ZLM terughoudend over convenanten De boeren eten niets dan brood en pap Landbouwschap herhaalt claim van 200 miljoen Aanvraagformulieren WKK- subsidie zijn weer verkrijgbaar Nemacur toegelaten in aardappelen Cursus gewas bescherming Praktische tips voor aangifte MacSharry Akkerbouw werkt aan toekomstplan Brug afgesloten Uit "80 jaar ZLM" In een brief aan minister Bukman heeft het Landbouwschap aangegeven op welke beleidsterreinen de Nederlandse land- en tuinbouw de komende jaren extra financiële impulsen behoeft. De brief volgt op een eerder verzoek aan het kabinet om de aanpassingsprocessen in de agrarische sector gedurende langere tijd te stimuleren met tenminste 200 miljoen gulden per jaar. De ge vraagde compensatie moet onder meer tegenwicht bieden aan de forse be zuinigingen die de afgelopen jaren plaatsvonden op de begroting van het ministerie van Landbouw, Natuurbeheer en Visserij. De minimaal benodigde 200 miljoen gulden per jaar moet naar de mening van het Landbouwschap globaal als volgt worden besteed: bevorderen van milieu-investeringen (stallen, machi nes, kassen), agrificatieprojecten, verhogen BF- garanties; f 60 miljoen versterken van het zogenaamde OVO-drieluik (cursus onderwijs, praktijkscholen, landbouwkundig onder zoek, milieuvoorlichting); f 60 miljoen bevorderen van extensivering, bedrijfsbeëindiging en vervroegde uittreding; stimuleren van biologische landbouw en beheerslandbouw; f 40 miljoen verbeteren van de arbeidsvoorziening en de arbeids omstandigheden, opzetten van bedrijfshulpdiensten; f 10 miljoen betere preventie van dier- en planteziekten, verbeteren bedrijfshygiëne en afzetstructuur; 15 miljoen integrale kwaliteitszorg, vernieuwing van keuringsme thodieken; f 15 miljoen Als dat in de loop van de tijd noodzakelijk is moeten verschuivingen tussen de categorieën mogelijk zijn, zo schrijft het Landbouwschap aan minister Bukman. Hier op de buitenplaats Mo/embaix bij Grijpskerke op Wal cheren woonde de eerste voorzitter van de ZLM, de heer C. Vis Het Landbouwschap wil doorgaan met het afsluiten van convenanten met de overheid over onderdelen van het milieubeleid. Het bestuur heeft dit vorige week woensdag uit gesproken. Het hoofdbestuur van de ZLM is voor een terughoudende opstelling ten aanzien van het af sluiten van bestuursakkoorden. Van geval tot geval moet volgens de ZLM worden bezien of een conve nant zinvol is. Het granulaat Nemacur is toegela ten in aardappelen ter bestrijding van aardappelcyste-aaltjes. Produ cent Bayer bv zal de uit proeven ge bleken goede werking tegen wortelknobbelaaltje, wortellesie- aaltje en vrijlevende aaltjes nader onderzoeken. De brede werking van Nemacur past volgens het bedrijf goed in de veelzijdige bestrijding van aaltjes, die de geïntegreerde aardappelteelt in de toekomst ver langt. Door de beperking van natte ontsmetting zullen granulaten meer op de voorgrond treden. Het granulaat is ook toegelaten in bloemisterijgewassen onder glas. VERVOLG VAN VOORPAGINA De licenties zullen vijf jaar geldig zijn. Onduidelijk is welke eisen bij verlenging gelden. Het is mogelijk dat per 1 januari 2000 strengere eisen zullen worden gesteld. In de voorstellen van LNV staat te vens dat iedereen die op 1 januari 1996 60 jaar oud is, vrijstelling krijgt voor licentie I, een vrijstelling die na vijf jaar waarschijnlijk niet kan worden verlengd. Bezitters van de diploma's MAS-A of -B land- en tuinbouw en 'Vakbekwaamheid spuiten' zullen volgens deze voor stellen slechts gedeeltelijk hebben voldaan aan de eisen van licentie II. Ongesubsidieerd Als het concept AMvB bekend is, zal het bedrijfsleven trachten de leeftijdsgrens omlaag te brengen en zal het proberen een ruimere vrijstel ling te krijgen voor het diploma 'Vakbekwaamheid spuiten in de land- en tuinbouw'. De Agrarische Opleidingscentra (AOC's) zijn duidelijk in verlgenheid gebracht nu zij de cursussen waar schijnlijk ongesubsidieerd moeten geven. Een ongesubsidieerde cursus van 40 lesuren, gegeven op het AOC, inclusief lesmateriaal en toet sen, zonder praktijkschool bezoek, zal ongeveer 600 tot 650 gulden kosten. Mocht er toch nog subsidie komen (van LNV, 'Brussel' of Regio naal Bestuur Arbeidsvoorziening), dan gaan de prijzen vanzelfsprekend