Akkerbouwgeld voor gewasbescherming? WLTO werkt aan commissie voor handelskwekers Schade door nachtvorst lijkt niet erg groot Promotie van Nederlands fruit Voorontwerp ruilverkaveling Oud-Vossemeer M Borgstellingsfonds garandeert leningen tot 150.000 gulden Uitvoering Meerjarenplan stuit op financiële problemen Themadag watervoorziening en gewasproduktie Hier en daar knoppen bevroren EG moet dumpen appels tegengaan A VRIJDAG 2 APRIL 1993 /Q IQI Het Landbouwschap wil een deel van de kosten van het Meerjaren plan Gewasbescherming financie ren uit de herstructureringspot voor de akkerbouw. Het voorstel is op ta fel gekomen nadat een plan om de bijdrage van het landbouwbe drijfsleven door middel van een bestemmingsheffing te incasseren door de hoofdafdeling akkerbouw en de afdeling tuinbouw van het Landbouwschap werd afgewezen. De bijdrage van het bedrijfsleven aan de uitvoering van het Meerja renplan is al verschillende keren on derwerp van overleg geweest tussen vertegenwoordigers van het Landbouwschap (Mares en Pan man) en staatssecretaris Gabor. De ze wilde de sector aanvankelijk opzadelen met een bestemmings heffing die 25 miljoen zou moeten opbrengen. Dit was niet acceptabel voor de landbouw. Het Landbouw schap beloofde de staatssecretaris mee te denken over alternatieven. Vervolgens kwam een formule in discussie, waarbij het landbouwbe drijfsleven nog 13,2 miljoen zou moeten bijdragen. Het Landbouw schap wilde dit bedrag binnenhalen via heffingen, die zouden worden uitgesmeerd over een periode van vier jaar. De hoofdafdeling akker bouw en tuinbouw wezen dit voor stel van de hand. Zij hielden vast aan het bedrag van 5 miljoen gul den, dat eerder door het Landbouw schap is genoemd en dat toereikend zou zijn op de kosten van voorlich ting, cursussen etc. te financieren. Van extra heffingen uit de porte monnee van de boeren en tuinders wilde men niet weten. Om te kunnen voldoen aan de af spraak met staatssecretaris Gabor heeft het Landbouwschap naar an dere mogelijkheden gezocht. Daarbij is het oog gevallen op de herstruc tureringsgelden voor de akkerbouw. Deze zijn gereserveerd na de akker- bouwakties in 1990 en bedoeld voor stimuleringsprojecten. Het Landbouwschap wil 5 miljoen gul den uit dit fonds halen voor uitvoe ring van het gewasbeschermingsplan. Het reste rende bedrag zou dan via heffingen in de komende jaren door de boeren en tuinders moeten worden opge bracht. Het voorstel zal deze maand in de hoofdafdeling akkerbouw en de afdeling tuinbouw aan de orde komen. Akkerbouwvertegenwoordigers zijn bepaald niet enthousiast over het voorstel. ZLM-voorzitter H.C. van der Maas vindt dat de herstructure ringsgelden niet mogen worden ge bruikt voor het gewasbeschermingsbeleid van de overheid. Het is voor hem een reden om zich te verzetten tegen onderte kening van het convenant tussen overheid en Landbouwschap over de uitvoering van het Meerjarenplan Gewasbescherming. Het Borgstellingsfonds voor de landbouw komt akkerbouwers en fruitkwekers die in liquiditeitsproble men zitten, enigszins tegemoet. Het fonds stelt zich garant voor lenin gen van maximaal 150.000 gulden. Het Centrum voor Agrobiologisch Onderzoek in Wageningen houdt op woensdag 21 april a.s. een thema dag over "watervoorziening en ge wasproduktie". Aan de orde komen de laatste fysiologische inzichten over dit onderwerp, evenals de rela tie stikstofgebruik en watergebruik. De kosten van de themadag bedra gen f 60,—. Meer informatie: tel. 08370-75722. De leningen worden alleen verstrekt aan bedrijven die levensvatbaar zijn. Ze moeten binnen vijf jaar worden terugbetaald. De garantstelling biedt soelaas aan bedrijven, die door de slechte resultaten in 1992 in de pro blemen zijn gekomen. Door de ver soepeling van de voorwaarden kunnen nu meer bedrijven een be roep