Aanvoer zoet water voor landbouw op Zuid-Beveland zit op schema Deze week Invasie van bosmuizen op Tholen LAND- EN TUINBOUWBLAD VOOR ZEELAND EN NOORD-BRABANT Hoog prijskaartje aan gewasbeschermingscursus ZOET WATER SCHEPT KANSEN Manifestatie 17 - 18 -19 juni Gemiddeld 70% agrarische bedrijven aangesloten Nog geen subsidie toegezegd Pag. 3 Den Zeeuwschen landbouw Pag. 4 Wijzigingen borgstellingsfonds Verdeling van de boedel Pag. 7 Eigen "Mineraal Centraal" van de akkerbouw? KNLC-commentaar Pag. 8 en 9 Uit de praktijk Pag. 11 Eet meerval als het om vis gaat Vervolg uit de praktijk Pag. 13 Toekomst is wat we er zelf van maken Scholieren steeds zelfstandiger Pag. 14 en 15 Marktberichten Sommige percelen opnieuw ingezaaid zlm-krant VRIJDAG 16 APRIL 1993 81e JAARGANG No. 4164 Daarom bestaat er enige twijfel over de haalbaarheid van de afname van 700 m3 per hectare die als doelstel ling is gehanteerd. Deze aanname zal zeker in de eerste jaren naar alle waarschijnlijkheid niet worden gehaald. De doortrekking van de zoetwater leiding naar de Quarlespolder en de polder Nieuw en St. Joosland op Walcheren is inmiddels gerealiseerd. Daar ligt het aansluitpercentage bij na op 100. Later aansluiten De bedrijven, die nu geen interesse hebben in zoet water, kunnen later alsnog een aansluiting krijgen. In dat geval zullen de kosten echter hoger zijn, vooral omdat de subsidie van het ministerie (40%) dan niet meer geldt, aldus de heer Flipse. De aansluiting van agrarische bedrij ven op Zuid-Beveland op het zoet waterstelsel verloopt geheel volgens schema. Van de bedrijven, die kunnen worden aangesloten op het zoetwaternet, doet gemiddeld zeventig procent mee. Daarmee zit het aansluitingspercentage precies op het niveau, dat bij de start van het project was aangenomen. De aanleg van het zoetwaterstelsel is nog steeds in volle gang. In de loop van 1994 zal het project klaar zijn. Het zoetwaterplan is in zuid west Nederland het grootste pro ject, dat met geld uit de herstructureringspot voor de akker bouw wordt gefinancierd. Van de totale kosten (ca. f 25 miljoen) komt ca. f 10 miljoen uit dit fonds. In totaal kan 3500 ha cultuurgrond van zoet water, afkomstig uit het Zoommeer, worden voorzien. Afge zien van de hoofdtransportleiding bedraagt de lengte van het distribu tienet 120 kilometer. Delta Nutsbe drijven, die het leidingnet exploiteert, rekent op 400 aanslui tingen. Het ziet er naar uit dat die doelstelling wordt gehaald. Het gebied ten oosten van het Ka naal door Zuid-Beveland en de regio Kapelle-Wemeldinge is klaar. Daar liggen de aansluitingspercentages hoger dan gemiddeld. In de Zak van Zuid-Beveland is de deelname ge- middels iets geringer. Het deelna mepercentage is een beetje afhankelijk van de droogtegevoelig heid van de grond. Druppelbevloeiing De indruk bestaat dat vooral fruitbe- drijven gebruik maken van de zoet- wateraanvoer. Bij akkerbouwbedrijven is de animo vooralsnog beduidend minder groot. De capaciteit van het leidingnet is afgestemd op druppelbevloeiing, waarbij tevens meststoffen kunnen worden toegediend. Projectleider J. Flipse van Delta Nutsbedrijven heeft de indruk dat een aantal aangesloten bedrijven het zoete water voorlopig alleen voor droogtebestrijding gebruiken. len omgaat vakkennis en vakbe kwaamheid vereist. De vakkennis en vakbekwaamheidseisen worden opgenomen in een Algemene Maat regel van Bestuur (AMvB). Een con cept voorstel van het ministerie van LNV doet momenteel de ronde bij de ministeries van WVC, VROM en SoZaWe, die er allemaal iets over te zeggen hebben. Echte duidelijkheid bestaat pas als het ministerie van LNV de concept AMvB aan het Landbouwschap voorlegt. Het Landbouwschap kan dan bezien of het met de voorstellen akkoord kan gaan. Drie licenties Wie kan aantonen die vereiste ken nis te hebben, verkrijgt een licentie. Er komen drie licenties: I - Uitvoeren Gewasbescherming, II - Bedrijfsvoe- ren Gewasbescherming en III - Dis tribueren Gewasbescherming. Momenteel ziet het er naar uit dat iedereen die spuit, licentie I nodig heeft. Als een agrariër zijn mede werker laat spuiten, hebben beiden licentie I nodig. Beheerders van een loonspuitbedrijf hebben licentie II nodig, medewerkers van een loonspuitbedrijf licentie I. Verkopers moeten licentie II hebben, beheer ders van