Hendrix helpt akkerbouwers en veehouders die werken aan morgen Bukman bezorgd over stagnatie GATT-overleg Schoolklassen uitgenodigd op de ZLM Manifestatie Eigen voertarwe voor slachtkuikens Manifestatie 17 - 18 - 19 juni Heffingen Landbouwschap 33 miljoen hoger Landbouwminiaturen in Landbouwuniversiteit AGV-bijeenkomst in Kruiningen: VRIJDAG 2 APRIL 1993 Hendrix' Voeders is de grootste par ticuliere mengvoederfabrikant in Nederland. Alleen daarom al wil het bedrijf zich op de ZLM Manifestatie in Kapelle van zijn beste kant laten zien. Toch is dat niet de enige reden. "Wij hebben de boeren in Zuidwest- Nederland - ook de akkerbouwers - iets te bieden, dat perspectief biedt voor de toekomst. Werken aan mor gen dus", zegt regiomanager Henk van Kuyk. Hendrix wil graag meedenken met de akkerbouwer, die op zoek is naar nieuwe mogelijkheden. Zo is het idee geboren om slachtkuikens op het akkerbouwbedrijf te gaan hou den en de eigen tarwe te benutten als kippevoer. In Zeeland komt deze combinatie in de praktijk nog weinig voor, in Brabant is men er al iets ver der mee. Van Kuyk: "Voor akker bouwers kunnen slachtkuikens een aantrekkelijk alternatief zijn. Deze tak is arbeidstechnisch vaak goed in te passen in het akkerbouwbedrijf en heeft een relatief gemakkelijke stal doordat er geen mestopslagput- ten gebouwd behoeven te worden. Bijkomend voordeel is dat met mo Jos van Steen- Henk van Kuyk, oven, Hendrix- regiomanager van dealer in Midden- Hendrix en Noord-Zeeland derne huisvesting optimale resulta ten gehaald worden. Ook is niet onbelangrijk de korte omloopsnel heid van het geld in deze sector. Iedere 6 8 weken wordt één ronde afgewerkt. Als dan bovendien een deel van de voedertarwe binnen het eigen bedrijf te gelde kan worden gemaakt, ontstaat er een interes sant kostenplaatje. Wij van Hendrix willen daar graag met de boeren over praten". Eigen gebruik Een akkerbouwer met pakweg 25.000 slachtkuikens moet 500 ton mengvoer per jaar inkopen. Afhan kelijk van de kwaliteit kan bijvoor beeld 100 ton (tenminste 10 ha) voertarwe voor eigen gebruik wor den benut. Dat kan de voerkosten aanmerkelijk omlaag brengen. Hen drix bepaalt aan de hand van monsteranalyses van de tarwe in welke mate concentraten moeten worden toegevoegd en komt zo tot de meest uitgebalanceerde voeder samenstelling. De praktijk tot nu toe is, dat het systeem goed werkt. In het alge meen wordt met toepassing van ei gen voertarwe zelfs een hoger rendement gehaald. De kosten voor de boer zitten vooral in de opslag van de voedertarwe. Dé vraag is of de akkerbouwer de tarwe zelf moet opslaan op het eigen bedrijf of ver koopt en op afroep in porties terug koopt. Beginnen met tarwe bijvoeren kan relatief eenvoudig via het plaatsen van opslagsilo's en aanpassen van de voederinstallatie. Gouden bergen belooft Hendrix niet. De markt voor slachtkuikens gaat op en neer. Niettemin consta teert de mengvoederfabrikant dat De milieustal slachtkuikens van Hendrix is een Groen Labelstal de belangstelling onder de akker bouwers voor deze tak groeit en dat de markt voor kippevlees nog niet verzadigd is. Vleeskalveren De veevoederfabrikant ziet ook mo gelijkheden in de rose kalfsvleespro- duktie. Het is een nieuwe wijze van jong rundvleesproduktie, waarbij vooral zwartbonte kalveren optimaal tot waarde kunnen worden ge bracht. Het vee wordt na 32 weken geslacht op een gewicht can ca. 175 