DL> Onkruidbestrijding in zaaiuien Herziene druk "veldziekten aardappelen" verschenen In Engeland veel uien in voorraad Lironion verdwijnt, nog beperkt beschikbaar n Uienexport valt tegen Bij de onkruidbestrijding in zaaiuien wordt, afhankelijk van het toepas singstijdstip, een aantal aktiviteiten onderscheiden. Zo zijn er maatrege len die voor de opkomst van het ge was plaatsvinden en ook behandelingen die over het gewas worden uitgevoerd. In dit artikel besteden we aandacht aan de bestrijding van het onkruid vanaf kort na de opkomst van het gewas. De keuze van het middel en het tijdstip van aanwending wordt be paald door het feit of onkruid al dan niet aanwezig is en hoever het ge was is ontwikkeld. Een gunstig uit gangspunt is een onkruidvrije grond tijdens en kort na de opkomst van het gewas. Gedurende een aantal jaren was het onkruidvrij zijn van het perceel op dat moment een minder dwingende eis. Het was en is mogelijk, direkt na de opkomst van het gewas, doorkomend on kruid te bestrijden met kleine hoe veelheden propachloor en Lironion. Voor het seizoen 1993 is. echter de beschikbare hoeveelheid Lironion beperkt. Dit feit zal een andere stra tegie en/of inzet van andere midde len vragen. Onkruidvrije grond Reeds jaren is bekend dat vanaf een gewaslengte van 6 cm op onkruid vrije grond, kan worden gespoten met 8 I propachloor of 4-6 I chloor- profam (chloor IPC)/ha. Deze me thode werd in de praktijk weinig toegepast om de simpele reden dat bij een gewaslengte van 6 cm vrij wel nooit sprake is van onkruidvrije grond, mits het onkruid met een contactmiddel is vernietigd. De oplossing voor dit probleem werd gevonden in de toepassing van een mengsel van betrekkelijk kleine hoeveelheden propachloor en Lironion vanaf een moment kort na de opkomst van de uien (kramstadi- um). In genoemd kramstadium van de uien, wat praktisch gezien bete kent dat nog een klein gedeelte van de uienplanten moet boven komen, wordt op doorkomend onkruid gespoten met een mengsel van 2 I propachloor 0,5 kg Lironion per ha. Gewasschade blijft daarbij be perkt of geheel achterwege, mits minimaal 400 I water per ha wordt gebruikt. Gezien het feit dat Lironi on in 1993 voor het laatst en in be perkte hoeveelheden beschikbaar is, moet het volgende worden overwo gen. Als in het kramstadium van de uien het perceel onkruidvrij is, kan zonder bezwaar voor het gewas een lage dosering propachloor worden aangewend. Het is echter bekend dat propachloor een aantal onkrui den niet of onvolledig bestrijd. Om aan dit euvel geheel of groten deels tegemoet te komen, kan een hoeveelheid van het sinds kort in ui en toegelaten middel chloridazon (Pyramin) worden toegevoegd aan propachloor. De samenstelling van het mengsel, aangewend in het kramstadium van uien, bedraagt 1 I propachloor 0,5 kg Pyramin per ha. Als daarna de situatie "onkruid vrij" gehandhaafd blijft, kan vanaf het moment dat het eerste echte ui- enpijpje aanwezig is, de bespuiting worden herhaald en de dosering De Engelse uienvoorraad bedroeg op 1 maart jl. bijna 70.000 ton te gen 57.000 ton op dezelfde datum in 1992. De oorzaak van deze be trekkelijk grote voorraad is de grote oogst in dit seizoen (255.000 ton). Als gevolg van de ruime oogst is de Nederlandse export naar Groot- Brittannië dit seizoen tot nu toe klei ner dan in 1991/92. Tot en met ja nuari van dit seizoen exporteerden Nederlandse exporteurs bijna 37.000 ton uien naar Engeland te gen 44.000 ton in dezelfde periode van 1991/92. Net zoals in Nederland liggen ook in Engeland de uienprij- zen dit seizoen op een erg laag niveau. Bestrijding van onkruid in uien met een onkruidstrijker worden verhoogd tot 4 I propa chloor 1 kg Pyramin per ha. De laatste jaren is bij het onderzoek aandacht besteed aan de toepas singsmogelijkheden van mengsels van middelen in lage doseringen. In bepaalde mengsels was één van de komponenten chloorprofam (chloor IPC). Uit de resultaten mag worden afgeleid dat, onder de bij het onder zoek geldende omstandigheden, de inzet van lage doseringen chloorpro fam in een jong uiengewas moge lijkheden biedt. Ervaringen bij recent onderzoek komen in grote lijnen overeen met die uit de