Bezoek "Kom in de kas" varieert sterk per gebied Spannende tijd voor de fruittelers Een bijdrage aan record aanvoeren Goede prijzen voor de voorjaarsspinazie Aubergines a/s veelzijdige vruchtgroente gewild VRIJDAG 9 APRIL 1993 11 F* Een spannende tijd in WEST BRA BANT is aangebroken voor de fruit telers die niet over een beregeningsinstallatie beschikken Vooral voor hen moet 1993 zowel een goede opbrengst als een goede prijs geven om te kunnen overleven. Zij hebben twee jaar achter elkaar vrijwel niets ontvangen. In 1991 vroor het begin mei tot min 8 gra den C. Alle bloemknoppen waren toen binnen twee nachten afge schreven met als gevolg dat plukken van fruit niet meer nodig was. Het verhaal van 1992 ligt verser in het geheugen. In geheel Europa ho ge opbrengsten met daaraan gekop peld een uiterst lage kilogramprijs. Logisch dat iedere fruitteler waar oppervlakte- of grondwater ont breekt onrustig naar bed gaat als de weerman plaatselijk nachtvorst voorspelt. Nog ruim een maand zal iedere dag het weerrapport kritisch gevolgd worden. Na 1991 is er ove rigens veel veranderd bij menig fruit teler. Zij hebben na het gigantische verliesjaar investeringen gedaan in een sproei-installatie. Zelfs water schappen hebben er hun waterpeil op aangepast. Kilometers sloot zijn er getrokken om oppervlaktewater te kunnen aanvoeren. Fruittelers die hierin centen gestopt hebben hoe ven nu in ieder geval niet meer bang te zijn dat vorst hun oogst vernield. Een enkeling had vorige week wel een originele methode om de tem peratuur in zijn kleine hobbyboom gaard boven nul te houden. Een paar oude oliekachels gaven vol doende warmte af om de bloem knoppen niet te laten bevriezen. Een manier die wel effectief is maar die de kostprijs van de appels fors op vijzelt. De aspergebedden liggen er weer keurig bij. Vrijwel overal hebben de van royale afmetingen voorziene aanaarders hun werk gedaan. Gelui den binnen de tuinbouw laten horen dat het areaal asperges dit jaar vrij wel niet is uitgebreid. Vorig jaar had den veel bedrijven nog interesse om een stukje aan te leggen. De zwaar tegenvallende prijzen van seizoen 1992 heeft de meesten alsnog doen besluiten de asperges maar opzij te schuiven. De markt is verzadigd en kan geen uitbreiding meer verdra gen. Een lichte inkrimping zou wel kom zijn. Een groot aanbod van asperges op de veiling houdt wel in dat de con sument meer belangstelling voor dit produkt heeft. Bij f 5,— per kilo ko men asperges vaker op tafel dan bij f 10,—. Dit koopgedrag viel een groentenman op. Een groot deel van de aanvoer van radijs op CHZ in Barendrecht komt om deze tijd van het jaar uit de kas sen van THOLEN. Vorige week wa ren er dagaanvoeren met meer dan 200.000 bosjes radijs. Dat tijdens deze topaanvoeren de prijzen ste gen, wekt bij menigeen verbazing, want deze waren tot nog toe wisse lend en zeer matig. Onder andere tijdens een excursie bemerkt men een zekere ongerust heid bij de jaarrondtelers bij het zien van de grote oppervlakten die hier door de meeste tuinders gelijktijdig gezaaid worden. De Thoolse ra dijstelers wordt dan ook wel eens verweten marktverstorend bezig te zijn. Niets blijkt minder waar te zijn momenteel. Ook het grof bossen zoals hier algemeen gedaan wordt, blijkt voor de handel geen bezwaar te zijn. Eerder het tegendeel want grove radijs met een goede inwendi ge kwaliteit waaraan de huidige ge teelde rassen voldoen worden da. in Duitsland geprefereerd boven de fijnere superklassa In het begin van het seizoen zit men echter nog met een aantal korte-dag rassen die eerder voos worden en toch ook dikwijls grof gebost wor den. Dit kan dan wel een negatief effect hebben bij de consument want een echte vose bosradijs is niet voor herhaling vatbaar. Hopelijk gaan deze rassen er dan ook uit. Ondanks het goede middel rizolex tegen rhizoctonia komt men toch nog regelmatig deze hardnekkige schimmel pleksgewijs tegen in ra dijs. Een goede verdeling en toepas