kg. "Opnieuw een mogelijk heid, die het overwegen waard is", zegt Van Kuyk. "Maar niet allemaal tegelijk beginnen". De ontwikkelingen in de veevoeder wereld gaan snel. De opkomst van zelf geproduceerde ruwvoerproduk- ten (CCM en gebruik krachtvoerver- vanger) is hiervan een voorbeeld. Met een eigen voermengwagen is de boer in staat het voederpakket tot op zekere hoogte zelf samen te stellen. Hendrix voegt hieraan een stuk meerwaarde toe door middel van deskundig advies en begelei ding. Voortdurend wordt in overleg met de ondernemer gezocht naar de meest optimale voedersamenstellin gen via toevoeging van Dairy Con centraten. Milieunormen Uitgekiende voersystemen en aan gepaste huisvesting zijn de instru menten bij uitstek, waarmee de steeds strenger wordende milieu- eisen kunnen worden ingewilligd. Hendrix is er helemaal klaar voor. Zo worden er varkens- en kippenstallen in de praktijk uitgetest, die voldoen aan de hoogste milieunormen en zonder meer voor een "Groen La bel" in aanmerking komen. De mi lieuvriendelijke varkensstal van Hendrix, die samen met de firma Pacques is ontwikkeld, realiseert 70% minder ammoniakuitstoot en 50% minder mestvolume. De stal kan zonodig in stappen worden op gebouwd, zodat men toegroeit naar de normen van het Groene Label. De milieustal voor slachtkuikens maakt een vermindering van de am moniakuitstoot van maar liefst 90% mogelijk. Van Kuyk: "Het probleem met het milieubeleid is dat de boeren niet weten waar ze aan toe zijn. De nor men worden elke keer aangepast. Dat maakt de boeren afwachtend om te investeren in bijvoorbeeld nieuwe stallen. En geef ze eens on gelijk. Als bedrijf moeten we natuur lijk inspelen op de hoogste normen. We bouwen nu stallen, waarin de milieuvoorzieningen straks zonder al te veel kosten ingepast kunnen worden". Hendrix Voeders heeft in elke regio een dealer, een zelfstandig onderne mer die voor eigen rekening en risi co produkten en diensten van Hendrix aanbiedt. Op de Bevelan- den, Walcheren en Schouwen- Duiveland is Jos van Steenoven uit 's Heer Abtskerke de "man van Hendrix". Hij heeft in de loop van 14 jaar een groot aantal relaties opge bouwd en gaat zijn derde ZLM Ma nifestatie tegemoet. Ook in Kapelle zal hij er weer bij zijn. Samen met Gerard de Backer (Wouwse Planta ge) en Rudolf Snijders (Hoeven) be hartigt hij de belangen van Hendrix in zuidwest-Nederland. Het Landbouwschap verwacht dit jaar 133,3 miljoen gulden te moeten heffen voor onder meer onderzoeks- en demonstratieprojecten, praktijk voorlichting, milieuprojecten, ge zondheidszorg, bestrijding van dier en planteziekten en afzetbevorde ring. Dit blijkt uit de ontwerp begroting 1993 voor de zogenaam de bijzondere diensten die op 7 april a.s. ter goedkeuring aan het bestuur wordt voorgelegd. In vergelijking met vorig jaar is de opbrengst van de heffingen 33 mil joen gulden hoger. Deze stijging heeft voor het belangrijkste deel te maken met de kosten die voort vloeien uit het verbeteren van de energie-efficiëncy in de glastuin bouw (18 miljoen). Ook de bijdrage van het Landbouwschap aan de Stichting Gezondheidszorg voor Dieren gaat met 5,9 miljoen gulden omhoog. Zoals gebruikelijk ligt de begroting voor belangstellenden op alle kanto ren van het Landbouwschap ter in zage. Hij is ook te koop voor f 17,50. De ZLM heeft alle 100 basis scholen op Noord- en Zuid- Beveland een brief geschreven, waarin schoolklassen