omlaag. Bij het ministerie van Economische Zaken zijn weer aanvraagformulie ren voor WKK-subsidie (Warmte krachtkoppeling) beschikbaar. Tuinders die een warmtekracht installatie willen installeren kunnen dit formulier aanvragen bij het uit voeringsbureau Senter te Zwolle. Economische Zaken stelt deze sub sidiemogelijkheid voor het zesde jaar ter beschikking. Ditmaal gaat het om een bedrag van 112 miljoen gulden. Op het moment dat het budget van EZ is uitgeput worden de tuinbouwaanvragen die nog niet zijn gehonoreerd overgeheveld naar het Landbouwschap. Dat hebben Landbouwschap en ministerie af gesproken bij de ondertekening van Het Landbouwschap ziet een con venant als een zinvol instrument om effectief invloed uit te oefenen op het overheidsbeleid of om de over heid te betrekken bij het oplossen van problemen. Wel moet er voor afspraken met de overheid een draagvlak bestaan of worden ge creëerd in de agrarische achterban. Het eerste bestuursakkoord tussen de georganiseerde landbouw en de overheid dateert uit 1989. Het had betrekking op het verwerken van restanten en verpakking van gewas beschermingsmiddelen. Later kwa men er convenanten over het verbeteren van de energie-efficiency in de glastuinbouw, de bouw van groen-labelstallen en het inzamelen en verwerken van kunststofafval. In voorbereiding zijn bestuursak koorden over het gebruik van ge wasbeschermingsmiddelen, de invoering van regulerende minera- lenboekhoudingen en het terugdrin gen van de stikstofbelasting van bodem en oppervlaktewater. Een gesloten milieuconvenant werd tus sentijds opgezegd. Dat betreft de Praktische tips over problemen met de aangifteformulieren voor de MacSharry-steunregelingen, daar zit de Afdeling Akkerbouw van het KNLC op te wachten. "Als bestuur ders staan we niet achter deze draak van een regeling. We blijven pleiten voor een individueel basisa reaal, dan is de regeling veel een voudiger en dat lost veel problemen meteen op", denkt de Afdeling. De Afdeling wil graag inzicht hebben in de problemen met de huidige rege ling, om vervolgens zo snel mogelijk terug te kunnen vallen op een indivi duele regeling. "Hoe langer we met deze regeling werken, des te moeilij ker wordt het om nog naar de indivi duele regeling te gaan", vreest de Afdeling. De akkerbouw is bezig een plan op te zetten over de toekomst van haar sector. De Afdeling Akkerbouw van het KNLC is van mening dat de sec tor met één geluid moet komen. Dus vindt ze het overleg tussen de Centrale Landbouw Organisaties, het Landbouwschap, het Neder lands Agrarisch Jongeren Kontakt (NAJK), de groep Emmeloord en Haanstra en Korteweg (akkerbou wers met een eigen plan) positief. Het Landbouwschap en het NAJK werken aan een notitie. Die notitie komt later terug bij de Afdeling Ak kerbouw. "Het plan gaat in de rich ting van prijsbescherming en produktiebeperking", geeft de Afde ling al vast aan. de Meerjarenafspraak Energie in ja nuari jl. De mate van overheveling is afhan kelijk van het totale subsidiebedrag dat het Landbouwschap jaarlijks ter beschikking stelt. Dit jaar gaat het om een bedrag van 14 miljoen gul den dat door het tuinbouwbe drijfsleven wordt bijeengebracht uit een opslag op de gasprijs. Het geld, dat wordt geïnd door de energiebe drijven, wordt louter besteed aan tuinbouwprojecten (dit in tegenstel ling tot de subsidiepot van Econo mische Zaken waaruit ook niet-agrarische WKK-projecten wor den gefinancierd). Bureau Senter is gevestigd te Zwol le, Postbus 100073, 8000 GB, tel. 038-553553. afspraak met Hoogheemraadschap Delfland om de belasting van het oppervlaktewater met bestrij dingsmiddelen terug te dringen. Het Landbouwschap vindt dat de kosten die voortvloeien uit een ak koord niet eenzijdig op de agrari sche sector mogen worden afgewenteld. Als er verordenende bevoegdheden of heffingen moeten worden opgelegd, moet ook daar voor een draagvlak aanwezig zijn, aldus het Landbouwschap. Het bestuur van het KNLC vindt dat de regio's een belangrijke rol moe ten spelen bij het afsluiten en uit voeren van bestuursakkoorden. De regionale organisaties moeten daar voor financiële middelen krijgen. Ook het KNLC vindt dat op ad hoe basis bekeken moet worden of er afspraken moeten worden gemaakt met de overheid. In