praktijk, op gedaan veel jaren geleden. Toen Lironion nog niet beschikbaar was werd met name in het Zuid westelijk kleigebied in een jong ui engewas gespoten met lage doseringen (1 - 1,5 l/ha) chloorpro fam. Uitgangspunt daarbij was de toepassing op onkruidvrije grond. Wanneer het middel op een gunstig moment werd toegepast, namelijk in de avonduren, werden doorko mende kiemplantjes van bepaalde onkruidsoorten (zwaluwtong, per- zikkruid en zwarte nachtschade) soms zeer sterk in ontwikkeling ge remd. Deze groeiremming was in veel gevallen zodanig dat die onkrui den na een herhaalde bespuiting af stierven. Voorzichtigheid met chloorprofam was en is echter geboden. Wanneer kort na de toepassing van dit middel - ook in lage doseringen - neerslag van enige betekenis valt, kan ge makkelijk gewasschade ontstaan met als gevolg groeivertraging en uitdunning van het gewas. Ook kan de gevoeligheid van diverse gewas sen een belemmering voor het ge bruik van chloorprofam zijn. Schade aan deze gevoelige gewassen ont staat niet alleen door overwaaien van het middel, maar wordt overwe gend veroorzaakt door de dampwer- king van chloorprofam die op kan treden na de toepassing. Of en in hoeverre schade aan buurgewassen ontstaat, is afhankelijk van de af stand, de mate van dampvorming, windrichting en thermiek. Alvorens chloorprofam te gebruiken dient men er zich voldoende van te over tuigen dat geen schade aan andere gewassen kan worden toegebracht. Aanwezigheid klein onkruid Bij de bestrijding van bovenstaand onkruid is gedurende een groot aan tal jaren gebruik gemaakt van dife- noxuron (Lironion). De grootte van het onkruid alsmede de gewasont wikkeling waren bepalend voor de dosering. Lironion werd overwe gend toegepast in kombinatie met propachloor. Helaas heeft de fabri kant van Lironion besloten het mid del niet langer te produceren. Dit betekent dat in 1993 niet onbeperkt over Lironion kan worden beschikt. Voorzichtige schattingen leiden tot de veronderstelling dat voor dit sei zoen 60-70% van de in 1992 ge bruikte hoeveelheid beschikbaar zal zijn. Er van uitgaande dat het ge middelde gebruik in 1992 1,5 kg per ha bedroeg, zou de beschikbare hoeveelheid voor dit jaar neerkomen op 1 kg per ha. Het is niet reëel te veronderstellen dat alle telers over voldoende Lironi on zullen beschikken. Daarom zal in een aantal gevallen naar andere mo gelijkheden moeten worden geke ken. Hierbij moet de achterliggende gedachte steeds zijn het verkrijgen van een acceptabele onkruidbestrij ding, waarbij de gewasgroei een on gestoord verloop heeft. Bij de bestrijding van doorkomend of klein onkruid zal voorzover nog mogelijk is een keuze moeten worden ge maakt uit de volgende moge lijkheden. In het kramstadium van de uien kan doorkomend onkruid worden bestreden met een mengsel van 2 I propachloor 0,5 kg Lironion per ha. Dit mengsel moet met een mid den grove druppel in minimaal 400 I water per ha worden verspoten. Een herhaling van de behandeling is mogelijk vanaf het moment dat het eerste echte pijpje 2-3 cm lang is. Wanneer op dat moment de onkrui den voor genoemde doseringen te groot zijn, kan de dosering worden opgevoerd tot 4 I propachloor 1 kg Lironion. Is daarbij sprake van af harding van het gewas en onkruid, dan kan 0,5 k Exell per ha worden toegevoegd. Ook bij deze toepas sing een midden grove druppel en minstens 400 I water per ha gebrui ken. In bovenstaande is sprake van twee aanwendingstijdstippen. In de daar tussenliggende fase, het zogenaamde vlagbladstadium, moet in verband met de kans op gewas schade een bespuiting ten sterkste worden afgeraden. Problematischer wordt de bestrijding van klein on kruid in een jeugdig gewas als geen Lironion beschikbaar is. In de jaren 1991 en 1992 is bij het onderzoek veel aandacht besteed aan de opsporing van een Lironion vervangende oplossing. De tot nu toe bereikte resultaten bieden nog geen mogelijkheid tot het geven van Op 1 maart jl. was er nog ongeveer 185.000 ton Nederlandse uien voor export beschikbaar. Het uitvoerto- taal van maart, april, mei en juni 1992 - de laatste vier maanden van het uienafzetseizoen - bedroeg 175.000 ton. De indruk bestaat dat de export in