Brabantse dag jubileum ZLM hippfcüh ftïtUUW Deurne wordt vakafdeling Cursusaanbod AOC- West-Brabant VRIJDAG 2 APRIL 1993 De Brabantse kringen van de ZLM organiseren ter gelegenheid van het 150-jarig bestaan van de organisa tie een Brabantse Dag. De dag zal gehouden worden op zaterdag 12 juni a.s. en heeft als centraal verza melpunt restaurant Klein Speyck te Oisterwijk. Op de dag worden vijf busreizen georganiseerd, welke af gesloten worden met een gezamen lijke avond in het restaurant Kleyn Speyck. Het programma van de Brabantse Dag bestaat uit de volgende on derdelen: 9.30 uur: Ontvangst met koffie. Programma I: Kring Westbrabant Vanaf Oisterwijk wordt koers gezet richting het glastuinbouwgebied "Piukmadese Polder". Dit wordt doorkruist en via het westelijk klei gebied komen we in de Baronie aan, waar een chrysantenkwekerij be zocht zal worden. Daarna zal een lunch worden aangeboden in het restaurant Kir Royal te Schijf. Na de lunch zal een boomkwekerij bezocht worden. Dit bedrijf teelt gewassen voor bos- en haagplantsoenen en kweekt tevens vaste planten op in containers. Na dit bedrijf door bos gebied Pannehoef naar Rijsbergen, waar bij gelegenheid een gerbera- kwekerij bezocht zal worden. Daar na terug naar Klein Speyck. Programma II: Afdeling Hilvaren- beek - de Kempen Vanaf Oisterwijk wordt koers gezet naar een rundveebedrijf. Daarna wordt een bezoek gebracht aan Ab dij Postel te België waar tevens een lunch zal worden aangeboden. Te vens is er gelegenheid om in de prachtige omgeving rond te wande len en/of op een terrasje wat bij te praten. Daarna zal een bezoek ge bracht worden aan Coop. De ZON te Eindhoven, waar middels een pre sentatie en een rondleiding de inten sieve veehouderij zal worden toegelicht. De reis bevat tevens een rondrit door de Kempen, een prach tige streek met veel moderne agrari sche bedrijven. De streek wordt met name gekenmerkt door veel natuur schoon, met bossen, vennen en vruchtbare beekdalen. Daarna terug naar Klein Speyck! De Westbrabantse route voert o.m. door het glastuinbouwgebied "Piukmadese Polder" Programma III: Kring Langstraat en Kring Altena-Biesbosch Vanaf Oisterwijk wordt koers gezet richting Sprang-Capelle, waar in het cultureel centrum Zidewinde koffie en taart gereed staan. Daarna wordt een bezoek gebracht aan het glastuinbouwgebied van Sprang- Capelle. De daar gevestigde bedrij ven gebruiken koelwater van de Amercentrale om de kassen te ver warmen. Daarna zal middels een rondrit de Langstraat getoond wor den. Dit gebied wordt gekenmerkt door zand-, veen- en kleigebieden die het landschappelijk karakter be palen. Met name het Slagenland schap (heggengebied) is erg bekend. De rondrit eindigt in het restaurant de Brabantse Biesbos, van waaruit een rondvaart door de Biesbos zal worden verzorgd. Te vens zal op de boot een lunch wor den aangeboden. Daarna vertrek naar Klein Speyck. Programma IV: Afdeling de Peel Vanaf Oisterwijk wordt koers gezet naar Geldrop, waar de koffie wacht. Daarna een bezoek aan de zandaf- graving "Het Keelven". Vervolgens wordt een stoeterij bezocht. Dit be drijf heeft als neventak 30 ha asper ges. Daarna zal in een karakteristiek restaurant een koffietafel aangebo den worden. Hierna rijden we rich ting het nationaal park "De Grote Peel", waar men kan rondwandelen en het museum bezichtigd kan wor den. Na dit bezoek rijden we door het glastuinbouwcentrum van Asten, waar een chrysantenkweke rij bezocht wordt. Dit bedrijf wordt verwarmd met koelwater van de warmtekracht-centrale Helmond. Tenslotte nog een kort bezoek aan het dorp Helenaveen. Nabij dit dorp ligt de Helena vaart welke is gegra ven voor het transport van turf. Dan terug naar Klein