singsmethode lijken op de eerste plaats meer aandacht te vragen. Ook met zaadontsmetting heeft men met dit middel al goede erva ringen. De kwaal lijkt steeds meer op de loer te liggen zodat men in het bestrijden ervan niets na kan laten. Bij onderzoek in de akkerbouw is vastgesteld dat het gebruik van vy- date en aanverwante middelen de natuurlijke organismen in de grond (die de ontwikkeling van de schim mel rhizoctonia tegenwerken) kun nen doden of afremmen zodat deze schimmel wanneer hij de kans krijgt, ongestoord kan uitbreiden. Vydate wordt al vele jaren indien no dig als grondbehandelingsmiddel te gen aaltjes toegepast in de tuinbouw. De laatste jaren is het echter ook een noodzakelijk middel gebleken tegen de larven van de nerfmineervliegen in o.a. sla waar de biologische bestrijding in de praktijk nog niet mogelijk is. Aan het regelmatig gebruik van de zelfde middelen kleven vele bezwa ren. Dit is bij de meeste toepassers wel bekend. Wanneer er echter geen vervangende middelen of bio logische bestrijders voorhanden zijn, heeft men geen andere keus meer. Toelatingen en onderzoek naar bio logische bestrijders van bodemziek- ten in de grondgebonden teelten is dan ook zeer gewenst. Wat een heerlijk voorjaarsweer heb ben we tot nu toe in de BARONIE. Alle dagen kan er geplant en ge zaaid worden en in de kassen is men ook blij met dit heldere weer. De eerste voorjaarsspinazie is al weer enkele weken aan de veiling. Die bracht goede prijzen op. Als het weer zo blijft komen er al gauw weer akkers vrij om een nieuw ge was op te zetten. Zo snel kan een goed voorjaar zijn. Onder de plastic en agryl bedekking groeien de gewassen zeer snel. Over het algemeen staan deze er goed bij. Als dit weer aan blijft hou den zal alles gewoon heel erg vroeg zijn dit jaar. Maar we zullen eerst de weersomstandigheden in de ko mende weken in de gaten moeten houden. Want van een vroeg voor jaar naar een laat voorjaar kan in en kele dagen gebeuren. In de kassen is de oogst van kom kommers, tomaten, paprika, etc. al in volle gang. De prijzen van de glasprodukten ligt onder het peil van vorig jaar. De prijs van glassla is heel sterk wisselend. Zo beurt de teler een gulden, enkele dagen later kan dat dertig cent zijn. Heel onre gelmatig. De prijzen van het witlof zijn geluk kig nog steeds goed. De zaai van de nieuwe pennen staat weer voor de deur. Nu het wat beter gaat in de sektor zal men wel weer moed heb ben om een nieuw seizoen aan te gaan. Met 3.000 tot 4.000 bezoekers was 'Kom in de Kas' in Etten-Leur en omgeving druk bezocht. Hier een beeld in de auberginekas van mts-Jansen. Het aantal bezoekers aan "Kom in de kas" afgelopen weekend varieer de sterk per gebied. In Etten-Leur hadden de deelnemers zondag j.l. niet over belangstelling te klagen, met tussen de 3000 en 4000 be zoekers. Een dag eerder in Walche ren viel het bezoek echter tegen. "Best wel zonde", aldus een van de deelnemers, die slechts 150 gasten had ontvangen. Een van de Brabantse deelnemers was maatschap Jansen, die zes jaar geleden op bescheiden schaal be gonnen is met de teelt van aubergi nes, een nieuw produkt in de regio Breda. Inmiddels is de teelt uitge breid tot 33.000 meter kasopper- vlak. Om risiko te spreiden verbouwt men daarnaast in 23.000 meter kas sla en komkommer. Aubergine is een vruchtgroente die van oorsprong uit India afkomstig is. Het areaal in Nederland is inmiddels uitgebreid tot 100 ha. De consump tie vindt hoofdzakelijk plaats in Frankrijk, België, Duitsland en Enge land. Amerika, en vooral Japan, zijn nieuwe afzetgebieden waar men veel van verwacht. Het uitplanten geschiedt in december. Vanaf maart tot november is het gewas produk- tief. Per vierkante meter is op jaar basis 32 kg haalbaar. Vorig jaar lag de middenprijs op f 4,25. Nu moe ten de telers het met een gulden per kg minder doen. De kostprijs ligt op f 3,— per kg. De mts. Jansen teelt de aubergines op aggrofoam. Aggrofoam is een