkens van ons drinkwater terecht. Dus de oplossing is de eco nomie van het genoeg. De eerste suikerbieten in WEST BRABANT ZUID staan boven. We derom hebben dit jaar bosmuizen telers verrast. In mindere mate dan anders, maar toch is er weer scha de. Voordeel is dat door de goede groeiomstandigheden het zaad snel kiemde. Bosmuizen houden niet van zaad dat al uitlopers heeft gevormd. Nabij slootkanten dakpannen leg gen met daaronder muizekorrels blijkt goed te helpen. Een teler heeft motteballen langs de kant wegge legd. Deze methode blijkt te helpen al is het resultaat nog niet bekend. Vrijwel overal is voor opkomst een bodemherbicide gebruikt. Uit de praktijk blijkt dat het onkruid bij de tweede bespuiting zwakker is met als gevolg een betere bestrijding. Het areaal voederbieten kent hoege naamd geen uitbreiding. Een goed en goedkoop voedergewas maar ten opzichte van snijmais veel bewerke lijker. Daar komt nog bij dat het rooi en van te grote bieten gepaard gaat met beschadiging. De houdbaarheid komt dit niet ten goede. Het inleveren van de formulieren voor de meitelling is weer in volle gang. De meesten zien liever de "ouderwetse" manier van innemen dan de huidige met de computer. Nu zijn de wachttijden aanmerkelijk langer. De capaciteit blijkt tegen te 'vallen. Dat het dit voorjaar toch nog harder gevroren heeft is te zien aan enkele percelen Italiaans raaigras. Vooral op de hogere stukken zijn hoeken weggevallen. Alsnog inzaaien kan niet meer. Apart inzaaien met gras en voor het bloeien maaien is een alternatief. Ook snijmais zal hier en daar een perceel graszaad opfleu ren. Aan snijmais zal dit jaar bij nor male groeiomstandigheden geen gebrek zijn. Naar verwacht zal het areaal op de zandgronden weer uit breiden. Zomergerst heeft plaatselijk ook te lijden gehad van de nachtvorst van enkele weken geleden. Verschillen de percelen hebben een flinke groei- remming opgelopen. Ervaring heeft geleerd dat dit voor de uiteindelijke opbrengst geen gevolgen zal hebben. Over het algemeen staat de winter tarwe er goed voor. Open plekken herinneren nog aan het natte najaar. Waar de stand wat te dun was is over het algemeen een zomergraan ingezaaid. Aangaande de weersom standigheden is vrijwel iedere akker bouwer, veehouder en tuinder tevreden.

Zeeuwsch landbouwblad ... ZLM land- en tuinbouwblad | 1993 | | pagina 9