de afgelopen maand (waarschijnlijk ruim 40.000 ton) kleiner was dan in maart 1992 (47.000 ton). Het exportteampo zal dus opgevoerd moeten worden. Vol gens de handel vallen er op dit mo ment slechts exportzaken te doen als er prijsconcessies worden ge daan. Het optimisme over een ver der oplopen van de uienprijzen is dan ook danig getemperd. een waterdicht advies. Van een aan tal toepassingen wordt, zoals het zich nu laat aanzien, perspectief verwacht. Voor een afgeronde advi sering zal echter nog nader onder zoek nodig zijn. Toepassingen die perspectief lijken te bieden en waar mee bij het ontbreken van Lironion kan worden geëxperimenteerd zijn: 2 I propachloor I. ioxynil 1,5 I chloorprofam I. bentazon 0,5 kg chloridazon I. bentazon Deze mengsels zijn in de onderzoek- jaren ingezet op doorkomend on kruid in een gewas in het kramstadium, waarbij de toepassing enige malen is herhaald. Een bespuiting in het vlagbladstadium van de uien moet vooralsnog wor den afgeraden. Gespoten moet wor den met een midden grove tot grove druppel en minimaal 400 I water per ha. Afhankelijk van de weersom standigheden moet rekening wor den gehouden met kans op gewasbeschadiging. Naarmate bij hogere temperaturen wordt gespo ten mag doorgaans een beter on- kruidbestrijdingseffekt worden verwacht, maar moet met een toe nemende kans op gewasschade re kening worden gehouden. Bij gebruik van mengsels waarvan chloorprofam deel uitmaakt, kan wanneer na de toepassing regen valt, met name op lichtere gronden gewasbeschadiging ontstaan. Aanwezigheid groter onkruid Vanaf een gewaslengte van 6 cm kan onkruid tot maximaal in het 2-bladstadium worden bestreden met 3,5 kg Lironion 0,5 I Exell per ha. Bij groter onkruid en onder afge harde omstandigheden kan gebruik worden gemaakt van 5 kg Lironion 5 I minerale olie per ha. Gezien de schaarste van Lironion zal deze bestrijdingswijze wellicht niet meer mogelijk zijn. Ook de aan deze me thode verbonden kosten zijn te hoog. Uit een en ander moet wor den geconcludeerd dat een adequa te bestrijding van het onkruid vanaf kort na de opkomst van het gewas alle aandacht verdient. Op in meer of mindere mate vervuil de percelen kan in een goed afge hard gewas met een lengte van 12-15 cm een bespuiting worden uitgevoerd met Basagran of ioxynil (Certrol-Actril). Dit soort toepassin gen moeten uitdrukkelijk worden gehanteerd als noodmaatregel. De kans dat gewasbeïnvloeding ont staat, die leidt tot groeistilstand en daardoor een verlate afrijping, is groot. Voor welk middel wordt ge kozen in een dergelijke probleemsi tuatie is afhankelijk van het onkruidassortiment en de ontwikke ling van de onkruiden. Ook is in zaaiuien een mengsel van 5 I propachloor 0,5 kg Lironion toegelaten. Het uiengewas moet een lengte hebben van 10-15 cm en sterk zijn afgehard. De bespuiting dient te worden uitgevoerd met een grove druppel en met minimaal 500 I water per ha. Wanneer wordt ge kozen voor laatstgenoemde moge lijkheid kiest men tevens voor een bijna zekere gewasbeschadiging die uitdunning, verlating van de oogst en oogstdepressie tot gevolg kan hebben. D. Hoek, DLV-team Akkerbouw Westmaas Bij uitgeverij Misset is een geheel herziene uitgave van het boekje Veldziekten van Aardappelen van ing. H. Glas verschenen. De vorige editie van dit boekje was volledig uitverkocht. De nieuwe uitgave is sterk aangepast en uitgebreid. leder die met aardappelteelt te ma ken heeft, krijgt met dit boekje een beknopte handleiding in handen, waarin de symptomen van vele aan doeningen van het aardappelgewas worden beschreven. Niet minder dan 450 kleurenfoto's vormen een duidelijke illustratie bij de teksten. Naast "Veldziekten" heeft Misset enkele jaren geleden al een boekje uitgegeven onder de titel "Aardap pelknollen, ziekten, gebreken en aantastingen". Dit boekje is nog steeds verkrijgbaar. Samen geven deze uitgaves een compleet beeld van alle ziekten en plagen die in de aardappelteelt voorkomen. De prijs van "Veldziekten" is f 29,50. "Aardappelknollen" kost f 22,50. De boekjes kunnen recht streeks bij Misset worden besteld (afd. verzendboekhandel).

Zeeuwsch landbouwblad ... ZLM land- en tuinbouwblad | 1993 | | pagina 16