14 1 Inname MacSharry-aanvragen in Zeeland verloopt naar wens Invoering ECU afronding van een proces Sociaal Ekoriomisehe Voorlichting Landbouwtelling van start In West-Brabant teleurstellende opkomst VRIJDAG 2 APRIL 1993 Bij het kopen van een onroerend goed (bijv. een paar hectaren grond) is erfpacht een mogelijkheid van fi nanciering. Op de financiering van grondaankoop kom ik gaarne in een volgend artikel terug. Voor een goed begrip is het wenselijk dat eerst dui delijk wordt gemaakt wat nu eigen lijk erfpacht is. Daarover gaat dit artikel. Het recht van erfpacht is het zake lijk recht om het volle genot te heb ben van een aan een ander toebehorend onroerend goed, onder de verplichting om aan die ander als erkentenis van zijn eigendom een jaarlijkse som te voldoen, hetzij in geld, hetzij in voortbrengselen of vruchten. Omdat erfpacht een zake lijk recht is, kan dit recht door de erfpachter worden overgedragen en kan het ook met hypotheek of een ander zakelijk recht worden belast. Voor verkrijging van het erfpacht- recht is een notariële akte vereist. Looptijd Erfpachtcontracten moeten een mi nimale duur hebben van 26 jaar. Op erfpachten die zijn aangegaan voor een kortere periode dan 25 jaar zijn de bepalingen van de pachtwet van toepassing. Canon De jaarlijks te betalen som noemt men canon. De canon kan op be paalde, vooraf afgesproken momen ten, worden herzien. Sinds de invoering van het Nieuw Burgerlijk Wetboek (NBW) per 1 januari 1992 is het niet meer vereist om jaarlijks de canon te betalen. Het is nu ook mogelijk deze bijv. 3 jaarlijks te betalen. Lasten Alle zakelijke lasten, zoals water schapslasten en ruilverkavelingsren te, zijn voor rekening van de erfpachter. Opzegging Dit is alleen mogelijk, indien dit bij vastlegging van de erfpacht is be paald. Dit zal overeenkomstig de voorwaarden moeten plaatsvinden. De erfpachter kan door hem gestichte gebouwen en beplantin- De naam ECU zou de naam kunnen zijn van de toekomstige Europese munt. Op dit moment wordt met de naam ECU aangeduid de rekeneen heid waarmee de verschillende Europese munten in waarde aan el kaar zijn verbonden. Binnen het ECU heeft elke Europese munt haar "vaste" waarde, zij het binnen een zekere marge of bandbreedte waar binnen de munt mag fluctueren. De geïnteresseerden zullen weten dat de financieel specialisten in Europa regelmatig bij elkaar moeten komen om voor een bepaalde munt soort een andere koersverhouding binnen het Europees Monetair Systeem (EMS) en dus ten opzichte van de ECU vast te stellen. Deze verandering wordt dan opgeroepen doordat deze munt haar waarde niet kan behouden. In feite is de regering van het betrokken land daarvoor verantwoordelijk. Zij zullen niet in staat zijn geweest zodanige (econo mische) maatregelen te nemen dat het buitenland de munteenheid blijft vertrouwen. Binnen het Europees Monetair Systeem hebben de regeringen van de andere deelnemende landen op dit moment nog niet zoveel invloed dat zij het betreffende land nadruk kelijk kunnen helpen. Zodra de der de fase van de Europese Monetaire Unie is ingegaan zal dit over zijn. De ruimte om een eigen wisselkoersbe leid en een eigen rentebeleid te voe ren zal dan beperkt zijn. Op zich behoeft dit ook geen verkeerde zaak te zijn. Eenduidig beleid Nu is het nog zo dat het monetair beleid in Europa sterk wordt be paald door de centrale bank van het land of landen met de sterkste mun ten zonder dat andere landen daar op overwegende invloed kunnen uitoefenen. In het nieuwe systeem met een Europese Centrale Bank zullen alle deelnemende landen daarin vertegenwoordigd zijn. Niet als verlengstukken van de eigen na- gen wegnemen als de erfpachtover eenkomst hem niet tot stichting of aanleg verplichtte. Alles wat hij niet wegneemt komt zonder vergoeding aan de grondeigenaar. Deze regel vindt geen toepassing bij onteige ning. In het NBW is voorgeschreven tenzij