Rondetafelgesprek wellicht aanzet tot meer samenwerking en overleg Telers brengen begrip op voor eenzijdige stap Wolf en Wolf Levendige handel in afgekeurd pootgoed Ingrijpende prijsvoorstellen voor vezel- en olievlasteelt Walcherse landbouw praat met Milieudefensie NAK: telers lopen risico Liever nu dan na afloop seizoen VRIJDAG 2 APRIL 1993 Het ronde-tafelgesprek kwam tot stand op initiatief van, Jopie Dinge- manse (links van de tafel). Het gesprek werd begeleid door Jacques Roumen van de Volkshogeschool (geheel rechts) Vorige week donderdag vond in Walcheren op initiatief van boerin Jopie Dingemanse uit Zoutelande een ontmoeting plaats tussen regio nale landbouwvertegenwoordigers en de milieubeweging. De aardap pelteelt stond centraal. Meest con crete resultaat van de wederzijds als positief beoordeelde kennisma king is dat er een nadere uitwerking plaatsvindt om tot een overlegstruc tuur te komen. Met elkaar bereiken we meer dan wanneer we elkaar te genwerken, zo was de algemene teneur. De Europese Commissie heeft begin februari de prijsvoorstellen gepre senteerd voor seizoen 1993/94. Voor zowel vezel- als olievlas zijn in grijpende maatregelen voorgesteld. Een besluit wordt op z'n vroegst eind april genomen wanneer de Mi nisterraad weer bijeen is. Met na druk wordt er op gewezen dat deze voorstellen nog door de Raad kun nen worden gewijzigd. Vezelvlas De Europese Commissie is voorne mens de hectaresteun en de lijn zaadtoeslag samen te voegen. De nieuwe hectarepremie zal worden gedifferentieerd naar regio en oogstmethode, zoals dat nu ook het geval is. De hoogte van de steun wordt berekend op basis van histori sche zaadopbrengsten. Uitgangs punt is dat het steunniveau hetzelfde blijft. De hectarepremie zal voor de helft aan de teler en voor de helft aan de verwerker worden uit betaald. Momenteel wordt door de Europese Commissie 37,44 ECU per ha (f 99,31) ingehouden met als doel afzetbevorderende maatregelen te financieren. Om de nodige armslag te krijgen om deze acties voort te zetten wil de Europese Commissie deze inhouding verhogen tot 45 ECU per hectare (f 119,37). Olievlas De Europese Commissie heeft voor gesteld olievlas onder te brengen in het MacSharryregime. De steun Er is in Nederland een grijs cir cuit van poters die niet aan de vereiste voorwaarden voldoen. Een aantal telers/handelaren hebben om deze reden al bezoek gehad van de Algemene Inspec tie Dienst. "Dat mensen openlijk adverteren met afgekeurd uit gangsmateriaal snap ik niet", zegt NAK directeur J. Bultje. "Zo maken zij het voor ons gemakke lijk. Als keuringsdienst zijn we nu meer geïnteresseerd in afge keurd, dan in goedgekeurd ma teriaal. Daar zijn we tenslotte voor aangesteld". Al op de telersvergaderingen van de NAK hebben aardappelver meerderaars hun ongerustheid uitgesproken over dit soort prak tijken. Bultje vertelde toen dat Aanleiding tot de ontmoeting was de "actie gifpieper" van Milieude fensie, die in de agrarische wereld veel protesten heeft uitgelokt. De landbouw heeft veel schade gele den van de oproep aan consumen ten bepaalde aardappelrassen niet te kopen. Jopie Dingemanse: "We wilden vertegenwoordigers van de milieubeweging graag eens laten zien hoe het er in qle praktijk werke lijk aan toe gaat. Voor een beter we derzijds begrip kun je beter mèt elkaar te praten dan alleen maar óver elkaar". voor olievlas zal gebaseerd zijn op een vaste toeslag per ton. Deze toeslag zal via de regionale graanop brengsten worden omgerekend naar een steun per hectare. Voor Neder land resulteert dit in een hecta resteun van ca. f 1.640,— voor de zogenaamde kleiregio en ca. f 1.155,— voor de overige