verband met reparatiewerkzaam heden aan de draaibrug over het Ka naal van Gent naar Terneuzen te Sluis kil, is de brug op 21 april 1993 van 00.00tot 04.00 uur afgesloten voor al het wegverkeer. Deze week het vervolg uit de historische rede die de toenmalige ZLM-voorzitter op 27 juni 1923 uitsprak over "80 jaar ZLM". De re de werd gehouden tijdens de algemene vergadering die dat jaar in Tholen plaatsvond. Ter gelegen heid van het jubileum or ganiseerde de kring Tholen en St. Philipsland tevens de ZLM-tentoon- stellingwat toendertijd een jaarlijkse traditie was. Met moed ging men 1845 in, en toen men te Goes in Juni bijeen was, constateerde men een ba tig saldo van f 461,—. Maar de 9e en 10e sectie vragen subsi die; Schoondijke en Sluis. Hen werd f 30,— gegeven, maar on der vermaning beter aan te pak ken en het zelf te betalen. Men had reeds 755 leden. Niet ge noeg. Niet alleen de landbou wers, maar alle grondbezitters en kapitalisten moeten mede werken, zegt de kernachtige Vis in zijn rede, allen, in welke be trekking ook, moeten trachten Zeeland's landelijke welvaart te bevorderen om het verlorene te herstellen en het belang van ons gewest te bevorderen om er een maal welvaart en geluk op der vaderen erf zich te zien vestigen. Er werd aangedrongen op bevor dering van landbouwonderwijs, waartoe onderwijzers in land- bouwhuishoudkunde dienden te worden geëxamineerd. De ver gadering was geanimeerd en werd besloten, volgens de eeni- ge jaren lang geijkte uitdrukking in de notulen, met een maaltijd "om onder vroolijke en vrien- schappelijke feestviering dezen voor den landbouw zoo belan grijken dag te besluiten". Zeeland heet conservatief. Die vroolijke, feestelijke, vriend schappelijkheid heeft steeds de Z.L.M. gekenmerkt na een jaar van noesten arbeid. Zij blijve ons altijd kenmerken tot in lengte van dagen. Slechts de boozen zingen niet, zegt Luther. In 1846 toog men op naar Zierik- zee. In de Luthersche kerk sprak de heer Vis zijn rede uit. Het the ma bleef: meer vee, meer mest, teneinde Uw bodem vruchtbaar der te maken. De vriendschap pelijke feestmaaltijd was in een tent om half vijf. Het den volgen den dag tentoongestelde zou worden verkocht, voorzoover het werktuigen waren. Op Maandag 14 Juni 1847 was men te Sluis. De Voorzitter kon er niet zijn. Zijn rede werd voor gelezen over de vraag, welke middelen aan te wenden om met vreemde mededingers, die erger lijk op onze markten komen con- curreeren, te wedijveren. De schaalrechten waren reeds afgeschaft. Hij wees voorts al weer op vergrooting van den veestapel en op het noodige van landbouwonderwijs. De vroolijke feestviering in een smaakvol ingerichte zaal gaf aanleiding tot critiek. Vermoede lijk niet van de heeren A. Geluk en C. Geluk of A. Kakebeeke, die daarin in goede stemming deel namen. De maaltijden zijn te duur, zeide de een. Zij zijn niet overeenkomstig den smaak der landlieden, zeide de ander. Er zijn te veel gerechten. Het aanzien van een landelijk feest verdwijnt zoo, zeide een derde. Alle omslag van fijne en sierlijke schotels moet vermeden worden. Men moet alleen eenige voedende en meer dagelijksche spijzen aan bieden, oordeelden weer ande ren. Och kom, zeiden de wijzen: de boeren eten dagelijks niets dan brood en pap en pap en brood en soms eens wat sla. Zij blijven niet weg om de fijne schotels, maar omdat zij zoo spaarzaam zijn. Ja maar Sluis was toch al te luxueus geweest hoor! En dan die toasten! Gij moet niet spreken van toasten, maar van feestdronken. Neen, neen, zegt een ander, want niet elke in gestelde dronk is volgens de on dervinding een feestdronk of brengt de daaraan uitsluitend verbonden gevolgen met zich. Ja en dan die bediening. De tafel orde veel te deftig. Men moet al leen aan commissarissen het voordienen der spijzen opdragen en deze niet telkens door een hoofdcommissaris daartoe laten uitnoodigen. Dat is veel te duur ook en laat dan de aangestipte nummers van de volgorde der bediening weg; dit is minder om slachtig. Och, daaronder lijdt immers niet een eenvoud van den maaltijd, terwijl juist alle onbehoudenheid bij een zoo uiteenloopend perso neel wordt voorkomen. Zoo mopperde men

Zeeuwsch landbouwblad ... ZLM land- en tuinbouwblad | 1993 | | pagina 3