£*F« Land van onbegrensde moeilijkheden Snel erop uit naar bruisend Parijs Tuinbouw en toerisme in Israël in opmars J. Goetstouwers bij de klaagmuur in Jeruzalem Een open hangar a/s veestalling op de kibboets Sinds de oprichting in 1948 heeft Israël zich sterk ontwikkeld. Op het gebied van voedselvoorziening is het land zelfvoorzienend. Door opti male benutting van het schaarse water ligt de land- en tuinbouwpro- duktie hoog. Forse investeringen vinden plaats om toerisme te stimu leren. Jan en Riet Goetstouwers uit Rucphen vertoefden er 14 dagen. "Israël is een land van onbegrensde moeilijkheden", merkt Goetstou wers op. "Hoewel het land een vre dige indruk maakt gaat het meeste geld naar defensie". Naast zelfstandig gespecialiseerde gezinsbedrijven vindt er op de coö peratief ingestelde kibboets groot schalige landbouw plaats. Een kibboets is een kolonie van pioniers die particulier bezit en hiërarchie hebben afgeschaft. Goetstouwers heeft op de grootste kibboets een kijkje genomen. De leefgemeen schap telt 750 inwoners. Zij verdie nen de kost in eigen bedrijven als veehouderij, wegenbouw, hotel, ed. Er is een school en een eigen zie kenhuis. Over loon wordt niet ge praat. Alle voorzieningen zijn gratis. Maandelijks krijgen de bewoners een toelage om iets voor zichzelf te kopen. In rundveehouderijtak geven 300 hoogwaardige melkkoeien, op jaar basis, 10.000 liter melk. Zij verschij nen driemaal per dag in de melkstal. Het vet- en eiwitgehalte bedragen resp. 3,4 en 3,2%. Als voedsel krij gen de dieren gras, luzerne, afval van de katoenteelt en citruspulp verstrekt. Door het gunstige klimaat is de stal alleen maar overkapt. Op de kibboets werken kinderen vanaf 12 jaar één dag per week op de be drijven. Bevloeiing Door middel van bevloeiing kan Is raël hoge opbrengsten behalen in de land- en tuinbouw. Water is schaars. 60% van de waterbehoefte komt uit het meer van Galilea. In het ge hele land, ook in steden en dorpen, liggen leidingen om het water op te vangen en op te slaan, leder land bouwbedrijf heeft een eigen water quotum. Sommige gaan elders werken en verhuren hun quotum. Vooral door het optimale gebruik van water behaalt de tuinbouw en bloementeelt kwalitatief hoge resul taten. Veel teelten vinden plaats in plastic tunnels. Meloenen, tomaten, bloemen en kruiden zijn sterk in op mars. Israëlische bloemen verschij nen dagelijks voor de klok te Aalsmeer. Uitbreiding van export in de tuinbouw zorgt voor een welko me aanvulling van de broodnodige dollars. Volgens Goetstouwers zal Nederland voor verschillende groen ten een geducht concurrent hebben aan Israël. "Eigenlijk is dat niet ver wonderlijk. Op heel veel bedrijven staat een oud-Nederlander aan het hoofd. Zij gaan hun in Nederland opgedane kennis in Israël produktief maken". Sinds de aanstelling van een milieu minister vindt er een verschuiving plaats in het bouwplan. Zo krimpt de katoenteelt, een veelbespoten gewas, in. Vooral bij de export groenten wordt de ecologische teeltmethode gestimuleerd. Sinaas appelen zijn op de wereldmarkt goedkoop zodat het kweken van o.a. meloenen ervoor in de plaats komt. Aardappelen kunnen op de vruchtbare geestgronden tweemaal per jaar geoogst worden. De teelt van suikerbieten heeft afgedaan. Er is te weinig geschikte grond om dit gewas grootschalig te telen en ver werken. Een experiment om met opgepompt brak water van 60 gra den C specifieke vleestomaten te kweken, lijkt succesvol. Leger Hoewel tegen de toerist niet over oorlog gesproken wordt, brengt iedere Israëliër een groot gedeelte van zijn leven in het leger door. De dienstplicht bedraagt er voor jon gens 3 jaar en voor meisjes 2 jaar. Tot de 45-jarige leeftijd is een jaar lijkse herhalingsoefening van drie weken verplicht. Militairen nemen hun geweer mee naar huis. Kibboet sen zijn met een hekwerk afge maakt. Er is permanent bewaking. Opvallend vindt Goetstouwers dat zelfs bij groepen scholieren, die op excursie zijn, een bewapende bevei ligingsbeambte is. "Je merkt wel dat ieder hoekje van het land contro leerbaar is". Toch gaat Israël zijn deuren voor de toeristen ver open zetten. Een manier om aan goodwill en centen te komen. Momenteel wordt er enorm veel gebouwd en gerestaureerd. Veel overblijfselen uit de oudheid moeten als trekpleister gaan dienen. Zo zijn de oudste stad ter wereld, Jericho, evenals Jeruza lem met zijn klaagmuur, de opgra vingen van Caesarea, de zoutpilaren van Lot en de Dode Zee vaste excur- siepunten. De werelddiamanthandel is voor 80% in handen