Voedsel en biotechnologie De toekomst is wat we er zelf van maken Veranderingen binnen het bestuur NBvP Zeeland y y Het buitenland in eigen land Scholieren steeds zelfstandiger \l onder redaktie van de Perskommissie Bond van Plattelandsvrouwen voor Zeeland en Noord-Brabant. Adres: C.J. de Jonge-Stols Brouwerijweg 2, 4424 CH Wemeldinge Provinciale jaarvergadering NBvP te Goes De toekomst is niet wat er gaat gebeuren, de toekomst is wat wij gaan doen. Publiek debat rn 11 a q n Innn VRIJDAG 16 APRIL 1993 o rn n Dit thema was de slotzin uit de jaar rede op de landelijke jaarvergade ring van de Ned. Bond van Plattelandsvrouwen afdeling Zee land. Wat gaan wij ermee doen? Hoe ga je als vrouw om met de vele veranderingen, die op je af komen? Er verandert zoveel en zo snel, dat het bijna niet meer bij te houden is. leder mens gaat anders om met de ze veranderingen. Vaak met veran deringen geconfronteerd worden vormt een zware belasting. Belangrijk is in het omgaan met ver anderingen dat je zelf invloed op de situatie kunt uitoefenen, zodat je de veranderingen kunt sturen in die richting, die je voor ogen staat en niet over je laat beslissen, maar zelf meebeslist. De Bond krijgt ook met veranderingen te maken. Enkele maatschappelijke ontwikkelingen, die de vrouw en haar gezins- of leef situatie betreffen: hoger opgeleide- en werkende vrouwen vrouwen gaan bewuster in hun deelname aan de Bondsaktivitei- ten kiezen ontoereikende kinderopvang en opvang voor schoolkinderen, waardoor vrouwen geen loop baanplanning kunnen maken vroegere uittreding uit het ar beidsproces, o.a. Vut Maatschappelijke veranderingen Zowel in de agrarische, als in de biotechnologie zijn er grote verande ringen gaande. Beide ontwikkelin gen vormen een onderdeel van het nieuwe tweejarenthema: kritisch consumeren, duurzaam produceren! Er heeft een fundamentele kente ring plaatsgevonden in de man vrouw verhoudingen en nu is het zaak, dat vrouwen zich zoveel mo gelijk van een eigen baan, inkomen en pensioen voorzien. Volstrekt fi nanciële afhankelijkheid van echtge noot/partner is een te groot risico geworden. Het is geen gemakkelijke positie, want de huidige omstandig heden zijn verre van ideaal. Toch kiezen veel vrouwen voor kinderen, en zij worden dan geconfronteerd met bijna onoverkomelijke proble men. Er moet een goed herintre- dingsbeleid komen en betere kinderopvang. De macht van de boodschappentas is een vervolg op het project: "Plat telandsvrouwen en de Derde We reld". Er wordt al te lang gevraagd: "Mag het ietsje meer zijn". Nee, dank u, maar wel kwaliteit. Kwaliteit van produkt, kwaliteit van produce ren waarborgt de kwaliteit van het leven! Plattelandsvrouwen werken ook aan morgen. Aldus mevrouw M.J.E. van der Meij- den op donderdag 1 april op de pro vinciale jaarvergadering van de Nederlandse Bond van Plattelands vrouwen afdeling Zeeland in de "Prins van Oranje" te Goes. Mevr. M.J.E. v.d. Meijden-de Dreu. Biotechnologie is het gebruik van le vende cellen, plant of dier, die voor ons stoffen maken die we nodig hebben. Men kan die levende cellen beschouwen als een soort fabriek. Deze stoffen kunnen gewoon uit de natuur komen b.v. meekrap om on ze kleren te verven en Digitalis voor hartpatiënten, wat gewonnen wordt uit vingerhoedskruid. Mevrouw M.J. van der Weele-Minderhoud lichtte het onderwerp toe op de al gemene vergadering in Goes. We kunnen de erfelijke eigenschap pen van deze cellen steeds beter naar onze wens maken, doordat we het geheim van hun werking heb ben ontdekt. Een erfelijke eigen schap kan van het ene individu worden "uitgeknipt" en bij een an der individu worden "ingeplakt". Dit noemen we genetische modificatie. Voor het maken van kaas heeft men het stremsel chymosine nodig, dit wordt uit kalvermagen gewonnen. Maar men kan ook bacteriën voor zien van een erfelijke eigenschap, zodat zij chymosine gaan maken. Volgens de Landbouwkwaliteitswet mag dit toekomstige produkt dan de naam kaas niet dragen. Men aarzelt nog of men het wel op de markt moet brengen in verband met de goede naam die de Nederlandse kaas in het buitenland heeft. Maar als wij het niet doen doet een ander land het. Cacao wordt gemaakt uit cacaobo ter. Men probeert om met genetisch