worden uitgenodigd een (gratis) bezoek te brengen aan de Manifestatie op 17, 18 en 19 juni in de veiling te Kapelle. Op donderdag 17 juni tussen 14.00 en 17.00 uur zullen er voor de schoolkinderen spe ciale aktiviteiten met een educa tief tintje worden georganiseerd. De invulling van deze aktiviteiten zal in overleg met de scholen plaatsvinden. Een van de ideeën is om de kin deren per sector enkele vragen mee te geven, die zij tijdens hun rondgang over de Manifestatie moeten beantwoorden. Mogelijk kan hieraan een prijsvraag wor den verbonden. Ook wordt ge dacht aan de mogelijkheid om speciale uitleg te geven aan de schoolklassen over wat er te zien is op de Manifestatie, zowel produkten en machines als le vende have. De ZLM vraagt de leerkrachten om zelf suggesties en ideeën aan te reiken, zodat daarop kan worden ingespeeld. Een Brabantse voetploeg, een drie- schaar, een paarden-zwing en een wipkar zijn tijdelijk ondergebracht in het bestuurscentrum van de Land bouwuniversiteit. De landbouw werktuigen zijn onderdeel van een bijzondere collectie houten land bouwminiaturen die van 1 tot 30 april tentoongesteld worden in de hal van het hoofdgebouw. Naast de ze houten miniaturen zijn ook meta len modellen uit de jaren vijftig en zestig te bezichtigen. De miniature- nexpositie is een van de vele activi teiten die zijn opgezet ter gelegenheid van het 75-jarig bestaan van de Landbouwuniver siteit. De Nederlandse land- en tuinbouw staat voor grote uitdagingen en zal met name aandacht moeten geven aan het aspect kwaliteit. Deze boodschap gaf minister Bukman van Landbouw, Natuurbeheer en Visserij (LNV) op woensdag 24 maart 1993 aan vertegenwoordi gers van het Agrarisch Groothan dels Verbond (AGV) tijdens de jaarlijkse audiëntie. De audiëntie vond ditmaal plaats bij C. Meijer B.V. te Kruiningen. De minister toonde zich opvallend somber met betrekking tot een snel le afwikkeling van de GATT- onderhandelingen. Aan de kant van de Verenigde Staten bespeurde hij zelfs een toenemende neiging tot protectionisme en ook de EG, al thans zekere lidstaten binnen de EG, is in dit opzicht nauwelijks vrij te pleiten. De bewindsman was te meer somber, omdat Nederland vol gens hem veel mag verwachten van een GATT-akkoord, vooral als het gaat om de afbraak van fytosanitai re en veterinaire belemmeringen. Uit de discussie bleek dat ook, zeker na het wegvallen van de binnengren zen per 1 januari jongstleden, op de Europese markt volop oneigenlijke belemmeringen worden opgewor pen. De minister toonde zich in dit opzicht erg bezorgd. Keuringen Van AGV-zijde werd betreurd dat de overheid niet meer, of althans in veel mindere mate, wenst te partici peren in nuttige "instrumenten" als keuringen, onderzoek, voorlichting en onderwijs (het zogenaamde OVO-drieluik). De minister ziet dit evenwel als taken waar het be drijfsleven zelf verantwoordelijk voor is. Hij stelde dat de overheid wél innovatieve projecten mee on dersteunt. Overigens erkende de mi nister dat er ook een budgettair aspect in het geding is. Het AGV is altijd een verklaard voor stander geweest van zo min moge lijk ingrijpen van overheidszijde. De markt moet, als het even kan, het werk doen. De minister gaf aan dat er niettemin telkens stemmen op gaan om de markt, bijvoorbeeld de aardappelmarkt, van bovenaf te re guleren.

Zeeuwsch landbouwblad ... ZLM land- en tuinbouwblad | 1993 | | pagina 9