«öoW Vroeg in de wei is laat vet Voorjaar met blijheid en problemen Meeropbrengst aardappelen door rhizoctonia-behandeling Een zeer slechte regeling VEKABO NIEUWS lit Hp nmktiilr Veel animo voor grondonderzoek via Cebeco-Zuidwest 14 Ook in onze NOORD-WESTHOEK kon door het droge weer van de laatste weken veel werk gebeuren. Vanwege de vroegte van het sei zoen komt het aardappelpoten nu ook op gang. Aarzelend vanwege nachtvorsten, maar de grond is op vele plaatsen prima, en dat kan ais het ander weer wordt (nat) wel eens anders worden. We hebben daar ieder wel eens ervaring mee gehad. Maar buiten onze Noord- Westhoek zo richting Zuidhollandse eilanden zit er haast alles al in, al vinden ze het ook daar erg vroeg. De verscheidenheid is dit jaar groter dan verleden jaar, wat het rassenas- sortiment betreft. Na al dat gedoe vanuit de consumentenkringen, tast men de markt toch wel af. Al denkt men daar in de industriële verwer king gelukkig iets anders over. De afzet van de nog aanwezige voorra den gaat nog niet zo vlot. Zo voor de levering rond mei, zijn er nogal wat zaken gedaan, en dan heeft men het liefst de grovere partijen. Over de prijs zullen we het maar niet hebben. Volgens een oudere rustende boer is het wel zo dat wij het liefst heel de winter (Tholen) po ten en zaaien, maar dat we rekening met het oude gezegde "Vroeg in de wei is laat vet" moeten houden. Ik heb gelezen dat in ons gebied een onderzoek gedaan zal worden naar de voor- en nadelen van produktie- beperking bij aardappelen. Dat zal wel weer een hoop rompslomp, pa pieren en controles geven. Maar zou het wel wat uithalen? Het ligt heel anders met de bieten (suiker) en melk, daar is de verwerking makke lijker te controleren. We hebben het er met verschillende collega's over gehad. Niemand zit op een regeling te wachten want zoals meestal brengt het veel kosten met zich mee en geen winst. Daarbij komt nog, dat het Europees geregeld moet worden en we weten hoe zuidelij ker, hoe gemakkelijker men het neemt (Italië). En dan de instroom uit gebieden buiten de EEG, die is nu al weer begonnen (gecontrac teerde licentie-rassen), dat is niet te gen te houden. En als de veebezetting in de veege- bieden aan regels gebonden wordt, komen ook daar weer meer aard appelen zoals het ook met de bieteri vergaan is. Onze gesprekspartners zien niets in beperking. Wij willen een vrije marktontwikkeling en dan kan zoiets gebeuren. We moeten echt niet meer denken dat wij in Europa op dat gebied de beste pro ducten aan de consument leveren. Ook elders is men goed bezig op dat gebied. We willen ook zo graag po ters leveren aan het GOS, voormalig Rusland, en als die in overvloed groeien, wat dan? Voor weinig op de markt brengen? In de industrie ondervinden ze dat ook al in de me taal, zoals goedkoop staal en dergelij ke meer. Afgelopen week de papieren voor de MacSharry-regeling ingeleverd. Bij de DBH weten ze ook weer wat ze doen kunnen. Er zijn nogal wat regelingen waarop controle van toe passing is. Er zou haast een leerstoel moeten komen om alles tot in de perfectie te beheersen voor de diverse ambtenaren die er mee be last zijn. Maar alles komt over ons en we moeten er maar mee leren le ven, zegt men dan. Al wordt de weerstand steeds groter. "Wanneer zal de dag weer eens aanbreken", aldus mensen vanuit de industrie, "dat alles weer eens normaal gaat functioneren". Want die zitten ook moeilijk. En dan die milieumaatregelen en al wat daarmee samenhangt. Die kun nen wel eens meer gaan kosten dan dat er schade wordt aangericht, met als gevolg dat een bedrijf moet stoppen zodat er weer enkele tien- of honderdtallen zonder werk ko men te zitten.Hopelijk gaat toch het gezond verstand weer eens zege vieren. In het LAND VAN ALTENA EN BIES BOSCH gaan ondanks het koude weer van de laatste dagen de voor boden van de lente in de vogelwe reld zijn normale gang. De grutto wordt met zijn roep gauw opge merkt, maar ook hebben we het fij ne geluid van de zwaluw weer gehoord. Vandaag (30 maart) draai de hij voor het eerst