doen op het Borgstel lingsfonds. Vanuit de georganiseerde landbouw was eerder bij minister Bukman aangedrongen op soepele kredietfa ciliteiten teneinde het slechte oogst jaar 1992 te kunnen overbruggen. ZLM-voorzitter H.C. van der Maas is tevreden met de regeling die uit de bus is gekomen. Het gemiddelde akkerbouwbedrijf moet met een ge garandeerde lening van maximaal anderhalve ton uit de voeten kun nen. Het kan een oplossing zijn voor de korte termijn. Voor de lange ter mijn moeten er voor de akkerbouw structurele maatregelen worden ge troffen, aldus Van der Maas. De samenstelling van de nieuw in te stellen commissie Handelskwekers is in een gevorderd stadium. Over enkele weken valt de eerste bijeen komst te voorzien. Dat bleek op de speciale informatiedag die de WLTO had georganiseerd voor handels kwekers. De dag, die goed werd bezocht, stond in het teken van informatie uitwisseling tussen de standsorga nisatie en de kwekers. In een reeks korte inleidingen werden de bezoe kers voorgelicht over de mogelijkhe den die de WLTO hen als belangenorganisatie te bieden heeft. Omgekeerd konden de kwe kers hun wensen en gedachten ui ten over de wijze waarop zij hun belangen behartigd willen zien. Frans Hoogervorst, die ook voorzit ter is van de vakgroep Tuinbouw waaronder de nieuwe commissie valt, benadrukte het belang van één belangenbehartigings-structuur voor alle tuinbouwbedrijven. De WLTO kan die structuur bieden en is ook bezig om te werken aan één tuinbouwcommissie op CLO-niveau. "Er is een directe en snelle lijn van het lid in de afdeling naar het hoog ste niveau binnen de georganiseer de land- en tuinbouw", zei hij, "en vandaar verder naar Den Haag en Brussel. Met behulp daarvan zijn we in staat om in alle situaties snel en doeltreffend te reageren in het be lang van onze leden. De in te stellen commissie Handelskwekerijen zal ons verder helpen om ervoor te zor gen dat de specifieke belangen van deze groep daarin goed tot hun recht komen". De nachtvorst van begin deze week heeft naar het zich laat aanzien wei nig schade aangericht in de akker en tuinbouw. In Zeeland zijn hier en daar knoppen van appel-, pere- en pruimebomen bevroren. Elders in het land is waar mogelijk volop be regend om vorstschade tegen te gaan. Op sommige plaatsen in Zeeland zijn knoppen van de Goudreinet, Het Landbouwschap wil dat de EG een eind maakt aan de ongecontro leerde invoer van appels uit landen op het zuidelijk halfrond. Deze ap pels worden op de Europese markt gedumpt tegen een prijs die in geen enkele verhouding staat tot de kost prijs in de landen waar ze vandaan komen. Als gevolg hiervan hebben de Europese appeltelers al geruime tijd te maken met marktontwrich- ting en extreem lage afzetprijzen. In een brief aan minister Bukman stelt het Landbouwschap voor om de invoer van appels uit het zuidelijk halfrond ten opzichte van vorig jaar te halveren. De Europese Commis sie moet hierover met de exporte rende landen bindende afspraken maken. Ook de handelspraktijk van het verzenden van appels "in con signatie" moet aan banden worden gelegd. een vroeg appelras, door de vorst aangetast. Ook in de vroege pere rassen zijn hier en daar bloemetjes bevroren. In het algemeen hebben de fruitbomen de kou echter goed doorstaan, ondanks het feit dat de bloei dit jaar twee drie weken eer der is dan normaal vanwege het zachte voorjaar. Uit België komen berichten over zwaardere vorstscha de aan de fruitoogst. In Noord-Brabant en op veel andere plaatsen in het land hebben de bere- geningsinstallaties hun nut weer be wezen. Op een halve meter hoogte werden hier en daar temperaturen van min 5 graden en lager gemeten. Fruitteler A. Mouwen uit Roosen daal: "Bij de appelrassen Alkmene en Jonagold zitten de knoppen al vrij los. Cox en Golden zijn iets later. Knoppen