Speyck!! Programma V: Afdeling Nuenen- Valkenswaard (Oost) St. Michiels gestel Vanaf Oisterwijk wordt koers gezet naar de markt van Oirschot. Onder leiding van een gids zal het karakte ristieke dorpsgezicht bekeken wor den. Het aanzicht van de markt wordt bepaald door gebouwen uit de 15e en 16e eeuw. Daarna rich ting Boxtel-Liempde, naar het na tuurgebied "De Mortelen" met het landgoed "De Velder". We doorkrui sen het ruilverkavelingsgebied "St. Oedenrode in uitvoering". Deze om geving wordt gekenmerkt door po- pulierenbossen (klompenhout) welke groeien op leemhoudende grond. Tevens komen we door het gebied Soniuswijk (Son en Breugel) met diverse veehouderijbedrijven. Op lokatie wordt een Brabantse kof fietafel aangeboden. Daarna een be zoek aan Heeswijk-Dinther waar veel grote veredelingsbedrijven ge vestigd zijn. Dan naar de uitgestrek te polder gelegen tussen Lith, Den Bosch en Oss, waar in het restau rant "De Leeuwerik" gepauzeerd wordt. Daarna via Nuland, Berlicum, Esch en Haaren naar Klein Speyck. Voor de opgave van deelname aan deze dag verwijzen wij naar het aan u verstuurde inschrijfformulier. Organiseren comité: H. Juin 04136-9362 R. Crezee-Dam 01684-2623 ing. B.J. Elsman 04167-81548 P. Boll 04162-1239 J. Goetstouwers 01654-1817 F.W. Gerritsen 04936-91661 L.A. Snoek 01834-2145 A.M. Schaap 01833-4827 Het AOC West-Brabant heeft een kleurrijke brochure uitgegeven, waarin de gesubsidieerde cursussen voor het schooljaar 1993-1994 op een rij staan. Het gaat om ca. 80 agrarische cursussen in de richtin gen plantenteelt, veehouderij, aan leg en onderhoud van groenvoorzieningen, bloemschikken en daarnaast informatica-, milieu-, boekhoud- en managementcursus- sen. De cursussen worden gegeven op de agrarische scholen in Andel (tel. 01832-1298), Breda (tel. 076-140156 (Princentuin) en 076-712280 (middelbare land- en tuinbouwschool), Oudenbosch (tel. 01652-13338), Steenbergen (01670-63517) en Tilburg (tel. 013-555911), die allen onder het AOC West-Brabant vallen. De stichting Nederlands Hippi sche Beroepsopleidingen "Deur ne" gaat per 1 augustus functioneren als afzonderlijke vak afdeling van de paardenhouderij en paardensport binnen het agrarisch onderwijscentrum Midden en Oost-Brabant. Beide instellingen worden in een nieu we stichting ondergebracht. Dit is het resultaat van langdurig overleg. Deurne is nu nog een praktijkschool met een program ma dat niet in de wet is gere geld. Het hippisch opleidingscentrum wordt mid delbaar beroepsonderwijs met twee-, drie- en vierjarige oplei dingen. De huidige beroepsmatige kern, veel rijtechnische vakken met stages wordt onverkort in het nieuwe programma opgenomen. Met name in de drie- en vierjari ge opleidingen vindt verbreding van het programma plaats met extra ruimte voor algemene vor ming, exacte vakken en bedrijfs economische vorming. De opleidingen voor de paardenhou derij en paardensport worden geen onderdeel van één van de bestaande afdelingen, maar on dergebracht in een aparte vakaf deling waarmee het unieke karakter van het onderwijspro gramma wordt geaccentueerd. Zo'n afdeling wordt slechts aan één lokatie in Nederland toege kend. Daarmee blijft Deurne zijn landelijk karakter voor hippisch Nederland behouden. Deurne verwacht nu een toename van het aantal studenten van zo'n 280 naar 358 maximaal. Dan moeten er nog wel extra voorzie ningen worden getroffen, zowel wat betreft studentenhuis vesting als het huidige paarden- bestand. Staatsloterij neemt paardentota- lisator over Door het vertrek van de Engelse werkgigant Ladbroke hing de draf- en rensport aan het eind van 1992 aan een zijden draadje. Het is dan ook gelukkig dat de Staatsloterij met ingang van 1993 