Leden positief over (B)AJK Vervolgproject vrouwen en Derde Wereld Neem eens een kijkje in Afrika Modeshow en diaserie op provinciale jaarvergadering onder redaktie van de Perskommissie Adres: Bond van Plattelandsvrouwen C.J. de Jonge-Stols voor Zeeland en Noord-Brabant. Brouwerijweg 2, 4424 CH Wemeldinge Provinciale jaarvergadering NBvP Noord-Brabant VRIJDAG 2 APRIL 1993 "Als het om de Derde Wereld gaat, tonen de media ons alleen maar rampen en geweld. Je zou bijna ver geten, dat er nog een normaal leven is. Juist de film "Het sterkste geslacht" toonde ons dat normale - dagelijkse - leven. Het is te vergelij ken met het na lange tijd zemen van de ruiten, je krijgt een helder beeld van de wereld om je heen". Aldus mevrouw L. van der Vecht tijdens de provinciale jaarvergadering van de NBvP Noord-Brabant. Op 23 maart heette presidente me vrouw L. van der Vecht leden en gasten hartelijk welkom. Het was de 55ste jaarvergadering van de Ne derlandse Bond van Plattelands vrouwen afdeling Noord-Brabant. Deze altijd weer bijzondere dag werd gehouden in het Cultureel Centrum "Zidewinde" te Sprang- Capella Het is dit jaar 4 jaar gele den, dat in Brabant de film vertoond werd en de bijbehorende ten toonstelling geopend is. Bijna alle afdelingen organiseerden avonden met als thema "Plattelandsvrouwen en de Derde Wereld". In verschillende werelddelen blijken vrouwen dezelfde taken te hebben. Ma en Sarada willen net als wij voor Om het imago van het BAJK te ont dekken onder de leden, heeft stagi aire Thérèse Montenij, een derde jaars MAS-studente, in februari 1993 een imago-onderzoek gedaan. Dit onderzoek heeft zij gedaan voor het BAJK, omdat deze wilde weten hoe goed de leden het BAJK ken nen, en of ze achter het werk van het BAJK staan. Voor het onderzoek zijn 81 adressen uit het ledenbestand getrokken, waar uiteindelijk 39 geslaagde tele fonische enquêtes zijn gekomen. In de steekproef zaten zes vrouwen (20%) wat niet afwijkt van het ge schatte aantal vrouwelijke BAJK-leden. Kring Het beeld dat men van de plaatselij ke kring heeft is vooral praten over de bedrijfsvoering, en daarnaast ook nog een gezellige en leerzame orga nisatie, waar je zelf wat in te bren gen hebt. Deze organisatie hebben de meesten leren kennen via vrien den, familie en kennissen. Het bestuur vindt men goed, dus men ervaart dat de zaken goed zijn gere geld. Negentig procent van de men- ALGEMEEN PJZ-afdeling Tholen/St. Philipsland 12 april (2e Paasdag): Vissen. Ver trek om 9.00 uur vanuit St. Anna- land. Opgave bij Paul (tel. 01666-2637). KPJ-afdeling Oostburg 12 april: Oriëntatierit in de omge ving van Biervliet voor leden en niet- leden, jong en oud. Start om 14.00 uur vanaf café 't Harinkje op de markt te Biervliet. Inschrijven kan vanaf 13.30 uur. Kosten f 5,00 per auto. hun kinderen het beste. Zo'n project moet een vervolg hebben. Daarom koos de Rood voor het project "De macht van de boodschappentas". Hoe doe je dat? Door aandacht te schenken aan die mogelijkheden, die we hier voorhanden hebben. We kunnen hun produkten kopen. We reldwinkels zijn er in allerlei plaat sen. Voor cadeautjes kunt u er uitstekend terecht. Er zijn werk plaatsen, die zich specifiek bezig houden met textiel. Zij importeren zelf stoffen. De presidente vroeg of de Max Havelaar koffie goed gesmaakt had. Al deze voorbeelden betekenen rechtstreekse verkoop van produkten uit de Derde Wereld. sen is tevreden over het programma, en vindt het wenselijk dat er cursussen op het programma staan. Hoewel er maar zestig pro cent is die deze cursussen ook daadwerkelijk volgt. Het bezoek van de activiteiten is goed te noemen, en de betrokkenheid van de leden bij de plaatselijke kring ook. BAJK en NAJK Over het beeld van het BAJK kun je zeggen dat de helft er een vaag en onduidelijk beeld van heeft. De meeste leden kennen het BAJK al leen via, via, waardoor het BAJK wat verder van de leden afstaat. Dit wekt geen verwondering, aangezien