gemanipuleerde gisten enzymen te verkrijgen, die uit plantaardige olie een cacaovervanger maken. Maar wat zal dat voor gevolgen hebben voor sommige Derde-Wereldlanden? Goede herkenbaarheid van deze produkten is nodig. Om een goede etikettering te krijgen moeten er re gels worden ontworpen. Voorwaar den voor veld- en dierproeven moeten worden vastgelegd. Er moet op het dierwelzijn en gezondheid worden gelet. Het eerste genetisch gemodificeer de produkt is nog niet op de markt verschenen, maar dit zal niet lang meer duren. De consument is kri tisch: we zullen moeten meedenken of we deze produkten willen of niet. Welke gevolgen zullen ze hebben? Welke gevolgen voor het agrarisch bedrijf en voor de natuur? U kunt zelf beoordelen hoe de toepassin gen van de biotechnologie passen binnen het kader van het nieuwe thema van de Bond: kritisch consu meren, duurzaam produceren. De Stichting voor Publieksvoorlich ting over Wetenschap en Techniek (PWT) en de Nederlandse Organisa tie voor Technologische Aspecten Onderzoek (NOTA) organiseren op 14 t/m 16 mei een publiek debat over de toepassing van genetische modificatie bij dieren. Doel hiervan is de vragen en eventuele bezorgd heden die bij gewone Nederlanders leven aan de orde te stellen in een voor hen begrijpelijke discussie over de moderne biotechnologie. Via advertenties in dagbladen wordt een iekenpaneel van 15 Nederlan ders geselecteerd. Voor meer inlich tingen kunt u contact opnemen met het Instituut voor Consumentenon derzoek (SWOKA), tel. 070- 3469225. Tijdens de jaarvergadering vindt al tijd een aantal functiewisselingen plaats. Dit maal betrof dit de vol gende dames. Mw. Kloet-Eversdijk, vice-presidente na 6 jaar; mw. van Bommel-den Hartog, penningmeesteresse na 6 jaar; mw. Goettsch-Bouman, cursus schrijfvaardigheid na 8 jaar; mw. van Dijke-Woutersen, tuincommissie na 9 jaar; mw. Hanse-Verburg, agra rische commissie na 9 jaar; mw. v.d. Linde-Zoeter, culturele commissie na 6 jaar; mw. Nijssen-Schrier, cul turele commissie na 7 jaar; mw. Huibregtse-Minderhoud, werkgroep kadervorming na 9 jaar; mw. Eversdijk-Felius, handwerkcommis- sie na 9 jaar; mw. de Jonge-van Geest, perscommissie na 5 jaar; mw. Wartens, kadercursusleidster na 1 jaar. Hun opvolgsters werden: mw. van Dijke-de Regt als p.b. lid, mw. Vandenkerckhove als p.b. lid, mw. Stork-Meijer cursus schrijfvaar digheid; mw. Mol-de Jager, tuin commissie; mw. Plouvier, culturele commissie en mw. Louwerse, hand- werkcommissie. Na de verkiezingen vertelde mw. H. Polderman ons het nieuws van het hoofdbestuur en over de lijn, die we de komende twee jaar zullen gaan volgen. Voorjaar met bloemen Toen kwam de uitslag van de wed strijd" met als thema "voorjaar", waaraan op verschillende manieren was meegedaan o.a. door gedich ten, aquarellen en origami werk. Iedere inzender kreeg een zelfge maakt voederbakje als aandenken mee naar huis. Vervolgens kwamen de zelf opgekweekte bloembollen aan de beurt. Zij stonden de hele dag het podium op te fleuren. Het was een pracht gezicht: alle bollen waren met veel zorg tot bloei ge bracht en sommige zelfs tot over- bloei! De winnaars waren: 1e mw. Mortier, 2e mw. van Loon, 3e mw. Bout en 4e mw. Punt. Cabaret Na de lunch was het tijd voor het ZZ cabaret met het programma "over wegen". Het ging over vrouwen, die in het leven steeds voor een keuze staan en zich hierdoor zelf tekort ge daan voelen. Een programma met een lach en een traan. We konden zien hoe een vrouw tot de keuze kan komen om lid van de platte landsvrouwen te worden. We zagen ons zelf op de afdelingsvergaderin gen met de tassen keurig op de stoel. Het was fantastisch! Doordat we zo van de vrouwengroep geno ten, vergaten we de tijd en was een eind gekomen aan een leerzame, gezellige dag, waarop vele contac ten binnen de provincie werden ver stevigd: de provinciale jaarvergadering. C.J. de Jonge-Stols Als je door een Nederlandse win kelstraat loopt, trekt de hele wereld aan je voorbij: De Chinees op de hoek zit ingeklemd tussen een Ita- Innnprpn, QnpnHa ALGEMEEN CAW-agenda voor 16 april 1993 KPJ-afdeling Graauw 16 april: Schuurfeest. Plaats: van Alsteindijk 6 te Nieuw Namen. Aan vang: 21.00 uur. Uitnodiging ver plicht. Provinciaal 8 mei: softbaltoernooi. Plaats: de Speelmansplaten aan de Oester- dam. Aanvang: 10.00 uur. Kosten f 50,— per team of f 5,— per per soon. Opgave: vóór 1 mei bij Meta Maas, tel. 01677-2451 of Harriët van Nieuwenhuyzen, tel. 01677-2427. PAB-vergadering maandag 19 april: Plaats: De Vroo- ne te Kapelle. Aanvang: 20.00 uur. ZAJK-vergadering 20 april: Plaats: De Vroone te Kapel- la Aanvang: 20.00 uur. liaanse pizzeria en een Amerikaanse hamburgergigant. En bij de fri testent word je bediend door een Marokkaan. Nederland is een ratje toe van nationaliteiten. Maar weet je ook hoeveel buitenlanders in Ne derland wonen? En omgekeerd: hoeveel Nederlanders wonen in het buitenland? Interact, de buitenland werkgroep van het APJW, vertelt er meer over. Ze heeft een aantal interessante werkvormen gemaakt over asielzoe kers en de positie van buitenlanders in Nederland, waar alle afdelingen gebruik van kunnen maken. Nu is wellicht de eerste reactie dat je daar als plattelandsjongere niet zoveel mee te maken hebt. De meeste buitenlanders zitten immers in de grote steden en racisme is meer iets voor op televisie, of in de krant. Totdat er ineens een vliegtuig neerstort in de Bijlmer en de media te keer gaan over illegalen in de tuinbouw. En wat doe je als de ge meente besluit het oude ziekenhuis te gebruiken als asielzoekerscen trum? Dan zit je er ineens middenin. Alsnog geïnteresseerd? Bel dan naar het APJW, 030-730830 en vraag naar Laurens Vogelezang. Wist je dat de Nederlandse scholier gemiddeld f 350,— te besteden heeft, terwijl dat in 1984 nog maar net iets meer dan de helft was nl. f 180,—? En wist je dat diezelfde scholier tegenwoordig ook steeds meer rookt en drinkt? Deze en vele andere getallen zijn af komstig uit het Nationaal Scholie- renonderzoek 1992 dat werd uitgevoerd door het Nationaal Insti tuut voor Budgetonderzoek. Gewa pend met een enorme lijst vragen enquêteerden ze maar liefst 15.000 leerlingen. Een van de belangrijkste conclusies is dat de scholieren steeds zelfstan diger worden. In de groep tot 15 jaar is 41% van de jongens en 31% van de meisjes druk bezig met een kran tenwijk, schappenvullen in de win kel of met babysitten bij de buren. Daarnaast ontvangen ze ook nog zak- en kleedgeld, zodat ze in het weekend stevig kunnen stappen. Dan wordt er flink gepaft, want maar liefst 24% van het geld gaat in rook op. Met name meisjes tot 15 jaar weten er raad mee, want die zijn sinds 1990 vier keer zoveel gaan roken. Phil Collins heeft blijk Redaktie Henk Tegels baar een wonderlijke uitwerking on der jongeren. Zijn indringende spotjes over drankmisbruik konden namelijk niet voorkomen dat de uit gaven aan alcohol gestegen zijn van f 54,— in 1990 tot f 95,— per maand. Toekomst Maar voor degene die vreest dat de verloedering toeslaat, zijn er ook nog heel wat geruststellende cijfers voorhanden: 20% van de in komsten verdwijnt in de spaarpot of gaat naar de bank. De jongeren besteden 12 uur per week aan het huiswerk in de aanloop naar een de gelijke baan. En het toekomstideaal is nog steeds gezellig samenwonen of een mooi huwelijk en bovendien ziet 71% dit het liefst uitmonden in een gezin met twee of drie kinderen. Nieuwe uitgave Sinds kort is de nieuwe uitgave van "16 of zo" op de markt. Dit boekje staat boordevol adressen en tips bestemd voor de Nederlandse jeugd. In het boekje vind je een ant woord op talrijke vragen waar je vast wel eens mee te maken hebt. Hoe kom je aan vakantiewerk, wan neer krijg je een studiebeurs, waar kan ik terecht met vragen over sexualiteit, hoe zit het precies met de dienstplicht en wat heb ik eigen lijk voor rechten als scholier. Deze en vele andere zaken komen aan bod in "16 of zo". Het boekje wordt verspreid op de middelbare scholen en zit wellicht al in je schooltas. Bestellen Voor de plattelandsjongeren die het nog niet bezitten, maar wel willen ontvangen, is er goed nieuws. Het APJW heeft, zolang de voorraad strekt, een aantal gratis exemplaren beschikbaar, "lel. 030-730830 en vragen naar Renee Lommen. Mocht je achter het net vissen dan kun je terecht bij Stichting Jongeren Infor matie, Postbus 1206, 3800 BE Amersfoort. Daar kosten ze f 5,—.

Zeeuwsch landbouwblad ... ZLM land- en tuinbouwblad | 1993 | | pagina 13