anders is overeengekomen, dat in de erfpachtovereenkomst kan worden bepaald, dat de erfpachter bij het einde van zijn recht wel ver goeding zal krijgen voor gestichte opstallen en beplantingen. Dit geldt enkel voor afgesloten erfpachtcon tracten van 1 januari 1992 en later. Erfpachtrecht heeft waarde Voor de vaststelling van de notaris- kosten en de overdrachtsbelasting dient die waarde te worden bere kend. Aan de hand van de on derstaande tabel kan een factor berekend worden, die, vermenigvul digd met de canon de waarde van het erfpachtrecht weergeeft. eerste 5 jaar 5 x 0,85 4,25) tweede 5 jaar 5 x 0,64 3,20) derde 5 jaar 5 x 0,48 2,40) vierde 5 jaar 5 x 0,36 1,80) vijfde 5 jaar 5 x 0,28 1,40) volgende jaren x 0,15 totaal aantal jaren - 25 jaar) Voorbeeld Aantal jaren erfpacht: 39 Waarde van de grond: f 25.000,— Canon 4,5% De canon is dan 0.045 x f 25.000,- f 1.125,- In de periode 19 maart tot en met 2 juli wordt de Landbouwtelling 1993 gehouden. Het formulier is ten op zichte van vorige tellingen iets ge wijzigd als gevolg van het feit dat de gegevens direkt de computer in gaan. De extra onderwerpen die in de tel ling 1993 aan de orde komen, zijn niet meer apart opgenomen, maar ingepast in de algemene vraagstel ling. De zgn. bijformulieren zijn hier mee komen te vervallen. De extra onderwerpen dit jaar zijn: herkomst van biggen (vanwege ve terinair belang), bedrijfsopvolging (werd voor het laatst in 1988 naar gevraagd), eigendom en pacht (laat ste keer in 1987) en mestopslag (is een EG-verplichting, de gegevens zijn alleen bestemd voor de sta tistiek, niet voor naleving van de wet). Het Centraal Bureau voor de Sta tistiek zal half juli de eerste voorlopi ge uitkomsten bekend maken, te beginnen met de akkerbouw. tionale overheden overigens, want de Centrale Bank zal onafhankelijk zijn. Wel kan vanuit deze Centrale Bank een eenduidig Europees beleid worden bepaald dat niet gericht mag zijn op een enkel individueel land. Overigens betekent het geenszins dat Nederland vanaf dat moment door Europa wordt geregeerd. De nationale overheid blijft verantwoor delijk voor een eigen economische politiek, een eigen begrotingsbeleid. Of om het anders uit te drukken: Nederland blijft baas in eigen huis over de hoofdlijnen van het begrotings- en werkgelegenheids beleid. Maar zoals het bij elk samen gaan wordt ervaren, er zal eigen invloed moeten worden ingeruild voor het verkrijgen van gezamenlijke invloed over een groter geheel. Doordat Nederland bij de sterkere landen in financieel opzicht in Euro pa behoort zal de toekomstige in vloed meer dan evenredig zijn. Twee munten Onze minister van financiën ver wacht dat de invoering van een ge zamenlijke Europese munt voor het jaar 2000 tot stand komt. Dat hoeft nog niet direct te betekenen dat op dat moment onze gulden als munt zal zijn verdwenen. In een over gangsfase zullen wij dan met twee munten moeten werken en dat lijkt mij niet aantrekkelijk. Alle goederen dienen dan te worden geprijsd in beide munteenheden. Winkeliers langs onze grenzen kennen dit reeds, maar of dit aan te bevelen is voor het gehele land mag twijfel achtig zijn. Denk ook eens aan alle automaten die nu nog zijn ingesteld op onze Nederlandse muntsoorten, maar dan ook de Europese munt eenheden moeten aankunnen. Ech ter de overstap ineens naar een Europees betaalmiddel vergt een gi gantische operatie voor de aanmaak van 80 miljard munten. Of dat in eens haalbaar is zal nog wel enige nachten slapen vragen. B. Veerbeek Waarde erfpachtsrecht 15,15 x f 1.125,- f 17.040,- De waarde van de blote eigendom komt dan op f 7.960,— 15,15 is optelling van bovenstaande factor Erfpachtrecht en overdrachtsbe lasting Bij de overdracht vn het erfpacht recht is 6% overdrachtsbelasting verschuldigd over de waarde van het recht van erfpacht. Omdat ook vestiging van het recht als een over dracht gezien moet worden is ook dan 