het BAJK met name is gericht op het scheppen van goede voorwaar den voor het werk van de kringen. Hier is het BAJK in geslaagd, gezien de positieve reacties over de krin gen. Via Binder horen veel leden iets over het BAJK. Binder en het voor lichtingsmateriaal dragen sterk bij aan het beeld dat de leden van het NAJK hebben. Het NAJK bleek flink bekend te zijn. Standpunten van het BAJK De geïnterviewden hebben een paar standpunten van het BAJK voorge legd gekregen, waar ze hun mening over moesten geven. Hier kwam uit dat het merendeel van de mensen het eens was met de standpunten. Bij één standpunt waren de leden het grotendeels niet met het BAJK eens. Dit standpunt luidde: "Boeren in de derde wereld hebben last van te hoge export vanuit de EG". Die export moet omlaag. Uit de inter views komt ook sterk naar voren, dat het milieu nog heel wat reakties en vraagtekens met zich mee brengt. Zo kunnen wij vrouwen terdege ons steentje bijdragen. Kritisch consumeren "De macht van de boodschappen tas", want wat verdwijnt daar niet allemaal in! Het nieuwe tweejaren- thema van de Bond gaat dan ook heten "Kritisch consumeren, duur zaam produceren". Met de macht van de boodschappentas kunt u nu reeds aan de slag. "Deze dag willen we u laten zien wat er zo al mogelijk is op allerlei terrein", aldus mevrouw Van der Vecht. P.A. den Engelse-Graveland Conclusies Het BAJK moet blijven werken aan haar imago naar agrarische jonge ren. De naamsbekendheid zou nog beter kunnen. Uit het onderzoek kwam naar voren dat één op de zes ten onrechte als lid te boek staan. Hieruit blijkt dat het ledenbestand beter dient bijgehouden te worden. In zijn geheel is het BAJK zeer tevre den over de resultaten. Thérèse Montenij In het kader van het thema "Veran derende handelsstromen tussen Oost, Zuid en West" organiseert het projekt Landbouwwereldwijd van het NAJK een studiereis naar Zimbabwe van 4 t/m 20 juni 1993. Voor het in zuidelijk Afrika gelegen Zimbabwe is export van landbouw- produkten een belangrijke bron van inkomsten. Zimbabwe is een grote exporteur van onder ander tabak en katoen. Daarnaast levert dit land bloemen en vlees aan Europa, en maïs naar de regio Zuidelijk Afrika. Boeren, groot en klein, hebben alle maal te maken met de effekten van internationaal handelsbeleid. Op het programma staan bezoeken aan de Zimbabwe Farmers Union (ZFU), de grootste boerenorganisa- tie van het land en aan diverse handels- en landbouwpolitieke orga nisaties. Verder zijn er excursies naar bedrijven uit de verschillende landbouwsektoren zoals tuinbouw, veehouderij, katoen en koffie. Ontspanning is er ook, met bezoe ken aan het beroemde Great Zim babwe, de Victoria watervallen en Na het openingswoord van de presi dente mevrouw L. van der Vecht werd iedereen uitgenodigd om het nieuwe bondslied mee te zingen. Eerst wat aarzelend, maar dan toch resoluut werd dit gezongen onder begeleiding van mevrouw C. Schoonderwoerd op piano. Daarna werden de aanwezigen al warm ge maakt voor de middag. De hand- werktentoonstelling zou tijdens de lunchpauze te bekijken zijn en de wereldwinkel had een stand inge richt. Maar eerst moest de agenda van deze jaarvergadering afgewerkt worden. Mevrouw E. de Zwaan had een zeer uitgebreid verslag over het vorig jaar samengesteld en werd daarvoor hartelijk bedankt. Grote dank ging ook uit naar mevrouw Snoek voor het financieel verslag en naar de kas- commissie, bestaande uit de afde lingen Heusden, Fijnaart, Biesbosch en Werkendam. De kascommissie voor 1993 gaat bestaan uit de afde lingen Fijnaart, Biesbosch- Werkendam en Sprang-Capelle. Drie commissieleden traden af: me vrouw Knook (zes jaar), mevrouw Koekoek (vijf jaar) en mevrouw Braafmans (zes jaar). Deze dames werden voor hun comissiewerk be dankt met een bondscadeautje en een cadeautje uit de wereldwinkel. Als nieuwe commissieleden zijn geïnstalleerd: mevrouw Roelse uit Willemstad als agrarisch- commissielid, mevrouw