gebieden. Nog onduidelijk is of kleine produ centen ook voor deze steun in aan merking komen. Mogelijk ontvangen zij alleen de hectare toeslag die in het algemeen van toe passing is voor kleine producenten namelijk ca. f 470,— in de klei en ca. f 330,— in de overige gebieden. Volgens het Commissievoorstel zou het olievlasareaal in aanmerking moeten worden genomen voor de berekening van de oppervlakte die "professionele'.' producenten moe ten braakleggen. De Raad heeft in middels besloten dat deze verplichting tot extra braak niet zal gelden voor 1993. Mogelijk wordt naar alternatieven gezocht om de voorgenomen bezuinigingen toch te kunnen realiseren. Uit een opgave van het IRS blijkt dat afgelopen maandag 55 procent (66.600 ha) van het landelijk bieten areaal was gezaaid. In het zuid westen zat rond 95 procent van de bieten in de grond, in het noordelijk zandgebied en de Veenkoloniën nog maar goed vijf procent. Een bezoek aan het akkerbouwbe drijf van H. Krijger te Biggekerke maakte onderdeel uit van de ont moeting. Gebleken was namelijk dat initiatiefnemer van de "actie gif pie per" Paul van Sambeek nog nooit op een gangbaar akkerbouwbedrijf was geweest (mevrouw Dingeman se: "Hij gaf dat heel eerlijk toe"). Hijzelf kon niet bij het bezoek aan wezig zijn. Wel waren er Marion Bloem van Milieudefensie en Albert Aartsen van de Zeeuwse Milieu Fe deratie. Namens de landbouw na men aan het gesprek deel vertegenwoordigers van ZLM. CBTB, agrarische jongeren en agra rische vrouwen. De vertegenwoordigers van de mi lieubeweging hebben kunnen constateren dat de landbouw al zo veel mogelijk rekening houdt met het milieu. Het ontbreekt de boeren echter aan (financiële) ruimte om te experimenteren met een milieu vriendelijker bedrijfsvoering. "Door de verplichtingen bij de afnemers, de bank, etc. zijn wij aan handen en voeten gebonden. Wij kunnen niet zomaar een nieuw aardappelras gaan proberen, zonder dat de afzet geregeld is. Wij kunnen domweg ons geen financieel fiasco permitte ren. Maar dat neemt niet weg dat er al veel ten gunste van het milieu is veranderd. Gangbaar nu is heel an ders dan gangbaar tien jaar gele den", aldus de Het besluit van Wolf en Wolf om de garantieprijs uit de participatiecon tracten te schrappen is hard aange komen bij de telers. Door de ongunstige pootgoedafzet van de laatste twee jaar kan Wolf en Wolf een minimumprijs niet meer garan deren. Veel aardappelvermeerde raars hebben de laatste jaren hun bouwplan en bewaring afgestemd op de renderende pootgoedteelt. Toch zullen de meeste telers zich aanpassen en het handelshuis te Lelystad niet laten vallen. De heer J. van Tiggelen uit Moerstraten teelt dit jaar wederom 6 ha. voor Wolf en Wolf. "Ik ben niet blij met de werkwijze van Wolf en Wolf maar blijf toch za ken met ze doen. Ten opzichte van landbouwvertegenwoordigers. En: "Er blijft altijd spanning tussen mi lieu en economie". Afspraken Een van de afspraken die vorige week donderdag zijn gemaakt is dat als Milieudefensie weer een actie voorbereidt zij eerst gaat kijken wat daarvan de inbreng v?n de land bouw kan zijn. "Samen staan we sterker dan wanneer we elkaar te genwerken", vatte Marion Bloem deze positieve intentie samen. Er waren al eerder signalen geweest dat Milieudefensie (voorlopig) af wil stappen van de harde lijn. Mevrouw Bloem zei overigens dat het nooit de bedoeling van de actiegroep is ge weest om de boeren in hun porte monnee te treffen, ook niet met de "actie gifpieper". Zij erkende dat de boeren al veel doen op milieugebied, andere handelshuizen heeft Wolf en Wolf zich altijd soepel opgesteld. Bij conditie- en betalingsvoorwaarden komen zij goed