voor een periode van 5 jaar het wedden op paarden gaat ex ploiteren. Met de overname van personeel en materiaal van Hip- po Toto, de commerciële naam waaronder de paardentoto ope reert is een éénmalig bedrag van 9,2 miljoen gulden gemoeid. Daarnaast betaalt de staatsloterij 14 miljoen gulden per jaar aan de Nederlandse Draf- en Rensport (N.D.R.) waaruit in eerste instan tie het prijzengeld bekostigd moet worden. Zou er geen oplossing gevonden zijn dan zou er door de N.D.R. surséance van betaling zijn aan gevraagd. Op vrij korte termijn zou dit weer tot gevolg hebben gehad dat de hele sporttak over de kop zou zijn gegaan. Indirect zou dit een verlies van ruim 2.500 arbeidsplaatsen hebben betekend. Voornarrielijk onder de trainers en hun stalpersoneel. Het is te hopen dat de Staatslo terij na verloop van 5 jaar het be ter zal hebben gedaan dan zijn voorganger Ladbroke. Gabor positief over wereldrui- terspelen in 1994 Op de verlate nieuwjaarsbijeen komst van de Nederlandse Hip pische Sportbond (N.H.S.) reikte prins Bernhard als ere-voorzitter van de N.H.S. de jaarlijkse onder scheidingen en ere-tekens uit. 1992 bleek het meest succes volle jaar in de Nederlandse paardensport te zijn geweest. Tijdens deze bijeenkomst heeft staatssecretaris Gabor nog eens onderstreept dat ook van rege ringswege positief wordt gedacht over de organisatie van de wereld- ruiterspelen in 1993 in Neder land. De al eerder gedane belofte dat Nederland zich schaart bij de landen die garant staan voor de sponsoring van het evenement werd door hem onderstreept. Gabor bleek zeer enthousiast over de in en rond Den Haag en Soest te organiseren wereldkam pioenschappen in verschillende disciplines (dressuur, springen, military en samengestelde men wedstrijden). De eveneens aan wezige Mexicaanse ambassadeur liet weten dat zijn regering ook akkoord gaat met een garantiebedrag. Overigens is de N.H.S. volop in onderhande ling over de financiering van het miljoenenprojekt. Ruiterpaden en ruiterzones In het kader van de ruilverkave ling Walcheren heeft de kring Walcheren van de koninklijke fe deratie van landelijke rijverenigin- gen en ponyclubs getracht een aanzienlijke uitbreiding van rui terpaden te bewerkstelligen. Van deze voorstellen zijn slechts 3,3 km nieuwe ruiterpaden in het ruilverkavelingplan opgenomen. Toch is het resultaat van de be moeienis van de kring positiever dan uit dit cijfertje blijkt want uit het inspraakverslag blijkt dat naast de nu aangegeven paden in veel gevallen de voorgestelde routes toch gerealiseerd kunnen worden door gebruik te maken van bermen van de openbare wegen. Ten behoeve van de rui- terroute zal extra bermverbre ding plaats vinden tussen de Weelweg en van 't Hofweg. Daarnaast zijn in het plan niet opgenomen de paden die in de nieuw aan te leggen boscom- plexen zullen worden gereali seerd in het kader van het recreatieve gebruik van de bossen. Bloemen van Raymakers naar Zeeland De bloemen die Piet Raymakers kreeg nadat hij op sublieme wij ze de wereldbekerwedstrijd op Indoor Brabant won, heeft hij ge schonken aan de familie Meijers- Maljaars, eigenaar van manege De Eendracht te Serooskerke (W). De heer en mevrouw Meijers-Maljaars komen al vanaf het begin, 27 jaar geleden, naar Indoor Brabant. Ze hebben daar hun eigen plaats, Bart en zijn in klederdracht gestoken vrouw Saar. Als eigenaar van de mane ge in Serooskerke kennen ze Piet Raymakers al heel lang. "Hij kwam altijd bij ons op het natio naal concours", aldus Meijers. Familie Meijers-Maljaars is erg blij met het boeket. Na te zijn ge droogd zal het een ereplaatsje krijgen in de manege.

Zeeuwsch landbouwblad ... ZLM land- en tuinbouwblad | 1993 | | pagina 19