Nauta, af deling Oudendijk-Woudrichem als handwerk-commissielid en me vrouw Jonker uit Fijnaart als nieuwe kadervrouw. Twee bestuursleden traden af. Me vrouw M. Visser-van Doorn was niet herkiesbaar als hoofd bestuurslid. Mevrouw A. Snoek- Manniga uit kring IV was eveneens niet meer herkiesbaar. Zij kregen als dank voor hun werkzaamheden een cadeautje en bloemen. Voor het provinciaal bestuur werd mevrouw A. van Oosterhout van de afdeling Sprang-Capelle bereid ge vonden als bestuurslid op te treden. Zij heeft reeds enkele bestuursver gaderingen meegelopen tot tevre denheid van beide kanten. Mevrouw M. van Wijk-Baaijens, kring II, trad af, maar werd weer herkozen. Me vrouw E. de Zwaan werd gekozen voor het provinciale bestuur. Zij had er een termijn van drie jaar opzitten en krijgt er drie jaar bij, die zij echter niet zal volmaken. Mevrouw de Zwaan, kring II, is op het ogenblik kandidaat voor het hoofdbestuur. Woensdag 26 mei zal zij gekozen worden als hoofdbestuurslid en neemt dan afscheid van het provin ciaal bestuur, maar niet voor lang. een wildpark. De organisatoren ver wachten van de deelnemers en deelneemsters dat ze zich gedegen voorbereiden op de reis en na terug komst hun ervaringen presenteren in hun eigen en andere AJK's. De ei gen bijdrage is maximaal f 2.500,-. Want als hoofdbestuurslid wordt zij dan weer toegevoegd aan het pro vinciaal bestuur. Door deze wisse lingen ontstaan er twee vacatures waarvan er één binnenkort ingevuld zal worden. Tijdens deze provinciale ledenverga dering werd mevrouw A. van Geel gekozen als plaatsvervangend hoofdbestuurslid. De vergadering werd opgeluisterd door mevrouw A. van den Doel met pianospel van mevrouw C. Schoonderwoerd. Tegen het einde van de ochtend hield mevrouw Ozinga een inleiding. In november had zij deze inleiding al gehouden op de landelijke afsluitdag van het project "Plattelandsvrou wen en de derde wereld". Mevrouw Ozinga is lid van de vereniging van Milieudefensie. Zij hield de aanwezi ge dames middels een vragenspel een spiegel voor: een milieuspiegel. Door allerlei vragen ging men als vanzelf beter nadenken over het milieu. Na de lunch presenteerden me vrouw P. Zwaan en mevrouw R. de Visser het vervolg op P3W: Mondia le vorming met als gnderwerp: De macht van de boodschappentas. Met dit thema probeert de bond van plattelandsvrouwen iedereen be wust te maken van hun eigen in vloed op het milieu. Zuivere handel Daarna was het de beurt aan "Adi- re", een textiel werkplaats uit Zeve naar. Dames van deze werkplaats hielden een inleiding over zuivere handel. De diapresentatie over hoe het weven van stoffen in zijn werk gaat was heel boeiend. "Adire" koopt stoffen in de Derde- Wereldlanden via onder andere de S.O.S. wereldhandel. Wevers krijgen daardoor een eerlijk loon voor hun werk. Dames op de textielwerk- plaats maken eigentijdse kleding van deze kunstig geweven stoffen. Zo dragen de dames met deze eerlij ke handel bij aan een goede vorm van ontwikkelingssamenwerking. Na deze inleiding en uitleg kregen de aanwezige dames een heuse mo deshow te zien. De stoffen en kle dingstukken konden na afloop gekocht worden. De wereldwinkel uit Breda was met een stand aan wezig. Allerlei artikelen uit de Derde-Wereldlanden konden aange schaft worden. Het middagprogramma sloot goed aan op het vorig jaar door de Neder landse Bond van Plattelandsvrou wen Noord-Brabant afgesloten project P3W. En paste goed in de lijn van het komende project: de macht van de boodschappentas. M. van der Ham-Sonnenschein Op maandag 19 april is er een informatie-avond over deze reis in Utrecht. Belangstellenden kunnen zich tot 15 april hiervoor opgeven bij Paula Huismans of Inge Kooijmans (073-141774). Dit nummer kun je ook bellen voor het opvragen van een informatiepakket. Redaktie Henk Tegels Een traditionele hut in Zimbabwe (foto: Jan Stegeman)

Zeeuwsch landbouwblad ... ZLM land- en tuinbouwblad | 1993 | | pagina 20