van Israël. "Ons imago moet veranderen", zei een gids. "Israël wordt al te dikwijls ten onrechte in een kwaad daglicht gesteld. Op de televisie zie je vaak dezelfde beelden. Opbouw Vol bewondering spreekt Goetstou wers over de inzet van de bevolking, "ledereen heeft een taak. De wil om te werken is groot. De gehele bevol king werkt mee aan een verdere op bouw van het land. Inmiddels is hewt bevolkingsaantal opgelopen tot 5>2. miljoen. In 1948 telde Israël nog 500.000 inwoners. Dit mede door de remigratie van Russische jo den. Door zich te wijden aan de op bouw en exploitatie van Israël hebben zij nu een hogere welvaart. In schril kontrast tot de vrij moderne bedrijfsvoering van land- en tuin bouw staat de levenswijze van de bedoeïenen. Deze nomadenstam leeft nog uiterst sober in krotten en verdient de kost met de handel van schapen, geiten en kamelen. Waar Goetstouwers zich aan stoor de waren de hopen schroot die langs de kant van de weg lagen. "Dat past niet bij dat land en brengt de algehele indruk om laag. Overal zie je hopen oud ijzer. Oude werktui gen, auto's, koelkasten ad. liggen tegen de taluds". Een belevenis vond het Rucphense echtpaar een zwempartij in de Dode Zea "Van zwemmen is geen spraka Je blijft drijven. Het zout- en minera- lengehalte ligt boven de 40%. De waterspiegel is strak, er zijn geen golven". J.v.T. In prijs verlaagd: Parijs, 19-23 april, 5-daagse busreis/4 overnachtingen in Parijs. Beleef deze fascinerende stad met de Eiffeltoren, Are de Tri- omphe en de Notre Dama Program ma aa. 1e dag: op weg naar Parijs bezoek agrarisch bedrijf; 2e dag: rondrit door het prachtige Parijs; be zoek museum Louvre met aa. de "Mona Lisa"; 3e dag: bezichtiging van de centrale voedselbevoorra- dingsmarkt voor Parijs in Rungis; bezoek agrarisch bedrijf; boottocht op de Seine; 4e dag: rondleiding Versailles, het indrukwekkende pa leis van Lodewijk XIV; vrije tijd om de mooie stad zelf te ontdekken; di ner en avondvoorstelling in Belle Epoque; 5e dag: bezoek aan Mu seum du Cheval Vivant in Chantilly, een belangrijk trainingscentrum voor paarden. Goedkoper. Meldt u nog snel aan! Voorbespreking voor: Rocky Moun tains, Verenigde Staten, 18 juli- 2 augustus, 16-daagse vliegreis/bus reis. Heerlijke reis door een mooi ge bied, waar Nederlandse agrariërs zich gevestigd hebben. Er worden verschillende natuurreservaten be zocht aa. Glacier National Park, Grand Teton National Park, Water ton National Park. De Lieutenant Govenor van de staat Montana ont vangt u in de State Capitol aan het begin van de reis. Tijdens de reis be zoekt u de Hutterite Kolonie, een heuse rodeo, een Ghost Town (ver laten gouddelvers-stadje), een kerst boomkwekerij, aardappelbedrijf en de ex-Nederlanders. Tijd om te ont- eiland in de Middellandse Zee met een zonnig klimaat en omgeven door glashelder water is een heerlijk reisdoel. 2e dag: bezichtiging pre historische tempel Ghar Dalam Ca ve; boottocht langs de schitterende steile kust met de "Blauwe Grot"; 3e dag: bezoek aan de kleurrijke groente- en fruitmarkt; rondleiding door glasblazersfabriek; bezoek agrarisch bedrijf; 4e dag: tocht naar de mooie hoofdstad Valletta, al gesticht in 1566, met vele indruk wekkende oude gebouwen; 5e dag: boottocht naar Malta's zustereiland Cozo, waar o.a. een veehouderij en aardappelteler worden bezocht; 6e dag: excursie naar Mdina, de oudste stad van Malta, gelegen op een rotsplateau; ontmoeting met de heer F. Serraccino van het Ministerie van Landbouw; 7e dag: bezoek koe pelkerk St. Mary in Mosta; folklo ristische avond met dans en diner. Zon, zee, schilderachtige stadjes, geschiedenis, folklore en de échte malta's. Kent, Verenigd Koninkrijk - tuinen- reis, 10-15 mei. Heerlijke reis naar Zuid-Engeland, met bezoeken aan Engelse tuinen. De overtochten zijn échte cruises. Voor nadere informatie of uw aan melding, kunt u bellen naar het Se cretariaat van Agrarische Studiereizen, Kleine Oord 179, 6811 HZ Arnhem, tel... 085-512087. Nu ook geopend op zaterdag, 9.00-12.30 uur. Op werkdagen, 08.30-17.30 uur. In de tweede helft van juli gaat Agrarische Studiereizen naar de Rocky Mountains. Tijdens deze reis wor den ook enkele natuurreservaten bezocht. spannen is er bij de warmwater- Voorbespreking: 24 april 1993, Amersfoort-Zwolle. Als u komt, belt bronnen en prachtige meren. 10.15-12.30 uur. Postiljon Nulde, te u dan: 085 - 512087. Pioniersreis! Nulde-Putten, aan de A28 Malta, 8-15 mei. Dit prachtige

Zeeuwsch landbouwblad ... ZLM land- en tuinbouwblad | 1993 | | pagina 12