rond de boerde rij zijn rondjes, en verdween daarna pijlsnel in de schuur, waar het nest van vorig jaar nog aanwezig is. Het is wel vroeg dit jaar dat de trek vogels na een lange reis in onze streken terug kunnen keren om hun werk weer te beginnen. Namelijk het leggen van eieren, broeden en het opfokken tot volwaardige vogels die in de vroege herfst naar de war mere landen kunnen vliegen om daar te overwinteren. Zo vrij als een vogeltje in de lucht, dat gaat in onze bedrijfstak niet op. De papierwinkel rond de MacSharry-formulieren, die ingevuld met de topografische kaarten inge leverd moeten worden, kan bijna als een miskleun van de landbouwvoor- mannen worden beschouwd. Door de voorschriften en alle administra tie aangaande dit onderwerp, wor den de boeren sterker aan banden gelegd dan ooit tevoren. Ook geven de ambtenaren die de formulieren in ontvangst nemen, soms een ver schillende uitleg. Zodat de boer dan weer alles moet narekenen en aan geven, om alsnog zijn formulieren te kunnen afgeven. Anders loopt hij de (kleine) vergoeding mis die de slech- En de boer, hij vult formulieren in.. te prijzen van MacSharry-gewassen nog wat op kunnen krikken. Wat de andere EEG-landen, waaronder er zijn die het niet zo nauw met de voorschriften nemen, ervan zullen maken nu ze ook een papierlawine over zich heen krijgen, valt wel te raden. Het werk op de akker heeft goede vorderingen gemaakt. Het droge weer heeft voor een goed zaaibed voor de bieten gezorgd. Het graan was al veel eerder en soms heel vroeg gezaaid. Voor de aardappels was het volgens telers nog een beetje vroeg, maar bedenkingen worden soms gauw overboord ge zet en dan wordt er gepoot. De prij zen van oogst '92 blijven slecht, de voorraden zijn nog zeer hoog dus de verwachting is niet zo hoog gespan nen. Ook de prijzen voor de nieuwe oogst zijn lager, want ook de hande laren zijn voorzichtig na een slecht jaar als 1992. Ook de prijzen van de appels blijven ver onder de kostprijs en met de ap pels van het zuidelijk halfrond zullen de telers geen hogere verwachting koesteren. De peren blijven goed in de markt, dus die kunnen nog wat goed maken als men niet alles op één kaart heeft gezet. De nacht vorsten van deze week zullen geen schade opleveren voor de bloem knoppen. Sommige rassen verkeren nog in een stadium dat schade nog niet kan optreden. Bij veel fruittelers die ook voorgaan de jaren weinig of geen oogst gehad hebben, kan er wel een financieel tekort ontstaan. Verschillende ban ken willen nog wel bijspringen om een verdere voortgang van het be drijf te waarborgen en de onderne mer niet geheel ten onder te laten gaan. Nog een probleem voor onze boeren zijn de soms ongenuanceer de opvattingen van de milieu organisaties en de milieu ambtenaren. Deze laatsten letten op de kleinste dingen en komen soms erg fitterig over. In een aantal geval len leidt dit tot hoge boetes voor de boer. De wederzijdse verstandhou ding wordt hier zeker niet beter van. .x«x<<«x<»>x«x«x»x«x*x«x»x*x»x»x»x»x«x«x«x* Het grondonderzoek, dat sinds een jaar via Cebeco-Zuidwest door Cebeco-Mineralen (Cemo) wordt verricht, is een succes. Dat blijkt uit het grote aantal ingezonden monsters en de waarderende gelui den uit de praktijk. Tot op dit moment zijn bijna 1000 grondmonsters verwerkt. Men waardeert het zelf prikken van het monster en de snelheid waarmee de uitslag bekend is. Die uitslag is bin nen twee dagen binnen, en via Agrotel zelfs dezelfde dag. Dit geeft de boer de mogelijkheid snel in te spelen op de stikstofvoorraad. Knolbehandeling van consumptie aardappelen met Moncereen droog- teontsmetter levert een meerop brengst op van ca. zes procent. Dit blijkt uit veldproeven die Moncereen-producent Bayer vorig jaar heeft gedaan. Het NAK-gekeurde pootgoed werd bij het poten met twee kg/ton Mon cereen ds behandeld, en in prak tijkstroken vergeleken met onbehandeld pootgoed. De ge oogste partijen werden in samen werking met diverse aardappelverwerkende industrieën op hun kwaliteit beoordeeld. De ha- opbrengsten voor