zachte, veerkrachtige en zeer sterke schuimstof die minimaal vijf jaar te gebruiken is. Het volumegewicht bedraagt slechts 80 kg per kubieke meter. Zelfs als de mat nat is kan die zonder breuk worden opgepakt. Wat arbeidsintensiviteit aangaat zijn aubergines te vergelijken met toma ten. Naast de ondernemer en zijn echtgenote zijn twee vaste mede werkers aanwezig. Specifieke werk zaamheden gebeuren door aanneemploegen. Bestuiving in de kas vindt plaats door hommels en bijen. Het touw voor opbinding van de planten is gemaakt van natuurlij ke grondstoffen, is ,100% biologisch afbreekbaar, niet plantgiftig en neemt minder licht weg. Aubergines liggen glimmend in de winkels te pronken. Zijn champig nonachtig vruchtvlees en zijn romi ge smaak lenen zich voor allerlei culinaire toepassingen. Zowel ge bakken, gegrild, gekookt als gesmoord kunnen aubergines die nen als hoofdingrediënt van diverse schotels. In bereide toestand, niet vers, zijn aubergines in te vriezen. Een al te grote uitbreiding in auber gines is nog niet gewenst. De Ne derlandse consument moet deze vrucht nog leren eten. Zelf proeven Wat bij de bezoekers zeer in de smaak viel was het zelf proeven van tuinbouwprodukten, zoals aardbei en, komkommers en tomaten. Ook voor de veebedrijven was veel be langstelling. Vooral kinderen kunnen op zo'n open dag genieten van wat er op de boerderij te zien is, en de ouders stellen allerhande meer of minder kritische vragen over oor merken, mineralen in veevoer, biolo gische bestrijding, het plukken van tomaten of het verpakken van bloe men. Op enkele bedrijven in de regio Etten-Leur waren voorlichters aan wezig om uitleg te geven over biolo gische bestrijding. Zij kwamen monden tekort. Ook de bestuiving door insecten kreeg veel aandacht. Bij enkele tuinders stonden kastjes met hommels en bijen waar de be zoekers in konden kijken. Gekke vragen Op zo'n dag komt de teler tot besef hoe weinig de burger afweet van de produktiewijze van het dagelijkse groentepakket. De meest gekke vra gen hoor je: moeten jullie zo hoog die tomaten afplukken, doe je dat met een ladder? Hoe komt het dan dat er nooit die groene tomaten in de winkel liggen? Aardbeien, knip je die met een schaar? Het is toch zonde van zo'n grote kas voor zo'n beetje aardbeien, kun je er ook geen op de grond leggen? Wat wel opvalt als je rondloopt op zo'n dag dat er bijna alleen maar positieve geluiden te horen zijn bij de bezoekers. De mensen die hun bedrijf open zetten op zulk een dag krijgen alleen maar complimenten. Het blijkt telkens weer bij zo'n open dag dat het hard nodig is dat dit wordt gedaan. Al was het alleen al om veel onbegrip bij de burgers weg te halen. Maar van andere kant ook, laat de ondernemer zelf maar eens vertellen wat hij individueel doet aan besparing op milieugebied, ar beidskosten, etc. Dat geeft veel meer voldoening en uitstraling dan tien kranteberichten. Walcheren Het bezoekersaantal aan "Kom in de kas" Walcheren was veel kleiner dan twee jaar geleden. Volgens en kele deelnemers is er onvoldoende publiciteit geweest. Familie Breel uit Veere kon twee jaar geleden wel 1000 bezoekers noteren, nu hield het op met 150. "Best wel zonde", aldus mevrouw Breel. "Je doet je best om je bedrijf zo goed mogelijk te presenteren, en je wilt toch graag dat die inspanningen niet voor niets zijn. De mensen die kwamen had den gelukkig wel veel belangstel ling, dus dat maakte het weer een beetje goed". De bezoekers konden het hele vee houderijbedrijf van Breel bezichti gen, behalve de varkensstal. Die bleef dicht, in verband met de huidi ge strenge exporteisen. Speciaal voor de open dag was het maken van schapenkaas een dag uit gesteld, zodat men kon zien hoe dit proces in zijn werk gaat. Daarnaast was er veel belangstelling voor de schapen met de lammeren en het voeren van de koeien via de compu ter. De meeste bezoekers kwamen uit de buurt.

Zeeuwsch landbouwblad ... ZLM land- en tuinbouwblad | 1993 | | pagina 11