uit de bus. Wij zijn de afgelopen twee jaar goed behan deld, ondanks een stroeve afzet. Hierdoor zijn wij min of meer ver wend. Transacties met Oost-Europa en Noord-Afrika hadden ook ten voordele van ons uit kunnen pak ken. Jammer, maar dat is het risico van op de vrije markt zaken doen". Juridische stappen Enkele telers overwegen om juridi sche stappen tegen de eenzijdige contractbreuk van Wolf en Wolf te nemen. Van Tiggelen deelt die me ning niet. "Achteraf bezien ben ik blij dat we dit bericht nu krijgen en niet na afloop van de oogst. Nog "al willen wij natuurlijk altijd dat het sneller gaat". Ook is afgesproken de mogelijkhe den te onderzoeken een keurmerk of certificaat voor aardappelen in te stellen, die aangeven in hoeverre de verschillende rassen milieube lastend zijn. De consument kan hier uit dan zelf zijn conclusies trekken. Aan het eind van het gesprek gaven de landbouwvertegenwoordigers aan een redelijk vertrouwen te heb ben in de gemaakte afspraken, en verheugd te zijn dat een eerste stap is gezet tot wederzijdse toenade ring. "Ik heb wel een beetje ge proefd dat Milieudefensie zich wel twee keer zal bedenken voor ze weer zo'n actie begint", zei A. Din gemanse uit Middelburg. Anderen zeiden dezelfde indruk te hebben, "al zal de actiegroep altijd scherpe kantjes blijven houden". zo'n slecht jaar en Wolf en Wolf kan de 700 telers helemaal niet meer uitbetalen. Juridisch staan we wel licht sterk. Met een handelshuis minder in Nederland zijn we nog verder van huis. Wij zullen nu even als bij andere aardappelhandelaren voor de vrije markt moeten gaan telen". Navraag bij een aantal vaste telers leert dat de meesten niet gelukkig zijn met een aantrekkelijke voor waarde minder in het contract. "Op zich heb ik weinig moeite met het besluit. Ik heb tot heden toe altijd mijn geld gehad ofschoon dat Wolf en Wolf vrijwel zeker geen centen gekost heeft. Dit kan zo niet blijven. Als we voor de vrije markt moeten gaan telen dan zie ik graag dat de Stopa verdwijnt. Nu trekt deze rege ling nog gelegenheidstelers aan. Als er veel telers zijn die hun contract met Wolf en Wolf opzeggen is het probleem misschien opgelost", al dus een teler, die anoniem wil blijven. Investeringen Een andere teler kan het standpunt van Wolf en Wolf moeilijk verkrop pen. "Ik heb forse investeringen in bewaring gedaan. Mede door de ga rantieprijs kon ik een kostprijsbegro ting maken. Nu deze minimumprijs wegvalt moet ik het bij een minder goed afzetseizoen met ongeveer f 3000,- per ha. minder doen. Voor dat ik een definitief besluit neem moet ik uitsluitsel hebben over een aantal onduidelijkheden. Het is een gecompliceerd iets. Uit welke hoek komt het besluit nu? Blijft de Stopa garant staan? Moeten enkele rassen inkrimpen?". Een tussenpersoon geeft geen com mentaar. "Ik sta tussen twee vuren. Wij zullen toch moeten proberen Wolf en Wolf in stand te houden. Er zijn al zo weinig handelshuizen". J.v.T. consumptietelers die poters van inferieure kwaliteit kopen al bij voorbaat op verlies moeten reke nen. "Al naargelang het percen tage van besmetting kan een opbrengstderving fors oplopen". Zover bekend houden de aan gesloten telers van de NAK zich niet bezig met deze handelswij ze. Bultje: "Zij kennen hun ver antwoording. Als zij betrapt worden hangt hun een forse boete en royering boven het hoofd". Aardappelvermeerderaars die hun eigen afgekeurde pootgoed op het eigen bedrijf willen uit- planten mogen dit nog. Er ligt voor 1994 een wetsvoorstel op tafel om ook deze werkwijze te verbieden. Pootgoedteler J. van Tiggelen uit Moerstraten

Zeeuwsch landbouwblad ... ZLM land- en tuinbouwblad | 1993 | | pagina 7