onbehandeld en behandeld waren resp. 58.500 kg en 62.300 kg. De meeropbrengst van 3800 kg 6%) was als volgt over de gewichtsklassen verdeeld: 0-40 mm +4%; 40-50 mm +9%; 50-op +6%. De kostprijs van het middel bedraagt f 110,- per ha. Pas bij een rendement onder de 3 ct/kg zou het rendement van de behande ling negatief worden. Behalve een lagere opbrengst kan een rhizoctonia-aantasting ook op andere manieren schade toebren gen. Deze uit zich volgens Bayer in meer kriel, een slechte knolvorm, een ongelijke sortering en meer groene knollen. Eindelijk is dan nu de gewijzigde kampeerwet door beide Kamers aanvaard en heeft dus na publi- katie in de Staatscourant rechts kracht. Zo heeft de politiek ons opgezadeld met een bijzonder slechte regeling. Hoe verzint men het om iemand toestem ming te geven 15 plaatsen in te richten en vervolgens het ge bruik ervan te verbieden, behalve dan 6 weken in het hoogseizoen. Voor velen in onze provincie ver andert er niets omdat er al jaren 15 in het hoogseizoen werden toegestaan. Het touwtrekken over Hemelvaart en Pinksteren duurt nog voort. Bijna elke week kan men in de krant lezen over gezamenlijke regelingen die zijn aangenomen. En die een dag la ter weer worden weersproken omdat er gemeenten zijn die iets anders hebben bedacht of hele maal niet mee willen doen. Door de provincie is deze winter zonering en/of quotering voor mini-campings aan de orde gesteld. Hoe dit precies ingevuld gaat worden is nog niet bekend, maar het gaat er om het aantal mini-campings te beperken. De gemeente Westerschouwen heeft de uitgifte van nieuwe ont heffingen tijdelijk opgeschort. Men gaat nu op korte termijn een notitie samenstellen waarin alle problemen ten aanzien van onze kampeervorm nu en in de nabije toekomst op een rij wor den gezet en ik kan u verzekeren dat dat er nogal wat zijn. Uit de discussie over deze notitie moet AMPEKtN CDJ/J DL OLK EDtKATIt ZttLAND blijken of er nog nieuwe onthef fingen bij mogen komen. Wij zijn blij dat nu eindelijk alle problemen op tafel zullen komen en wachten de discussie in spanning af. Van ons mag wor den verwacht dat ook wij onze standpunten zullen inbrengen. Dat dit niet altijd gemakkelijk is werd duidelijk op de vergadering van Vekabo Walcheren, waar bleek dat bijvoorbeeld over een probleem als bedrijfsbeëindiging ook door onze leden totaal ver schillend wordt gedacht. Ook de kwaliteit van onze mini- campings is op de vergaderingen weer uitgebreid aan de orde ge weest. Nu zal ik de laatste zijn om niet voor kwaliteit te pleiten, maar toch maak ik me zorgen dat men op dit punt gaat over drijven. Een groot deel van ons publiek komt juist bij ons omdat men geen behoefte heeft aan al le toeters en bellen die men op een grote camping vindt. Boven dien kosten extra voorzieningen extra geld en bij een aantal een heden zoals bij ons is toege staan, kan dit al snel tot gevolg hebben dat een mini-camping te duur wordt of economisch ge zien niet meer aantrekkelijk is. Gedeputeerde mevrouw De Vries heeft afscheid van onze provincie genomen om burge meester te worden in Friesland. Wij wensen haar alle goeds in haar nieuwe functie en zijn be nieuwd wie haar opvolger gaat worden. En vooral hoe deze zich al opstellen ten aanzien van het kamperen bij de boer. Door een enkele gemeente is bij de nieuwe ontheffing verband- trommel A verplicht gesteld, tot nu toe was overal verbandtrom- mel B voldoende. Degenen die dit aangaat, raad ik aan even af te wachten, we gaan hier nog over praten. Dan is er nog het fenomeen "hoevetoerisme". Zowel Oost burg als Brouwershaven willen hier op inspelen, maar er is nog zoveel onduidelijk dat het alle maal nog wel even zal duren aleer dit is geregeld. Het is duidelijk dat er in alle re gio's sprake is van een flinke groei van het aantal mini- campings, de belangrijkste oor zaak is zeker de beroerde situatie in de landbouw, terwijl ook de berichten over een op handen zijnde quotering zeker een rol spelen.

Zeeuwsch landbouwblad ... ZLM land- en tuinbouwblad | 1993 | | pagina 14