6% overdrachtsbelasting ver schuldigd. In bepaalde gevallen kan het zijn dat de verkoper van grond, die grond in erfpacht in gebruik houdt, zoals bij Fagoed het geval is. In dat geval be taalt u 6% overdrachtsbelasting over het bloot eigendom. De bereke ning van de overdrachtsbelasting is dan als volgt: Stel de koopprijs van de over te dragen grond is f 100.000,—. De duur van de erf pacht is 27 jaar. De canon bedraagt 5%. Overdrachtsbelasting is ver schuldigd over de koopsom vermin derd met de contante waarde van de canonverplichting (het blote eigendom). Contante waarde: 13.35 x 5% x f 100.000,- f 66.750,- Overdrachtsbelasting: 6% x (100.000 - 66.750) f 1.995,- Waardebepaling voor de BZ en IOAZ Voor de waardebepaling van het recht van erfpacht dienen voor deze regelingen ook de waarde voor de vermogensbelasting te worden aan gehouden. Gezien de veelheid van aan dachtspunten is het in bovenstaand artikel niet mogelijk om alle punten inzake de erfpacht te bespreken. In individuele gevallen is het noodza kelijk dat u zich goed en volledig laat voorlichten. Vanzelfsprekend kunt u hiervoor altijd een beroep op de SEV doen. Toine de Bakker, Sociaal economisch voorlichter De inname van de MacSharryfor- mulieren verloopt in Zeeland tot nu toe naar wens. Op de zitdagen, die vorige week op diverse plaatsen zijn gehouden, heeft ongeveer 60% van de Zeeuwse boeren de formulieren ingeleverd. In West-Brabant ligt het aantal ingediende aanvragen aan merkelijk lager. Op de 13 gehouden zitdagen kwam slechts 20% opda gen, vooral veehouders. G. de De DBH in Zeeland is tevreden over de gang van zaken tot nu toe. Van de ca. 4.000 landbouwers hebben 2.400 de aanvraag ingediend. Ing. Loos, hoofd uitvoering regeling op het Landbouwcentrum in Goes: "het systeem van de zitdagen heeft goed gewerkt. Het inzetten van ex tra personeel is niet voor niets ge weest. Een enkele keer moest men wat geduld hebben, maar voorzover ik weet is de wachttijd nooit langer dan een half uur geweest en in de meeste gevallen zelfs veel korter. Een gelukkige bijkomstigheid is dat de boeren dit voorjaar vroeg konden zaaien en daardoor het bouwplan tijdig klaar hadden. De subsidie aanvraag kon zodoende snel wor den afgewerkt. Overigens kunnen er tot 15 mei eventueel nog wijzigin gen worden ingediend". Volgens ing. Loos hebben de boeren "hun huiswerk goed gemaakt". In de meeste gevallen mankeerde er weinig tot niets aan de manier waarop de formulieren waren inge vuld. De begeleidende informatie was blijkbaar voldoende duidelijk: "Ik ga er van uit dat we nu de ge makkelijke gevallen gehad hebben en dat de moeilijke nog komen", al dus Loos. "Ik hoop dat de boeren, die nog moeten komen, zo verstan dig zijn niet tot de laatste dag (14 mei) te wachten". Wast-Brabant De opkomst op de 13 zitdagen in West-Brabant is teleurstellend ge weest. Districtsbureauhouder G. de Wit te Roosendaal vreest dat de boeren de formulieren te lang laten liggen en dat kan tegen 15 mei wel eens problemen gaan opleveren. Vol gens de Wit zijn de formulieren, die per post binnenkomen, niet allemaal goed ingevuld. "Lijnen op de kaar ten moeten met een lineaal en een H. Loos scherp gekleurde stift getrokken. Dikke strepen zorgen al gauw voor een afwijking". De DBH in Roosendaal heeft 4.300 bedrijven onder zijn beheer. De MacSharrypremies zorgen voor een toename van het aantal gere- gistreerden. "Verschillende kleine bedrijfjes en mensen met een per ceel grond worden nu producent. Ook veel Belgen doen een beroep op ons", aldus De Wit. De districtsbureauhouders en hun medewerkers dringen er op aan om formulieren en de toelichting eerst goed te lezen. Als er dan nog een gerichte vraag overblijft, kan die zonder meer beantwoord worden. Als de aanvraag niet goed is inge vuld, volgt altijd een puntenbrief om de zaak te herstellen.

Zeeuwsch landbouwblad ... ZLM land- en tuinbouwblad | 1993 | | pagina 4