in rust kunnen veel hebben". Mouwen heeft met de ervaringen van 1991 in het achterhoofd het ze kere voor het onzekere genomen. "Eén nacht vorst is te riskeren. Ge deeltelijke bevriezing is niet zo erg. Wel als er een scheermeseffect op treedt. Vriest het bijv. op 1 meter hoogte hard, dan kan de hele opstand op die hoogte verloren gaan. Je kunt om twee uur 's nachts moeilijk inschatten hoe het kwik drie uur later staat, dus moet je gaan beregenen". De beregening bedraagt drie milli meter per uur per ha. Mouwen kon de installatie maandag pas om 10.30 uur stop zetten. Toen liet het ijs op de bodem los. Ook op de A-58 staan de reclameborden voor hard fruit. Deze foto is gemaakt in de buurt van de Vlake- tunnel bij Kapelle (foto: Anton Dingemanse) Langs de snelwegen en op andere drukke punten staan sinds kort re clameborden voor Nederlands hard fruit. Dit is een initiatief van een groep fruittelers, die zich verenigd hebben in de Stichting Fruitpromo- tie Holland. De fruittelers hebben de reclamecampagne opgezet vanwe ge de grote voorraad Hollands fruit, die nog in de koelhuizen ligt. De ap pels en peren zijn van uitstekende kwaliteit en voor de consument be paald niet duur. De fruittelers zijn niet tevreden met de reclame- aktiviteiten van het Centraal Bureau Tuinbouwveilingen en hebben daar om de campagne georganiseerd. Er zijn tot nu toe ongeveer 100 bor den op strategische plaatsen neer gezet, waarvan een kleine 20 in Zeeland. Het zijn allemaal dezelfde borden. Behalve borden zijn er ook stickers en posters gemaakt. De ak- tie is mogelijk gemaakt door finan ciële bijdragen van fruittelers en agribedrijven. Ook Zeeuwse bedrij ven hebben zich als sponsor aange meld. Zo heeft onder andere de CZAV in Wemeldinge een flinke bij drage aan de stichting ter beschik king gesteld ten behoeve van reclame in Zeeland. De Stichting heeft intussen opnieuw een dui zendtal reclameborden laten maken. Deze kunnen worden besteld door particuliere fruittelers en bedrijven tegen betaling van f 295,— per stuk incl. btw. De Landinrichtingscommissie voor de ruilverkaveling Oud-Vossemeer deelt mee dat het voorontwerp- landinrichtingsplan met ingang van 5 april 1993 voor een ieder koste loos verkrijgbaar is bij het secretari aat van de Landinrichtingscommissie (adres: Westsingel 58, postadres: Postbus 6, 4460 AA Goes, telefoon 01100-37330). Inlichtingen over het voorontwerp- landinrichtingsplan kunnen worden verkregen op bovengenoemd adres. Het voorontwerp-plan is tevens gra tis te verkrijgen op de volgende adressen: Gemeentehuis Tholen, Markt 1 te St. Maartensdijk; Open bare Bibliotheek, Dalemsestraat 23 te Tholen; Openbare Bibliotheek, Raadhuisstraat 1, Oud-Vossemeer (open: dinsdagavond van 18.30-20.00 uur). In het ruilverkavelingsgebied wor den binnenkort twee openbare voorlichtings- en inspraakbijeen komsten gehouden, waar het voorontwerp-landinrichtingsplan na der zal worden toegelicht en waar gelegenheid bestaat om met verte genwoordigers van de Landinrich tingscommissie van gedachten te wisselen. Deze bijeenkomsten vin den plaats op: dinsdag 13 april, in het dorps huis "De Vossekuil", Raad huisstraat 7 te Oud-Vossemeer. Aanvang: 20.00 uur; donderdag 22 april 1993, in Sport- en gemeenschapscen trum "Meulvliet", Zoekweg 8 te Tholen. Aanvang: 20.00 uur. Naast de algemene bijeenkomsten worden voor de direkte belangheb benden de volgende zitdagen ge houden: vrijdag 23 april 1993 van 9.00-12.00 uur; donderdag 29 april 1993 van 13.30-17.00 uur. Beide zitdagen worden gehouden in het "stad huiskantoor", Hoogstraat 12 te Tholen. Schriftelijke reacties in het kader van de inspraak kunnen tot 5 juli 1993 worden ingediend bij het se cretariaat van de Landinrichtings commissie.

Zeeuwsch landbouwblad ... ZLM land- en tuinbouwblad | 1993 | | pagina 3