verkooppunten licentie III en agrariërs die een loonspuiter in schakelen behoeven geen licentie. Niet iedereen zal verplicht zijn de cursussen te volgen, omdat in het verleden behaalde diploma's vrijstel lingen zullen geven. Het ministerie van LNV zet zich in voor de volgen de vrijstellingen: MAS-A en -B, afdeling landbouw of tuinbouw: vrijstelling voor li centie I Leerlingstelsels primaire land bouw, tuinbouw en groenvoor ziening: vrijstelling voor licentie I Vakbekwaamheid spuiten in de landbouw, tuinbouw en open baar groen: vrijstelling voor li centie I Beginnend Beroepsbeoefenaar (BB) plantenteelt: vrijstelling voor licentie I BB veehouderij: vrijstelling voor licentie I Zelfstandig Beroepsbeoefenaar: vrijstelling voor licentie II VERVOLG OP PAGINA 3 Het ziet er naar uit dat geen geld middelen beschikbaar komen voor de cursussen gewasbescherming. Boeren, tuinders en hun werkne mers zullen het volle pond moeten betalen voor het volgen van een cursus 'Uitvoeren gewasbescher ming', waarmee te zijner tijd een vergunning kan worden verkregen om bestrijdingsmiddelen te ge bruiken. Vanaf 1 januari 1996 wordt van iedereen die met bestrijdingsmidde- Maatschap Otte uit Hoedekenskerke is een van de eerste akkerbouwbedrijven, die gebruik gaan maken van de zoetwaterleiding op Zuid-Beveland. Het bedrijf is drie jaar geleden begonnen met vollegronds- groenten (bloemkool, broccoli, radicchio) om de onrendabele uren in de akkerbouw (16 ha.) en de teruglo pende inkomsten in de veehouderij (vooral vleesvee) op te kunnen vangen. Mede op advies van DLV is besloten om dit jaar ook knolvenkel te gaan telen. Dit is mogelijk geworden door de komst van zoet water. Otte: "Ons bedrijf is helaas slecht verkaveld. Daardoor is niet op a/ie percelen zoet water beschikbaar. Op kavels die we kunnen beregenen, willen we doorgaan met vo/legrondsgroenteteelt. Onze ervaringen van de eerste jaren zijn niet slecht. Het is specialistisch en arbeidsintensief werk. Niet iedere akkerbouwer zat zich geroepen voelen om deze tak erbij te nemen, maar wij zien wei perspectieven". Op de foto: medewerkers van maatschap Otte planten 2 ha knolvenkel, een nieuw gewas op dit bedrijf. (Foto: Anton Dingemanse). Vrijwel overal hebben bosmuizen voor uitdunning van de suikerbieten gezorgd. Op Tholen zijn zelfs perce len opnieuw ingezaaid. Akkerbou wer M. Suurland uit Stavenisse zaaide op 3 april 5 ha. over. "Op 20 maart is dit perceel ingezaaid. Na 8 dagen ging ik kijken en zag niets bij zonders. Drie dagen later was de vraatschade van bosmuizen schrik barend. Bij hele rijen en hoeken zag je alleen het omhulsel van het zaad nog. Ik heb resoluut een beslissing genomen. Het weer was goed zo dat de kieming vlot kan verlopen". Suurland verwacht geen opbrengst derving. Wel heeft hij nu uit voor zorg dakpannen met daaronder muizekorrels weggelegd. In Zeeuws-Vlaanderen is volgens de heer M. Vinke uit Axel wel scha de maar niet in die mate dat de zaai- machine weer van stal moet komen. "Hier en daar zie je wel pannen lig gen. Wat wel voor schade kan zor gen is de aanhoudende droogte. Op stukken waar de grond vaster is lig gen de zaden zo ondiep dat ze niet kiemen of dat de kiem al is uitge droogd". "In de Noord-Westhoek van Brabant is geen schade", laat de heer Joh. van de Slikke uit Willemstad weten. "Telers die voorheen last van mui zen gehad hebben, hebben drains of dakpannen gelegd. Deze zijn nu weggehaald want de peeën rijen vrijwel overal. Dan heeft een bosmuis geen trek meer". Bosmuizen geven de voorkeur aan suikerbieten die ondiep gezaaid zijn. Zij graven meestal tientallen meters ver de zaadjes op. De ergste aan tasting is te vinden in de nabijheid van sloten, dijken en houtwallen. Bosmuizen zijn nachtdieren die in familieverband leven en viermaal per jaar vier tot acht jongen groot brengen. Bieten zaaien bijna klaar Uit het weekoverzicht van het IRS blijkt dat de bieten op enkele plaat sen al volledig en in andere gebie den bijna volledig ingezaaid zijn. In Zeeland en in de polders zit het bie tenzaad overal in de grond. Elders is dat voor meer dan 90 procent het geval. Alleen op het noordelijk zand gebied (62%) en in de Veenkoloniën (53%) is het zaai werk op de bieten percelen nog niet gedaan.

Zeeuwsch landbouwblad ... ZLM land- en tuinbouwblad | 1993 | | pagina 1